Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECTIE

Propunator: Prof.
Data: 27.03.2012
Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Nr.
Clasa a V-a
Disciplina: Religie ortodoxa
Subiectul lectiei: Alături de Hristos pe drumul Golgotei
Tipul lectiei: predare
Scopul lectiei: insusirea de cunostinte despre Patimile, Moartea, Ingroparea si Invierea Mantuitorului Iisus Hristos; dezvoltarea capacitatii de traire
afectiva a elevilor fata de suferintele Mantuitorului;

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Buda;


Profesor: Andrei Iulian
Data: 05.11.2017
Clasa: a IV-a A
Disciplina: Religie Ortodoxa
Aria curriculară: ,,Om şi societate”
Unitatea de conţinut: ,, Dumnezeu se face cunoscut omului”
Conţinutul învăţării: Alături de Hristos pe drumul Golgotei
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe.
Durata: 50 minute.

Competente generale:

1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viață;
3. Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe.

Competente specifice:

1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața cotidiană, a exemplelor unor persoane din Biblie și a
unor sfinți;
3.1. Analizarea semnificației unor evenimente religioase din viața comunității apropiate și a societății;
3.2. Prezentarea importanței unor sărbători și evenimente cu conținuturi și semnificații religioase, din viața creștinilor.
Competente derivate:

C1-selectarea din textul dat a celor mai importante moment petrecute in Saptamana Patimilor;
C2-ordonarea in succesiune logica a evenimentelor petrecute in ziua de vineri;
C3- argumentarea importantei sarbatorii Invierii Domnului pentru crestini;
C4-prezentarea modului in care crestinii se pregatesc pentru aceasta mare sarbatoare;

Strategia didactica

1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, povestirea, auditia, lectura, stiu/ vreau sa stiu/ am invatat, eseul de 5 minute;
2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, harta Israelului, icoane, Sfanta Scriptura, planse cu patimile Domnului;
3. Forme de organizare; frontal, pe grupe, individual;

Resurse

1. Oficiale:

 Programa scolara pentru disciplina religie ortodoxa, clasa a IV-a;


 Planificarea calendaristica orientativa, clasa a IV-a;

2. Temporale

 Numar de lectii : 1
 Durata: 50 min.

3. Bibliografice:

 Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982.
 Cucos, Constantin, Educatie religioasa, Editura” Polirom”, Iasi 1999.
 Cucos, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat si grade didactice, Editura “Polirom” , Iasi, 1998.
 Muha, Camelia, Caiet de religie crestin-ortodox, pentru clasa a IV-a , Editura “Sfantul Mina”, Iasi, 2009.
 Serbu,Pr. Prof. univ.Dr Sebastian, Metodica predarii religiei, Editura “Reintregirea”, Alba-Iulia, 2000.
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Strategia didactica


crt. Etapele lectiei Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace Forme de Evaluare
op. (min) procedee de inv. organizare
1. Momentul 1’  Salutul  Salutul
organizatoric  Rugaciunea “Tatăl  Rugaciunea
nostru”
 Notarea absentelor  Pregatirea
 Pregatirea pentru pentru
inceperea orei. inceperea orei.
2. Pregatirea elevilor 4’ Se adreseaza elevilor
pentru receptarea urmatoarele intrebari:
noilor c
unostinte -Ce sarbatoare mare se apropie? -Invierea Domnului
-Cum se mai numeste aceasta -Paste
sarbatoare?
-Ce inseamna Paste? -trecere
-De ce sarbatoreau evreii -Pentru a aprecieri
Pastele? comemora verbale
eliberarea de sub
robia egipteana si activitate
trecerea lor prin frontala
Marea Rosie. Conversatia
-Cum se numeste aceasta -Saptamana Mare
saptamana?

-De ce se numeste astfel? -Deoarece Mantuitorul


a patimit si a murit pe
cruce pentru
eliberarea noastra de
sub robia pacatului.
Se indica pe harta orasul
Ierusalim.

Precizarea Se anunta si se scrie titlul pe activitate


3. titlului si a 2’ tabla. Elevii noteaza data si explicatia frontala
competentelor Alaturi de Hristos pe titlul in caiete.
lectiei drumul Golgotei
Se precizeaza competentele
lectiei.
4. Transmiterea 25’ Se propune sa scrie pe fisa Elevii scriu. Stiu/vreau
noilor cunostinte ceea ce ei cunosc despre sa stiu/ am activitate
Patimile Domnului. invatat frontala
Elevii prezinta ceea
ce au scris

Pe table in prima coloana se


scrie ceea ce cunosc elevii
despre Patimile Domnului Elevii scriu pe caiete. Conversatia activitate
nostru Iisus Hristos. pe grupe apreciere
verbala

In a doua coloana se scriu Elevii propun


intrebari legate de lectie. intrebari.

Se da textul peferitor la Elevii citesc pe lectura


C1 Patimile Domnului spre a fi grupe textul propus
citit.
fise

Dupa citirea textului se Elevii completeaza activitate


completeaza coloana a treia. fisele. individuala

Fixarea Se citesc notiunile noi din Elevii citesc.


5. cunostintelor C2 10’ coloana a treia.
Elevii audiaza Apreciere
Se cere elevilor sa resolve fragmentul propus. exercitiul fisa Activitate verbala
fisa propusa. (anexa1) pe grupe

Se corecteaza fisa oral. Elevii citesc.


6. Asocierea si
generalizarea
Elevii formuleaza CD audio
Se audiaza un fragment din invataturile si le scriu auditia
Prohodul Domnului. in caiete.

 Prin jertfa de
pe cruce
Se cere elevilor sa Mantuitorul
formuleze invataturile ne-a readus Activitate
C4 desprinse din lectie . posibilitatea frontala
Se cere elevilor sa prezinte dobandirii
ce trebuie sa faca un crestin Imparatiei lui
pentru a intampina cum se Dumnezeu.
cuvine aceasta sarbatoare.  Prin credinta
in Hristos si
fapte bune
fiecare dintre
C3 Se cere elevilor sa noi ne
argumenteze importanta mantuim.
patimilor si Invierii
Domnului Activitate
Cartea Hrana frontala
Se citeste elevilor poezia duhovniceasca
“Bucuria Maicii Domnului Elevii asculta.
de Sfanta Inviare” Sf. Ioan
Iacob (anexa 2)
Elevii scriu un lucru Eseul de 5
5 Se propune eseul de 5 nou invatat si un lucru min.
minute. neinteles/ nelamurire.
6. Aprecierea 1’ Se fac aprecieri generale si
activitatii individuale privind pregatirea Elevii asculta Activitate
elevilor petru lectie. aprecierile facute de frontala
profesor.
Se noteaza elevii care au
participat la lectie.

7. Precizarea temei 1’ Se indruma elevii sa participe Elevii asculta cu atentie conversatia Activitate
pentru acasa la Prohodul Domnului din frontala
Vinerea Mare.

8. Incheierea 1’  Rugaciunea “Tatăl Rugaciunea


activitatii nostru “

 Salutul Salutul
ANEXA 1

Citeste expresiile de mai jos si rezolva cerintele;

A murit, s-a lepădat de trei ori de Domnul Hristos, au planuit, L-a ingropat , a tradat, S-a rugat, L-au batjocorit, L-au batut, a iertat pe rastignitori, a suferit,
L-au arestat, nu i-a gasit vina lui Iisus Hristos,

a) Aseaza in ordine cronologica evenimentele denumite de aceste cuvinte si expresii.


b) Alatura fiecarei actiuni subiectul potrivit (persoana / personae) si alcatuieste comunicari.

1. ................................................../................................................ 7.................................................../................................................
2. .................................................../............................................... 8 ................................................../................................................
3. ..................................................../.............................................. 9. ................................................../................................................
4. ..................................................../............................................... 10.................................................../...............................................
5. ..................................................../............................................... 11.................................................../..............................................
6. ..................................................../............................................... 12. ................................................./..............................................

___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
ANEXA 2

Bucură-te Preacurată
Care ieri te-ai tânguit
Iată Fiul tău cu slavă
Din mormânt a răsărit!

Toată firea prăznuieşte


Învierea lui Hristos,
Toate se îmbracă astăzi
Cu veşmânt prea luminos!

Îngerii şi pământenii
Cântă azi acelaşi grai
Iar Adam şi cu tâlharul
Azi se veselesc în Rai.

Nu mai este astăzi pază


În Edenul cel ceresc,
Uşa stă mereu deschisă
Pentru neamul creştinesc.

Nu se mai socoate Crucea


Ca organ chinuitor;
Ea rămâne “Steagul Slavei”
- Semnul cel biruitor – !

Băutura cea amară


De Hristos s-a îndulcit
Şi “împărăţia morţii”
Pe vecie s-a zdrobit!

Tu fiind mai înainte:


“Maica Sfintelor dureri”
Astăzi eşti: “a Slavei Maică”
Şi “a Sfintei Învieri”!
Alaturi de Hristos pe drumul Golgotei

STIU VREAU SA STIU AM INVATAT


___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_ __________________________________ _________________________________________________________
___________________________ __________________________________ _________________________________________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_
___________________________
_

STIU
Scrie notiunile pe care tu le cunosti in legatura cu Patimile Domnului
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................

ESEUL DE 5 MINUTE

Scrie un lucru nou invatat de tine astazi la lectie

....................................................................................................................................................................................................................

Scrie ceea ce nu ai inteles / nelamurire

....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................