Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nănești


Clasa: a III-a
Profesor învățământ primar: Neagu Gabriela
Aria curriculară: Ştiinţe ale naturii
Disciplina de învăţământ: Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: ,,Pământul – Mediu de viață”
Subiectul lecţiei : ,,Circuitul apei în natură. Apa, prieten și dușman”
Tipul lecţiei : Comunicare de noi cunoștințe

Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene, procese;
2.2. Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigaţii a mediului înconjurător.

Competenţe derivate:
C1 : Formularea unor întrebări ce duc la necesitatea unei investigaţii pentru aflarea răspunsului;
C2 : Realizarea unor estimări, predicţii asupra subiectului supus investigaţiei;
C3 : Realizarea de observaţii periodice asupra aspectului cercetat;
C4 : Explicarea drumului făcut de apă în natură, arătându-l pe machetă și realizându-l individual;
C5: Argumentarea de ce circuitul apei în natură este un proces continuu;
C6: Manifestarea interesului și dorinței de afirmare pe parcursul orei de Știinte ale naturii.

Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, munca independenta.
Mijloace de învăţământ: Tabla, caietele elevilor, laptop, videoproiector, macheta Circuitului apei în natură, fişe de lucru.
Forme de organizare: Frontal, individual.

Bibliografie:
1.Ministerul Educaţiei Naţionale, Anexa nr.2 la ordinul educaţiei naţionale nr 5003/02.12.2014 ,,Programa şcolară pentru disciplina
Ştiinţe, clasa a III-a, Bucureşti, 2014;
2. Mihăescu, M., Pacearcă, Ș., Dulman, A. & Alexe, C. (2016). Științe ale naturii. Manual pentru clasa a III-a, semestrul I. București:
Editura Intuitext.
Momentele C Activitatea didactică Strategii
Nr. lecţiei D didactice Evaluar
Crt Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de
Propunătoarei elevilor organizare
1 Moment Pregătiresc materialele necesare pentru buna Elevii se Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurare a lecţiei. pregătesc pentru
- Bună dimineaţa! Mă numesc Gheorghiu ora de ştiinţe.
Gabriela, iar astăzi vom face împreună ora de
Ştiinţe ale naturii.
2 Reactualizarea Ș Se face prin întrebări: Resursele naturale Conversaţia Frontal, Aprecier
cunoştinţelor N  De câte feluri sunt resursele naturale? sunt de două individual verbale
 Exemple de resursele naturale feluri, epuizabile
C epuizabile și inepuizabile. (petrol, cărbune,
1 lemn, pietriș, sare,
argilă, calcar) și
inepuizabile (apa,
soarele, vântul).
 Care sunt proprietățile apei? Apa este
transparentă, fără
 Sub ce stări o găsim în natură? gust și miros.
Se găsește în stare
lichidă, solidă,
gazoasă.
 Cum se clasifică apa? Apele sunt
curgătoare și
stătătoare.
 Care sunt apele curgătoare, respectiv Curgătoare: izvor,
stătătoare? pârâu, râu, fluviu.
Stătătoare: lac,
mare, ocean.
3 Captarea atenţiei Le spun copiilor că le-am pregătit forte multe Elevii ascultă cu Conversaţia Laptop Frontal Aprecier
I surprize și jocuri. Pentru început, le prezint atenţie povestea. Video- verbale
A printr-o prezentare Power Point Povestea proiector
C picăturii Pic-Pic.
Le pun câteva întrebări pe baza poveștii. Elevii răspund la
Unde locuia Pic-Pic? - în cer, într-un nor. întrebările
De ce a căzut din cer?- pentru că a bătut vântul. adresate pe baza
C Peste ce a căzut? – peste un trandafir. textului.
L Ce sentiment i-a trezit trandafirului? – bucurie.
R Ce i-a spus trandafirul picăturii?...
Ce s-a întâmplat a doua zi? - a răsărit soarele și
C a încălzit cu atâta putere, încât a atras toate
2 picăturile, care au urcat pe cer , pe o cărare de
fum (evaporare).
Ce s-a întâmplat apoi? – au format un nou nor
de ploaie, pregătit să cadă oricând.

Observa-
4 Anunţarea Le spun copiilor că astăzi, la ora de ştiinţe vor Elevii ascultă. Conversaţia Frontal rea
titlului lecției si învăţa despre „Circuitul apei în natură”, ne vom sistema-
a competenţelor distra, vom juca jocuri și vom afla multe lucruri tică a
noi. comporta
mentului
elevilor
5 Dirijarea Scriu titlul lecţiei pe tablă, iar elevii în caiete. Elevii scriu titlul Conversaţia Frontal
învăţării Ș Le spun elevilor că apa este singurul corp care în caiete. Individual
N se află în toate stările de agregare: solidă Explicaţia Observa-
(gheaţă, zăpadă), lichidă (râuri, lacuri) şi rea
gazoasă (vapori, aburi). sistema-
C Le prezint elevilor macheta “Circuitul apei în Explicația Macheta tică a
3 natură” și discutăm pe baza acesteia (Ce Demonstra- comporta
observăm în machetă? – apă, copaci, soare, nori Elevii sunt ția mentului
albi, nori gri). Identificăm împreună drumul atenți. elevilor
apei, ca proces continuu.
Scriem ideile la tablă, iar ei în caiete.

C Apa lichidă din mări și oceane se încălzește sub


4
acțiunea razelor soarelui și se evaporă. Elevii scriu
Vaporii de apă se înalță în atmosferă și etapele parcurse
formează norii. de apă în
Vaporii de apă din nori întâlnesc aer rece și se realizarea
condensează, formând picături. Când devin circuitului său în
prea mari, iar norii nu le mai pot reține, acestea natură.
cad pe sol sub formă de ploaie. Dacă este frig,
apa îngheață și cade sub formă de zăpadă sau
grindină.
O parte din ploaia sau zăpada topită se
infiltrează în pământ, iar cealaltă parte se
scurge în râuri. Râurile se scurg în fluvii, iar
acestea se varsă în mări sau oceane.

Să reținem!
C
5 Circuitul apei în natură reprezintă modul în
care apa se mișcă în jurul Pământului,
schimbându-și starea de agregare.
Circuitul apei în natură se reia la nesfârșit, apa
ajunge de unde a plecat. Elevii sunt atenți.
C Cu ajutorul metodei Cvintetul, își vor consolida Conversația
3 cunoștințele. Explicația

Un cuvânt - subiectul Elevii sunt atenți. Duplex Frontal


Două cuvinte - descriu subiectul Marker Individual
Trei cuvinte - acțiuni
O propoziție formată din patru cuvinte care
exprimă o idee, o definiție, un sentiment față de
subiect
Un cuvânt care exprimă esența

Apa

Prieten Dușman

Este lichidă Este solidă Este gazoasă


dlichidă

Apa este sursa Vieții.

Vitală
6 Fixarea A Le împart copiilor câte o fișă unde sunt Conversaţia Fişe de Frontal, Aprecier
cunoştinţelor V prezentate etapele circuitului apei în natură, iar Explicația lucru individual verbale
A ei o vor colora.
P

7 Tema pentru Le specific tema pentru acasă. Elevii îşi notează Conversația Frontal
acasă tema pentru Explicația
acasă.
Conversația Frontal
8 Încheierea Voi aprecia implicarea elevilor la lecţia Elevii primesc
activității desfăşurată, răspunsurile corecte, participarea stimulente. Aprecier
clasei în general. verbale
Drept răsplata ei primesc stimulente. colective

S-ar putea să vă placă și