Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.03.2019

GRADINITA: Romano-Catolica “Sfântul Anton”

GRUPA: MIJLOCIE

EDUCATOARE: Pîrvuleasa Ana-Maria

TEMA ANUALA: “Cine si cum planifica/ organizeaza o activitate?”

SUBTEMA: „Zum, zum, zum- Albinuta mea!’’

TEMA ACTIVITATII: „Ajutoare pentru Maia”

DOMENIUL EXPERENTIAL: Domeniul Om si Societate- Activitate practica

FORMA DE REALIZARE: Decupare si lipire

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi.

SCOPUL:

Informativ

 Imbogatirea cunostintelor despre tehnicile de lucru necesare realizarii unei teme plastice care
va conduce la realizarea temei.

Formativ

 Consolidarea deprinderii de a compune in mod original si personal tema propusa cu ajutorul


deprinderilor plastice formate;
 Educarea independenţei in actiune, a perseverentei si a deprinderii de a termina lucrul inceput.

Educativ

 Educarea gustului estetic si a dragostei pentru munca.

1
OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

 Sa identifice corect materialele puse la dispozitie;


 Sa denumeascasi sa utilizeze tehnici folosite în realizarea temei ;
 Sa respecte criteriile propuse: acuratete, succesiunea etapelor.

PSIHO-MOTORII:

 Sa exerseze deprinderile tehnicii de lucru propuse;


 Sa manipuleze materialele necesare realizarii temei;
 Sapastreze pozitia corecta in timpul lucrului.

AFECTIVE:

 Sa manifeste interes fata de tema propusa;


 Sa lucreze curat, ordonat, pastrand o atmosfera placuta in timpul activitatii;
 Sa faca aprecieri asupra lucrarii realizate.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul.

MATERIAL DIDACTIC: Modelul educatoarei, material de lucru pentru copii – partile


componente ale unei albinute, ochi mobili, foarfece, lipici.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

FORME DE EVALUARE : Continua

LOCUL DE DESFASURARE : Sala de grupa

DURATA: 30-35min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Programa activitaților instructiv-educative in gradinita de copii- Bucuresti 2005;


 Activitati de educatie plasticain gradinita, Valeria Pop V&I Integral, Bucuresti.

2
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE

DIDACTIC DIDACTICE

1.Moment - Voi asigura condiţiile necesare pentru Observarea


desfasurarea activitatii :
organizatoric comporta-
- aerisirea salii de grupa;
mentului
- aranjarea mobilierului, distribuirea materialului
didactic; copiilor

- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.

2.Captarea O voi face printr-o scurta conversatie cu Conversatia Observarea


copiii : comportamentul
atentiei ui copiilor
Copii, Albinuta Maia are nevoie de noi ca sa-i
aducem alte albinute pentru a o ajuta sa culeaga cat
mai mult polen.

3.Anuntarea temei Asa ca, avand la dispozitie materialele de pe tavite, Conversatia Observarea
vom decupa si lipi albinute! comportamentul
ui copiilor

4.Prezentarea - Voi cere copiilor să denumeasca ustensilele


continutului si de lucru de pe mese. Voi explica copiilor ca
dirijarea invatarii pentru realizarea acestei lucrari vor trebui Conversatia
sadecupeze siluete albinutei, apoi sa lipeasca
aripioarele si ochisorii.

Voi prezenta copiilor modelul realizat de


mine, insistand asupra tehnicilor de lucru si Observarea
ordinea efectuarii lor. comportamentul
Demonstratia ui copiilor
De asemenea trebuie sa aveti mare grija cand
decupati, incercati sa o faceti doar pe contur, iar
cand intindeti lipiciul, sa nu puneti prea mult pentru
ca se va murdari foaia si nu va mai fi la fel de
frumoasa lucrarea. Aprecieri
Explicatia verbale
Voi realiza cu copiii cateva exercitii de
incalzire a muschilor mici ai mainilor:

3
„închidem şi deschidem pumnii, batem palmele
sus, facem acoperis, cantam la pian, roata mica,
roata mare.”

Urez copiilor - „Spor la lucru!”, dupa care se


va trece la realizarea temei de catre copii.

In timpul executarii temei voi pune un fond Observarea


muzical. comportamentul
Voi supraveghea indeaproape activitatea ui copiilor
copiiilor, voi trece pe rand pe la fiecare copil
si voi da explicatii suplimentare acolo unde
este nevoie.

5.Asigurarea Voi cere copiilor sa explice tehnicile de lucru


si materialele pe care le-au folosit pentru
retentiei si realizarea temei. Conversatia Evaluarea prin
expoziţie
transferului O vom face prin aprecieri verbale privind
realizarea temei.

Vom expune lucrarile, copiii vor fi antrenati Aprecieri


in analiza lucrarilor proprii si pe cele ale verbale
colegilor.

Vom canta apoi cantecelul „Zum, zum, zum


albinuta mea!”

6.Incheierea Voi face aprecieri asupra comportamentului Conversatia Recompensa


copiilor pe parcursul activitatii.
activitatii
Copiii vor fi recompensati.

S-ar putea să vă placă și