Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.06.2015
NIVEL: II (grupa mare)
TEMA DE STUDIU: ,,Ce și cum vreau să fiu?’’
TEMA PROIECTULUI: ,, Când voi fi mare, ce voi fi oare?’’
TEMA ZILEI: ,,Albinuțe hărnicuțe’’
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Albinuțele la stup’’
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADE: Domeniul Științe: Activitate
matematică
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
FORMA DE REALIZARE: Frontală și pe grupuri mici
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și evaluare de cunoștințe
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Consolidarea număratului în limitele 1-10 și a deprinderilor însușite în
cadrul activităților practice(lipire)
 Dezvoltarea atenției și a spiritului de orientare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să numere corect în limitele 1-10
 Să ordoneze șirul numeric crescător și descrescător
 Să identifice lipsa uneia sau a mai multor cifre dintr-un șir numeric format
 Să așeze vecinii cifrelor indicate de educatoare
 Să lipească tot atâtea albinuțe cât indică numărul scris pe stup.

JOC DIDACTIC: ,,Albinuțele la stup’’

SARCINA DE JOC:
Consolidarea număratului în limitele 1-10.
REGULILE JOCULUI:

Pentru ,,Varianta I’’ a jocului am așezat în diferite locuri din clasă imagini
cu stupi de albine pe care am scris numerele de la 1 la 10.
Fiecare copil va trebui să privească cu atenție ce număr are pe albinuța de la mână
apoi să meargă la stupul cu același număr.
Voi identifica apoi vecinul mai mare/mic al diferitelor numere.

La ,,Varianta II’’voi merge la câte doi stupi în același timp și voi ruga
copiii să se numere.Apoi, îi voi întreba ce putem face pentru a fi tot atâtea albinuțe
la stupii comparați.

,,Varianta III’’- Voi selecta zece copii pentru a forma șirul numeric 1-10.
Apoi voi șopti la urechea a doi copii să zboare la semnalul meu(bătaia din palme)
și să se așeze pe o floare. Ceilalți copii vor depista albinuțele care lipsesc. Voi
repeta această variantă de 3-4 ori.

Tranziție: ,,Albinuța a zburat’’

ELEMENTE DE JOC:
Aplauze,surpriza,deplasarea,recompensa.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, jocul, exercițiul, Metoda aserțiunilor.

MATERIAL DIDACTIC:
Stupi de albine pe care sunt scrise cifrele de la 1 la 10, costume de albinuțe,
medalioane cu cifre, fișe de lucru, lipici, material mărunt(albinuțe), miere de
albine, boluri, lingurițe.

FORMA DE EVALUARE: Continuă prin analiza comportamentelor răspunsurilor


date.

RESURSE UMANE: Preșcolarii grupei mari

LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă


BIBLIOGRAFIE:
,,Curriculum pentru învățământul preșcolar’’, ed.Didactica Publishing House,
București, 2009
,,Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii’’
,,Jocuri didactice pentru activitățile matematice din grădiniță-culegere’’, ed.
Aramis, București, 2005
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTU CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


L DIDACTIC DIDACTICE
Moment Se asigura conditiile necesare unei
organizatoric bune desfasurari a activitatii:
- aerisirea salii de grupa
- pregatirea materialului didactic
necesar desfășurării activității
-costumarea copiilor în albinuțe și
aplicarea la mâini a albinuțelor cu
diferite numere înainte de a intra în
clasă.
Captarea atentiei Captez atentia copiilor printr-o scurtă Povestirea
povestioară:
,,Dragi copii,pentru că de obicei
sunt o persoană tare curioasă , m-am
gândit acum ceva vreme să-mi
cumpăr și eu câțiva stupi de albine
pentru a vedea cum e să fii apicultor.
Este tare plăcut să vezi cum albinele
vesele lucrează cu mult spor și fac
mierea dulce și gustoasă.
Sunt atât de impresionată de această
meserie de apicultor încât m-am
gândit ca astăzi și clasa voastră să
semene cu o poieniță în care să avem
stupi și voi să fiți vesele albinuțe.

Anunțarea temei și a Impreuna cu copiii vom intui


obiectivelor materialul pregatit pentru Expunerea Observarea
desfasurarea lectiei . Conversatia comportamentu-
Cu toate aceste materiale,astăzi,ne lui nonverbal
vom juca împreună un joc care se
numește”Albinuțele la stup”.
Prezint regulile jocului și obiectivele
acestuia.
Dirijarea învățării Varianta I
Am așezat în diferite locuri din clasă Copiii vor
imagini cu stupi de albine pe care am Explicația îndeplini
scris numerele de la 1 la 10. Exercițiul cerințele
Fiecare copil va trebui să privească cu Conversația educatoarei
atenție ce număr are pe albinuța de la
mână apoi să meargă la stupul cu Aprecieriea
același număr. corectitudinii
Voi identifica apoi vecinul mai răspunsurilor
mare/mic al diferitelor numere.

Varianta II
Voi merge la câte doi stupi în același Explicația Analiza
timp și voi ruga copiii să se Execițiul răspunsurilor
numere.Apoi, îi voi întreba ce putem Conversația
face pentru a fi tot atâtea albinuțe la
stupii comparați.

Varianta III
Voi selecta zece copii pentru a forma Explicația
șirul numeric 1-10. Apoi voi șopti la Exercițiul
urechea a doi copii să zboare la Aprecieri
semnalul meu(bătaia din palme) și să verbale
se așeze pe o floare. Ceilalți copii vor Metoda aserțiunilor
depista albinuțele care lipsesc. Voi
repeta această variantă de 3-4 ori.

Asigurarea retenției Se va realiza continuu prin analiza


și a transferului comportamentelor, a răspunsurilor
date și aprecierea celor pozitive, iar la Exercițiul
final, prin rezolvarea unei fișe de individual
lucru.
Incheierea activitatii Aprecierea colectiva a copiilor Aprecieri
Tranziție verbale
Recompense.

S-ar putea să vă placă și