Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28.03.2017
CLASA: a VII- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcolala Gimnazială„Ion Simionescu" Iaşi
DISCIPLINA: Cultură Civică
LECTIA: Mass Media și Opinia Publică
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: Mixtă
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: Tamaș Bianca Raluca
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1. Să definească noțiuni ca: media, mass-media, propaganda, presa, funcția de
educatie, funcția de informare, funcția de persuasiune, motivație, interpretare
O2. Să descopere diversitatea mediilor, folosindu-se de situațiile zilnice in care
folosesc diverse medii;
O3. Să selecteze adevăratele valori sau beneficii transmise de mass-media;
O4. Să descopere aspectele negative ale mass-media;
O5. Să emită păreri personale asupra acestui subiect;

1. SURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea,
explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual, laptop


3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

4. LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
1. Manual de Educație civica, cl. aVII-a, Editura Humanitas Educational

2. Cărţi de specialitate
3. www.academia.edu
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Forme de Resurse Modalită


Momentele Metode şi
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar material ţi de
instruirii (timp) procedee
e e evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii spun absenţii şi se Conversaţi Frontal Catalog Observaţi
organizatoric colectivului clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie. e a
(2 min)
- Elevii notează în caiet Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi titlul lecţiei, ascultă şi cretă
(1 min) precizează obiectivele urmărite devin atenţi la
competenţele specifice
urmărite.
Reactualizarea Evaluare
cunoştinţelor Profesorul solicită elevilor să răspundă la Elevii răspund la Conversaţi Frontal Manual orală
asimilate anterior întrebări din lecţia anterioară. întrebări expunându-şi a
(7 min) punctele de vedere euristică

O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Conversaţi Evaluare


Dirijarea O2 Explică evoluția mass mediei Elevii răspund cu a orală
învăţării. O3 Explică elevilor ce înseamnă opinie publică şi ajutorul profesorului, Expunerea Frontal Manual/
și cum este formată aceasta cu ajutorul mass dacă va fi necesar. Modelarea Prezenta
mediei. Notează -re
O4 Prezintă elevilor modul de manipulare al Power -
opiniei publice şi responsabilităţile mass- Point
mediei. /
Filmuleț
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia Elevii răspund. Pun Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică întrebări. Feed- scrisă
elevilor eventualele neînţelegeri. back-ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora Sunt atenţi la cerinţe -
următoare.
Schiţa tablei
Despre opinia publică
Opinie personală = părerea personală despre un eveniment
Opinia publică = opţiune comună într-o problemă pentru colectivitate
Dacă opţiunile depăşesc graniţele tării se poate vorbi despre opinie
publică internaţională.
Rol important în formarea opiniei publice revine mediilor.
Informaţia se transmite în mod voit astfel încât să formeze o anumită
părere generală. Astfel opinia publică este influenţată de interese, în acest
caz vorbim despre manipulare.
Ziariştii au următoarele obligaţii:
- Să respecte adevărul
- Să nu folosească metode ilegale
- Să respecte viaţa particulară a persoanelor
- Să verifice orice informaţie
- Să nu utilizeze informaţii neverificate.
Însă, din păcate, în prezent, mass media de multe ori influențează masa de
oameni, cu infomații eronate (în mod intenționat de cele mai multe ori), cu
scopul de a avea rating cât mai mare sau de a avea un alt fel de câștig financiar
sau nefinanciar ( de multe ori, câștigul vine din partea anumitor campanii
multinaționale foarte mari sau chiar din partea unor politicieni)

S-ar putea să vă placă și