Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Gimnazială Nr.129, București

DATA: 10.05.2019

CLASA: a II-a A

PROF. ÎNV. PRIMAR: COZMA CEZAR-DANIEL

DISCIPLINA: Dezvoltare personală

UNITATEA TEMATICĂ: „Înteracțiuni simple cu ființe și obiecte familiare”

SUBIECTUL LEȚIEI: „ Comportamente acceptate în relațiile cu ceilalți”

TIPUL LECȚIE: formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE:

Comunicare în limba română

Arte vizuale și abilități practice

OBIECTIV FUNDAMENTAL: dobândirea de noi cunoștințelor referitoare la condițiile


învățării, la factorii care influențează pozitiv sau negativ învățarea

COMPETENȚE GENERALE:

1. Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulții cunoscuți


2. Utilizarea abilităților și atitudinilor specifice învățării în context școlar

COMPETENȚE SPECIFICE:

Dezvoltarea personală

1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple;

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi.

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate

1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat


3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut

4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază

Arte vizuale și abilități practice

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:

O1. Să precizeze însușirea pentru un personaj dat;

O2. Să diferențieze comportamentele acceptate de cele neacceptate;

O3. Să identifice comportamnetele necesare unui colectiv de copii unit;

O4. Să recunoască comportamentul personal în diferite situații;

O5. Să identifice calitățile colegilor de clasă.

RESURSE PROCEDURALE:

METODE ȘI PROCEDEE:

M1. Conversația

M2. Explicația

M3. Exercițiul

M4. Jocul didactic

M5. Munca diferențiată

RESURSE MATERIALE:

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

m1. Fișe de lucru

m2. Flipchart

m3. Planșe

m4. Pălăria lui Habarnam

m5. Diplome
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe microgrupuri

FORME DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale colective și individuale,


diplome

RESURSE:

UMANE: 28 ELEVI

TEMPORALE: 45 MINUTE

BIBILOGRAFIE:

1. Tăut Veronica Anca, Horvath Rodica, (2014), „Dezvoltarea personală – caiet de


aplicații pentru clasa a II-a, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca
2. Grigore Adina, Toma – Ipate Cristina, Crivac Georgeta Mihaela, Negrițoiu Claudia
Daniela, Anghel Augustina, Ionică Nicoleta Sonia, (2016), „ Dezvoltare personală –
manual pentru clasa a II-a”, Editura Ars Libris, Argeș
3. Ministrul Educației Naționale, „Programe școlare pentru clasa pregătitoare, clasa I,
clasa a II-a”, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013

4. Ioan Cerghit, (2006), „ Metode de învăţământ” , Editura Polirom, Bucureşti


DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Strategii didactice
Nr. Etapele lecției O.O. Conținutul instructiv-educativ Metode de
crt. Metode și Mijloace Forme de evaluare
procedee didactice organizare
1. Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil Conversația Observarea
organizatoric desfășurării lecției și pregătirea de către elevi a sistemică
1 min celor necesare lecției.
2. Captarea O1 - se realizează prin intermediul jocului didactic
atenției „Pălăria piticilor?”
3 min - într-o pălărie sunt bilețele pe care sunt scrise Conversația, Capacitatea de a
cuvinte ce denumesc însușiri ale celor trei pitici explicația, jocul Pălărie cu Frontal alege însușirea
(Habarnam, Știetot, Lentilă) care apar în didactic bilețele corectă pentru un
fragmentul studiat din ”Aventurile lui însușiri personaj dat;
Habarnam”, scris de Nikolai Nosov. (ANEXA
1)
Câțiva elevi vin în fața clasei și extrag din
pălărie câte un bilet pe care îl așază sub numele
personajului a cărui însușire este.
3. Anunțarea Se precizează tema lecției „
temei și a Comportamente acceptate în relațiile cu
obiectivelor ceilalți” și se notează la tablă; vom descoperi Conversația Frontal Observarea
1 min împreună cum trebuie să ne comportăm față de sistemică
ceilalți, cum influențează comportamentul
nostru relațiile cu ceilalți, cum devin o persoană
cinstită față de ceilalți, cât de mult contăm
pentru ceilalți și cum facem să avem un colectiv
unit”.
4. Dirijarea O2 Joc: ”Balanța comportamentelor” Conversația, Cartonașe cu Frontal Cap. de a selecta
învățării Fiecare elev primește câte două cartonașe pe explicația, formă de comportamente
30 min care trebuie să scrie un comportament bun și exercițiul fruct sau acceptate și
unul pe care nu ar putea să îl accepte la ceilalți. Jocul didactic legume comportamente
Apoi le vor așeza pe talerele balanței și vor Balanță neacceptate de
observa care comportamente sunt mai mult ceilalți;
acceptate de către colegi.

Activitate pe microgrupuri: ”Copacul


O3 ideilor” (ANEXA 2) Explicația Cap. de a
Clasa este împărțită în 6 grupe de elevi. Fiecare Planșe Pe identifica
grupă va scrie în coroana copacului ce ar putea Exercițiul microgrupuri comportamentele
să facă pentru a avea o clasă unită. Timp de 5 Conversația Frontal necesare unui
minute elevii se vor consulat, vor scrie ideile, colectiv de copii
apoi fiecare grupă va prezenta comportamentele unit;
alese.
Joc didactic: ”Ghicește cine este?”
Într-o pălărie sunt puse bilețele cu numele Jocul didactic Cap. de a
tuturor colegilor din clasă. Câțiva elevi vor Explicația Pălărie cu Frontal recunoaște
merge în fața clasei, vor extrage câte un bilețel numele comportamentele
și fără să-I spună numele va trebui să îl descrie Conversația tuturor colegilor;
pe acel coleg. Spunând doar detalii despre copiilor
comportamnetul acestuia ceilalți trebuie să
ghicească despre cine este vorba.

Activitate independentă Cap. de a preciza


Fiecare elev primește câte o fișă de lucru în Explicația Fișe de lucru Individual comportamentul
care sunt redate niște situații comportamentale, independente personal în
O4 iar ei trebuie să scrie ce ar putea să facă în acele Exercițiul anumite situații
cazuri, motivându-și răspunsul. Problematizarea date;
Se prezintă situațiile redate și se discută pe Cap. de a analiza
baza tuturor opiniilor. comportamentul
(ANEXA 3) personal din
anumite situații
date;
5. Asigurarea O5 Conversația, Flipchart, Cap. de a
retenției și a Se prezintă o planșă cu un ciorchine, iar în explicația Planșe Frontal identifica
transferului mijlocul acestuia este scris ”Calitățile colegilor calitățile
5 min mei”. Elevii trebuie să precizeze care sunt Metoda Fișe de lucru colegilor de
calitățile colegilor și să le completeze și pe fișa ciorchinelui clasă;
personală. (ANEXA 4)

6. Încheierea Se fac aprecieri asupra activității elevilor. Diplome Frontal Apreciere


activității Elevii vor fi recompensați cu diplome pentru Conversația verbală colectivă
5 min întreaga lor activitate. (ANEXA 5) și individuală
ANEXA 1

Așază însușirea sub personajul căruia i se potrivește.

HABARNAM ȘTIETOT LENTILĂ

CUMPĂTAT ÎNȚELEPT
MINCINOS
NEȘTIUTOR
CARAGHIOS

INVENTIV
DEȘTEPT
NAIV
REPEZIT
ANEXA 2

Fișă de lucru

1. Scrie în coroana copacului ce ai putea face pentru a avea o clasă unită!


ANEXA 3

Fișă de lucru individuală

• ,, Prietenul tău cel mai bun te roagă în timpul testului de matematică să îl ajuţi. "

Ce faci? Îl ajuţi sau nu? Motivează.

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

• ,, Tocmai ai aflat că cel mai bun prieten al tău te-a pârât părinţilor tăi că ai luat un
calificativ slab la școală. "

Ce faci? Motivează răspunsul.

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

• ,, Este ziua ta de naştere.

Ai trimis invitaţii tuturor prietenilor tăi. Cel mai bun prieten nu te-a onorat cu prezenţa si
nici nu ţi-a telefonat să te felicite."

Cum reacţionezi? Ce vei face? Îl vei ierta? Va mai fi prietenul tău? Motivează .

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
ANEXA 4

Calitățile
colegilor
mei
ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și