Sunteți pe pagina 1din 4

1

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Brumă Andreea- Amalia


DATA : 6 -VI-2013
OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ
CLASA: a -VII -a
TITLUL LECŢIEI : Complementul circumstantial de cauza
TIPUL LECŢIEI : însusire de noi cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.3. sa respecte normele morfosintactice în propozitii si în fraze ;
4.3. sa utilizeze corect flexiunea nominala si verbala în textul scris ,utillizând corect semnele
de punctuaţie.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârsitul orei elevii vor fi capabili :
1.sa dea definitia complementului circumstantial de cauza ;
2. sa identifice complementul circumstantial de cauza din exprimarea orala si scrisa;
3.sa cunoasca partile de vorbire prin care se exprima complementul
circumstantial
4. sa stie cum se construieste complementul circumstantial de cauza
5. sa nu confunde complementul circumstantial de cauza cu alte parti de propozitie ;
6. sa cunoasca topica , punctuatia si ortografia complementul circumstantial de cauza;
7. sa construiasca enunturi cu complementul circumstantial de cauza exprimate prin diferite
parti de vorbire;

STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode si procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode si mijloace precum:
învatarea prin descoperire ,conversatia euristica,explicatia , dictarea, lucrul cu manualul,
b) Forme de organizare a învatarii: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta
si individuala, lucrul pe perechi;
c) Resurse : capacitatile normale de învatare ale elevilor .
d) Mijloace de învatamânt : texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pe grupe de câte doi
,testul de evaluare formativa;
e) Bibliografie : Limba româna pentru clasa a -VII-a, Ed.Humanitas, Caietul elevului pentru
clasa a-VII-a Ed. Humanitas,etc
2

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. ORGANIZAREA CLASEI - stabilirea ordinii si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei
.
2. ACTUALIZAREA CUNOŞTINTELOR ANTERIOARE :
- controlul caietului de teme (cu observatii si aprecieri dupa caz )
- verificarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta; ex : 1, pag . 212

3.CAPTAREA ATENŢIEI
- scurta discutie teoretica despre clasificarea complementelor circumstantiale;
- elevilor li se se precizeaza ca urmeaza a fi învatat un alt complement circumstantial pentru care trebuie
sa-si sporeasca interesul , pentru a evita eventualele confuzii.

4.ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI sI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:


- astazi vom discuta despre un alt fel de complement circumstantial,si anume complementul circumstantial de
cauza;
- la sfârsitul orei va trebui sa.( se anunta obiectivele operationale ).

5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE sI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:


- se va rezolva ex1,pag213, în care li se cere elevilor sa arate ce parti de propozitie sunt
cuvintele scrise cursiv si sa precizeze partile de vorbire prin care se exprima;
- apoi elevii sunt solicitati sa precizeze ce arata partile de propozitie indicate;
- activitatea se desfasoara independent, apoi rezultatele sunt evaluate prin conversate;
- elevii sunt solicitati sa formuleze definitia complementului circumstantial de cauza care se scrie pe tabla
si în caiete , si se vor scrie si întrebarile acestuia;
- apoi se scriu pe tabla câteva propozitii:
Tremura de emotie .
Nu si-a dat seama de greseala din cauza emotiei.
Era rosu din cauza furiei.
- se cere elevilor sa identifice cuvintele care determina complementul circumstantial de cauza si în dreptul
fiecarei propozitii se scrie partea de vorbire;
- profesorul afiseaza o coala pe care sunt scrise mai multe propozitii( vezi anexa 1) ; apoi se cere
elevilor sa identifice prin subliniere complementul circumstantial de cauza si sa scrie partea de vorbire prin
care se exprima ;
- apoi elevii sunt întrebati ce se observa în legatura cu locul si punctuatia complementul circumstantial de
cauza;
- se constata ca locul complementul circumstantial de cauza este de obicei ,dupa elementul determinat, fara
a se desparti de acesta prin virgula; într-o topica afectiva sau când se exprima prin pronume relativ sau
interogativ, el poate sta înaintea verbului;

6.ASIGURAREA FEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii învatarii, întarirea facându-se


treptat. Dupa realizarea fiecarei sarcini, profesorul va face aprecieri în legatura cu calitatea si nivelul activitatii.

7. EVALUAREA FORMATIVĂ: ( fisele de evaluare)


- se da ca activitate independenta rezolvarea unui test (vezi anexa 2).

8.ASIGURAREA RETENŢIEI sI A TRANSFERULUI:


- se da elevilor , ca activitate independenta rezolvarea unor exercitii din manual, pag 213 .
3

ANEXA 1.
Subliniaza complementele circumstanţiale de cauză din enunţurile următoare, precizează
termenul regent al acestora şi analizează-le, după algoritmul ştiut.
 Am spart cana din greseala.
 Nu-i telefoneaza din cauza de timp.
 A întârziat din cauza ploii.
 Nu moare din asta.
 De ce ai întârziat ?
 Te-a pedepsit pentru cei doi.
 A pierdut din pricina amândurora.
 A plâns de bucuros.
 I-a venit rau de nemâncat.
 A pierdut din cauza voastra.
 Începând ploaia , ne-am întors acasa.
 De bine ce-i este, nu mai poate.
 E soare si de aceea stau la umbra.

Anexa 2

TEST FORMATIV
Subliniati complementele circumstantiale de cauza din enunturile de mai jos si indicati
partea de vorbire prin care se exprima , precizând si cazul :
Ascensorul a ramas blocat între etaje din cauza opririi curentului electric.
Foile de scris au zburat de pe birou din pricina unui curent de aer.
Copiii au întâlnit doi câini vagabonzi si au întârziat din cauza lor.
Paharul a cazut pe gresie si de aceea s-a spart.
Uitând ochelarii acasa , n-a putut vedea filmul.
De mâhnit , nici nu vorbea.
Am pierdut cartea din cauza celor doi.
Din pricina acestuia, m-a certat profesorul.
L-au lovit cu mingea din greseala.
Râdea de bucuroasa foarte tare.
4

S-ar putea să vă placă și