Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Bobes Claudia, PIPP, anul 3, grupa 1


Clasa a IV-a
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Istorie
Subiect: Dacii si romanii
Tipul lectiei: insusire de cunostinte
Scop:
- dobandirea de cunostinte despre stramosii nostri,dacii si romanii,
(portul,ocupatiile,organizarea,religia)
- ordonarea cronologica a unor evenimente si etape ale desfasurarii
actiunii de cucerire a Daciei;

Obiective operationale:
O2 – să precizeze cine au fost geto – dacii şi romanii;
O3 – să compare modul de viaţă al dacilor cu cel al romanilor;
O4 – sa prezinte cauzele razboaielor dintre daci si romani;
O5 – sa prezinte consecintele romanizarii Daciei;

Strategia didactica:
a) metode si procedee: conversatia, povestirea,
explicatia, lectura;
b) mijloace de invatamant: fise de lucru, harta istorica,
material-prezentare ppt.,ilustratii;
c) forma de organizare: frontala,pe grupe si
individuala;
d) modul de abordare: mixt

1
Momentele lectiei Activitatea invatatorului Activitatea elevilor

Moment Se asigura cadrul adecvat desfasurarii lectiei Elevii isi pregatesc


organizatoric de istorie. manualele si
caietele

Li se prezinta elevilor,ca o surpriza,piesele


Captarea atentiei
unui puzle,prin compunerea acestora urmand Elevii,grupati in
sa se obtina portretele a doi conducatori de doua
seama. echipe,aseaza
Dupa compunerea imaginilor li se cere piesele puzelului.
elevilor sa–i numeasca si sa-i prezinte pe cei
doi conducatori.
„Cine sunt cei doi conducatori ale caror Grupa I
portrete le-ati obtinut?” „……….Decebal”
Se face legatura cu lectia de limba GrupaII
romana”Stramosii nostri”si se vor adresa „……….Traian”
cateva intrebari: „………..pe daci
„Ce popoare au condus cei doi?” si pe romani”
„Cine au fost dacii si romanii?” „………..stramosii
nostri”
Anuntarea Se anunta subiectul lectiei care va fi scris la
subiectului,scopului tabla si pe caiete . Elevii scriu titlul
si obiectivelor „Astazi,la ora de istorie vom invata despre lectiei in caiete.
lectiei stramosii nostri,despre ocupatiile lor,
religia,organizarea conducatorii si cultura
lor.Vom vorbi despre razboaiele daco-romane
si despre romanizarea Daciei.”

Se prezinta materialul Power-Point ce contine


informatii despre daci si romani.
Dirijarea instruirii
DACII
Asezare:
-Geto - dacii făceau parte din familia tracilor.
-Locuiau pe teritoriul dintre Carpaţi, Marea
Neagră şi Dunăre.
-Ţara geto-dacilor se numea Dacia.
-Capitala Daciei era Sarmisegetuza

Ocupatiile:
-agricultura;
-cresterea animalelor;
-apicultura;
-vanatoarea si pescuitul;
-mineritul;
-metalurgia;
-mestesugul;
-schimbul de marfuri;
Se prezinta imagini cu unelte si vase ale
dacilor.

2
Locuintele:
• Casele de la campie erau impletite
din nuiele si acoperite cu lut.
• Casele de la munte erau facute din
lemn sau din piatra
Infatisarea si portul dacilor:
• - bărbaţii: cămaşă,
pantaloni(cioareci), brâu lat din piele
sau pânză;
• -femeile: cămaşă încreţită, uneori o
manta lungă;
- în picioare purtau opinci;
Conducatori:
• BUREBISTA (82 -44 Î.Hr.)
Uneşte triburile geto dacice într-un singur Elevii isi noteaza
stat cu capitala Sarmizegetusa. in caiete aspectele
• DECEBAL (sec. I d. Hr.) importante,care
Statul dac a cunoscut o perioadă de înflorire sunt trecute si la
• Războaiele dintre daci şi romani tabla de catre
-au avut loc în 101 - 102 si 105 - 106 invatatoare.
constituie "actul de nastere" al poporului
român.

ROMANII
Asezare:
- în ţara numită astăzi Italia;
- numele lor vine de la oraşul Roma, înfiinţat
în anul 753 î.Hr. de Romulus.
La inceput stapanirea lor se limita la orasul
Roma. Cu timpul, cucerind noi teritorii au
format “Imperiul Roman” care a atins cea
mai mare intindere in timpul imparatului
Traian, devenind centrul lumii.

Ocupatii:
- agricultura şi creşterea animalelor;
- meşteşugurile în lemn, fier şi aramă;
- comerţul pe uscat şi pe mare;
- treptat, războiul a devenit o preocupare din
dorinţa de avere şi glorie.
Cultura:
-limba vorbită de romani era limba latină;
- au construit cu pricepere oraşe, drumuri,
poduri, băi publice;
- influenţaţi de alte popoare, au îndrăgit
literatura, sculptura, pictura, muzica şi
construcţiile frumoase;
- peste tot, în teritoriile cucerite, au răspândit
limba latină;

3
- au încurajat învăţătura, agricultura,
meşteşugurile şi comerţul.
-la temelia statului era familia; tatal,capul
familiei avand drepturi nelimitate asupra
membrilor ei;
Conducatori:
-primul rege al Romei a fost Romulus;
-Iulius Cezar
-Octavian Augustus
- Traian
- în timpul împăratului Traian romanii au
cucerit Dacia, patria strămoşilor noştri,
transformand-o in provincie romana (Dacia
Felix);
Populatia romana adusa de Traian a
contribuit la dezvoltarea provinciei si la
raspandirea crestinismului;
Religie:
- romanii credeau în mai mulţi zei;
- gândeau că viaţa oamenilor este hotărâtă de
zei; în cinstea lor făceau rugăciuni şi le
aduceau daruri;
- de la popoarele cucerite au preluat zei
cărora le-au dat nume romane.
Formarea poporului si a limbii romane s-a
desfasurat intr-o perioada de timp
indelungata care a durat sute de ani. A
inceput cu stapanirea romanilor asupra
daco-getilor si s-a incheiat in jurul sec. al-
VIII-lea

Evaluare Evaluarea se va face printr-o activitate pe Impartiti pe doua


grupe. grupe ,elevii vor
Li se cere elevilor sa completeze tabelul din completa
anexa. tabelul,unii cu
informatii despre
daci,iar ceilalti
pentru romani.
Fiecare grupa citeste informatiile notate
despre daci si romani.

In final se fac aprecieri asupra modului de


lucru al elevilor

4
DACII SI ROMANII

Ţara/ Teritoriul Limba Ocupaţii Imbracaminte Conducători


statul vorbită
Dacii ………… …….. ………. …………. …………. ……..,
Decebal

Romanii ………. ……….. ………….. …………. ………… …….,


Traian

5
6

S-ar putea să vă placă și