Sunteți pe pagina 1din 6

LICEUL TEORETIC SANITAR

BAIA MARE
,,Minte sănătoasă în corp sănătos”
Profesor propunător: MUNTEANU DANIELA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DISCIPLINA:CHIMIE

DATA: 5.11. 2013

CLASA : a – X –a C

UNITATEA DE INVATARE: ALCANI

TIPUL/ CATEGORIA DE LECŢIE : Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

TEMA LECTIEI: Alcani. Proprietăţi chimice.

Competenţa generală:

Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice

Competenţe specifice :

1.1.Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă


2.2. Formularea de concluzii care să demonstreze relaţii de tip cauză-efect
3.1. Conceperea sau adaptarea unei strategii de rezolvare pentru a analiza o situaţie
4.2. Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice,într-o varietate de contexte de comunicare
5.2. Justificarea importanţei compuşilor organici
Activităţi de învăţare:

Explicarea proprietăţilor unui compus pe baza structurii acestuia;


Scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice;
Realizarea unor investigaţii care dovedesc relaţii structură – proprietăţi;
Reprezentarea formulelor de structură ale compuşilor organici;
Scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice;
Utilizarea corectă şi sistematică a terminologiei adecvate.

Obiective operaţionale ale lecţiei: La sfîrşitul lecţiei,elevii vor fi capabili:

Să identifice proprietăţile chimice ale alcanilor.


Să reprezinte prin ecuaţii chimice clorurarea metanului
Să reprezinte prin ecuaţii chimice comportarea butanului la reacţia de izomerizare, cracare şi dehidrogenare şi reacţia de ardere.
Să aplice algoritmii specifici pentru scrierea corectă a unor reacţii chimice

 METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, algoritmizarea, modelarea


 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : manual, tablă, cretă, modele atomice.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual

EVALUARE :

 observarea curentă sistematică


 orală
 scrisă – prin scrierea unor reacţii.
DURATA LECTIEI: 50 min

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Modalităţi
Ob. Metode şi Forme de Resurse
instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
op. procedee organizare materiale
(timp) evaluare
Moment - Verific prezenţa elevilor, disponibilitatea colectivului Elevii comunică absenţii şi se Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric clasei pentru începerea orei şi pregătesc materialele pregătesc de lecţie.
(3 min) necesare desfăşurării lecţiei.
Captarea - Anunţ şi scriu pe tablă titlul lecţiei noi: „Alcani. Elevii notează în caiet titlul Conversaţie Frontal Tablă -
atenţiei Proprietăţi chimice”, după care enumăr pe scurt lecţiei noi, ascultă şi devin atenţi Cretă
(3 min) obiectivele operaţionale ale lecţiei respective. la obiectivele ce se vor urmări
ore parcursul lecţiei respective.
Elevii răspund la întrebarea Conversaţie Frontal Tablă Observaţia
Înainte de începerea lecţiei propriu-zise, întreb elevii profesorul dând raspunsul pentru Expunere Cretă Oral
definiţia alcanilor. definiţia alcanilor: Explicaţie Scris
,,Alcanii sunt hidrocarburile Algoritmizare
aciclice saturate în care apar Feed-back
legături simple de tipul C-C şi
C-H şi în care raportul numeric
Dirijarea dintre cele două tipuri de atomi
învăţării şi este exprimat prin formula
obţinerea CnH2n+2.
performanţelor Prezint proprietăţile chimice porinind de la
(35 min.) denumirea alcanilor = parafine (parrum affinis=
activitate chimică mică).
- grupez proprietăţile chimice în funcţie de tipul de
legătură care se scindează în timpul unei reacţii
chimice:
O1 a) C-C se desface la reacţiile de izomerizare, cracare, .
ardere;
b) C-H se desface la reacţiile de substituţie, oxidare,
dehidrogenare.
1. Reacţia de substituţie
Definesc reacţia de substituţie ca fiind reacţia în care
se înlocuiesc atomii de hidrogen din hidrocarburile
saturate cu atomii altor elemente organogene.
- modelez reacţia de halogenare: R-H+ X2→R-X
+HX, în care R-H = hidrocarbură saturată;
X2 = halogen;
R-X = derivat halogenat; Unde vor fi neclarităţi elevii vor
HX = hidracid halogenat. adresa profesorului întrebările de
O2 rigoare.
- cer elevilor să enumere halogenii;
O3 - modelez reacţiile de clorurare a metanului:

O4 CH4 + Cl2 → CH3Cl + HCl


Cloro-metan(clorură de metil)
CH3Cl + Cl2 → CH2Cl + HCl
Diclormetan (clorură de
metilen)
CH2Cl + Cl2 → CHCl3 + HCl Elevii ascultă şi notează
Triclormetan (clorură de clasificarea proprietăţilor
metin, cloroform) chimice în funcţie de tipul de
CHCl3 + Cl2 → CCl4 + HCl legătură care se scindează.
Tetraclorură de carbon

2. Reacţia de izomerizare
- prezint condiţiile de desfăşurare a reacţiei de
izomerizare: temperatura 50-100°C, catalizatori:
AlCl3 sau AlBr3.
- modelez reacţia de izomerizare a butanului:
CH3-CH2-CH2-CH3 → CH3-CH-CH3
|
CH3 Elevii enumeră halogenii situaţi
in grupa a VII-a A a sistemului
3. Reacţia de descompunere termică a butanului periodic: F, Cl, Br, I, At.
CH3-CH2-CH2-CH3 → CH4 + CH2=CH-CH3
Butan metan propenă Modelează reacţiile de clorurare
→ CH3-CH3 + CH2=CH2 a metanului în condiţiile în care
Etan etenă clorur reacţionează direct cu
→ CH2=CH-CH2-CH3 + H2 metanul în prezenţa luminii sau
1-butenă prin încălzire (300-600°C).
→ CH3-CH=CH-CH3 + H2
2-butenă
Primele două reacţii sunt reacţii de cracare, în timp ce
ultimele două reacţii de dehidrogenare (piroliză).

4. Reacţia de ardere (oxidare completă) Notează reacţia de izomerizare,


- modelez ecuaţia generală a reacţiei de ardere: condiţiile în care se desfăşoară
CnH2n+2 + 3n+1/2O2 → nCO2 + (n+1)H2O + Q această reacţie şi modelează
Ex.: CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Q reacţia de izomerizare a
butanului.
Elevii observă că aceste reacţii
sunt transformări ale alcanilor în
izoalcani.

Modelează reacţiile de
descompunere termică şi notează
denumirile produşilor de reacţie.
Observă că au loc două tipuri de
reacţie:
a) reacţii de rupere a legăturilor
C-C, numite reacţii de cracare;
b) reacţii de rupere a legăturilor
C-H numite reacţii de
dehidrogenare (piroliză).

Modelează ecuaţia generală a


reacţiei de ardere.
Notează reacţia de oxidare
completă a metanului.
Consolidarea
noţiunilor Elevii identifică şi modelează
prezentate Solicit elevilor să modeleze reacţiile de bromurare a reacţiile de bromurare a
(5min.) O4 metanului. metanului notând pe caiete
exerciţiul propus:
CH4 + Br2 → CH3Br + HBr
Bromură de metil
CH3Br + Br2 → CH2Br+ HBr
Bromură de metilen

CH2Br + Br2 → CHBr3 + HBr


Tetrabromură de
carbon

Asigurarea - Informez elevii cu privire la nivelul atins în Elevii ascultă. Conversaţie Frontal - -
conexiunii asimilarea noilor cunoştinţe.
Inverse
(2 min)
Încheierea - Apreciez şi notez elevii care au participat activ la Elevii ascultă şi notează tema Conversaţie Frontal Manual -
lecţiei şi tema desfăşurarea lecţiei şi propun ca temă pentru acasă pentru acasă.
pentru acasă exerciţii din manual.
(2 min)

S-ar putea să vă placă și