Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.06.2019

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Nr.11”, Oradea

CLASA: Pregătitoare

Prof. înv.primar: Pop Daniela

Propunătoare: Măduța Bianca - Adelina

OBIECTUL: Comunicare în limba română

SUBIECTUL LECŢIEI: Recapitulare

TIPUL LECŢIEI: recapitulare și sistematizare

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unor varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

OO1 – să realizeze cel puțin două corespondențe dintre mesajul audiat și imaginea reprezentativă, pe baza fișei de lucru pusă la dispozișie

OO2 – să identifice cel puțin trei litere ale sunetului inițial al cuvântului dat, pe baza imaginii prezentate

OO3 – să realizeze cel puțin două corespondențe dintre cuvântul scris pe silabe și imaginea reprezentativă

OO4 – să demonstreze că au învățat să realizeze reprezentări grafice ale propoziției, cuvintelor și sunetelor.

OO5 – să reorganizeze cel puțin trei cuvinte, astfel încât să alcătuiască o propoziție logică și coerentă

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă;

RESURSE MATERIALE: planșă cu Zâna Verii; Coșul Zânei, creioane, fişe de lucru, plicuri cu norișori
RESURSE TEMPORALE: 35 + 15 minute

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze, stimulente.

BIBLIOGRAFIE

“ 1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba romană – Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordinul ministrului Nr.

3418/19.03.2013; București, 2013.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Conţinutul informațional al lecției Resurse


Ob.
instruirii și Evaluare
dozarea Op. Organizato
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Procedurale Materiale
rice

Se creează condiţiile optime Instrumentele


1.Moment Elevii pregătesc caietele de de scris
pentru desfăşurarea lecţiei: Conversația Observare
oragnizatoric notiţe și instrumentele de scris
pregătirea materialului Planșa cu sistematică
necesare. Frontal
1’ didactic necesar, stabilirea Zâna Verii
liniştii, îndrumarea elevilor
în activitatea de pregătire. Coșul zânei
cu sarcinile și
recompense
Le voi spune copiilor căci
împreună cu Zâna Verii le-
2. Pregătirea am pregătit niște surprize.
psihologică Prima surpriză este cântecul Elevii vor audia cu atenție Observație
Conversația Computer Frontal
<<Alfabetul Distractiv>> ce cântecul, fiind atenți la versuri. sistematică
3’
va fi audiat, specificând
cerințele pe care copiii
trebuie să le urmărească în
decursul audiției.

Amintesc elevilor că astăzi


3. Amintirea vom recapitula ce au învățat
Elevii ascultă cu interes Observație
temei și a ei în acest an școlar, la Conversația Frontal
mesajul propunătoarei. sistematică
planului disciplina Comunicare în
Limba Română.
1’

Le voi spune copiilor că


Zâna Verii le-a pregătit și
Observare
alte suprize frumoase.
sistematică
4. Elevii vor fi antrenați în cât
Le explic copiilor că în
Recapitularea mai multe exerciții de
coșul Zânei se află Conversația Coșul zânei Frontal
cunoștințelor recapitulare a conținuturilor
surprizele amintite.
parcurse
18’ În continuare, voi angaja Evaluare
copiii în exerciții de frontală
descifrare a mesajului
audiat, aflarea sunetului
inițial al cuvintelor pe baza
imaginilor reprezentative,
aflarea numărului de silabe Observare
ale cuvintelor, realizarea de sistematică
Conversația
corespondențe imagine – Elevii vor fi antrenați în cât
4. cuvânt, reprezentarea Coșul zânei Frontal
mai multe exerciții de
Recapitularea grafică a propoziției, Evaluare
recapitulare a conținuturilor
cunoștințelor cuvintelor și sunetelor, frontală
parcurse
precum și scrierea de Explicația
18’
exerciții grafice, după
model. Aprecieri
verbale

Voi înrola elevii într-un joc


– “Cuvintele s-au încurcat”.

Elevii vor fi grupați în 15


grupe a câte 2 copii.
Plicuri
Fiecare pereche primește Elevii vor lucra în perechi de
câte un plic în care sunt câte câte 2, dorind să descurce Conversația Evaluare
5. Evaluare
5 norișori. Pe fiecare norișor cuvintele încurcate, astfel încât șabloane-norișori
10’ este scris câte un cuvânt. să formeze o propoziție logică calitativă
Fiecare pereche de elevi are și coerentă.
ca sarcină să ordoneze
cuvintele astfel încât să
formeze o propoziție.
Fiecare pereche aranjează Explicația
norișorii pe bancă pentru a
forma propoziția.

Copiii primesc următoarea


surpriză a Zânei: un desen
de vară pe care elevii vor Frontal
6. Activitate în trebui să îl coloreze. Elevii Evaluare
Elevii vor colora desenul cu
completare 15’ vor realiza până la sfârșitul Conversația
tematică de vară, pe fundal frontală
orei lucrarea. muzical. Individual
Activitatea se va desfășura
pe fond muzical cu cântece
de vară pentru copii.

Elevii ascultă cu interes


mesajul propunătoarei, iar mai
Le voi mulțumi elevilor că
apoi primesc cu bucurie
au fost atenți și activi la oră
recompensele.
7. Încheierea și că au fost disciplinați.
lecției
Drept recompensă, Zâna
Conversația Evaluare
2’ Verii le oferă câte o gustare Gustări dulci frontal
dulce pentru a avea energie frontală
în orele ce vor urma.
Anexa 1 – Alfabetul distractiv (versuri cântec)

A e aţă, alfabet,
B e bine în caiet,
C e un covrig muşcat,
D din dată l-am aflat,
E e primul din elev,
F e floarea ce-o culeg,
G e foarte complicat,
Iar pe H l-am c-am uitat.

I, insuficient e, vai!
J e jocul ce nu-l ai,
K, bomboane, un kilogram,
L, lăcustele din lan,
M e mărul lui Adam
N, un nastur ce nu-l am,
O e oul din cuibar,
P este într-un penar.
R, racheta de pe cer,
S e soarele de ieri,
S e foarte supărat,
T cu Ț s-au cam certat,
U e urletul din nori,
V e varza din butoi,
X e capătul de pix,
Z e zarul pus la fix.
Acesta este alfabetul.
L-am învăţat încetul cu încetul,
Putem spune aşadar:
Rămâi cu bine – Abecedar!

Rămâi cu bine Abecedar,


La anul tu vei învaţă
Alte rânduri de copii,
A scrie şi a citi!
Anexa 2 – Fișă de lucru

Numele ______________________

Comunicare în Limba română


Vine vacanța!
Fișă - Recapitulare finală

Ascultă cu atentie mesajul si scrie X sub imaginile potrivite.

Este o zi frumoasă de vară. Mihaela muncește în grădină.

Colorează litera corespunzătoare sunetului iniţial al cuvântului care denumeṣte imaginea.


1. Scrie în cerculeț cifra care indică numărul de silabe al cuvântului.

F V Z Ă G C E I F M S Z B T D
2. Realizează corespondenţa între cuvânt şi imagine.

Ve-ve-ri-ță cuib

Câi-ne semafor

Din-te perie

Ze-bră brad

Co-joc vulpe

gâș-te roboțel

3. Realizează reprezentarea grafică pentru propoziţie, cuvânt, silabă şi sunete.

Mirela joacă șotron.

4. Scrie numele si prenumele tău.

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________
Anexa 3 – Desen

S-ar putea să vă placă și