Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

 Data: 27.02.2012
 Consilier şcolar: Potur Elena
 Şcoala: Colegiul tehnic Gh. Asachi Iaşi
 Clasa: a XII-a A, profil Arhitectură
 Temă: Interviul de angajare
 Tipul activităţii: consiliere colectivă
 Scopul:valorificarea resurselor personale pentru obţinerea unui loc de
muncă;
OBIECTIVE:

- Să identifice punctele tari care să-l sprijine în susţinerea unui interviu de


angajare;
- Să se informeze cu privire la procesul de pregătire de dinaintea unui
interviu de angajare;
- Să exerseze, prin joc de rol, o situaţie de interviu,
- Să observe răspunsuri emoţionale adecvate şi inadecvate, precum şi
limbajul utilizat de candidat în timpul interviului.

 Metode: jocul de rol, observaţia, metodă art creativă, conversaţia, turul


galeriei, prezentare power point interviul
 Mijloace didactice: foi, creioane, markere, ghid de interviu, fişe de
observaţie, foi de flipchart, laptop, videoproiector.

Informaţii suplimentare:
Având în vedere etapa de vârstă a elevilor, adolescenţa, întrebări concrete legate
de viitor sunt din ce în ce mai frecvente . Faptul de a veni cu exemple reale din
viaţă şi oferirea unui cadru de a exersa vine în sprijinul nevoii lor de orientare în
carieră. În acest sens, se vor puncta elemente cât mai practice şi se va discuta pe
situaţii reale din viaţă.
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII:

1. Stabilirea unor reguli de grup pentru crearea unei cadru adecvat


desfasurarii activităţilor de consiliere (1’)

4
2. Exercitiu specific etapei de consiliere:
 Elevii vor fi informaţi despre tema sesiunii de consiliere şi li se vor
prezenta obiectivele (1’).
 Li se va spune că firma Arhi Concept din Iaşi, organizează un concurs de
angajare pentru postul de grafician. Candidaţii se pot înscrie la interviu pe
baza unei lucrări proprii, pe tema: Punctele mele tari sunt…. (1’)
 Toţi elevii vor realiza pe o foia A4, un desen pe tema dată (10’).
 Desenele realizate vor fi expuse şi elevii vor putea să privească desenele
realizate de colegi (2’).
 Se va utiliza o prezentare power point în care se va explica cum este
indicat să se pregătească un candidat la interviul de angajare (5’).
 Simularea situaţiei de interviu: Se vor alege 3 elevi, 2 intervievatori şi 1
candidat. Intervievatorii vor primi ghidul de interviu, iar candidatul se va
prezenta cu lucrarea personală (7‘). Toţi ceilalţi elevi vor fi observatori şi
vor avea de identificat diferite elemente ale comunicării:
- Limbaj verbal : formule de introducere şi încheiere, modalităţi de răspuns
şi a de a pune întrebări. Caracteristicile limbajului verbal la interviu:
simplu, concret, direct, adaptat interlocutorului.
- Limbaj nonverbal: mimică (expresia feţei, privire), gesturi (poziţia
mâinilor, gesticulaţia, poziţia picioarelor), postură (tipuri de posturi: rigid-
agresiv, flexibil–pozitiv, încovoiat-pasiv),
- Limbaj para-verbal: intonaţie, rapiditatea vorbirii.
 După încheierea lui, fiecare participant va spune cum s-a simţit.
 Observatorii vor puncta ceea ce au remarcat (10’).

3. Exercitiu de evaluare a sedintei de consiliere :


 Elevii pe post it-uri vor scrie cu ce informaţii au rămas după şedinţa de
consiliere (5’).

4
Ghid de interviu

Introducere: - intervievatorii si candidatul se prezinta si fac cunostinta (strangere de


mana)
- intrebari generale de acomodare a candidatului cu atmosfera de interviu

1. Buna ziua! Ne bucuram ca ai ales sa participi la interviu. Deoarece vrem sa te


cunoastem mai bine, vom purta o discutie despre tine si jobul la care ai aplicat.

2. Spune-ne in 3 cuvinte cum te descriu prietenii tai.

3. Care e modul tau preferat de a-ti petrece timpul liber?

Cuprins: - intervievatorii verifica experienta candidatului

4. Vom vorbi în continuare despre lucrarea pe care ai realizat-o. Te rugăm să ne


prezinţi desenul şi să ne zici care sunt punctele tale tari.
5. Ce tehnică ai utilizat în cadrul desenului?
6. Ce apreciezi tu în mod deosebit la acest desen?
7. Dacă ar fi să îl mai faci încă o dată, ce modificări ai aduce la el?

Incheiere:
8. Ai dori să ne spui ceva semnficativ despre tine, care te-ar recomanda pentru
postul de grafician?

4
Indicatori pentru observaţie
Ce observ?

Limbaj verbal

Utilizează formule de introducere


Utilizează formule de încheiere
Vorbeşte concret
Răspunde direct la întrebări
Limbajul este adaptat
interlocutorului.

Limbaj nonverbal

Are contact vizual cu interlocutorul


Are faţa senină (nu este încruntat)
Poziţia mâinilor
Poziţia picioarelor
Postură: rigid-agresiv, flexibil
pozitiv, încovoiat - pasiv

Limbaj paraverbal

Intonaţie (vorbeşte clar, accentuează


anumite cuvinte)
Rapiditatea vorbirii
Fluenţa vorbirii (aaa…)

S-ar putea să vă placă și