Sunteți pe pagina 1din 7

Unitatea : Liceul Carol I, Bicaz

Filiera :Tehnologică
Profilul : Servicii
Specializarea : Economic
Calificarea : Tehnician in activitati economice

Data :
Clasa : a IX-a E, LICEUL Carol I Bicaz, specializarea Economic
Disciplina : M3. Calitatea produselor si serviciilor
Unitatea de invatare : Cap.4- Caracteristicile organo-leptice ale marfurilor alimentare
Tema : caracteristicile organoleptice ale produselor din cereale si derivate
Tipul lectiei : lectie mixta-predare de noi cunostinte

PROFESOR :
Prof.Rugina Paulina Delia

AN SCOLAR:
2015/2016

1
Unitatea : Liceul Carol I Bicaz
Filiera :Tehnologica
Profilul : Servicii
Specializarea : Economic
Calificarea : Tehnician in activităţi economice

PROIECT DIDACTIC

1.Data:
2.Clasa: a IX-a E,Liceul Teoretic Bicaz
3.Disciplina: Calitatea produselor si serviciilor
4.Unitatea de invatare: Caracteristicile organoleptice ale marfurilor alimentare
5.Tema : Caracteristicile organoleptice ale produselor din cereale si derivate
6.Tipul lectiei: Lectie mixta

7.Competente specifice:
C2 Descrie caracteristicile de calitate ale grupelor de marfuri alimentare
8.Obiective operationale:
 Identifică caracteristicile
organoleptice ale grupelor de
mărfurilor alimentare
 Utilizează normele de calitate în activitatea curentă.
 Relatează cerinţele de calitate impuse de normative pentru propriul loc de muncă.
 Verifică organoleptic produsele
 alimentare în conformitate cu
 documentaţia de specialitate
 Identifică normele de calitate specifice domeniului propriu de activitate

9.Strategia didactica
Metode si procedee didactice:
M1:explicatia
M2:exercitiul
M3:joc de rol
M4:demonstratia

Mijloace de invatamant:
m1: Manual pentru clasa a IX-a- Modulul III – Calitatea produselor si serviciilor Tănţica Petre.etc.
m2: fise de lucru
m3 :mostre de marfuri alimentare
m4: laptop, videoproiector

Forme de organizare:
F1:individuala
F2:frontala

10.Resurse:
Umane:clasa de elevi
Temporale:50 minute

2
Bibliografice:
Oficiale:
- manual clasa a IX-a ,, Comert », autori : Tantica Petre, Gabriela Simionescu, Gabriela
Iordache,Tatiana Stanescu , Editura: CD Press 2010
- Calitatea produselor si serviciilor-un ghid recomandatr elevilor, studentilor, comerciantilor si
consumatorilor,autori: Viorica Dorin, Valentina Capota. Editura Akademos
- caiet de lucru clasa a IX a – CAlitatea produselor si serviciilor, autori Tantica Petre, , Gabriela
Iordache, editura CD PRESS 2013

Didactice:
-,,Pedagogie''-Constantin Cucos,Editura Polirom,1996
-,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice’’-curs elaborat in tehnologia
invatamantului deschis la distanta,Editura Polirom,2005

STRUCTURA LECTIEI

Nr. Etapele lectiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului


crt.
1. Moment organizatoric 2 min. -verificarea frecventei -elevii raspund la
-verificarea existentei solicitarile
resurselor profesorului
materiale:,creta,burete
2. Reactualizarea 10 min -verificarea cunostintelor - elevii raspund la
cunostintelor din ora anterioara inrebarile profesorului
3. Captarea atentiei elevilor 2 min. -prezinta tema lectiei, -sunt atenti si raspund
obiectivele operationale la intrebarile
ale lectiei profesorului
4. Prezentarea continutului 20 - prezinta continutul -isi iau notite in caiet
lectiei (teorie) min. lectiei cu ajutorul conform cerintelor
videoproiectorului profesorului
-urmareste activitatea
elevilor si da indicatii
5. Fixarea si sistematizarea 10 -noteaza elevii care au -sunt atenti la
continuturilor predate prin min. raspuns in cadrul lectiei aprecierile si
exercitiu aplicativ -ofera fisele de lucru si da concluziile profesorului
indicatii -rezolva testele
6. Explicatii pentru 3 min. -prezinta continutul temei -elevii isi noteaza tema
continuarera invatarii acasa si raspunde la eventualele si cer lamuriri
si pentru realizarea temei intrebari ale elevilor suplimentare

3
RECAPITULARE
Cerealele sunt plante care apartin familiei gramineelor. Ele se afla la
baza alimentatiei umane. Nu exista popor care sa nu aiba ca aliment
fundamental o cereala, care variaza în functie de clima, latitudine si traditie. În
Europa – grâul, în America – porumbul, în Asia – orezul, în tarile nordice –
orzul, secara, ovazul care au exigente climatice minore.
Desigur grâul este cereala cu cea mai mare raspândire si costul cel mai
ridicat, produs în special pentru alimentatia umana, consumul sau este ridicat
în tarile dezvoltate.
Sortiumentul produselor din cereale:
1. Crupe
2. Faina
3. Paste fainoase
4. Produse de panificatie

Crupe
- Din grau – arpacas,gris, pufarin
- Din orez – orez expandat, glasat
- Din ovaz- fulgi
- Din porumb – malai, fulgi, pufuleti

Faina
- Tip 480 – superioara, trei nule
- Tip 550 – alba , doua nule
- Tip 700 – alba
- Tip 800 – semialba
- Tip 1350 – neagra

Paste fainoase
- Simple sau cu adaos
- Tubulare-macaroane
- Filiforme – fidea
- Panglici – taitei,lasagnia
- Figuri – cuburi, litere, stelute etc

Produse de panificatie
- Painea – simpla, cu adaos de cartofi sau faina de secara, slbs, semialba, neagra
- Produse de franzelarie – cornuri, batoane, chifle, cozonaci
- Biscuiti, napolitane, fursecuri, piscoturi, checuri, turta dulce

PROPRIETATILE ORGANOLEPTICE-
Aspect Consisitenta Miros Culoare Gust

4
Painea
APECT
- Forma produsului. Se apreciază vizual forma, volumul proporţional cu masa şi prezen ţa unor
defecte posibile
- FORMA REGULATA, NETURTITA, FARA DETERIORARI
(produse deformate, aplatizate, bombate, strivite, rupte);

CULOAREA
Coaja. Se observă aspectul, grosimea, culoarea şi eventualele crăpături, zbârcituri, lipituri, coaj ă
groasă, arsă sau băşicată. Crăpăturile se măsoară în lungime şi lăţime cu o riglă gradat ă, iar
rezultatele se exprimă în mm. Se examinează vizual culoarea la suprafaţă şi se apreciaz ă dac ă
este caracteristică sortimentului analizat.
COAJA TREBUIE SA FIE RUMENA, DE CULOARE BRUN-AURIE PANA LA BRUN-ROSCAT- la painea
neagra si GALBEN-AURIE – la painea alba

MIEZUL
Miezul. Se examinează vizual în secţiune miezul (uniformitatea, forma şi fine ţea porilor), culoarea
miezului şi se observă dacă este caracteristică sortimentului analizat.
Se apreciază consistenţa prin apăsare cu degetul o singură dată într-un loc, observând dac ă
acesta revine la forma iniţială (nu păstrează forma degetului).
BINE CRESCUT, CU PORI FINI SI UNIFORMI, FARA COCOLOASE SI URME DE FAINA
NEFRAMANTATA, CONSISTENTA MIEZULUI ELASTICA, DUPA O USOARA APASARE CU DEGETUL
SA REVINA IMEDIAT LA STAREA INITIALA, SA NU SE FARAMITEZE, SA NU FIE LIPICIOASA SI
UMEDA LA PIPAIT
Se observă dacă miezul este desprins de coajă, necopt, dens, sfărâmicios, neelastic, cu straturi
compacte şi urme de făină, lipicios sau dacă la rupere se întinde în fire sub ţiri, argintii
(caracteristic infectării cu bacilus mezentericus).

GUSTUL
Gustul. Se degustă o porţiune de produs (miez şi coajă) şi se apreciază dacă gustul este
caracteristic sortimentului

PLACUT, POTRIVIT DE SARAT, FARA NUANTE DE ACRU, AMAR, FARA SCRASNET IN DINTI LA
MESTECARE
şi dacă apar defecte ca: gust străin, acru, amar sau prea sărat, cu impurităţi minerale.

AROMA
Mirosul. Se secţionează produsul, se presează de câteva ori şi se miroase imediat.
PLACUTA, CARACTERISTICA PAINII, FARA MIROS STRAIN ( DE MUCEGAI, RANCED, STATUT
Se apreciază dacă are miros acru, rânced, de mucegai sau alt miros necaracteristic produsului.

5
BISCUITI
Principalele caracteristici senzoriale sunt: aspectul in exterior , aspectul in sectiune , culoare aroma , gust ; iar
principalele caracteristici fizico-chimice sunt :apa, zahar total raportat la s.u, grasimi, alcalinitate, cenusa insolubila in
HCl, sare, continut umplutura, indice de imbibare, indice de peroxid, miliechivalenti la 1 kg, plumb, cupru, zinc si arsen.

Valorile acestor caracteristici sunt prezentate in urmatoarele tabelele de mai jos.

Caracteristica senzoriala Valoarea

aspect exterior bucati, intregi, de diferite forme, cu suprafata


selucioasa sau mata

aspect in sectiune miez uniform, stratificat, bine copt, cu perizitate fina,


fara goluri

culoare galbuie, brun-deschisa, bruna, uniforma, fara arsuri,


albicioasa

aroma placuta, specifica aromelor utilizate

gust dulce, placut caracteristicilor sortului, corespunzator


zaharurilor folosite, fara gust strain de amar, ranced

6
FISA DE LUCRU

Realizati o fisa de verificare a calitatii pentru produsul __________________, completand urmatorul tabel, pe baza
caracteristicilor de calitate invatate.

Denumirea produsului_________________________________________
Nr.crt. Caracteristicile de calitate Observatiile elevului
conform standardului
1 ASPECT

2 CULOARE

3 MIROS SI GUST

4 AROMA