Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Prof.inv.primar
Clasa IC an scolar 2013-2014
PROIECT DIDACTIC
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
a)cognitive:
O1 - să intoneze corect exerciţiile de încălzire vocală;
O2 – să cânte individual şi în grup, cântece însuşite anterior;
O3 – să reprezinte grafic sunete lungi, scurte, înalte joase;
O4 – să redea linia melodică şi textul cântecelului nou, individual şi în grup;
b)motorice:
O5 .– să acompanieze cântecele cu diverse jucării muzicale și cu mişcări ale propriului corp;
c) afective:
O6– să –şi exteriorizeze propriile trăiri prin activitatea muzicală.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, observația, explicația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic,
munca în echipă, joc de rol.
Mijloace de învățământ: CD-player, CD-uri, fișe de lucru, instrumente muzicale
(jucării), note muzicale, fișe
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Scoala gimnaziala “Vasile Alecsandri”, Roman
Prof.inv.primar
Clasa IC an scolar 2013-2014
Scenariu didactic
Etapele O Conţinut esenţial Activitatea Act. elevilor Strategie Evaluare
învăţării b învăţătorului
O
p
1. Orga– - pregătirea colectivului Autocontrol; - observarea
nizarea clasei de elevi ; Observarea; comportamentul
-prezentarea oaspeţilor ui elevilor,
O6 - pregătirea poziţiei
corpului pentru cântat
2. Reac- O3 - sunete înalte, joase şi medii Recunoaște cântecul! - vor recunoaşte dacă - individual
tualizarea cu- - exerciţii ritmice Voi intona un fragment acestea sunt înalte, joase
noştinţelor recunoaşterea unor fragmente dintr-un cântec sau medii;
muzicale cunoscut de elevi, dar - cu creionul pe bancă - aprecieri
cu ajutorul silabei „la”,
-exerciții pentru diferențierea -vor recunoaste sunete prezentare
iar ei vor recunoaște
sunetelor cantate vocal(„Vine titlul cântecului.
cantate vocal de glasuri grafică la
O2 primăvara”) sau instrumental( - selectez din pps-ul barbatești, femeiesti, de tablă
- jocul „Recunoaşte interpretul!” copii;
(bărbat, „Orchestra simfonică”un
instrument cu corzi, unul -vor recunoaște
femeie, copil sau un instrument)
de suflat și unul de instrumente;
percuție
6. Moment or- O6 - audiţia unui fragment muzical -fac aprecieri - copiii îşi vor coordona - aprecieri
ganizatoric ritmat din „Lumea poveștilor” mişcările pentru a găsi ritmul individuale
final cel mai potrivit pentru dans,
apoi se îmbracă pentru a
pleca acasă
Zăpă,zăpăcești,zăpăcești poveștile. Un lup ciudat a mâncat-o care si-a pierdït pantoful.
Zăpă,zăpăcești personajele. Și-au salvat-o fetițele Power Puff
Iti Bitzi,Tom si Jerry Zăpă,zăpăcești,zăpăcești poveștile.
1.Tu ne spui c-a fost odată Spionau spioanele Zăpă,zăpăcești personajele.
Capra cu trei purceluși Și-mpreună toti deodată
Care construiau căsuțe Devastau fantomele 1.Tu ne spui c-a fost odată
Pentru șapte spiriduși, Refren: Capra cu trei purceluși
Le gătea Cenușăreasa Ce noroc pe tine, Zăpă dragă, Care construiau căsuțe
Și piticii se mirau Că suntem copii deștepți Pentru șapte spiriduși,
Că fantomele din casă. Și-ți facem ordine-n povești. Le gătea Cenușăreasa
Scooby-Dooby-Dooooo! Zăpă,zăpăcești,zăpăcești poveștile. Și piticii se mirau
Scooby-Dooby nu știau. Zăpă,zăpăcești personajele. Că fantomele din casă.
Refren: Scooby-Dooby-Dooooo!
Ce noroc pe tine, Zăpă dragă, Ding-dong !Sunt Zăpă! Scooby-Dooby nu știau.
Că suntem copii deștepți Oare cum sa va mai zăpăcesc? Refren:
Și-ți facem ordine-n povești. Să vă spun povestea cu motanul încălțat Ce noroc pe tine, Zăpă dragă,
Zăpă,zăpăcești,zăpăcești poveștile. Care s-a insurat cu Cenusareasa? Că suntem copii deștepți
Zăpă,zăpăcești personajele. Sau Scufita Rosie care l-a mâncat pe lup? Și-ți facem ordine-n povești.
Ha!Cred c-am să vă spun Albă-ca-Zăpada Zăpă,zăpăcești,zăpăcești poveștile.
2.Tu ne spui că pe Scufița Roșie Zăpă,zăpăcești personajele.
Scoala gimnaziala “Vasile Alecsandri”, Roman
Prof.inv.primar
Clasa IC an scolar 2013-2014
Refren: Oare cum sa va mai zăpăcesc?
2.Tu ne spui că pe Scufița Roșie Ce noroc pe tine, Zăpă dragă, Să vă spun povestea cu motanul încălțat
Un lup ciudat a mâncat-o Că suntem copii deștepți Care s-a insurat cu Cenusareasa?
Și-au salvat-o fetițele Power Puff Și-ți facem ordine-n povești. Sau Scufita Rosie care l-a mâncat pe lup?
Iti Bitzi,Tom si Jerry Zăpă,zăpăcești,zăpăcești poveștile. Ha!Cred c-am să vă spun Albă-ca-Zăpada
Spionau spioanele Zăpă,zăpăcești personajele. care si-a pierdut pantoful.
Și-mpreună toti deodată
Devastau fantomele Ding-dong !Sunt Zăpă!