Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.12.2006
Disciplina: Biologie
Clasa a VIII a B
Profesor: MIHAELA BALAN
Subiectul lecţiei: ECOSITEMUL UNEI PESTERI
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe

Obiective operaţionale

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

-sa defineasca notiunea „ecositem”;


-sa inteleaga caracteristicile unei pesterii;
-sa descrie biotopul si biocenoza unei pesteri;
-sa constientizeze importanta conservarii unui ecosistem de pestera.

Metode didactice:
conversaţia euristică, explicaţia,observaţia,dialogul frontal, metoda
„mozaicului II”.
Materiale didactice:-manual clasa a VIII a, referate de pe
internet(www.didactic.ro, www.refrate.ro ), fisa de evaluare.

Scenariul didactic

I.Moment organizatoric
-verificarea prezenţei
-anunţarea elevilor de participarea altor persoane la ora de biologie
II.Captarea atenţiei elevilor
-prin dialog se reiau informaţii referitoare la notiunile studiate in lectia
anterioara „Ecositemul unei pajisti”
-se verifica tema de acasa-exercitiul 5, pag 33.
III.Transmiterea şi însuşirea de noi cunoştinţe
-se scrie pe tablă titlul lecţiei;

Activitatea profesorului Activitatea elevului


Se verifica tema data pentru ora actuala. Raspund nominal la exercitiile din tema
de acasa.
Se reiau informatii din lectia precedenta Raspund la intrebarile profesorului
prin intrebari adresate elevilor.
Imparte clasa pe grupe de lucru-4 grupe a Sunt atenti la explicatiile profesorului.
4/5 elevi.
Imparte materialul didactic-referatele Sunt atenti si completeaza raspunsurile
despre diferite pesteri. cerute de profesor.
Li se recomanda utilizarea manualului.
Cere elevilor sa gaseasca in acele referate
informatii despre biotopu si biocenoza
unei pesterii.
Se schiteaza pe tabla un tabel :
BIOTOP Sunt atenti la explicatile profesorului.
Caracteristici: Realizeaza schema in caiete.
BIOCENOZA
Caracteristici:
IMPORTANTA Raspund la intrebarile profesorului si cu
ajutorul acestor raspunsuri se va completa
tabelul
Completeaza si in caiete.
Cere elevilor sa explice importanta unui Elevii raspund la intrebarile elevilor.
ecosistem de pestera si cum pot ei sa
conserve acest tip de ecosistem.
Se defineste speologia si cu ajutorul Scriu in caiete definitia si sunt atenti la
manualului se vor da date despre Emil explicatii.
Racovita.
IV.Fixarea noilor cunoştinţe:

Se realizeaza prin completarea de catre elevi a unei fise de evaluare.


V.Tema pentru acasă

Exercitii din manual din fisa de activitate de la pagina .............


Impartirea clasei pentru ora urmatoare cand se va discuta „Ecosistemul unei ape
curgatoare”
FISA DE EVALUARE

RASPUNDETI LA URMATOARELE INTREBARI:


1.Ce este un ecositem?
2.Ce temperaturi se intalnesc in pesteri?
3.Care sunt animalele intalnite in pesteri?
4.Ce este speologia?

FISA DE EVALUARE

RASPUNDETI LA URMATOARELE INTREBARI:


1.Ce este un ecositem?
2.Ce temperaturi se intalnesc in pesteri?
3.Care sunt animalele intalnite in pesteri?
4.Ce este speologia?

S-ar putea să vă placă și