Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 05.12.2017
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit nr. 25, Iași
GRUPA: Mijlocie
PROPUNĂTOR: Carmazan Iulia
PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: Monica Ailiesei
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Limbă și comunicare
TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Poveste de iarnă cu Moș Nicolae
TEMA ACTIVITĂȚII: Răsplata lui Moș Nicolae
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare și însușire de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea memoriei logice și consolidarea deprinderii de
exprimare corectă din punct de vedere fonetic, lexical și gramatical
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 să asculte cu atenție poezia, reținând ideile acesteia;
 să recite corect și cât mai expresiv poezia, respectând intonația, ritmul și pauzele;
 să înțeleagă mesajul poeziei.
SRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
expunerea;
 MATERIAL DIDACTIC: imagini sugestive, recompensa;
 FORME DE REALIZARE: individual, frontal;
 DURATA ACTIVITĂȚII: 25-30 de minute;

1
 RESURSE BIBLIOGRAFICE:
MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII ŞI TINERETULUI, Curriculum
pentru învățământul preșcolar 3 – 6-7 ani, 2008;
Florica Mitu, Ștefania Antonovici, Metodica predării activităților de educare a
limbajului în învățământul preșcolar, Editura Humanitas Educațional, București,
2005.

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.
crt.
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚELE CONȚINUTUL INSTRUCTIV - EVALUARE
ACTIVITĂȚII METODE MIJLOACE FORMA DE
EDUCATIV PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZA-
TEHNICI RE
1. - aerisirea sălii de grupă Observ comportamentul
Moment Pregătirea sălii de grupă pentru activitate - aşezarea scăunelelor în copiilor
organizatoric formă de semicerc

2. “Dragi copii, în ce anotimp suntem?” Expunerea Orală Capacitatea de a înțelege


Captarea atenţiei “Cum ne dăm seama că suntem în Conversația Frontală un mesaj oral, de a
anotimpul iarna? asculta cu atenție, de a
Ce purtați voi iarna? Cine vine și aduce răspunde corect
copiilor cuminți daruri în ghetuțe?”

3. Reactualizarea “Ce știți voi despre Moș Nicolae, cine este


cunoştinţelor el? Știți că de fapt Moșul Nicolae este Privesc imaginile cu Imagine cu Moș Frontală Evaluez cunoștințele
Sfântul Nicolae? Sfântul Nicolae vine în atenţie şi identifică cine Nicolae anterioare
fiecare an, în noaptea de 5 spre 6 este
decembrie cu daruri atât pentru copii, cât şi
pentru adulţi. El este recunoscut pentru
blândeţea şi înţelepciunea sa.
Moş Nicolae iubeşte toţi copiii şi îi
răsplăteşte dacă sunt buni şi ascultători. De
asemenea, Sfântul Nicolae îi ajută pe cei
săraci şi nevoiaşi, el fiind un model de
bunătate şi dărnicie. Ce cadouri v-a adus el
anul trecut? ....“Eu, cu siguranță cred, că
toți copiii veți primi cadouri de la Moș
Nicolae, pentru că sunteți buni și
ascultători, nu-i așa?”
4. Enunţarea temei şi a “Acum, copii că am aflat mai multe lucruri Expunerea Frontală Evaluez interesul
obiectivelor despre Moș Nicolae, vom învăța o poezie Explicația copiilor pentru activitate
care se numește “Răsplata lui Moș
Nicolae”

3
5. Familiarizarea cu Spun titlul poeziei și apoi o recit expresiv Lectura Imagini cu conținutul Frontală Capacitatea copiilor de a
conţinutul poeziei și cu intonație: Explicația poeziei fi atenți la recitarea
Noaptea vine peste case Conversaţia O ghetuță poeziei
Cu o ploaie de steluțe, O nuia
Iar Sfântul Moș Nicolae O icoană cu Sfântul
Pune dulciuri în ghetuțe. Nicolae

"Eu sunt copilaș cuminte


Și ascult de mama mea.
Moșule, te rog, în ghete,
Să nu-mi pui și o nuia."

Râde Sfântul din icoană, Orală Evaluez răspunsurile


Auzind de rugăminte, copiilor
Și îi dă numai bomboane,
Pentru ca a fost cuminte.

“V-a plăcut, copii ? Despre ce este vorba în


poezie?”

6. Dirijarea învăţării Se recită prima strofă, apoi se numesc, pe Evaluez capacitatea


rând, 2-3 copii să o repete. Apoi a doua Algoritmul Materiale cu Frontală copiilor de a recita
strofă, se repetă de către 2-3 copii, apoi conținutul poeziei Orală expresiv, de a înțelege
prima și a doua împreună, apoi, a treia, mesajul
apoi toate trei.
7.
Obţinerea Copiii sunt încurajaţi şi apreciaţi într-un Exercițiul Recompense Frontală Evaluez măsura în care
performanţei climat de bucurie şi de stimulare a efortului Conversația copiii au reținut titlul
depus de fiecare. poeziei și ideile
transmise de aceasta
Fixarea temei:
Cum se numește poezia învățată?
Se fac aprecieri generale si individuale
Încheierea activității asupra felului cum s-a desfășurat
activitatea și se oferă recompense.

4
Imagini care reflectă conținutul poeziei

5
6

S-ar putea să vă placă și