Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială, Comuna Urecheni


Data: 23.10.2015
Clasa a IV-a
Propunător: Profesor pentru învăţământul primar, Pârlea Maria
Disciplina: Educaţie financiară (disciplină opţională)
Subiectul lecţiei: Casa de schimb valutar
Tipul lecţiei: dobândirea de cunoştinţe noi

Scopul: Însuşirea de cunoştinţe, termeni, deprinderi specifice domeniului financiar- bancar

Obiective operaţionale:
O1 – să utilizeze termeni specifici domeniului financiar- bancar;
O2 – să aplice practic noţiunile însuşite;
O3 – să rezolve sarcinile de lucru
O4 – să conştientizeze rolul banilor în viaţa omului

Resurse
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda RAI, metoda Cubul,
jocul de rol;
Mijloace de învăţământ: manualul şi caietul de Educaţie financiară, fişe de lucru, ghicitori, proverbe,
banii decupaţi, ghişeul „Casa de schimb valutar”, minge, calculator, videoproiector, cub
Forme de organizare: frontală, pe grupe

II. Forme şi tehnici de evaluare: evaluare formativă, observare sistematică, aprecieri verbale, teme de
lucru în clasă, evaluare reciprocă

III. Bibliografice:
 Manualul "Educaţie financiară", autor: Ligia Gerogescu- Goloşoiu, Editura “Explorator”
 Caietul elevului "Educaţie financiară", autor: Ligia Gerogescu- Goloşoiu, Editura “Explorator”
 www.povesti-pentru-copii.com
 citate. blogspot.com
SCENARIU DIDACTIC
Strategii didactice Evaluare

Etapele Conţinut informativ Metode Mijloace Forme de


lecţiei organizare
1.Moment Se stabileşte ordinea şi liniştea în clasă. - conversaţia - frontal
organizatoric Se pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei.

2.Captarea D-na învăţătoare le spune elevilor că le va citi poezia - conversaţia - ghicitori -frontal - observare
atenţiei “Ghicitoare despre bani”, scrisă de Emilia Plugaru. Ei vor - problematiza- sistematică
trebui să asculte cu atenţie şi să completeze ultimul cuvânt rea - aprecieri
din poezie: verbale
“Nu e fioros, nu muşcă
E un leu bine venit.
Dacă ai mai mulţi – nu strică,
Doar să îi câştigi cinstit.

Când îi dai – primeşti în schimb


Haine, dulciuri – tot ce vrei.
Ia priviţi o ciocolată!
Costă tocmai zece…”
Elevii rostesc în cor: lei.
D-na învăţătoare îi întreabă ce este leul, iar copiii spun
cele două înţelesuri ale cuvântului: animal sau
moneda naţională a României.
3.Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că, pe parcursul acestei lecţii, vor - conversaţia - frontal
subiectului învăţa despre locul în care moneda naţională a României - explicaţia
lecţiei noi şi a poate fi schimbată în moneda naţională a altor ţări şi
obiectivelor invers. Sunt enunţate obiectivele lecţiei.
urmărite Se scrie pe tablă titlul lecţiei.

4.Dirijarea Folosind metoda RAI, d-na învăţătoare verifică în ce - conversaţia - minge - frontal - evaluare
învăţării măsură elevii cunosc moneda naţională a unor state din - explicaţia formativă
Europa sau de pe celelalte continente. - metoda RAI - observare
Elevii, aşezaţi în cerc, primesc o minge. Unul dintre ei sistematică
aruncă mingea întrebând care este moneda naţională a unei - aprecieri
ţări, la alegere. Cel care primeşte mingea răspunde la verbale
întrebare, aruncă mingea interogând colegul căruia i-o
aruncă în legătură cu moneda naţională a altei ţări. Ies din
joc elevii care nu ştiu răspunsul la întrebare. Jocul se
termină când rămâne un singur elev.
Pentru a-i introduce în subiectul lecţiei, copiii sunt - conversaţia - manuale - frontal - observare
întrebaţi ce trebuie să aibă cineva care vrea să meargă - problematiza- - caiete sistematică
Anexă
Aplică

Dacă 1 euro valorează 4 lei şi 50 de bani, calculaţi cât valorează:


2 euro –
4 euro –
10 euro –
60 euro –
100 euro –
200 euro –
500 euro –
1000 euro –

Asociază

Realizează corespondenţa dintre ţări şi monedele aferente:

România dolarul

Italia lira sterlină

Statele Unite ale Americii leul

Bulgaria euro

Regatul Unit al Marii Britaniii şi Irlandei de Nord leva bulgărească

Spania francul elveţian

Elveţia

Descrie

Aminteşte-ţi ce ai învăţat în lecţia de astăzi şi scrie pe rândurile următoare ce este:


Cursul de schimb valutar
___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

Casa de schimb valutar


_________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________
Argumentează

Răspunde la următoarele întrebări:

De ce se realizează schimbul valutar?

___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

Cum se realizează schimbul valutar?

___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

Analizează

Citeşte cu atenţie şi răspunde la următoarele ghicitori:

Tu îl faci și tu îl dai
Ca să iei în schimb ce n-ai.
El te ține, te hrănește
Și tot el te cheltuiește.
( ___________ )

De el îmi e frică tare


Căci e un motan mai mare!
Mare, mare, fioros
Şi e foarte curajos.
Fiarele l-au declarat
Rege-n junglă, împărat!
( _____________ )
Compară

Găseşte asemănări şi deosebiri între dolar şi euro şi completează diagrama:

Euro Dolarul

S-ar putea să vă placă și