Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect de activitate integrată

PRIMĂVARA ÎN CULORI

Prof. înv. preșc. PINTILIE MIHAELA


Inspecție Curentă 2
Gradul I

Seria 2016-2020

1
Activitate integrată
Primăvara în culori
(ADP+ ADE+ ALA1+ALA2

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 9 Brașov


NIVEL : I Grupa mijlocie B (Grupa Ursuleților)
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Primăvara când sosește/ La viață totul se trezește”
TEMA ZILEI : ”Grădina se răsfață-n soare/ Noi îi vom da strop de culoare”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ ADE+ ALA1+ALA2)
CATEGORIILE DE ACTIVITĂȚI INTEGRATE:
(ADP+DEC+DȘ+ALA1+ALA2) – ”Primăvara în culori”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea și consolidarea de priceperi, deprinderi și abilități dobândite
anterior
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DATA : 28.03.2019

SCOPUL ACTIVITĂŢII
Verificarea și consolidarea cunoștințelor despre primăvară
dobândite anterior, precum și numerația în limitele 1-5 prin
raportare cantitate- număr și numerație propriu-zisă.

2
1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP )
Întâlnirea de dimineață: „Flori și culori”
Rutine: ” Îngrijește-mă ca să-ți dau aer curat”- deprinderea de a ocroti natura salutul,
împărtășirea cu ceilalți, prezenta copiilor, completarea calendarului naturii, servirea mesei,
ne pregătim pentru activități;
Tranziții: ”Câte unul pe cărare”- joc cu text și cânt
”Vine, vine primăvara”,- joc muzical
”Înfloresc grădinile”- joc muzical
” Fluturii sportivi”- Traseu aplicativ
2. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
DEC: Forma elaborată - Peisaj de primăvară- pictură pe folie (cu suport)
DȘ: Numerația în concentrul 1-5, raportarea cantității la număr- Fluturii vin la flori- joc
didactic matematic
3. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA) – CENTRE DE INTERES
Joc de masă: ”Jocul florilor colorate”- mozaic
Știință: ”Fluturașii și florile” – fișă de lucru cu conținut matematic
Bibliotecă: ” Grădina se răsfață-n soare/ Noi îi vom da strop de culoare” – fișă de
lucru/ Exercițiu grafic
Artă: ”Flori de primăvara”- fișă de lucru – colorare după legendă
ACTIVITĂŢI RECREATIVE - ETAPA a III-a:
 Tema:” Fluturii sportivi”- „Traseu aplicativ

COMPETENȚE GENERALE:
I. DEZVOLTAREA FIZICĂ , A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE:
 Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viață familiare
II. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ:
 Învățarea/ fixarea comportamentelor prosociale, de acceptare și respectare a diversității
 Reglarea autocontrolului și a expresivității emoționale
III. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE:
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Activarea și manifestarea potențialului creativ
IV. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII:
3
 Îmbunătățirea limbajului și a comunicării
V. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII:
 Identificarea unor relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.
 Dobândirea de cunoștințe și deprinderi elementare matematice

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Susținerea exprimării verbale a unui mesaj, emoții, povestiri etc. ( comunicare
expresivă):
 Coordonarea mușchilor fini ai mâinii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei copiilor;
 Manifestarea empatiei față de celelalte persoane din mediul apropiat:;
 Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activități variate.;
 Manifestarea curiozității și interesului pentru experimentarea și învățarea de lucruri
noi;
 Dezvoltarea creativității prin activități artistico-plastice, muzicale și practice în
conversații și povestiri creative;
 Realizarea sarcinii cu consecvență;
 Sprijinirea în realizarea sarcinilor la care întâmpină dificultăți;
 Confirmarea cunoașterii numerelor și a numerației.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP: Întâlnirea de dimineață
 Să comunice impresii, opinii, păreri tratând cu sinceritate problemele, experiențele;
 Să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei, folosind limbajul
verbal și nonverbal;
 Să descrie principalele caracteristici ale vremii, unele fenomene întâlnite specifice
anotimpului;
 Să participe activ la activitatea de grup realizând sarcina comună cerută;
 Să identifice pe panoul cu prezența copiii care lipsesc;
 Să relateze evenimente în relație cu proiectul tematic aflat în desfășurare și în relație cu
evenimentele săptămânii;
 Să își adapteze comportamentul în funcție de regulile diferitelor situații;
 Să respecte regulile formulate și agreate în cadrul grupului.

4
ADE (DEC, DȘ):
DEC: Forma elaborată-”Peisaj de primăvară” – pictură pe folie ( cu suport)
Obiective operaționale:
 Să extragă din cutia surpriză un jeton cu un element de primăvară ce va fi pictat;
 Să picteze folosind culorile potrivite elementele peisajului de primăvară;
 Să execute exercițiile pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor;
 Să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
 Să participe activ, conștient și afectiv în activitatea desfășurată;
 Să analizeze și să interpreteze liber, creativ lucrarea personală și lucrările colegilor
ținând cont de aspectul acestora;
 Să-și exprime emoțiile și sentimentele fată de cei din jur;
 Să păstreze poziția corporală corectă față de suprafața de lucru;
 Să păsteze acuratețea lucrării;
 Să se încadreze în spațiul de lucru.

DȘ: Numerația în concentrul 1-5, raportarea cantității la număr-”Fluturii vin la flori”- joc
didactic matematic
Obiective operaționale:
 Să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
 Să se exprime corect din punct de vedere gramatical în propoziții simple;
 Să selecteze petalele de flori care au tot atâtea buline câte arată cifra de pe floare;
 Să atașeze petalele potrivite pe floarea cu același număr;
 Să așeze tot atâtea frunze câte indică cifra de pe floare;
 Să verifice dacă numărul frunzelor așezate este corect din punct de vedere al cifrei de pe floare;
 Să atașeze fluturele ales pe floarea cu cifra corespunzătoare;
 Să numere câte flori, frunze și fluturi sunt.

ALA:
Joc de masă: ”Jocul florilor colorate”- mozaic
 Să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
 Să realizeze flori cu ajutorul pieselor din joc;
 Să păstreze poziția corporală corectă față de masa de lucru.

5
Știință: ”Fluturașii și florile” – fișă de lucru
 Să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
 Să lipească tot atâția fluturi cât indică cifra de pe floare
 Să păstreze poziția corporală corectă față de masa de lucru;
 Să păstreze acuratețea lucrării;
 Să se încadreze în spațiul de lucru.
Bibliotecă: ” Grădina se răsfață-n soare/ Noi îi vom da strop de culoare” – fișă de lucru/
Exercițiu grafic
 Să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
 Să traseze linii conform modelului;
 Să păstreze poziția corporală corectă față de masa de lucru;
 Să păstreze acuratețea lucrării;
 Să se încadreze în spațiul de lucru.
Artă: ”Flori de primăvară”- fișă de lucru
 Să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
 Să coloreze florile de primăvară conform legendei
 Să exerseze deprinderea de a colora corect o imagine folosind instrucțiunile date;
 Să păstreze poziția corporală corectă față de masa de lucru
 Să păstreze acuratețea lucrării.
ALA2: Fluturașii descurcăreți”- traseu aplicativ
Obiective operaționale:
 Să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare);
 Să-și dezvolte atenția și capacitatea de organizare;
 Să se orienteze în spațiu / să se raporteze la un reper dat;
 Să participe activ și afectiv la activitate;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, exercițiul,, expunerea,
turul galeriei
Material didactic: calendarul naturii, pozele copiilor, panoul cu sentimente, perne, machetă, folie,
pensule, acuarele acrilice, fișe suport, flori, fluturi, frunze, fișe de lucru, creioane colorate, piese
mozaic, lipici, coronițe.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe


DURATA: o zi

6
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 “Curriculum pentru învățământul preșcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE,
2009;
 Curriculum pentru educație timpurie, Sibiu, 2018 ;
 “Revista Învățământul preșcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009;
 “Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, Editura GHEORGHE-
CÂRŢU ALEXANDRU, 2009;
 “Activități matematice în grădiniță”, Editura Polirom, Iași, 1996;
 ”Metodica predării activităților manuale în grădinița de copii”. Editura
didactică și pedagogică, București, 1966;
 ”Activitatea integrată din grădiniță”, Ed. Didactica Publishing House, 2008;

7
Activitatea va debuta cu întâlnirea de dimineață, având ca temă „Flori și culori”: salutul,
prezenta și completarea calendarului naturii.
Salutul: ”Dimineața a sosit
Toți copiii au venit.
În semicerc ne adunăm
Cu toți să ne salutăm.”
“Bună dimineața , dragi copilași!”
Prezenta:
“ După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Se va completa CALENDARUL NATURII, astfel: copiii sunt rugați să privească pe fereastră, să
spună ce fel de vreme e afară, să alegă jetonul potrivit și să-l așeze la locul care indică starea vremii.
Se precizează ziua în care ne aflăm , se amintește ce zi a fost ieri , ce zi va fi mâine , data, luna și anul
în care ne aflăm.
Azi mă simt….
Fiecare copil va spune cum se simte in acel moment și își va atașa poza pe sentimentul respectiv,
motivând alegerea făcută.
Noutatea zilei este Zâna Pădurii, care aduce o machetă cu un traseu din pădure cu diferite
probe.
Aceasta le explică copiilor că are nevoie de ajutor pentru a putea elibera fluturele să iasă din
capcana pusă de o vrăjitoare rea care nu vrea să fie primăvară ,chiar ar face orice pentru ca acest lucru
să nu se întâmple. Astfel macheta adusă are câteva sarcini de rezolvat, fiecare răspuns corect sau
sarcină îndeplinită va fi recompensat/recompensată cu o floare ce va fi lipită pe Zâna din sala de grupa
după fiecare activitate, urmând ca acesta să meargă și la alte grădinițe unde se vor putea bucura și alții
copii de ea.
Mesajul zilei: ”Noi vom fi astăzi prietenii Fluturelui și vom face împreună o călătorie în
lumea minunată a primăverii.”
8
Tranziția de la întâlnirea de dimineață la activitățile pe domeniile experiențele, se va face cu
ajutorul machetei aduse de Zâna Primăverii și a traseului aplicativ din sala de grupă”
Prima activitate face parte din Domeniul Estetic și Creativ, având ca și titlu ”Peisaj de
primăvară” –fiind o activitate de pictură pe folie alimentară
Tranziția la a doua activitate se va face cu jocului cu text și cânt- ”Câte unul pe cărare” și a
traseului aplicativ.
“Fluturii la flori” este a doua activitate pe domenii experienţiale, care aparține Domeniului
Știință fiind un joc didactic matematic.
Cu ajutorul traseului aplicativ se va face trecerea de la activitățile pe domeniile exeriențiale în
cadrul jocurilor și activităților alese (ALA), unde copiii își vor alege locul la cele patru arii de
stimulare. .
La centrul Joc de masă, copiii vor fi îndrumați să realizeze flori prin tehnica mozaicului.
La centrul Știință vor avea de rezolvat o fișă de lucru, în care trebuie să lipească tot atâția
fluturi câți indică cifra de pe floare.
La centrul Bibliotecă, copiii vor executa un exerciții grafice de pe fișa de lucru.
La centrul Artă vor colora un peisaj de primăvară ținând cont de legendă.
Copiii vor forma un trenuleț și se vor juca ”Fluturașii sportivi ”– traseu aplicativ.
Ziua se încheie prin mulțumirea Zânei Pădurii pentru îndeplinirea sarcinilor, privind eliberarea
fluturașului din capcana vrăjitoarei cea rea.

9
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
Se creează condițiile psiho-pedagogice necesare
desfășurării activității în bune condiții:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea și distribuirea materialului didactic.
Programul zilei începe cu Întâlnirea de
dimineață” Flori și culori” .În timpul acestei etape,
1. Moment copiii se așază pe perne în semicerc pentru a relaționa în Conversația Perne Frontală
organizatoric bune condiții. Întâlnirea de dimineață debutează cu Explicația
salutul educatoarei, apoi al copiilor.
Salutul pornește de la educatoare:
”În cerc să ne adunăm
Cu toți să ne salutăm
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața copii!”
Educatoarea anunță:
Astăzi vom avea musafiri. Doamna a venit în vizită ca să
vadă cât sunteți voi de frumoși, de cuminți și cât de multe
lucruri știm, iar dacă va fi mulțumită de noi, vă va

10
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
aplauda și vă va lăuda.
Haideți să o salutăm așa cum știm noi să salutăm un
musafir:
- Bună dimineața, bine ați venit la noi !
Prezenta se realizează cu ajutorul copiilor. Pe
rând, fiecare copil își alege poza sa și o așază pe panoul
de prezentă. Pozele copiilor Frontală
“Oare azi cine lipsește, Conversația Panoul de prezență
Să vedem care ghicește ?” Explicația Individuală
Se trece la discutarea Calendarului naturii –
copiii vor completa calendarul, vor intui anotimpul, luna Calendarul naturii
și ziua în care ne aflăm și apoi vor alege jetonul potrivit
pentru starea vremii.
„A-început o nouă zi ,
Cum e vremea azi copii?”
Se prezintă noutatea și mesajul zilei: În sala de grupă
își face apariția Zâna Pădurii, care le precizează copiilor
2. Captarea motivul pentru care se află în grupă, ”Noi vom fi astăzi
atenției prietenii Fluturelui și vom face împreună o călătorie în Conversația Observarea
lumea minunată a primăverii. Il vom ajuta să iasă din Explicația capacității

11
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
capcana pusă de vrăjitoarea cea rea, care nu dorește să Costumul de Zână a de atenție voluntară
vină primăvara. Pădurii Orală / frontală
Fiecare răspuns corect din partea copiilor va fi
recompensat cu o floare care va fi așezată pe rochița
Zânei din sala de grupă.
Educatoarea anunță tema zilei, scopul și obiectivele
în termeni accesibili particularităților individuale și de
3. Anunțarea temei și vârstă ale copiilor. Conversația
a obiectivelor Educatoarea le explică copiilor că pentru început vor Frontală
picta pe folie alimentară un peisaj de primăvară, aceasta Explicația Silueta Zânei
fiind prima probă din macheta adusă de Zâna Pădurii.
După terminarea primei probe, vor număra și vor lipi
petale florilor ,apoi frunze dar și fluturi. Aceste etape
fiind necesare pentru a ajuta fluturele să iasă din capcana
pusă de vrăjitoarea cea rea.
Trebuie să aveți grijă cum răspundeți deoarece fiecare Conversația
răspuns corect va fi recompensat cu o floare care va fi
lipită pe silueta Zânei din clasă. Frontală
Copiii vor ieși din sală de grupă cântând cântecul „Vine,
vine primăvara”

12
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
Rutina –”Ne pregătim pentru activități!” Explicația

Se va face o scurtă discuție despre anotimpul


primăvara, fiind rugați să spună ce știu despre acest
anotimp, ce pot sau ceea ce și-ar dori să facă și cu cine,
4. Prezentarea după care se va prezenta tema activității, forma elaborată Explicația
conținutului și – ”Peisaj de primăvară„
dirijarea învățării Prezentarea modelului se va face de către educatoare Demonstrația
prin afișarea unei lucrări model realizate în prealabil. Se
vor folosi numai cuvinte cunoscute de către copii, pentru Observarea
a înlesni înțelegerea deplină a celor discutate. capacității
Intuirea materialului: „Ce aveți pe măsuțe?” ( pensulă, Imagini suport de atenție voluntară
acuarele –acrilice-, folie ,)
Explicarea și demonstrarea modului de lucru: Fiecare Pensule Orală / frontală
copil își va alege din cutia magică un jeton cu imaginea
pe care o va picta. Cu ajutorul pensulei și acuarelelor, Acuarele
vom picta elementele specifice anotimpului primăvara Conversația
(fluturi, flori, păsări, copaci, soare, iarbă, nori, frunze)
Li se reamintește copiilor cum să țină pensula, să apese Frontală
normal în aceeași direcție, să folosească corect și cu grijă
culorile, fără să le amestece, să folosească șervețelul

13
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
pentru a șterge pensula.
Se vor realiza exerciții de încălzire a mușchilor fini ai
mâinii si de creare a stării emoționale propice realizării
temei
„Mișcăm degețelele,
Ușor batem palmele, Imagini suport
Învârtim moriștile,
Tropăim picioare, Pensule
Și la spate mâinile”.
Efectuarea temei de către copii: dau semnalul de început Acuarele Frontală
al lucrului, iar pe fundal va fi muzică liniștitoare. Pe Conversația
parcurs dau explicații și ofer ajutor individual copiilor Explicația
care întâmpină dificultăți în realizarea temei cerute și îi
încurajez în vederea executării corecte a temei date. Peisajul de primăvară
Recomandările vor fi scurte, clare și vor avea în vedere
datele de care trebuie să țină seama copiii.
Copiilor care termină mai repede li se vor da sarcini
suplimentare pentru a nu se plictisi, până termină ceilalți.
Încheierea activității: Încetarea lucrului- se va anunța
cu câteva minute înainte

14
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
Strângerea materialului- educatoarea va strânge Conversația
materialele de lucru
Analiza lucrărilor copiilor se realizează prin turul Frontală
galeriei. Copiii vor forma trenulețul veseliei și vor Indiviuală
vizualiza rezultatele finale exprimându-și părerea
referitor la ce element al peisajului le place/ nu le place,
argumentând-si părerea.
Cu ajutorul tranziției ”Câte unul pe cărare” se mearge la
baie să se spele pe mâini pentru a servi gustarea.
Intrarea copiilor în sala de grupă pentru activitatea
matematică se va face cu ajutorul traseului aplicativ Suport de lemn
”Fluturașii sportivii”
5.Fixarea Activitatea matematică se va derula în anumite etape: Flori
conținuturilor/ Introducerea în joc – se va purta o scurtă discuție Frontală
Consolidarea cu efect motivator care să stârnească interesul și Conversația
deprinderilor atenția copiilor
Anunțarea titlului și a obiectivelor: Astăzi ne
vom juca un joc care se numește „ Fluturii vin la
flori”. Vom număra buline și frunze, le vom așeza Explicația
la locul potrivit, vom verifica ceea ce colegii

15
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
voștri vor face în cadrul acestui joc.
Prezentarea materialului didactic –pentru
început fiecare copil își va alege un fluture pe care
îl va așeza sub scaun. Fluturi numerotați cu
Pe acest fluture este scrisă o cifră de la 1 la 5. cifre de la 1 la 5 Frontală
Avem flori care nu sunt complete pentru că Individuală
Vrăjitoarea cea rea a amestecat petalele și Conversația
frunzele.
Explicarea și demonstrarea regulilor de joc: pe Demonstrația
acest suport de lemn avem flori care sunt
incomplete, adică nu au petale. În schimb au doar Explicația Petale cu buline Individuală
mijlocul pe care este scrisă o cifră. Trebuie să
alegeți de pe masă petalele care au tot atâtea
buline câte arată cifra de pe floare.
Fixarea regulilor
Demonstrarea și executarea jocului de probă se
va realiza de către educatoare + 1-2 copii: Primul Exercițiul
pas este acela de a indica cifra de pe floare, după
care vom selecta petalele care au tot atâtea buline
câte arată cifra și le vom lipi pe floare.

16
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
Executarea jocului de către copii- pe rând va Frontală
veni câte un copil care va alege petala cu numărul
de buline aferent cifrei de pe floare și o va lipi.
Varianta I: După ce toate florile vor avea petale,
doi copii vor veni la fiecare floare și vor lipii tot Observarea
atâtea frunze câte arată cifra de pe floare. Unul va Explicația Flori capacității
lipi iar celălalt va verifica dacă numărul frunzelor Petale de atenție voluntară
este corect. Conversația
Varianta II: Fiecare copil, pe rând va lua
fluturele ales la începutul activității (care are o Individuală
cifră pe el) și îl va lipii pe floarea corespunzătoare Exercițiul Frunze
cifrei.
Evaluarea activității: Se va verifica dacă fiecare
floare are petale, frunze și fluturi, și se vor
număra.
Educatoarea le va da fiecărui copil flori care vor fi
lipite pe silueta Zânei din sala de grupă.
Tranziție: Copiii vor cânta ” Înfloresc grădinile”, ieșind
din grupă pentru a merge la toaletă.
Fluturași

17
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
Copiii revin la locurile lor și vor începe activitățile pe
centre de stimulare.
Tranziție „Fluturii sportivii” traseu aplicativ

ALA1:
Fiecare copil va alege centru unde vrea să lucreze.
6. Asigurarea La centrul Joc de masă, copiii vor fi îndrumați să Conversația
retenției și realizeze flori prin tehnica mozaicului. Jocul mozaic Frontală
transferului La centrul Știință vor avea de rezolvat o fișă de lucru, în Explicația Fișe de lucru
care trebuie să lipească tot atâția fluturi câți indică cifra individuale
de pe floare. Exercițiul Fluturi
La centrul Bibliotecă, copiii vor executa exerciții Lipici Individuală
grafice. Creioane colorate
La centrul Artă vor colora un peisaj de primăvară
ținând cont de legendă.
Toți copiii vor trece pe la toate centrele.
După încheierea acestor activități se va realiza o
expoziție cu lucrările copiilor..
Se apreciază modul de lucru și produsele obținute în
cadrul activității pe centre de interes.

18
MOMENTELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE
Copiii vor fi evaluați raportându-se la regulile și la
cerințele stabilite de la început, în momentul comunicării Conversația Frontală
7. Evaluarea obiectivelor.
performanței Se însumează printr-o serie de întrebări și răspunsuri, Individuală
elemente educative dezbătute pe parcursul întregii Explicația
activității. Colectivă
Educatoarea face aprecieri asupra modului de participare Exercițiul Coronițe
la activitate, asupra felului în care au colaborat, s-au jucat
și s-au comportat. La sfârșitul activității fiecare copil va
primi din partea educatoarei coronițe de flori.
ALA2:
8. Încheierea Educatoarea laudă efortul comun și propune jocul Explicația Individuală
activității ”Fluturașii sportivi”-traseu aplicativ Traseu aplicativ
Copiii vor face un trenuleț, fiecare dintre ei parcurgând Exercițiul
traseul din sala de grupă, respectând indicațiile
educatoarei.

19
ANEXE

20

S-ar putea să vă placă și