Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

A. DATE PRELIMINARE
Clasa: a V-a A
Obiectul: Matematica
Profesor:
Scoala:
Unitatea de invatare: Multimi
Tema lectiei: Multimi- notiuni recapitulative
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Obiective cadru
1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii ;
2. Dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme ;
3. Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic ;
Obiective operationale
La sfarsitul activitatii elevii vor :
a) cognitive :
OC1 : reprezenta multimi folosind :enumerarea elementelor, diagrame Venn- Euler, enuntarea unor
proprietati
caracteristice a elementelor;
OC2 : reprezenta multimi intre care exista relatii de incluziune;
OC3 : efectua operatii de reuniune, intersectie, diferenta a doua multimi.
b) afective :
OA1 : sa pastreze atentia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;
OA2 : sa participe activ si cu interes la lectie ;
OA3 : sa manifeste interes pentru studiul matematicii ;
Metode si procedee :
 metoda ciorchinelui, metoda TURUL GALERIEI, explicatia, conversatia, exercitiul ;
Resurse materiale :
 fise de lucru ;
Forme de organizare :
 lucru in grupuri mici, activitate individuala, activitate frontala.
Durata lectiei:50 de minute
B. ETAPELE LECTIEI
DESFASURAREA LECTIEI:

Momentele Timp Activitatea Activitatea elevilor Metode Evaluarea


lectiei profesorului
1.Moment Creez conditiile optime Elevii isi pregatesc pe
organizatoric 3’ necesare desfasurarii banca cartile si caietele
eficiente a lectiei de de matematica.
matematica.
2.Verificarea Verific modul de Prezinta caietele la Conversatia Frontala si individuala
temei 5’ efectuare al temei coltul bancii. explicatia
frontal si individual.
3.Captarea Initiez o discutie legata
atentiei de tema lectiei:
„Copii va plac jocurile „Da!’’
Ce ati zice voi daca la
matematica v-ati juca Aproba
Conversatia Ev. orala.
diferite jocuri?”
„Ei bine astazi v-am
2’ pregatit mai multe Asculta, recepteaza si
jocuri care sa va ajute retin.
sa consolidati notiunile
voastre insusite pana
acum .”
4.Anuntarea Voi anunţa tema şi
temei 2’ obiectivele lecţiei, explicatia
astfel încât acestea să
fie pe înţelesul elevilor.
5.Reactuali- Reactualizarea
zarea cunoştinţelor
si fixarea dobândite prin
cunostintelor completarea
explicatia
ciorchinelui:
Profesorul a fixat pe un
suport o planşă mare pe
care este desenat un
ciorchine şi adresează Conversatia Evaluarea colectiva
elevilor următoarele
întrebări:
1. Cum se noteaza Completeaza
o multime? ciorchinele.
2. Numarul explicatia
elementelor unei CIORCHINELE Completeaza ciorchinele.
multimi
determina…
3. In cate moduri se
reprezinta o
multime? Explica exercitiul
26’ 4. Care sunt aceste Conversatia
moduri?
5. Ce fel de
multimi
cunoastem?
6. Care sunt
operatiile cu
multimi?
7. Care sunt
notatiile pentru
aceste operatii cu
multimi? Exercitiul
Apoi se prezinta
metoda , "TURUL
GALERIEI- metoda Copii rezolva
moderna de invatare exercitiile date.
prin cooperare."
=se parcurg etapele
necesare desfasurarii
acestei metode : Observarea sistematica
Profesorul organizează TURUL
copiii pe grupe (3 GALERIEI
grupe de câte 5 elevi ),
le împarte posterele şi
le explică cerinţele
exerciţiilor. Se
precizează că fiecare
grupă are exerciţii
diferite, dar cerinţe exercitiul
identice.
-Elevii rezolvă
exerciţiile pe poster.(15
min.)
-Se procedează la
verificarea posterelor la Observarea sistematica
tablă (fiecare grupă în
faţa posterului său),
după care se porneşte
"Turul galeriei"(schimb
de 3 min. fiecare).
-Fiecare grupă îşi
verifică posterele
corectate de celelalte exercitiul
grupe. Elevii scriu pe foaie
-Elevii se întorc în rezolvarile
bănci şi completează
individual "Fişa de
autoevaluare".
-După completarea
fişei de autoevaluare,
reprezentanţii grupelor Evaluarea pe grupe de
prezintă rezultatele elevi.
exerciţiilor şi modul
prin care au ajuns la
acestea. Profesorul
urmăreşte şi corectează
acolo unde se
impune.Un elev
contorizează greşelile
fiecărei grupe.Se
stabilesc locurile şi
câştigătorii.
6.Obtinerea Voi imparti copiilor Elevii vor rezolva Conversatia Evaluare scrisa
performan- 10’ fise de lucru sarcinile primite Explicatia
tei Exercitiul
Voi face aprecieri Ev. finala
7.Incheierea asupra desfasurarii Conversatia
2’ explicatia
activitatii lectiei, asupra
cunostintelor elevilor.
Profesorul fixează tema
pentru acasă a elevilor
o multime din coloana 3) Precizati care din
B. propozitiile
A urmatoare
B sunt adevarate si care
FISA nr. 1 a) X∩Y sunt false : FISA nr. 3
1. {1, 3, 7} a) 10  {5,2,7}
1) Reprezentati in 3 b) XUY b) 2  {0,2,3}
moduri multimea 2. {4, 6,8} c) { 1, 7}  { 0, 1, 2, 1) Reprezentati in 3
literelor din cuvantul c) X - Y 3, 4} moduri multimea
« profesor » . 3. {1, 4, 7, 8} cifrelor numarului
2) Aflati cardinalul 4) Fie multimile : « 231245 » .
4. {1, 2, 3, 4, 6, 7, 8} X = {1, 5, 8} si Y = 2) Aflati cardinalul
urmatoarei multimi :
A  {x  N / 1  x  5} {2, 3, 4, 8} urmatoarei multimi :
3) Precizati care din Asociaza fiecarei A  {x  N / 2  x  8}
propozitiile urmatoare multimi din coloana A 3) Precizati care din
sunt adevarate si care o multime din coloana propozitiile urmatoare
sunt false : B. sunt adevarate si care
a) 2  {5,2,7} A sunt false :
b) 1  {0,2,3} FISA nr. 2 B a) 7  {5,2,7}
c) { 0, 5}  { 0, 1, 2, a) X∩Y b) 1  {0,1,6}
3, 4} 1) Reprezentati in 3 1. {1, 5} c) { 0, 1, 3, 4}  { 0,
moduri multimea b) XUY 1, 2, 3, 4}
4) Fie multimile : literelor din cuvantul 2. {8}
X = {1, 3, 4, 6, 7, « matematica » . c) X - Y 4) Fie multimile :
8} si Y = {2, 4, 6, 8} 2) Aflati cardinalul 3. {1, 5, 8} X = {1, 3, 5, 7} si Y
Asociaza fiecarei urmatoarei = {2, 4, 6}
multimi : 4. {1, 2, 3, 4, 5, 8}
multimi din coloana A A  {x  N / 5  x  8}
Asociaza fiecarei 2) Aflati cardinalul c) X - Y


multimi din coloana A urmatoarei 3. {1, 3 ,5}
o multime din coloana multimi :
A  {x  N / 3  x  7}
/ 
 INTERSECTIA
B. 4. {1, 2, 3, 4, 5, 6}
A 3) Precizati care din 
 DIAGRAME
B propozitiile VENN EULER
ENUMERAREA ENUNTAREA UNOR
a) X∩Y urmatoare ELEMENTELOR PROPRIETATI
1. {2, 4, 6} sunt adevarate si care (INTRE CARACTERISTICE
ACOLADE)
b) XUY sunt false :
2. {Ф} a) 1  {5,2,3}
c) X - Y b) 7  {0,2,3}
3. {1, 3, 5, 7} c) { 1, 3}  { 0, 2, 3, /
4, 7} LITERE
MARI SE : A,
4. {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7} MULTIME REPREZINTA
A VIDA Ø B,C,…
4) Fie multimile : IN 3 MODURI
X = {2,4,6} si Y = N
{1,3,5,6}
Asociaza fiecarei
multimi din coloana A N* CARDINA
o L
MULTIMI
Test de evaluare CARD A
multime din coloana Z
B.
1) Reprezentati in 3 A Z*
moduri multimea B
cifrelor numarului a) X∩Y OPERATII
« 143632 » . 1. {2, 4} CU
Produsul
MULTIMI
b) XUY INCLUZIUNEA
cartezian
2. {6}
REUNIUNEA
X
DIFERENTA

S-ar putea să vă placă și