Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.10.17
Clasa: a IV-a ,,A,,.
Învățător: Roșca Emilia.
Disciplina: Diriginție.
Modulul: Formarea abilităților de explorare și planificare a carierei.
Tema: Măria sa pâinea.
Tipul lecției: de dobândire a cunoștințelor.
SUBCOMPETENȚE:
Să numească exigențe specific diverselor profesii;
Să propună exemple de profesioniști, manageri ai propriilor destine.
Obiective operaționale:
O1 să cunoască diverse meserii;
O2 să identifice sarcini și responsabilități pentru meseria preferată;
O3 să participe cu interes la discuții;
O4 să-și îmbunătățească activitatea de învățare.
Strategii didactice: asalt de idei, discuția, citirea pe roluri, mesajul, explicația,
argumentarea, brainstorming-ul în grup, jocul didactic.
Forme de organizare: frontal, individual, în grup.
Materiale didactice: manualul, fișe de lucru, carioci, tabla.
Momentele Activitatea învățătorului și a Strategii Evaluare
lecției elevului didactice
Evocare 1. Ghicește meseria. Discuția Frontală
Elevii primesc câte o fișă pe care argumentare
desenează un obiect sau scriu un
cuvânt, o sintagmă sau un enunț
propriu unei meserii.
Fișele se pun pe masă cu
desenul/mesajul în jos. Primul elev
ia o fișă și presupune despre ce
meserie e vorba.
Elevul a cărui fișă a fost
comentată se ridică pentru a
confirma/infirma presupunerea, și
continuă jocul.
2. Se anunță subiectul și
obiectivele orei.
Realizarea 3. Se lecturează poezia ,, Citirea pe Frontală
sensului Dialog cu Măria sa,, roluri
- Măria ta, Spicule,
Cum trăiești, voinicule?
- Mă legăn sub mândrul soare,
Stau semeț pe lanul mare.
- Dar acolo cum ajungi?
- Toamna, semănat din pungi!
- Dar în pungi cine te pune?
- Harnicul plugar, anume!
- Cum îți petreci iernile?
- Mă-ncălzesc țărânele!
Primăverile, cum vezi,
Cu toți frații suntem verzi.
Iar când verile se-ncing,
Raze calde mă cuprind,
Să mă fac pâinică-aleasă,
Să zâmbesc pe orice masă...
4. Propun elevilor să enumere
muncile plugarului. Asalt de idei
5. Prpun elevilor să enumere
profesii care ne aduc pâinea
pe masă.
6. Propun elevilor să Evaluare
stabilească corespondența reciprocă
dintre Profesii și Acțiuni.

Profesii Acțiuni
Plugar Îngrășarea
solului
Agronom Aratul
Tractorist Grapatul și
semănatul
Combiner Realizarea
Șofer Seceratul
Vânzător Depozitarea în
hambar

Frontală
7. Joc didactic:,, Făina- Brainstor-
gospodina,,. ming în grup
Copiii se împart în două echipe.
Li se propune să scrie pe tablă câte
un produs preparat din faină.
Echipa care reușește să scrie cele
mai multe cuvinte-câștigă.
Frontală
8. Activitatea ,,Pro și contra,, Discuția/
Este știut faptul că mulți părinți Explicația
doresc ca copiii lor să urmeze
aceeași meserie ca și ei. Este acesta
un lucru benefic sau nu?
Argumentați pro și contra.

Reflecția 9. Propun elevilor să descrie Argumentarea Frontală


oral meseria pe care ar vrea
s-o îmbrățișezepeste ani.
Extindere 10.Se vor selecta informații Independentă
despre meseria preferată.
11.Apreciez cunoștințele
elevilor.
12.Tema pentru acasă: Scrieți
trei proverbe despre muncă
și tălmăciți-le.

S-ar putea să vă placă și