Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.11.2017

CLASA : a V-a

PROPUNĂTOR: prof. Cozac Octavia

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

OBIECTUL: Biologie

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Viețuitoare în diferite medii de viață

TEMA: Viețuitoarele dintr-o pădure – pădurea de foioase

SCOPUL LECȚIEI: Îmbogățirea cunoștințelor elevilor prin cunoașterea componentelor ecosistemelor


de pădure din România , a speciilor reprezentative cât și a adaptărilor acestora la mediul de viață .

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ( Competențe specifice) :

Extragerea informațiilor din texte ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme
biologice. (1.1)
Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unei fișe de lucru date. ( 1.2)
Organizarea informațiilor științifice după un plan dat . ( 2.1)
Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor.( 3.1)
Utilizarea unor algoritmi cunoscuți in investigarea lumii vii.( 3.2)
Recunoașterea consecințelor activităților umane și ale propriului comportament asupra
mediului înconjurător. (4.2)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :

O1-Să identifice factorii biotopului într-o pădure de foioase

O2-Să recunoască specii reprezentative de plante și animale dintr-o pădure de foioase

O3-Să identifice caractere generale și adaptări ale acestora la mediul de viață

O4-Să alcătuiască lanțuri trofice din pădurea de foioase

TIP DE LECȚIE: mixtă

RESURSE PROCEDURALE : - Observația

- Explicația
- Conversația euristică
- Metoda "Știu, vreau să știu, am învățat"

1
RESURSE MATERIALE :

-manualul de biologie cls. A V_a , Ed. Sigma ( varianta PDF, manuale.edu.ro) și paginile 32-34 tipărite

- calculator, videoproiector, acces la internet

- atlas zoologic și botanic

- tablă , cretă

FORMA DE ORGANIZARE : pe grupe, frontală

ANTICIPAREA DIFICULTĂȚILOR :- intrerperea curentului→utilizarea planselor ;

-intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de


documentare

LOCUL DE DESFĂȘURARE : laboratorul de biologie

BIBLIOGRAFIE :

 Fodor A. M., Sună L.M., Boldișor V., Ciuculescu C.M.- Biologie, manual pentru clasa a –V-a ,
Editura Sigma , București , 2017
 Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului
de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
 Programa şcolară- Biologie, aprobată prin OMEN 3393/28.02.2017;
 Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea
biologiei”,Ed.Arves,2008

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Organizarea clasei -noteaza in catalog elevii
absenti si verifica daca sunt -isi pregatesc cartile si caietele;
conditii optime pentru
desfasurarea orei;

Captarea atentiei și - adreseza întrebări, urmăreste -ascultă, răspund.


reactualizarea cunoştinţelor elaborarea răspunsurilor din -se gandesc la solicitarea
anterioare care verifica notiunile predate. profesorului si raspund
- solicita elevilor sa-si :ecosisteme acvatice( ape
reaminteasca care este stătătoare și curgătoare) si
clasificarea ecosistemelor ecosisteme terestre( pajiști,
naturale la noi in țară păduri)

Anunțarea temei și - anunţarea titlului lecţiei si il -ascultă ,notează


obiectivelor scrie pe tabla : Viețuitoarele
dintr-o pădure – pădurea de
foioase
- comunică clar obiectivele

2
operaţionale ale lecţiei;

Dirijarea invatarii -defineste padurea ca


ecosistem terestru si realizeaza
clasificarea ecosistemelor de
padure din Romania
- imparte colectivul de elevi in 4
grupe solicitand sa rezolve -elevii ascultă și deseanează , la
cerintele metodei didactice rîndul lor tabelul in caiete
utilizate : Știu, vreau să știu, am
învățat
-profesorul desenează pe tablă
tabelul
-profesorul pune la dispoziția
elevilor materialele pentru
documentare
- După anunţarea temei elevii
sunt întrebaţi ceea ce ştiu deja - elevii spun ceea ce au
despre ea. Datele esenţiale de notat, iar profesorul
care elevii sunt relativ siguri se completează prima coloană
trec în coloana "Ştiu" a tabelului
de pe tablă şi din caietele
elevilor. Problemele neclare, ca
şi aspectele pe care elevii ar fi
curioşi să le afle se
consemnează în rubrica "Vreau - folosind aceeaşi metodă
să ştiu". elevii vor alcătui o listă de
Profesorul imparte sarcinile de întrebări pe marginea
lucru astfel: subiectului abordat( dirijat)
Grupa 1- Biotopul
Grupa 2 – Biocenoză, plante
Grupa 3- Biocenoză, animale -elevii citesc lectia individual
Grupa 4- Lanț trofic apoi discută in grup

-reprezentantul grupei notează


ideile principale în rubrica "Am
înățat"
Obținerea performanței -se gândesc, răspund la
elevilor și realizarea feed- -Prin chestionare orală pe întrebări
back-ului parcursul lecţiei

3
SCHEMA LECȚIEI LA TABLĂ

Viețuitoarele dintr-o pădure – pădurea de foioase

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT


Biotopul -Temperatura medie anuală 10°C
-Lumina ajunge până la suprafața
solului
-Sol: Brun, brun-roșcat de pădure
Biocenoza
Ciuperci-descompunători- au corpul
sub pământ- miceliu format din
numeroase hife. Deasupra pamantului-
pălărie si picior
Ex. Hribi, gălbiori,pălăria șsarpelui

Plante Mușchiul de pământ –corpul format


din rizoizi, tulpiniță si frunzulițe
Feriga comună- corpul format din
rădăcini firoase, rizom, frunze
Stejar-corpul format din trunchi și
coroană, fructul=ghindă
Alte plante: ghiocei, brânduși, alun, soc,
fag, carpen, tei
Animale Cărăbușul de mai- are 2 perechi de
aripi:Membranoase si tari=elitre
Se inmulțește prin ouă din care ies larve
( 3-4 ani în pământ)
Ciocănitoarea-"doctorul pădurii"-se
agață de scoarța copacilor, are cioc
puternic.
Bufnița- Răpitoare de noapte , are
simțuri bine dezvoltate, gheare și cioc
puternice
Căprioara- animal erbivor, calcă pe
copite
Lupul-animal carnivor , blană în
culoarea mediului, simțuri bine
dezvoltate, dinții canini- lungi și
puternici
Mistrețul – animal omnivor-are un rât
cu care sapă în pământ, corpul greoi,
indesat

Lanț trofic stejar→omida


păroasă→ciocănitoare→uliu

fag→șoarece de pădure→bufniță

fag→mistreț→lup

S-ar putea să vă placă și