Sunteți pe pagina 1din 4

Toate în lume au o mamă...

PROIECT DE ACTIVITATE

Şcoala Gimnazială Stroieşti


Data 8 martie 2013
Responsabil Prof.înv.primar Toader Rusu

Scopul Sărbătorirea mămicilor cu ocazia Zilei internaţionale a femeii


Grupul ţintă Mamele şi elevii clasei pregătitoare

OBIECTIVE
Elevii şi mămicile
 Să dovedească cât de bine se cunosc
 Să participe activ la activităţile propuse

Strategii didactice
 Organizatorice: Activităţi frontale, individuale şi de grup
 Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, exerciţiul, observarea, dramatizarea, jocul
de rol, brainstorming, etc.
 Temporale: Blocuri de timp, utilizate pentru desfăşuarea activităţilor integrate, îmbinate
cu activităţi liber alese
 Materiale: jetoane, planşe, calculator, machetă, suport în formă de copăcel, hârtie glasse,
staţie de amplificare, microfoane, casetofon
Desfăşurarea activităţii

Elevii şi părinţii sunt aşezaţi faţă în faţă. Sala este amenajată şi pentru spectacolul de la
final.

1. Captarea atenţiei se va realiza printr-un joc la care participă şi părinţii şi copii.


Jocul se numeşte ,,Cât de bine ne cunoaştem?”. Fiecare dintre părinţi va trebui să
răspundă la o întrebare legată de propriul copil. Se vor confrunta apoi răspunsurile.Apoi se
schimbă rolurile, elevii vor răspunde primii apoi se vor confrunta cu răspunsurile părinţilor.

Întrebări pentru părinţi :

 Care este fructul preferat al copilului ?


 Numiţi cel puţin trei prieteni buni, colegi de şcoală.
 Care este activitatea preferată a copilului la şcoală ?
 Ce-l întristează cel mai mult pe copilul dv.?
 Ştiţi ce-l bucură cel mai mult?
 Care este ultima faptă bună pe care a făcut-o copilul tău?
 Cu ce personaj din poveşti, basme, desene animate i-ar plăcea copilului dv. să semene?
 Care este cea mai hazlie poznă pe care a făcut-o copilul dv.?
 Exemplificaţi câteva activităţi de la şcoală care l-au entuziasmat pe copilul dv. !
 Cum vă comportaţi când greşeşte?
 Câte feţe zâmbitoare are copilul dv în carnet?
 Ce floare preferată are copilul dv.?
 Care este personajul de desen animat pe care îl pomeneşte cel mai des copilul
dumneavoatră?

Întrebări pentru copii :

 Ce profesie are mama ta?


 Unde lucrează tatăl tău?
 Cine te duce seara la culcare?
 Ce culoare au ochii mamei tale?
 Ce emisiuni urmăreşti împreună cu părinţii?
 Ce o înveseleşte pe mama ta?
 Când te-au certat ultima dată părinţii şi de ce?
 Câţi ani are tatăl tău?
 Ţi-ai minţit vreodată părinţii?
 Ce crezi că le place cel mai mult părinţilor la tine?
 Care este mâncarea preferată a mamei tale?
 Care este culoarea preferată a tatălui tău?
 Pe care dintre fraţii tăi, crezi ca mama îl iubeşte mai mult? De ce?

După acest exerciţiu se apreciază sinceritatea părinţilor şi a copiilor şi merită aplauze. Toţi
vor aplauda.
2. Sentimentele şi jocul sentimentelor.
Se prezintă părinţilor şi elevilor diverse jetoane cu imagini (anexa 1) care reprezintă
diverse stări ale unor oameni. Părinţii vor încerca să ghicească sentimentul iar elevii vor
trebui să imite acest sentiment. După acest exerciţiu se apreciază sinceritatea părinţilor şi a
copiilor şi merită aplauze. Toţi vor aplauda.
3. Se propune elevilor un joc:„Nică încurcă poezii”. Un joc care urmăreşte cât de atenţi au
fost elevii la orele de la şcoală. Nică, Nică cel vestit, pare-mi-se a intrat în cartea cu poezii
a Dl. Învăţător şi a amestecat toate poeziile. Misiunea elevilor este să descopere
încurcătura prin ridicarea mâinii.Cel mai rapid are dreptul să îndrepte greşeala şi desigur
va fi răsplătit.

Varianta corectă Varianta încurcată

Am o nuca mare Am o nuca mică


Aşa şi aşa Aşa şi aşa
Cu o coajă tare Cu o coajă tare
Aşa şi aşa Aşa şi aşa
Şi ca să o sparg Şi ca să o sparg
Aşa şi aşa Aşa şi aşa
În gură n-o bag!!! În urechi n-o bag!!!
Aşa şi aşa Aşa şi aşa
Îmi iau ciocănelul Îmi iau ciocănelul
Aşa şi aşa Aşa şi aşa
O ţin cu degeţelul O ţin cu mânuţa
Aşa şi aşa Aşa şi aşa
Cu ciocanu-am dat Cu ciocanu-am dat
Aşa şi aşa Aşa şi aşa
Nuca s-a crăpat Nuca nu s-a crăpat
Aşa şi aşa Aşa şi aşa

- Crizantemă, dragă floare, - Crizantemă, dragă floare,


Nu ţi-e frică de ninsoare? Nu ţi-e frică de căldură?
- Nu mi-e frică, draga mea! - Nu mi-e frică, draga mea!
Mă pitesc uşor sub ea Mă pitesc uşor sub ea
Şi-apoi ningă cât o vrea. Şi-apoi plouă cât o vrea.

- Nu ţi-e frică că din cer - Nu ţi-e frică că din cer


Or să cadă flori de ger? Or să cadă flori de tei?
- Ba de ger îmi este frică, - Ba de ger îmi este frică,
Iar crivăţul rău mă strică! Iar soarele rău mă strică!
Dacă-ngheţ, eu mor îndată Dacă-ngheţ, eu mor îndată
Mă-ofilesc îndurerată...! Mă-ofilesc cu bucurie...!
- Crizantemă, floare aleasă, - Crizantemă, floare aleasă,
Vrei să vii la mine-n casă? Vrei să vii la mine-n sufragerie?
- Locul meu este afară, - Locul meu este afară,
De va fi iarna uşoară De va fi primăvara uşoară
Ne-ntâlnim la primăvară! Ne-ntâlnim la toamnă!
La circ, în Târgul Moşilor, La circ, în Târgul Moşilor,
Pe gheaţa unui răcitor, Pe gheaţa unui calculator,
Trăia voios şi zâmbitor Trăia voios şi zâmbitor
Un pinguin din Labrador. Un papagal din Labrador.
- Cum se numea?" - Cum se numea?"
- Apolodor. - Apolodor.
- Şi ce făcea? - Şi ce făcea?
- Cânta la cor. - Cânta la semafor.
Deci nu era nici scamator, Deci nu era nici scamator,
Nici acrobat, nici dansator Nici bucătar, nici dansator
Făcea şi el ce e mai uşor: Făcea şi el ce e mai uşor:
Cânta la cor. Cânta la cor.
Era tenor. Era tenor.
Grăsuţ, curat, atrăgător Slăbuţ, murdar, atrăgător
În fracul lui strălucitor În fracul lui strălucitor
Aşa era Apolodor. Aşa era Apolodor.

Şi într-o zi, Apolodor, Şi într-o zi, Apolodor,


Spre deznădejdea tuturor, Spre deznădejdea tuturor,
A spus aşa: Mi-e dor! Mi-e dor... A spus aşa: Mi-e dor! Mi-e dor...
De fraţii mei din Labrador! De fraţii mei din Labrador!

Şi a plecat Apolodor Şi a plecat Apolodor


Către ţara Labrador Către ţara Laponia
Chinuit de dor, Chinuit de dor,
Frământat de zor. Frământat de zor.

După acest exerciţiu se apreciază sinceritatea părinţilor şi a copiilor şi merită aplauze. Toţi
vor aplauda.

4. Se stimulează atenţia cu un nou joc. Jocul „Toate în lume au o mamă” (anexa 2). Se
pun într-un bol diverse jetoane cu imagini, părinţii vor rosti cuvântul reprezentat, iar
elevii vor trebui să găsească „mama” acelor fiinţe.

După acest exerciţiu se apreciază sinceritatea părinţilor şi a copiilor şi merită aplauze. Toţi
vor aplauda.

Şi pentru că toate în lume au o mamă, să ne ridicâm şi să cântăm „La mulţi ani”


tuturor mamelor din lumea aceasta, bunicilor şi străbunicilor noastre dar şi tuturor
femeilor de pe Pământ. Iar pentru dumneavoatră, elevii clasei pregătitoare au pregătit un
scurt moment artistic. Să îi urmărim.

Serbarea de 8 martie. Sfârşitul activităţii şi aprecieri finale.

S-ar putea să vă placă și