Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de invatamant:
Profesor:
Aria curriculara:Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Biologie
Data: 25.02.2013
Clasa: a VI-a
Unitatea de învăţare : Clasificarea animalelor – Vertebrate
Tema : Şarpele de casă
Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinte

Scopul lecţiei: Însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile alcătuirii
şarpelui de casă ca urmare a adaptării complete la mediul terestru.

Competenţe specifice:
 Să identifice grupe şi specii de animale;
 Să stabilească relaţii între factorrii de mediu şi diversitatea animalelor;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării lumii animale;
 Să exerseze utilizarea unor surse de informare;

Competenţe derivate:
 Să recunoască după caracterele distinctive principalele 2 specii de şerpi din ţara noastră;
 Să enumere cel puţin 2 adaptări ale şarpelui de casă la mediul terestru;
 Să identifice caracterele care-i permit şarpelui să înghită prada întreagă;

Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi intelectuale - varianta lecţie de muncă


independentă cu ajutorul fişelor de lucru.

Demesul didactic:
a. Resurse procedurale: -observaţia, algoritmizarea, conversaţia euristică, problematizarea,
modelarea, metoda „Stiu, vreau sa stiu, am invatat”
b. Resurse materiale: - atlase zoologice, manualul, fişe de lucru, film didactic.
c. Forma de activitate: - frontal, pe grupe.

Bibliografie:
- Bogoescu C., Dabija Al., Sanielevici E., Atlas zoologic, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti 2002.
- Ionel Aglaia, Parti Zoe, Biologie. Manual pentru clasa a VI a. Editura Humanitas,
Bucureşti, 2001.
- Lazăr V., Niţă M., Buşe V. Lucrări practice de biologie, Editura Arves, 2005.
- Todor Virginia – Metodica predării biologie la clasele V-VIII, Editura Didactică şi
Pedagocică, Bucureşti, 1979.
http://www.youtube.com/watch?v=P2VF1pVWGSo

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA Timp


LECŢIEI ELEVILOR
alocat

Organizarea - Pregăteşte materialul didactic. - Îşi pregătesc cărţile şi 2


clasei - Verifică prezenţa elevilor la ore şi notează caietele.
în catalog elevii absenţi.
Verificarea Realizează o verificare general prin
cunoştnţelor chestionare orală cunoştinţele despre
vertebrate pentru a face legătura cu lecţia
nouă. Răspund la întrebări:
-Prin ce se deosebesc vertebratele de -Vertebratele prezintă schelet
nevertebrate? intern partea principală a
acestuia fiind coloana 7
vertebrală.
Ce grupe de vertebrate am studiat? -Peştii, amfibienii şi
reptilele.
Din grupul reptilelor ce reprezentant am
studiat? Şopârla verde.
Care sunt caracteristicile ce permit Şopârla verde ca şi reptilele
încadrarea şopârlei în grupul reptilelor? are corpul acoperit cu solzi
cornoşi, respiră prin plămâni
bine dezvoltaţi, se deplasează
prin târâre şi se înmulţeşte
prin ouă cu coaja tare ce sunt
depuse în nisip la soare.
Captarea -Prezintă elevilor un filmulet şi solicită să -Elevii răspund că este vorba 2
atenţiei şi numească animalul pe care îl vom studia. de şarpele de casă.
reactualizarea
cunoştinţelor
Anunţarea -Scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă -Notează în caiete titlul 1
temei şi a obiectivele pe care elevii trebuie să le lecţiei şi urmăresc
obiectivelor cunoască la terminarea lecţiei. obiectivele.
Dirijarea -profesorul solicita elevilor sa formeze - elevii fac o lista cu tot ce
învăţarii perechi de cate doi si sa scrie tot ce stiu stiu despre serpi.
despre serpi.

- profesorul asculta cateva pareri, iar in - raspund


tabelul de pe tabla se vor nota lucrurile cu 20
care toti sunt de acord.

- dupa completarea primei coloane a -Elevii răspund la întrebări.


tabelului li se va cere elevilor sa formuleze
intrebari in legatura cu lucrurile despre care
nu sunt siguri. Aceste intrebari pot aparea in
urma dezacordului privind unele detalii sau
pot fi produsul curiozitatii elevilor. Ele vor
fi trecute in coloana din mijloc.
2
- in continuare li se va cere elevilor sa
citeasca textul din manual pentru a afla
raspunsul la intrebari

- dupa lectura textului, se va reveni la - noteaza in caiete


intrebarile pe care le-au formulat inainte de
a citi textul si pe care le-au trecut in coloana
“Vreau sa stiu”. Se va verifica la care
intrebari s-au gasit raspunsuri si se vor trece
aceste raspunsuri in coloana “Am invatat”.
In continuare elevii vor verifica ce alte
informatii au gasit in text si care nu au
legatura cu nici una din intrebarile puse la
inceput si le vor trece si pe acestea in
coloana “Am invatat”.

- in final profesorul realizeaza schita tablei


si explica elevilor notiunile

Obţinerea -Inventariază principalele informaţii şi -Răspund la întrebări


performanţei solicită elevilor să dea răspunsuri clare
elevilor pentru a verifica măsura în care au fost 8
atinse obiectivele.
Evaluarea -Prin chestionare orală pe tot parcursul -Se gândesc, răspund la 10
performanţei lecţiei şi pe baza fişei de lucru. Notează întrebări şi completează fişa
elevilor elevii care au răspuns pe tot parcursul orei. de lucru.

SCHEMA LECŢIEI

3
REPTILE
ŞARPELE DE CASĂ

Mediul de viaţă: păduri, parcuri, grădini, pe lângă gospodării.


Alcătuirea corpului: - acoperit cu solzi cornoşi, temperatură variabilă.
- are 1,50- 2m lungime
Cap mic:- ochi cu privire fixă, nu clipeşte – pleoape unite;
→vazul este dezvoltat
- urechile nu au pavilioane →auzul este dezvoltat
- limba lungă, subţire, bifurcată, cu mare mobilitate;
- pe părţile laterale are câte o pată în formă de semilună -
semn distinctive;
Trunchiul: lung, cilindric;
- se termină cu o coadă ascutita spre varf;
- lipsit de membre; → animal apod

Locomoţia : -prin târâre cu mişcări ondulatorii ale corpului;


Sistemul nervos: -este mai evoluat ca la amfibieni
Hrănirea: -cu şoareci, şopârle, broaste, insecte;
- pot inghiti si animale mai groase decat corpul lor
- caracterele ce-i permit să înghită prada întreagă sunt:
- osul pătrat;
- ligamentul elastic;
- dinţi conici şi ascuţiţi orientaţi spre fundul gurii;
- glandele salivare produc multă salivă;
- lipsa sternului;
- elasticitatea pereţilor stomacului şi esofagului.

Respiraţia: -prin plămâni bine dezvoltaţi;


Înmulţirea: - prin ouă depuse în nisip la soare;
- pentru a creşte – şarpele năpârleşte;

Exemple de serpi:

Serpi veninosi din tara noastra: vipera si vipera cu corn

Serpi veninosi din ale zone geografice: cobra regala, sarpele cu clopotei (crotal)

Serpi constrictori ( isi omoara prada prin sufocare): pitonul, anaconda, sarpele boa.

Cel mai lung sarpe - anaconda (7-10m)- Brazilia

4
Nume si prenume................................ Data...........................

FIŞĂ DE LUCRU
REPTILE
ŞARPELE DE CASĂ

I.Alege raspunsul corect: (4x0.5=2 p)

1.Limba la sarpele de casa este: 3.Şarpele se recunoaşte după:


a) scurta a) forma corpului;
b) lungă şi musculoasă b) lipsa membrelor;
c) zimtata c) privirea fixă.

2.Vipera: 4. Sarpe care isi omoara prada prin sufocare:


a) are un „V” pe cap; a) anaconda
c) este un nevertebrat; b) sarpele cu clopotei
d) este un amfibian c) vipera cu corn

II. Completati spatiile punctate: (6x0.5=3p)

a) Sarpele de casa si soparla verde fac parte din clasa .....................


b) Serpii veninosi din tara noastra sunt................ si ........................
c) Sarpele de casa se deplaseaza prin..............
d) Respiratia reptilelor este................
e) Reptilele au temperatura corpului...............
f) Reptila care are o pata sub forma de V pe cap si o pata neagra in zigzag pe corp: ............

III.Completati urmatorul tabel: 2p

Animale Membre Hranire Respiratie Inmultire

Soparla verde

Sarpele de casa

IV.Explicati de ce reptilele nu clocesc oua. 1p

V. Cum se explica faptul ca sarpele poate inghiti animale mai groase decat corpul lui? 1p
Se acorda un punct din oficiu.
Timp de lucru 7 minute.

5
Barem de notare
REPTILE
ŞARPELE DE CASĂ

I.1-b, 2- a, 3- b, 4- a (4x0.5=2 p)

II.a) reptile (6x0.5=3p)


b) vipera si vipera cu corn
c)tarare
d) pulmonara
e) variabila
f)vipera

III 2p
Animale Membre Hranire Respiratie Inmultire

Soparla verde Scurte, cu solzi Insect, rame, pulmonara Prin oua,


netezi, ce se paiangeni fecundatia este
temina cu interna
gheare
Sarpele de Nu are şoareci, pulmonara prin ouă
casa membre şopârle, depuse în nisip
broaste, la soare
insecte

IV.Deoarece temperature corpului reptilelor este variabila. 1p

V. Caracterele ce-i permit să înghită prada întreagă sunt: 1p


- osul pătrat;
ligamentul elastic;
- dinţi conici şi ascuţiţi orientaţi spre fundul gurii;
glandele salivare produc multă salivă;
lipsa sternului;
- elasticitatea pereţilor stomacului şi esofagului.

Se acorda 1p din oficiu.

S-ar putea să vă placă și