Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Clasa: a III-a
Obiectul: Educaţie Tehnologicǎ
Aria curriculară: Tehnologii
Unitatea: Activităţi cu materiale sintetice - hârtia
Subiectul: Flori de primăvară-Bujori
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: -formarea priceperilor şi deprinderilor de a îmbina diferite tehnici de lucru într-o
compoziţie;
-educarea voinţei, a spiritului de ordine şi disciplină.
Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
O1- precizeze etapele de lucru;
O2- să îmbine tehnica decupării, îndoirii cu tehnica lipirii pentru a obţine
lucrarea propusă
O3-să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare.
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, demonstraţia, Turul
galeriei.
Mijloace de învǎţǎmânt: hârtie colorată creponata, lipici, foarfecă, sarma subtire, sarma
plusata.
Forme de organizare: frontal, pe grupe şi individualǎ.
Durata lecţiei: 45 min.
Bibliografie: -Curriculum Naţional Programe şcolare pentru învăţământul primar Bucureşti
2004
- I.Stanciu, G.Dorobanţu, Abilităţi practice
Scenariul didactic

Nr. Strategia didactică


crt Etapele Ob. Conţinut ştiinţific
Metode şi Moduri de
lecţiei op. Evaluare
procedee Mijloace organizare
1 Moment organizatoric Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
lecţiei, se pregătește materialul didactic.
2 Se arată copiilor o planșă
Captarea atenţiei O1 semnificativă și se spune
următoarea ghicitoare: conversaţia planşă
exerciţiul frontal
Zăpada s-a topit,
Ghiocelul a răsărit,
Pomul a înmugurit.
Ce anotimp a sosit?
(Primăvara)

3 Din discuţiile despre primăvară şi fenomenele specifice


Anunţarea acesteia, se extrage titlul temei.
temei şi a obiectivelor Deoarece a venit primăvara, vom pregăti un tablou de conversaţia pe grupe
primăvară.

4 Se reamintesc elevilor regulile ce trebuie urmate în pe grupe


Desfăşurarea lecţiei O1 realizarea lucrărilor la orele de abilităţi: explicaţia
- mânuirea cu atenţie a obiectelor ascuţite care ne lipici ,
pot accidenta; conversaţia foarfece,
- nu se foloseşte mult lipici; hârtie
- nu se grăbeşte lucru, fiecare elev lucrează în colorată
ritmul său. creponata
Prezint elevilor vaza cu flori din hârtie, realizat din
hârtie colorată, prin decupare şi lipire.
Solicit elevilor, să verifice dacă au materialele necesare explicaţia
realizării lucrării. pe grupe
Stabilesc sarcinile de lucru pe etape (anexa 1):
1. Se taie 6 pătrate cu latura 23 cm de culoare fuchsia
și 2 pătrate de aceeași dimensiune de culoare galbenă. demonstraţia
Pătratele se pot face și mai mici sau mai mari în funcție
de cât de mare doresc copiii să facă floarea. Se pun
unele peste altele, pătratele galbene fiind deasupra, ele
vor fi cele care vor forma centrul florii.
2 Dupa ce se așează pătratele, începem să le îndoim lipici ,
din 4 in 4 cm sub formă de evantai, astfel încât partea foarfece,
galbenă să rămână în interior. hârtie
3 Prindem la mijloc cu sârmă subțire și apoi acoperim colorată
cu sârmă plușată, pe care ulterior o înfășurăm în jurul creponata observaţia
sârmei subțiri pentru a o întări. Am observat că daca , sarma sistematică
tulpina este formată doar din sârmă plușată este foarte individual
moale și nu susține floarea. Pentru a da forma petalelor,
tăiem colțurile de la toate rândurile de hartie în vârf exerciţiul
ascuțit sau rotund. CD
4 . Putem începe să formăm floarea, ridicând pe rând muzica
fiecare strat și începând cu primul strat de hârtie
galbenă. Avaâd grijă să nu se rupă hârtia, tragem ușor
de ea spre centru și o aranjăm astfel încât să para cât
mai naturală. Rând pe rând ridicăm și înfoiem toate
straturile hârtiei.
5.Putem să mai adaugăm o spirală formată din hârtie
care să joace rolul frunzei.
Înainte de a se apuca de lucru ,elevii execută câteva
exerciţii pentru întărirea muşchilor mâinii:

,,Mişcăm degeţelele,
Batem palme, palmele,
Pumnişorii uite-aşa
Şi morişca tot aşa,
Înainte si-napoi,
Vine ploaia pe la noi.”

In vederea creǎrii unei atmosfere adecvate pentru lucru,


se asigură fondul muzical necesar”Anotimpurile-
Primăvara “de Vivaldi.
Se urmărește realizarea etapelor,se fac aprecieri asupra
modului în care lucrează elevii.

5 Evaluare Se strâng lucrările şi se expun în faţa clasei. observaţia Florile individual interevalua
Elevii îşi vor analiza propriile lucrǎri motivând realizate re
alegerea fǎcutǎ şi vor analiza şi lucrările colegilor Turul
făcând Turul Galeriei. Galeriei

6 Încheierea lecţiei Se fac aprecieri legate de modul de lucru al elevilor,


precum şi felul în care s-a desfǎşurat lecţia .

Anexa 1
FLORI DE PRIMĂVARĂ-BUJORI

Etapele de lucru:

1. Se taie 6 pătrate cu latura 23 cm de culoare fuchsia și 2 pătrate de aceeași dimensiune de culoare galbenă. Pătratele se pot face și mai mici sau
mai mari în funcție de cât de mare doresc copiii să facă floarea. Se pun unele peste altele, pătratele galbene fiind deasupra, ele vor fi cele care
vor forma centrul florii.

2 Dupa ce se așează pătratele, începem să le îndoim din 4 in 4 cm sub formă de evantai, astfel încât partea galbenă să rămână în interior.

3 Prindem la mijloc cu sârmă subțire și apoi acoperim cu sârmă plușată, pe care ulterior o înfășurăm în jurul sârmei subțiri pentru a o întări. Am
observat că daca tulpina este formată doar din sârmă plușată este foarte moale și nu susține floarea. Pentru a da forma petalelor, tăiem colțurile de la
toate rândurile de hartie în vârf ascuțit sau rotund.
4 . Putem începe să formăm floarea, ridicând pe rând fiecare strat și începând cu primul strat de hârtie galbenă. Având grijă să nu se rupă hârtia, tragem
ușor de ea spre centru și o aranjăm astfel încât să para cât mai naturală. Rând pe rând ridicăm și înfoiem toate straturile hârtiei.

5.Putem să mai adaugăm o spirală formată din hârtie care să joace rolul frunzei

S-ar putea să vă placă și