Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Nagpur 1
1. INTRODUCTION
HISTORY
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 2
OCCURRENCE
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 3
PHYSICAL PROPERTIES
Temperature 0 C Density
g/cm3
0 0.805
3 0.800
Temperature 0 C Density
6 0.797 g/cm3
9 0.792 12 0.789
16 0.784
18 0.781
20 0.779
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 4
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 5
At 25.00 0 C 23.84
23. Thermal conductivity of liquid at 20 0 C Jm-1s-1K-1 0.174
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 6
CHEMICAL PROPERTIES
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 7
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 8
HANDLING
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 9
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 10
Today the most important production process worldwide is the direct oxidation
of ethylene. In Western Europe there is also some capacity for the production of
acetaldehyde by oxidation of ethanol (<15%) and hydration of acetylene (2%). In
Eastern Europe the hydration is even more important. It is estimated that in Eastern
about 235000 T (44% of the annual capacity) of acetaldehyde can be produced by
this route. The worldwide production of acetaldehyde has been nearly constant since
the early 1980s. Table 1 gives production data for acetaldehyde.
Table 4: - Production of Acetaldehyde (103 T)
No accurate data are available for world production. Production data are
difficult to obtain because most of the acetaldehyde produced is consumed internally
by the manufacturer. Therefore estimated world production is only crude and should
be taken with caution.
Table 5 gives important producers and their production capacities (103 T) are
listed.
Table 6 gives the major producers and estimated capacities in the United
States in 1970.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 11
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 12
8. Others 20
Total 2240
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 13
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 14
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 15
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 16
2. PRODUCTION
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 17
2. Oxidation of Ethylene:
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 18
and 3 atm palladium and cupric chloride catalysts. Acetaldehyde produced in the
first reactor is removed from the reaction loop by adiabatic flashing in a tower. The
flash step also removes the heat of reaction. The catalyst solution is recycled from
the flash – tower base to the second stage (or oxidation) reactor where the cuprous
salt is oxidized to the cupric state with air. The high pressure off – gas from the
oxidation reactor, mostly nitrogen, is separated from the liquid – catalyst solution and
scrubbed to remove acetaldehyde before venting. A small portion of the catalyst
stream is heated in the catalyst regenerator to destroy undesirable copper oxalate.
The flasher overhead is fed to a distillation system where water is removed for
recycle to the reactor system and organic impurities, including chlorinated
aldehydes, are separated from the purified acetaldehyde product.
In the one-stage process ethylene, oxygen, and recycle gas are
directed to a vertical reactor for contact with the catalyst solution under 3 atm
pressure and 1300 C
. The water evaporated during the reaction absorbs the heat
evolved, and make – up water is fed as necessary to maintain the catalytic solution
concentration. The gases are water – scrubbed and the resulting acetaldehyde
solution is fed to a distillation column. The tail – gas from the scrubber is recycled to
the reactor.
Inerts are eliminated from the recycle gas in a bled – stream
which flows to an auxiliary reactor for additional ethylene conversion. This oxidation
process for olefins has been exploited commercially principally for the production of
acetaldehyde, but the reaction can also be applied to the production of acetone from
propylene and methyl ethyl ketone from butanes. Careful control of the potential of
the catalyst with the oxygen stream induced commercially by a variation of this
reaction.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 19
3. From Acetylene
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 20
3. SELECTION OF PROCESS
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 21
Process Description:
A flow sheet for the single stage reactor process using oxygen is
shown in Figure. Fresh oxygen and ethylene are fed independently to a vertical
ceramic- lined reactor vessel which contains a water solution of catalyst. During the
process development serious problems have been caused by the extremely
corrosive aqueous CuCl2 – PdCl2 solution. In one stage process the reactor is lined
with acid proof ceramic material, the tubing is made of titanium, and certain others
parts are of titanium .The oxygen content of the recycle gas is limited to a maximum
of 9 mol % to stay safely below the flammable range. The reactor is operated to 120
0
– 130 C and about 3 atm. The heat of reaction is removed by evaporation of
acetaldehyde and water from the catalyst solution. The ethylene conversion per pass
0
is about 75 %. The vapor from the reactor is cooled by 20 C and scrubbed with
water to condense and remove the acetaldehyde. The scrubbing operation, which is
done at low pressure, requires a high scrub water volume and is responsible for the
low concentration of acetaldehyde (∼ 9 wt %) in the crude product. Most of the vent
gas is recycled to recover ethylene, but a gas purge is necessary to remove inerts
from the system. For this reason, high purity ethylene and oxygen are required to
minimize ethylene losses in the purge. The residue from the scrubber contains 8 to
10 wt % acetaldehyde and is fed to distillation column.
There are two way of manufacture:
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 22
→ Advantages of the One Stage Over the Two Stage Process are :
→ Advantages of the Two Stage over the One Stage Process are :
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 23
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 24
5. Thermodynamics:-
0 < ΔG <40,000 KJ/kmol, the reaction may or may not be possible and needs
further study.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 25
(i) Ethylene :-
Property A B C D E
Specific 32.003 -1.4831 x 10-2 2.4774 × 10-4 -2.3766× 6.8274 × 10-11
Heat(Cp), 10-7
KJ/kmol K
∆Hf 63.053 -4.1076 × 10-2 1.6598×10-5 - -
(KJ/mol)
∆G 51.752 4.9338 × 10-2 1.7284 × 10-5 - -
(KJ/mol)
(ii) Acetaldehyde :-
Property A B C D E
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 26
Reaction :-
2C2H4 + O2 → 2CH3CHO
Ethylene Oxygen Acetaldehyde
a) Heat of Reaction :-
Ethylene :-
Therefore. at 298K
Acetaldehyde:-
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 27
Therefore. at 298K
And at 403K
Therefore, At 298K
= - 437.336 KJ/mol
And at 403K
= 2[ (∆H0acetaldehyde) – (∆H0ethylene)]
= - 438.062 KJ/mol
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 28
Ethylene :-
Acetaldehyde :-
Thus,
= 2[(∆G0acetaldehyde ) – ( ∆G0ethylene)]
Therefore, at 298K
= - 406.2278 KJ/mol
ln K1 = (406.2278×1000)/(8.314 × 298)
= 163.962
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 29
Now,
dlnK ΔH o
=
dT RT
= 45.99
= -395.258 KJ/mol
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 30
6. Material Balance
= (15 x 1000)/3600
= 625 Kg/hr
= 14.21 Kmol/hr
For finding out the Limiting and excess reactant the above equation can be written
as
A + 0.5B → C
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 31
Where,
A = Ethylene
B = Oxygen
C= Acetaldehyde
0.75 = x /y
∴ x = 0.75 y
= 15.14 Kmol
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 32
∴ 0.95 = 15.14/ x
⇒ x = 15.94 Kmol
∴ y = x /0.75
⇒ y = 21.25 Kmol
= 5.31Kmol
Calculation of O2 requirement:
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 33
= 3.347 Kmol
= 8.771 Kmol
Concentration of N2 in gas leaving the scrubber from the top, in purge and in recycle
will be same.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 34
For steady state operation to avoid the built of N2 in the system we have,
∴ O2 in recycle =3.347 – m
∴ n + 3.347 – m = 11.32
n = 7.973 + m
= 0.01 (7.793 + m)
∴ mole fraction of O2 in gas leaving the scrubber from the top = 3.347/8.771
= 0.3816
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 35
As concentration of O2 in gas leaving scrubber from the top, purge, and recycle is
same.
= 0.01299P
⇒ P = 0.769 (7.973 + m)
⇒ m = 3.31 kmol
= 0.1128 kmol
P = 0.769 (7.973 + m)
⇒ P = 8.677 kmol
We have,
R + P = 8.771
R = 8.771 – 8.6771
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 36
R = 0.094 kmol
= 3.347 – 3.31
C2H4 in recycle = C2H4 in gas leaving the scrubber from top - C2H4 in purge
= 5.31 – 5.2542
= 11.32 – 0.037
= 21.25 – 0.0558
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 37
= 32.59 kmol
= (0.094/32.59)
= 0.288 x 10-2
= 1.003
= (21.1942 – 5.2542)/21.1942
= 75.21 %
After reactor:
Total mass coming out = mass of unreacted C2H4, O2, N2 + mass of CH3CHO
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 38
= 666.16 kg
= 925.136 kg
K+L=M+N
Where,
M = Reused
N = Scrubbed
∴ 925.136 + L =M + N
666.16 + L x 0 = M x 0 + N x 0.1
⇒ N = 6661.6 kg
⇒ L = 5995.44 kg
F= D + W
F Xf= D Xd +W Xw
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 40
For Acetaldehyde:-
Vm = Lm – W = 7097.06-6030.5 = 1066.56 Kg
Degasser:
I=G+O
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 41
Where,
I = input to degasser
O = final output
631.1 = G + O
O = 608.9 kg
G = 22.2 kg
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 42
7. Energy Balance
Component A B C D E
Ethylene 32.003 -1.4831× 10 -2
2.4774× 10-4 -2.3766× 10- 6.8274× 10-
7 11
Oxygen 29.526 -8.8999× 10-3 3.8083× 10-5 -3.2629× 10- 8.8607× 10-
8 12
Nitrogen 29.342 -3.5395× 10-3 1.0076× 10-5 -4.3116× 10- 2.5935× 10-
9 13
Acetaldehyd 34.140 4.0020× 10-2 2.5034× 10-4 -1.6445× 10- 4.7248× 10-
e 7 11
Component Temperature K λ
Acetaldehyde 294 1131.24
Water 294 2451.32
i. Reactor
Heat in Feed: Q1 + Q2 + Q3
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 43
a. Ethylene
Moles of Ethylene entering = 21.25 kmol
Tenter
Q1 = n× ∫ CpdT
Tref
403
(32.003 − 1.4831× 10−2 T + 2.4774× 10−4 T 2 −
= 21.25 × ∫ 2.3766× 10
298
−7
T 3 + 6.8274× 10−11T 4 )dT
= 21.25 (5048.5)
= 107.28 × 103 KJ
b. Oxygen
Tenter
Q2 = n× ∫ CpdT
Tref
403
(29.526 − 8.8999× 10−3 T + 3.8083× 10−5 T 2 −
= 11.32 × ∫ 3.2629× 10
298
−8
T 3 + 8.8607× 10−12 T 4 )dT
= 11.32 (3130.74)
= 35.44 × 103 KJ
c. Nitrogen
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 44
Tenter
Q3 = n× ∫ CpdT
Tref
403
(29.342 − 3.5395× 10−3 T + 1.0076× 10−5 T 2 −
= 0.114× ∫ 4.3116× 10
298
−9
T 3 + 2.5935× 10−13 T 4 )dT
= 0.114 (3062.02)
= 0.3491 × 10 KJ
Heat in input = Q1 + Q2 + Q3
= 143.07× 103 KJ
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 45
a) Ethylene
Texit
H1 = n× ∫ CpdT
Tref
383
(32.003 − 1.4831× 10−2 T + 2.4774× 10−4 T 2 −
= 5.31× ∫ 2.3766× 10
298
−7
T 3 + 6.8274× 10−11T 4 )dT
3
= 25.419 × 10 KJ
b) Oxygen
Texit
H2 = n× ∫ CpdT
Tref
383
(29.526 − 8.8999× 10−3 T + 3.8083× 10−5 T 2 −
= 3.35 × ∫ 3.2629× 10
298
−8
T 3 + 8.8607× 10−12 T 4 )dT
3
= 9.985 × 10 KJ
c) Nitrogen
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 46
Texit
H3 = n×
Tref
∫ CpdT
383
(29.342 − 3.5395× 10 −3 T + 1.0076× 10 −5 T 2 −
= 0.114 × ∫ 4.3116× 10
298
−9
T 3 + 2.5935× 10 −13 T 4 )dT
3
= 0.332× 10 KJ
d) Acetaldehyde
Texit
H4 = n×
Tref
∫ CpdT
383
(34.140 + 4.002 × 10 −2 T + 1.5634× 10−4 T 2 −
= 15.14 × ∫ 1.6445× 10
298
−7
T 3 + 4.7248× 10 −11 T 4 )dT
3
= 109.38 × 10 KJ
= 145.116 × 103 KJ
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 47
= - 5.741 × 103 KJ
= 91.44 kg
≈ 100 kg
I–O+G-C=0
I–O-C=0
Where
I = Input
O = Output
C = Consumption or Removed
Where
I1 = Heat associated with Ethylene
I2 = Heat associated with Oxygen
I3= Heat associated with Nitrogen
I4 = Heat associated with Acetaldehyde
I5 = Heat associated with water entering
I1 = n× ∫ CpdT
Tenter
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 49
313
(32.003 − 1.4831× 10 −2 T + 2.4774× 10 −4 T 2 −
= 5.31× ∫ 2.3766× 10
383
−7
T 3 + 6.8274× 10 −11 T 4 )dT
= - 13.455 × 103 KJ
B. Oxygen
Moles of oxygen entering = 3.35 kmol
Texit
I2 = n× ∫ CpdT
Tenter
313
(29.526 − 8.8999× 10 −3 T + 3.8083× 10−5 T 2 −
= 3.35 × ∫ 3.2629× 10
383
−8
T 3 + 8.8607× 10−12 T 4 )dT
= - 6.988 × 103 KJ
C. Nitrogen
Moles of nitrogen entering = 0.114 kmol
Texit
I3 = n× ∫ CpdT
Tenter
313
(29.342 − 3.5395× 10−3 T + 1.0076× 10−5 T 2 −
= 0.114 ×
383
∫ 4.3116× 10 −9
T 3 + 2.5935× 10−13 T 4 )dT
= - 0.2356 × 103 KJ
D. Acetaldehyde
Moles of acetaldehyde entering = 15.14 kmol
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 50
Texit
I4 = n× ∫ CpdT
Tenter
313
(34.140 + 4.002 × 10 −2 T + 1.5634× 10 −4 T 2 −
= 15.14 ×
383
∫ 1.6445× 10 −7
T 3 + 4.7248× 10−11T 4 )dT
= - 64.404 × 103 KJ
E. Water
5 water
I = (m Cp∆T)
= 376.45 × 103 KJ
= 291.37× 10 KJ
1 2 3 4 5
Outlet heat calculation: V + V + V + V + V
Where,
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 51
1
V = Heat associated with ethylene from top
2
V = Heat associated with oxygen from top
3
V = Heat associated with nitrogen from top
4
V = Heat associated with acetaldehyde from bottom
5
V = Heat associated with water from bottom
temperature = 313 K
1)
Ethylene from top
-2 -4 2 -7 3 -11 4
1
V = 5.31 (32.003 – 1.4831× 10 T+2.4774× 10 T -2.3766× 10 T +6.8274× 10 T )
= 238.94 KJ
V2 = 3.35 (29.526 – 8.8999× 10-3 T+3.8083× 10-5 T2-3.2629× 10-8 T3+8.8607× 10-12T4)
= 99.012 KJ
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 52
V3 = 0.114 (29.342 – 3.5395× 10-3 T+1.0076× 10-5 T2-4.3116× 10-9 T3+2.5935× 10-
13
T4)
= 3.316 KJ
= 1.0084 × 103 KJ
= 25.071× 103 KJ
= 26.42 × 103 KJ
= 264.95 × 103 KJ
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 53
Texit Texit
= nacetaldehyde × ∫ CpdT
Tenter
+ nwater × ∫ CpdT
Tenter
313
(34.140 + 4.002× 10−2 T + 1.5634× 10−4 T 2 −
= 15.14 × ∫ 1.6445× 10
298
−7
T 3 + 4.7248× 10−11T 4 )dT
+
313
(92.053 − 3.9953× × 10−2 T −
333.08 × ∫ 2.1103× 10
298
−4
T 2 + 5.3469× 10− 7 T 3 )dT
Texit Texit
= nacetaldehyde × ∫ CpdT
Tenter
+ nwater × ∫ CpdT
Tenter
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 54
294
(34.140 + 4.002× 10−2 T + 1.5634× 10−4 T 2 −
= 13.77 × ∫ 1.6445× 10
298
−7
T 3 + 4.7248× 10−11T 4 )dT
+
294
(92.053 − 3.9953× × 10−2 T −
1.403× ∫ 2.1103× 10
298
−4
T 2 + 5.3469× 10− 7 T 3 )dT
Texit Texit
= nacetaldehyde × ∫ CpdT
Tenter
+ nwater × ∫ CpdT
Tenter
374
(34.140 + 4.002 × 10 −2 T + 1.5634× 10 −4 T 2 −
= 1.374 × ∫ 1.6445× 10
298
−7
T 3 + 4.7248× 10 −11T 4 )dT
+
374
(92.053 − 3.9953× × 10−2 T −
331.66 × ∫ 2.1103× 10
298
−4
T 2 + 5.3469× 10 − 7 T 3 )dT
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 55
= 1184.04 KJ/kg
= 1066.56 × 1184.04 ×
Heat in Feed (FHF) + Reboiler duty (Qr) = Heat in distillate (DHd) +Heat in bottoms
WHW) + Condenser duty (Qc)
= 1439.089 Kg/hr
= 0.39975 Kg/sec
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 56
Texit
291
(34.140 + 4.002× 10−2 T + 1.5634× 10−4 T 2 −
= 14.34 × ∫ 1.6445× 10
294
−7
T 3 + 4.7248× 10−11T 4 )dT
Texit
with acetaldehyde
= 13..84(34.140 + 4.002 × 10− 2 T + 1.5634 × 10− 4 T 2 − 1.6445 × 10− 7 T 3 + 4.7248 × 10− 11T 4 )
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 57
∴ Heat associated with gases at output from top will be = input – output from bottom
= (- 2.386 - 0.765) × 103
= -3.151 × 103 KJ/hr
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 58
8. Equipment Design:-
Distillation column :-
F= D + W
Putting the values in above equation:-
F Xf= D Xd +W Xw
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 59
For Acetaldehyde:-
x – y data can be calculated with the help of avg. value of relative volatility.
0
α = PA
0
PB
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 60
0
log10 PA (mm Hg) = A + B/T +C log10 T + D T + E T2
Sr. Component A B C D E
No.
Using the above equation, the vapor pressure can be calculated at the top and
bottom.
0 0 0 0
Sr. Condition Temperature PA PB α=PA /PB
No. °K (CH3CHO) (H2O)
X 0.05 0.10 0.15 0.20 0.25 0.30 0.35 0.40 0.45 0.50
Y 0.51 0.69 0.78 0.83 0.87 0.89 0.91 0.93 0.94 0.95
X 0.55 0.60 0.65 0.70 0.75 0.80 0.85 0.90 0.95 1.0
Y 0.96 0.97 0.97 0.98 0.98 0.99 0.99 0.99 0.99 1.0
From Graph
[Xd/(R+1)] min = 0.66
[0.96/(R+1)] min = 0.66
Therefore, Rmin = 0.46
But, Ropt = 1.5 Rmin
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 61
R x
yn = x n +1 + d
R +1 R +1
0.69 0.96
yn = x n +1 +
1.69 1.69
Therefore, yn = 0.408xn+1 + 0.568
LM Wx w
y m +1 = xM −
VM VM
7097.06 6030.5 × 0.01
∴ y m +1 = xm −
1066.56 1066.56
∴ y m +1 = 6.654 x m − 0.0565
= 8 x 0.5
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 62
=4m
Take 100 mm of water as the pressure drop per plate in the column.
At the bottom of the distillation column vapor density can be calculated as follows;
P × M avg
( ρ v ) bottom =
RT
∴ ( ρ v ) bottom = 0.6349 Kg / m 3 .
The density of liquid at the bottom of the column can be calculated by multiplying
the density of each component with the mole fraction.
∴ ( ρ l ) bottom = 997.84 Kg / m 3 .
At the top of the distillation column vapor density can be calculated as follows;
P × M avg
( ρ v ) top =
RT
∴ ( ρ v ) top = 1.7798 Kg / m 3 .
The density of liquid at the bottom of the column can be calculated by multiplying
the density of each component with the mole fraction.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 63
∴ ( ρ l ) top = 792.64 Kg / m 3 .
Surface tension:-
4
P × ( ρ L − ρV )
σ top = × 10
−12
M
4
115.216 × (792.64 − 1.727 )
∴ σ top = × 10
−12
Similarly:-
4
P × ( ρ L − ρV )
σ bottom = × 10
−12
M
∴ σ top = 0.05165 N / m
Ln ρV
∴ FLV ( top ) =
Vn ρL
435.46 1.7798
= = 0.01934.
1066.56 792.64
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 64
ρV
L
FLV ( bottom ) = m ρL
Vm
= 0.1678
= 0.096
K 1 (top ) = 0.09
ρ L − ρV 997.84 − 0.6349
Bottom: u f = k1 = 0.096 = 3.81m / s.
ρV 0.6349
ρ L − ρV 792.64 − 1.7798
Top: u f = k1 = 0.09 = 1.897 m / s.
ρV 1.7798
Now we will design the column for 70% flooding, therefore the velocities will be given
by;
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 65
Vm 1066.56
Bottom Q = = = 0.4667 m 3 / s.
ρV × 3600 0.6349 × 3600
1066.56
Top Q = = 0.1665m 3 / s.
1.7798 × 3600
Now area at the bottom and at the top of the tower can be calculated as follows:
Q 0.4667
Net area (An) bottom = = = 0.1749m 2 .
uv 2.667
Q 0.1665
Net area (An) top = = = 0.1254m 2 .
u v 1.3229
0.1254
Top area = = 0.15675m 2 .
0 .8
π
× di .
2
Now, area =
4
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 66
Iw
For, (Ad/Ac) = 0.2, = 0.86
Dc
Therefore Length of the weir, Iw = 0.86 × 0.5276 = 0.4537 m.
Take weir height as 50 mm.
Plate thickness = 5mm
Hole diameter = 5mm
CHECK WEEPING:
Maximum liquid rate,
7097.06
LW = = 1.9714kg / sec .
3600
At 70% turndown the liquid rate is,
= 0.7 × 1.9714 = 1.3799 kg/sec.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 67
The height of the liquid crest over the weir can be estimated using the Francis weir
formula. For a segmental down comer this can be written as:
Lw 2 / 3
how = 750( )
ρ L lw
Where, lw = weir length, m,
how = weir crest, mm liquid,
Lw = liquid flow-rate, kg/s.
At the maximum flow rate of liquid the liquid crest over the weir can be calculated
using the maximum liquid flow rate calculated above, while for the conditions at
minimum flowrate are assumed to be the 70% turndown conditions.
1.9714
Maximum how = 750( ) 2 / 3 = 19.99 mm.
997.84 × 0.4537
1.3799
Minimum how = 750( ) 2 / 3 = 15.76 mm.
997.84 × 0.4537
30.4 − 0.9(25.4 − 5)
uh = = 15.11m / sec .
0.6349
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 68
0.7 × 0.4667
uh = = 24.91m / sec .
0.013116
This is well above the weeping velocity (minimum vapor velocity), therefore the
design is acceptable.
u h 2 ρV
hD = 51[ ]
Co ρ L
35.58 2 0.6349
= 51[ ] × = 58.22mm. ……..(bottom)
0.84 997.84
RESIDUAL HEAD:
12.5 ×10 3
hr =
ρL
= 12.53 mm.
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 69
TOTAL HEAD:
ht = hD + (hw + how ) + hr
Comment:This is higher than the assumed per plate pressure drop of 100
mm, however it won’t cause a large change in the physical properties, even if
everything were recalculated, thus it is acceptable.
The height above the bottom edge of the apron is calculated as follows:
hap = hw − 10 = 50 − 10 = 40mm.
Thus the clearance area under the apron is given by,
Aap = haplw = 0.04×0.4531 = 0.0182 m2.
This is less than the area of the downcomer Ad.
Thus use Aap in the equation given below :-
Head loss in the downcomer can be estimated by the following equation:
Lwd 2
hdc = 166[ ]
ρ L Am
1.9714
∴ hdc = 166[ ]2 = 1.956mm
997.84 × 0.0182
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 70
hb = ( hw + how ) + ht + hdc
= 50 + 15.76 + 136.51+ 1.956 = 204.23 mm.
= 0.204 m.
1
hb 〈 × 0.504
2
Therefore he tray spacing is within acceptable limits.
The residence time of the liquid over the downcomer is given by;
ENTRAINMENT:
The entrainment can be estimated by the following relationships which give
entrainment as a function of percentage flooding.
uv 2 .1
% flooding = = × 100 = 75.5%
u f ( bottom ) 2.78
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 71
TRIAL LAYOUT:
0.4537m 0.5276m
NUMBER OF HOLES:
MECHANICAL DESIGN
Design of shell:-
= 1.033 Kg/cm2
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 72
= 0.5346m
Design of heads:-
th = thickness of head
J = welded joint efficiency = 0.85
V = stress intensity factor
And, V = (2 + k2)/6
k = ratio of major axis to minor axis = 2:1 =2
Therefore, V = 1
=0.02484 cm
= 0.2484 mm
Taking allowance = 3 mm
Gaskets are used for making leak proof joint between two surfaces
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 73
thick) is
Ya = 112 kg / cm2
= 1.010
Gi = 52.76 + 2 x 0.0816
= 52.9232 cm
Go = 1.010 x 52.9232
= 53.45cm
bo = ( Go - Gi )/4
= 0.1325 cm
= 1.4 mm
Taking it as 1 mm.
b = 1.4 mm
Wm1 = 3.14 x b x G x Ya
= 3.14 x 0.14 x 53.185 x 112
= 2619.9 kg
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 74
Am1 = Wm1 / fa
Am2 = Wm2 / fb
Where,
fa = allowable stress for bolt material under atmospheric Conditions = 545 kg / cm2
fb = allowable stress for bolt material under operating condition = 545 kg / cm2
Am1 = 2619.9/545
= 4.801 cm2
Am2 = 2630.74/545
= 4.827 cm2
Therefore, minimum bolting area is taken as 4.827 cm2
Am x 24 = 4.827
Am = 0.201125 cm2
db = 0.5060 cm
Diameter of bolt = 0.506 cm
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 75
= Go + 2 x db + 1.2
= 53.45+ 2 x 0.506 + 1.2
= 55.662 cm
= 3.14 x 55.662 / 24
= 7.283 cm
Flange design:-
= 2523.14 Kg
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 76
= 0.9587
tf = 53.185 x (1.1363/0.9587x1420)0.5
= 1.536 cm
The stresses due to vessel dead weights, wind load and seismic load
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 77
Therefore, B = 3159.56 kg
W = 2443.83 kg
= 1025.465 kg
Dsk = Gi = 52.93 cm
PLW = K1 x K2 X P x H x Do
K2 = 1
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 78
Do = 0.5346 m
H=4+2=6m
PLW = K1 x K2 x P x H x Do
Mw = PLW x H/2
= 287.4 x 6/2
= 862.2 kg-m
f w = Mw / Z
= 862.2/[(3.14 D2sk tsk)/4]
= 3920.45/tsk kg / m2
= 0.392 / tsk kg /cm2
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 79
= 5.234/tsk kg/cm2
= fd - (fw or fs)
= (21.863-5.234)/tsk
= 16.629/tsk kg/ cm2
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 80
Material of Construction:
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 81
9. COST ESTIMATION
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 82
II. Indirect costs: expenses which are not directly involved with
material and labour of actual installation of complete facility
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 83
= Rs. 787.8684247
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 84
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 85
iii. Direct Supervisory and Clerical Labor (DS & CL):(10-25% of OL)
Consider the cost for Direct supervisory and clerical labor = 12% of OL
Direct supervisory and clerical labor cost = 12% of 2510.878847
Direct supervisory and clerical labor cost = Rs. 301.3054616
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 86
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 87
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 88
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 89
Rate of Return:
Rate of return = Net profit× 100/Total Capital Investment
Rate of Return = 3065.507863/ (11602.68772)
Rate of Return = 0.26421
Rate of Return = 26.421%
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 90
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 91
The electro-pneumatic transducers are used to convert electric signals into the
pneumatic signals. The pneumatic signals of the electronic pneumatic transducer in
the transmission line of feed composition act on the diaphragm actuator of the
control valve which in turns regulates the steam pressure in the reboiler.
The composition of the distillate is measured and the signals are
sampled through the sampler switches. The discrete time signal is converted into the
digital signals by the analog to digital converter. The electronic comparator is used to
generate the error which is the difference between the set point and the measured
value. The generated error is minimized by the electronic controller which is
monitored by the computer. The output command signal from the computer which is
in the digital form is converted into analog form by the digital to analog converter.
The hold element is used to convert the discrete time signal into the continuous
signal. The electro-pneumatic transducer is used to convert the electric signal into
the pneumatic signal.
The pneumatic signal of the electro-pneumatic transducer in the
transmission line of the inlet feed composition measurement in the feedforward
control and the pneumatic signal of the electro-pneumatic transducer in the
transmission line of the distillate composition measurement act on the diaphragm
actuator of the control valve which in turn regulates the reflux ratio.
SCADA CONTROL
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 92
SCADA Configuration:-
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 93
Marketing Area:-
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 94
Raw Materials:-
Transport:-
Availability of Labour:-
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 95
Utilities (services):-
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 96
Climate:-
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 97
PLANT LAYOUT
After the process flow diagrams are completed and before detailed
piping, structural, and electrical design can begin, the layout of process units in a
plant and the equipment within these process units must be planned. This layout can
play an important part in determining construction and manufacturing costs, and thus
must be planned carefully with attention being given to future problems that may
arise. Since each plant differs in many ways and no two plant sites are exactly alike,
there is no one ideal plant layout. However, proper layout in each case will include
arrangement of processing areas, storage areas, and handling areas in efficient
coordination and with regard to such factors as:
Production of Acetaldehyde
L.I.T. Nagpur 98
Production of Acetaldehyde