Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Gradinita cu P.N. Aghireșu-Fabrici


Propunător, Pralea ( Ungureanu ) Marioara Ileana
Data: 13.11.2018
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALA DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: “Coșul toamnei”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Coșul cu legume”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL DEC- Domeniul Estetic si Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educatie muzicala
TEMA ACTIVITATII : Cantec ,, Supa de zarzavat’’- predare
Joc muzical ,,Bate vântul frunzele’’- repetare
TIPUL DE ACTIVITATE: mixta
FORMA DE REALIZARE: activitate frontala
DURATA: 20-25 minute
SCOPUL ACTIVITATII:
- formarea deprinderii de a intona corect, expresiv si omogen cantecul, respectand
pozitia corecta,tonul, semnalul de inceput, dictia si respiratia in emiterea sunetului ;
- consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu miscarile proprii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-sa redea corect linia ritmico-melodica a cantecului “ Supa de zarzavat”;
- sa respecte pozitia corecta in timpul interpretarii, in vederea unei respiratii corecte si
a emiterii corespunzatoare a sunetelor;
-sa interpreteze cantecul in mai multe variante: cu intreaga grupa si cu grupuri mici de
copii ;
-sa execute corect miscarile sugerate de textul jocului muzical “ Bate vantul frunzele” ;

STRATEGII DIDACTICE:
- Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul, jocul, povestirea
- Mijloace de invatamant: plansa ilustrativa,
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru invatamantul prescolar 2009
- Metodica educatiei muzicale pentru invatamantul prescolar,2005
- Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, 2009
- Revista ,,Invatamantul prescolar”,nr.3-4 / 2009
MOMENTELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII
ACTIVITATII DIDACTICE EVALUARE
Observarea
Moment Asigur conditiile necesare unei bune comportamentul
organizatoric desfasurari a activitatii: ui nonverbal
-aerisirea salii de grupa;
-asezarea scaunelelor in semicerc;
-pregatirea materialului didactic;

Observare
Captarea atentiei -Astazi avem un musafir care a venit curenta
special pentru voi.
El este un copil de la grupa mică şi a Expunera
venit la noi pentru ca vrea sa invete sa
faca o supa de zarzavat. A aflat ca noi am
invatat despre legume saptamana aceasta Conversatia
si ne roaga daca putem sa-l ajutam.
Observare
Anuntarea temei -M-am gandit ca astazi sa invatam un curenta
si a obiectivelor cantec despre legume ca sa-l ajutam si pe Explicatia
colegul nostru sa faca acea supa. Cantecul
chiar asa se numeste: Supa de zarzavat Aprecieri
-Va trebui sa aveti o pozitie corecta pe
scaunel, sa cantati corect, sa fiti atenti la
tonul dat de mine, sa cantati corect,sa
executati miscarile
Familiarizarea copiilor cu continutul
Prezentarea cantecului Aprecieri si
noului continut si -Prezint o plansa care contine elementele corectari
dirijarea invatarii la care se refera cantecul (legume Conversatia
necesare pentru a face supa…)
-Povestesc continutul cantecului utilizand
cuvinte din text, eventual si versuri Observare
intregi, pentru a se obisnui mai usor cu Povestirea curenta
textul.
Interpretarea cantecului de catre
educatoare
Se va avea in vedere executia clara,
corecta, nuantata, explicandu-se copiilor Demonstratia
ca ,,la fel de bine trebuie sa cante si ei’’. Observare
Exercitii pentru reglarea curenta
respiratiei,omogenizarea si acordarea
vocilor Exercitiul
-exercitii de respiratie : mirosim floarea,
suflam intr-o lumanare, umflam un balon ;
-exercitii de mobilizare a corzilor vocale :
claxonul masinii, sunetul trompetei ; Aprecieri si
Se va atrage atentia asupra pozitiei corectari
corecte a corpului in timpul interpretarii
cantecului : spatele drept, picioarele sub
scaunele, mainile pe genunchi. Exercitiul
De asemenea, se va preciza copiilor ca
vor incepe sa cante la semnal.
Executarea cantecului de catre copii
-Voi interpreta cantecul singura, dupa care
cu intreaga grupa de copii (de 2-3 ori),
sesizand si corectand pe loc greselile
intalnite, pentru a nu se forma deprinderi
gresite (se va urmari interpretarea corecta Aprecieri
si nuantata , buna pronuntie a cuvintelor, verbale
pozitia corecta, inceperea si terminarea la
semnal).
Aprecieri si recomandari
Vor fi apreciati de catre educatoare copiii
care au cantat corect, si drept recompensa, Explicatia
se vor juca cantand, Bate vântul.
-Le voi aminti jocul cu cantec, intonand o
data cantecul.
-Se vor aminti miscarile pe care le
sugereaza textul cantecelului. Demonstratia
Se va executa jocul cu cantec, copiii
executand miscarile corespunzatoare. Exercitiul
Aprecieri
verbale

Observarea
comportamen-
tului copiilor

Obtinerea -Propun inca o repetare a jocului cu


performantei cantec, solicitand copiilor sa fie atenti si la Exercitiul Aprecieri
ceilalţi copii (daca executa miscarile si verbale
intoneraza corect cantecul).
Copiii intoneaza melodia corect, executa
corect si expresiv in grup miscarile
corespunzatoare . Jocul

Aprecieri si Voi fac aprecieri verbale asupra modului Aprecieri


recomandari de desfăşurare a activităţii şi copiii vor fi verbale
recompensaţi cu legume din Supa de
zarzavat

S-ar putea să vă placă și