Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.03.2019

Unitatea : Grădinița cu program normal Nr. 1 Titu

Educatoare: Sandu Nicoleta Mihaela

Grupa : mijlocie “ZUM ZUM” (nivel I)

Tema anuală de studiu :

Tema proiectului :

Subtema :

Tema activității :

Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul activitătii : mixtă

Componența activității:

• ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

-Întâlnirea de dimineaţă: „ De vorba cu iepurasul Tup”


Rutine: Calendarul naturii. Salutul. Prezenţa.

Tranziții: - “Iepurasul Tup”

“A venit o vulpe”

• JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE

(ALA I )

Joc de rol: ,,Turtite nazdravane”

Joc de masă: Jocul umbrelor ” În lumea de poveste a turtiţei năzdrăvane”.

„ Puzzle personaje din poveste”

Construcţii: “Gardulet pt casa bunicilor”


(ALA II )

Joc de distractiv: “Vulpea doarme!”

Joc atentie: “Ce personaj lipseste?”

• ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

DLC – „Turtita” - lectura educatoarei

DOS-(ACTIV.PRACTICA)- ,,Tablou din povestea Turtiţa”-colaj

Scopul:

- Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a


semnificațiilor structurilor verbale, îmbogățirea vocabularului cu cuvinte noi;

- Consolidarea priceperilor şi deprinderilor unor abilităţi practice specifice nivelului de


dezvoltare motrică, dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Obiective:

La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

- să precizeze titlul povestirii;

- sa redea conținutul logic al povestirii pe baza imaginilor si cu ajutorul întrebarilor


educatoarei ;

- să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte şi expresii noi:

-să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

-să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură sau sintetice.
Metode şi procedee: conversația, observația, povestirea, explicația, demonstrația,sortul
povestitor, turul galeriei.

Material didactic: calendarul naturii, panoul de prezență, pozele copiilor, video proiector,
PPT, imagini din poveste, puzzle-uri, sortul povestitor,cuburi din plastic, ,machete, animale din
plus, lipici, betisoare de urechi, coca, , bombonele colorate,animale decupate, farfurii unica
folosinta, șervețele umede.

Durata: o zi

Bibliografie:

Curriculum pentru învățământul preșcolar, MECT, 2008;


SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu rostirea următoarelor versuri de către copii: „Dimineaţa a sosit/


Toţi copiii au venit/ În semicerc să ne-adunăm/ Cu toții să ne salutăm”.

Salutul se realizeaza cu ajutorul mascotei grupei albinuta Maya „Bună dimineaţa,dragi


albinute ma bucur sa va revad !”. Salutul se realizează prin procedeul comunicării rotative.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi
colegul din partea stângă. Se completează Panoul de prezență si Calendarul naturii cu datele
necesare: anotimpul, ziua, luna, anul, vremea.

Noutatea zilei. Se realizează cu ajutorul decorului unde gasim iepurasul Tup, care are in
mana o scrisoare din partea a doi batranei foarte suparati si a unei turte surpriza intr-un cos.Se
pun intrebări pe baza celor vazute, după care anunț copiii că astazi vor asculta povestea“Turtita”
și nu ne vom opri aici vom desfasura și alte activități legate de povestea noastra , iar la sfârșitul
activității copiii atenți și cuminți vor fi recompensați.

Domeniul limbă și comunicare- “Turtita”– lectura educatoarei

Tranziție: “ Iepurasul Tup ”

Dupa tranzitie copiii vor trebui să se așeze pe scăunelele aranjate în semicerc aici gasind
materialul PPT,imaginile care ne vor ajuta la înțelegerea poveștii.Se audiază povestea,explicăm
cuvintele noi, repovestim pe baza imaginilor și cu ajutorul întrebarilor educatoarei..Tranzitie:
„Iar acum c-am terminat/ mâinile le-am ridicat,/ la usă ne-am așezat și la baie am plecat.”

Jocuri și activități didactice alese I + ADE ( DOS- Activitate practica)

Interpretând cântecul “A venit o vulpe” copiii vor intra în sala de grupă. Le reamintesc
copiilor de povestea Turtitei, dupa care trec pe la fiecare centru, intuiesc materialele şi află
sarcina pe care o au de îndeplinit. Copiii îşi vor alege centrul de activitate preferat, dar fiecare
dintre ei va trece pe la centrul Artă, fiind activitate obligatorie.

• La centrul Joc de masă -„Puzzle personaje din poveste” ,Jocul umbrelor ” În lumea de
poveste a turtiţei năzdrăvane”.

- copiii vor găsi piese de puzzle, vor îmbina piesele în vederea reîntregirii imaginilor- vor
identifica obiectul şi umbra lui suprapunând imaginile (jocul umbrelor) ,
• La centrul Construcții “Gardulet pt casuta bunicilor” - copiii vor avea de construit
din cuburi de plastic, gardul pentru gradina bunicilor din povestea Turtita..

• La centrul Joc de rol – „Turtite nazdravane” - vor prepara turtite pe care le vom
personaliza .

• La centrul Artă / DOS – se desfășoară Activitatea Practica numită “Tablou pt bunicii


din povestea “Turtita|”–. copii vor atasa prin lipire,imbinare ,pliere diverse elemente decupate
:iepuras,urs ,vulpe,bunici,turtita,lup,vulpe,copaci pe o foaie de carton dreptunghiulara astfel
incat sa obtina o lucrare originala .

Intonând versurile: “Bat din palme/ Clap, clap, clap/ Din picioare/ Trap, trap, trap/ Ne-
nvârtim ne răsucim/ Şi spre centre noi pornim” (tranziție), copiii își aleg centrul preferat.

După terminarea activității, prin turul galeriei, vom merge pe la fiecare centru să evaluăm
lucrările copiilor.

Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse la începutul activității, copiii vor fi conduși la ultima
probă, de jocuri distractive unde vom juca :

- Joc distractiv: ,, Vulpea doarme!”

- Joc atentie: „ Ce personaj lipseste? ”

În încheierea activităţilor, se fac aprecieri generale şi individuale referitoare la


comportamentele şi activitatea copiilor, iar copiii vor primi recompensele promise. Copiii vor
ieși din sala de grupă interpretand cantecelul:”Turtitei”
DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Continutul activitatii Strategii


activitatii didactice
1.Moment Se crează condiţii optime pentru desfăşurarea
organizatoric
activităţiilor:
- aerisirea sălii de grupă;
- se aranjează mobilierul;
- se aranjează materialul didactic în ordinea folosirii
Conversatia
lui;
Întâlnirea de dimineaţă:„De vorba cu iepurasul
Tup” Observatia
Salutul:,,Bună dimineaţa.......”
Prezenţa: „Cine nu este prezent astăzi?”
Noutatea zilei: Descoperirea iepurasului Tup,turtitei .
Calendarul Naturii: ”În ce anotimp suntem?" ,,Cum
este vremea?”.
Tranziţie: In liniște ne ridicăm/ Pe scăunele ne
așezăm/ Povestea să o ascultăm.

2.Captarea Se realizează prin intermediul noutății zilei, unde Expunerea


atentiei copiii descoperă un iepuras care are o scrisoare in
mana “Dragi copiii, eu sunt iepurasul Tup. Pentru că
am observat cât de interesați ați fost de povesti in Conversatia
această săptămâna v-am adus un mic cadou drept
recompensă și v-am pregătit și alte activități foarte Surpriza
frumoase. . Anunț copiii că astăzi vor afla povestea
“Turtita” și nu ne oprim aici vom desfășuram și alte
activități legate de povestea noastra, iar la sfârșitul
activității copiii atenți și cuminți vor fi recompensați.
3.Anuntarea Educatoarea anunță în termeni accesibili copiilor că
temei astăzi vor desfașura activitatea numită “Turtita”și sunt
prezentate activitătile: ,,Pentru că săptămâna aceasta Conversatia
am vorbit despre povesti și am observat că animalele
sunt preferatele voastre , astăzi vreau să vă povestesc
Explicatia
aventura unei turtite care a fugit din casa a doi
batranei si a pacalit mai multe animale cu care s.a
intalnit in drumul sau. Vom afla împreună care a fost
sfârșitul acestei aventuri. Apoi vom
realiza un tablou cu aventura turtitei pentru ai ajuta
pe cei doi batranei sa inteleaga ce s-a intamplat cu ea
”.

Copiii își exprimă dorinta de a participa la activitatile


propuse , iar educatoarea le prezintă pe scurt
obiectivele urmărite.

4.Desfasurarea Anunţarea titlului poveştii:


activitatii Astăzi, o să vă spun povestea”Turtita ”.
Expunerea poveştii de către educatoare: Conversatia
Educatoarea derulază o prezentare Power Point
cu imagini din poveste şi spune povestea cât mai
expresiv. Vocea şi tonul vor fi potrivite cu Povestirea
importanţa faptelor, de asemenea, o mimică şi
gestică corespunzătoare; se va schimba ritmul
vorbirii în funcţie de momentul poveştii. Momentele Explicatia
principale ale poveştii vor fi atinse adresând copiilor
câteva întrebări pe marginea textului audiat:
Momentele principale ale poveştii sunt:
1. Un mosneag îi spune babei sale sa îi faca o
turtita.
2. Turtita fuge de pe fereastra ,sari pe prag,apoi
pe prispa,ajunge in curte si de acolo se
rostogoli departe pe drum.
3. Intalnindu-se cu un iepure pe drum ii canta
si astfel scapa de el,si nu este mancata.

4. Mai departe se intalneste cu lupul caruia ii


canta un cantec si scapa nemancata

5. Rostogolindu-se prin padure se intalneste cu


un urs de care scapa cantandu-i un cantec.

• Vulpea ii iese in cale, incepe sa o laude si o


pacaleste pe turtita convingand-o sa se urce
pe limba sa ii cante cantecul Astfel turtita
noastra este mancata.

Voi sublinia înţelesul unor cuvinte, expresii sau fraze. Conversatia


Fixarea conținutului poveştii Conversatia
Solicit copiii să redea conținutul poveștii folosind
propriile cuvinte pe baza imaginilor prezentate, dar
5.Obtinerea și prin intermediul întrebărilor adresate:
performantei
- Despre cine este vorba in povestea noastră?
- Din ce a fost făcută turtiţa? Explicatia
- De unde a fugit ea?
- Cu ce personaje s-a întâlnit în pădure?
- Care era cântecul turtiţei
- Cine i-a venit turtiţei năzdrăvane de hac?
- Copiii au voie să plece neînsoţiţi de acasă sau de la
grădiniţă?

- Voi aveţi voie să vorbiţi cu persoane străine sau să


plecaţi cu ele ?

Se extrage concluzia că nu trebuie să te încrezi


întotdeauna în vorbele dulci și mieroase ale celor din jur.

Tranzitie: „Iar acum c-am terminat mainile le-am


ridicat, la usă ne-am așezat și la baie am plecat.”

6. Asigurarea ALA1+ADE (DEC –EAP) Turul


retenției și a Copiii intră în sala de grupă interpretând cântecul galeriei
transferului “A venit o vulpe”. Trec apoi pe la fiecare sector ,
intuiesc materialele şi află sarcina pe care o au de Explicatia
îndeplinit.
Copiii îşi vor alege sectorul preferat, dar fiecare Observatia
dintre ei va trece şi pe la Artă , fiind activitate
obligatorie. Jocul
Joc de masă:
La sectorul Joc de masă copiii au de reconstituit
imagini cu personaje din poveste folosind piese de
puzzle, vor identifica obiectul şi umbra lui
suprapunând imaginile (jocul umbrelor) ,
Demonstrati
Construcții: a
La sectorul Construcții copiii vor avea de
construit din cuburi plastic, gardulet pentru casuta
celor doi batranei..
Joc de rol :
La sectorul Joc de rol copiii vor interpreta rolul de
brutari, vor prepara turtite din faina,apa ,sare pe care
le vor personaliza si le vor darui celor doi batranei..

Artă: Domeniul Om si Societate –


ACTIVITATE PRACTICA
Subiectul : „“Tablou pt bunicii din povestea
“Turtita|” |””–. copii vor atasa prin lipire,imbinare
,pliere diverse elemente decupate :iepuras,urs Conversatia
,vulpe,bunici,turtita,lup,vulpe,copaci pe o foaie de
carton dreptunghiulara astfel incat sa obtina o lucrare
originala .

Pentru executarea lucrării de către copii, sunt


necesare mişcările pentru încălzirea musculaturii
fine a mâinii: „Mişcăm degeţelele/Batem
palmutele/Ale noastre degetele /Se fac mandre
pasarele/Zboara sus/Zboara jos/Si-am facut un cuib
frumos!” .”
Se reamintește copiilor comportamentul așteptat în
cadrul activităților pe centre: se va vorbi în șoaptă Aprecieri
pentru a nu deranja colegii de la alte centre, lucrăm generale si
frumos, utilizăm cu grijă materialele, apreciem si individuale
protejăm lucrările făcute de colegi, fiecare sarcină
de lucru trebuie terminată, colaborăm la realizarea Turul galeriei
sarcinilor.
În momentul în care un copil termină sarcina
primită, el este liber să-și aleagă un alt centru.
Se va interveni cu mici explicații dacă ei vor
solicita ajutorul.
După finalizarea lucrărilor vom vizita fiecare centru
în vederea evaluării lucrărilor. Se vor face aprecieri
la fiecare centru de activitate orientându-se după
criteriile enunţate la începutul activităţii.
TRANZITIE:”Vulpe tu mi.ai furat gasca?”
Programul distractiv cuprinde următoarele
activităţi :

Joc distractiv ” Vulpea doarme!”. Jocul

Un copil este vulpea care doarme iar ceilalti copii


asezati in cerc sunt turtite.Turtitele vor canta:

“Vulpea doarme si viseaza

Ca papucii ei danseaza
Explicatia

Ce sa-I dam noi de mancare?

Lapte dulce sau cafea ?


Demonstratia
Sa aleaga pe cine –o vrea!”

Vulpea cu ochii inchisi va alege o turtita pe care o va aseza


pe covor.Se va repeta cantecul pana nu vor mai fi turtite.

Joc senzorial: „ Ghicește ce personaj lipsește”


Reguli: Copiii vor fi așezați în cerc pe covor iar în
mijlocul lor vom avea la început 3 personaje din
povestea Turtita, iar pe parcursul jocului vom mari
numarul. Copiii vor pune mâna la ochi moment în
care educatoarea va lua un personaj, dupa care va
numi un copil pentru a ghici ce personaj lipsește. Cel
care ghicește va fi aplaudat, dupa care se continua
jocul până participă majoritatea copiilor.
- Cum v-aţi simţit astăzi la activitate ?
7.Incheierea Se fac aprecieri generale şi individuale Conversatia
activitatii referitoare la comportamentul copiilor
(relaţionare, colaborare) şi la activitatea acestora Aprecieri generale
(modul de lucru , produsele realizate). si individuale
Se ofera recompensele. (Tranziție) „Iar acum c-am
terminat mainile le-am ridicat, la usă ne-am așezat
și acasa am plecat.”La iesirea din clasa copiii vor
interpreta cantecelul “Turtitei”
Dragii nostrii copii,
Noi suntem doi batranei singuri si locuim la tara.Intr-o zi am framantat
cu drag, o turtita din faina ,apa si sare pentru a o manca dar fiind fierbinte
am pus.o pe pervazul fereastrei sa se raceasca.

Cand am vrut sa luam turtita de pe pervaz aceasta disparuse si am fost tare


suparati pentru ca nu stim ce s-a intamplat cu ea.

Dorim sa ne ajutati sa aflam cum a disparut turtita noastra si noi va vom


recompensa

Pentru a va ajuta in demersul vostru am lasat in cos plicuri cu sarcinile ce


trebuiesc indeplinite de voi pentru a afla ce s-a intamplat cu turtita noastra .

Va uram success!
TURTIŢA

(poveste populară)

Au fost odată un moş şi o babă.

Într-o zi, moşneagul o rugă pe babă să-i facă o turtiţă, dar baba nu avea
făină.Se strădui şi strânse, totuşi, vreo doi pumni de făină de pe fundul lăzii.
Frământă aluatul, făcu o turtiţă şi o băgă la cuptor. După puţin timp, baba
scoase o turtiţă rotunjoară, rumenă şi frumoasă şi o puse pe fereastră să se
mai răcească.

Turtiţa stătu ce stătu pe fereastră, apoi se rostogoli pe laviţă, de acolo pe


duşumea şi de pe duşumea spre uşă.Când ajunse la uşă, turtiţa sări peste prag
în tindă, apoi în curte.

O porni spre poartă, de acolo pe drum, după care se rostogoli tot mai departe
şi mai departe.Cum se rostogolea ea pe drum, numai ce-i ieşi în cale un iepure,
care vru s-o mănânce.

Dar turtiţa, fără teamă, îi zise:

Eu sunt turtiţa umflată


De prin ladă adunată
Din cămară măturată
În cuptor sunt rumenită
Pe ferestră sunt răcită.
Iar apoi vrând să pară tare iscusită, mai zise:
Pe bunic l-am păcălit
De bunică am fugit
De tine-am să fug îndată
Iepuraş fără de pată.
Şi se rostogoli mai departe, chiar de sub nasul iepurelui.Continuându-şi drumul,
numai ce-i ieşi în cale un lup, cu o gură cât o şură, care vru să o înghită. Turtiţa îi
cântă şi lui cântecul ei, pe care îl sfârşi zicând:
Geaba lupul cască gura
Fug de el, mă dau de-a dura.

Cum se rostogolea ea prin pădure, numai ce-i ieşi în cale un urs, şi acesta
flămând nevoie mare! Dar turtiţa nici că se sinchisi de dânsul. Îi cântă şi ursului
acelaşi cântecel, pe care îl încheie astfel:
Nu mă tem cât de puţin
Căci fug şi de Moş Martin.

Rostogolindu-se turtiţa mai departe, în cale îi apăru cumătra vulpe.


Vicleana îi dădu bineţe şi începu s-o laude, spunându-i că e tare frumoasă şi
rumenă.Turtiţa se bucură că a găsit pe cineva care să o laude, aşa că se opri şi-i
cântă şi vulpii cântecelul ei, sfârşindu-l aşa:
Şi de nimeni nu îmi pasă
Fug eu şi de vulpe, lasă!

Vulpea îi lăudă cântecul, dar o rugă să nu plece, ci să îl mai cânte o dată,


căci e bătrână şi nu a auzit bine. Ca să fie mai aproape, vicleana o pofti să se
aşeze pe botul ei.
Turtiţa, nebănuind nimic, făcu întocmai.Cântecul păru să-i placă mult vulpiţei,
aşa încât

vru să-l mai asculte şi a treia oară, aşa pentru ultima dată. O rugă deci pe turtiţă
să i se aşeze pe limbă şi să cânte acolo. Însă cum sări turtiţa pe limba vulpii,
aceasta ...hap! o înghiţi.
Joc de masă:
La sectorul Joc de masă copiii au de reconstituit imagini cu
personaje din poveste folosind piese de puzzle, vor identifica
obiectul şi umbra lui suprapunând imaginile (jocul umbrelor).

Construcții:
La sectorul Construcții copiii vor avea de construit din cuburi
plastic, gardulet pentru casuta celor doi batranei..

Joc de rol :
La sectorul Joc de rol copiii vor interpreta rolul de brutari, vor
prepara turtite din faina,apa ,sare pe care le vor personaliza si
le vor darui celor doi batranei.

Artă: Domeniul Om si Societate –ACTIVITATE PRACTICA


Subiectul : „“Tablou pt bunicii din povestea “Turtita|” |””–.
copii vor atasa prin lipire,imbinare ,pliere diverse elemente decupate
:iepuras,urs ,vulpe,bunici,turtita,lup,vulpe,copaci pe o foaie de carton
dreptunghiulara astfel incat sa obtina o lucrare originala .

S-ar putea să vă placă și