Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.03.2014

Scoala Gimnaziala nr.1 Oltina

Clasa : a III a

Aria curriculara: Matematica şi Ştiinţe ale naturii

Disciplina : Ştiinţe ale naturii

Unitatea de invatare: Soarele,apa, aerul, solul. Importanta lor pentru vietuitoare.

Subiectul lectiei : Soarele - sursa de caldura. Formarea anotimpurilor.

Tipul lectiei : Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

1.3.- sa comunice, in forme diverse, observatii si comparatii asupra

corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate;

2.4.- să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

OC1 - să descrie în enunţuri simple mişcarea de rotaţie şi mişcarea


de revoluţie a Pământului;

OC2 - să explice fenomenele de zi/noapte şi formarea anotimpurilor


ca efecte ale mişcării Pământului;

OC3 - să utilizeze corect în descrierea fenomenelor termenii:


”rotaţie”,”axă”, ,,orbita”;

OC4 - să denumeasca unitatea de masura pentru temperatura;

OBIECTIV AFECTIV - formarea unui comportament de protejare a mediului


inconjurator;
STRATEGII DIDACTICE:

Metode didactice: observarea, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea,


munca independenta.

Mijloace de învăţământ: ilustraţie reprezentand miscarea de rotatie a pamantului


in jurul axei sale, fişă de lucru, textul suport, fleep-chart, laptop, CD, globul
pământesc, termometru

Resurse organizatorice: frontal, individual;

Resurse umane : colectivul clasei format din 17 elevi

Resurse temporare: 45 minute

Bibliografie:
 Badescu, Anina - ,,Ştiinţe ale naturii” manual pentru clasa
aIII-a, Bucureşti: Editura Aramis 2005
 M.E.C. - ,,Ghid metodologic de aplicare a programei de
cunoaşterea mediului la clasele III-IV” , Bucureşti 2004
 Volintiru, Luminita, coord., Pamantul, Editura Aramis,
Bucuresti, 2004
 Todor, Virginia, Barbuleanu, Reasilvia - Metodica predarii
cunostintelor despre natura la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1988
 Cerghit. I., (coord.), Perfectionarea lectiei in scoala
moderna, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1983
 Nicola, I., Pedagogie, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1994
Momentele Ob Continutul informativ si aplicativ Strategii didactice Evaluare
lecţiei Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare
Pregatirea
pentru Pregatesc materialele necesare pentru
activitatea de desfasurarea orei in conditii optime.
invatare 1'
Reactualizarea Captarea atentiei: -conversatia -textul activitate
cunostintelor suport frontala
- prezentarea unei discuţii între un şoarece, o – anexa1
dobandite
anterior broască şi un melc;
Aprecieri
10' Verbale
Reactualizarea cunostintelor - Chestionare
orala:

Cum se numeste Planeta pe care traim noi


oamenii? Ce este Soarele? Planeta Pamant -
este singura planeta din Univers? Se prezinta Observarea
sistematica
pe fleep -chart Soarele si Planeta Pamant
impreuna cu celelalte planete.

Cum se formeaza zilele si noptile?

Cat timp dureaza o rotire completa a


Pamantului in jurul sau?

Cum se numesc vietuitoarele care sunt active


in timpul zilei?

Dar cele care sunt active in timpul noptii?


Dirijarea Astăzi vom face o călătorie imaginară în -conversaţia -caiete, activitate
invatarii Univers, vom înţelege de ce este cald ziua şi tabla frontala Observarea
sistematica
mai frig noaptea şi vom discuta despre cum se
Anunţarea formeaza anotimpurile.
temei şi a
obiectivelor Voi anunta tema: "Soarele-sursa de caldura.
5' Formarea anotimpurilor" si voi scrie titlul pe
tabla.
Elevii vor scrie in caiete.
Dobandirea Sa gasim răspunsul, la întrebările celor trei -conversaţia - planşa activitate
prieteni. Pământul şi toate celelalte planete se ilustrativa, frontala
cunostintelor -explicaţia
învârt în jurul Soarelui. Energia provenită de la
15' Soare sub formă de căldură face posibilă
OC1 întreaga viaţă de pe Pământ. Aprecieri
In timpul zilei, cand Soarele lumineaza, in -observaţia verbale
jurul nostru este mai cald. Noaptea caldura
scade, este mai frig, pentru ca Soarele nu mai
incalzeste partea planetei pe care ne aflam noi,
Fleep-
ci partea opusa. chart
Pământul inconjoara Soarele pe un drum laptop/CD
imaginar, pa care il numim orbita, acest drum
neschimbandu-se niciodata. Pentru a parcurge
OC2 acest drum, planeta noastra are nevoie de un Observarea
an. Se prezinta elevilor pe fleep-chart miscarea sistematica
Planetei Pamant pe orbita in jurul Soarelui.

Pământul se roteste si in jurul axei sale,


OC3 problematiza-
adica o linie imaginara care uneste Polul Nord
rea
cu Polul Sud.
activitate
Cei doi poli ai Pământului sunt doua puncte -globul individuală
imaginare aflate la cele doua parti opuse, mai pământesc
turtite ale planetei. Axa Pământului este
OC1 inclinata. Ea isi pastreaza aceasta inclinare, in
timp ce planeta se invarte in jurul Soarelui, de- Anexa 2
OC2 a lungul intregului an.

Se prezinta elevilor globul pamantesc, axa


pamantului, cei doi poli. Cand Polul Nord este
aplecat spre Soare, tara noastra este bine
incalzita, este vara. Polul Sud este in intuneric.
Dupa sase luni, Polul Sud va fi cel luminat de
OC3
Soare. Atunci la noi va fi iarna, iar la Polul
Nord va fi intuneric.

Datorită mişcării Pământului în jurul


Soarelui, acesta nu este încălzit uniform pe
toată suprafaţa lui şi astfel se formează termometru
anotimpurile.
OC4 Care sunt cele patru anotimpuri pe care le
întâlnim la noi în ţară? (primăvară, vară,
toamnă, iarnă).
Temperatura mediului se masoara cu un
instrument numit termometru. Termometrul
este un tub de sticla care are un lichid colorat
in interior si o scara pe care sunt marcate
liniute si cifre, adica grade Celsius, dupa
numele inventatorului Anders Celsius, un
astronom suedez. Termometrul sau se foloseste
in prezent in Europa.
Obţinerea - Observa cu atentie desenul din manual si - munca manual Activitate Auto-
performanţei deseneaza-l in caiet. Precizeaza ce anotimp independenta individuala evaluare
5' (vara sau iarna) este in fiecare parte a
Pamantului, notata cu o litera (A si B).
Retentia si - elevii vor primi o fisa de evaluare (Anexa3) Anexa 3
transferul pe care o vor rezolva individual.
cunostintelor
7'

Tema pentru -Foloseste un termometru pentru a masura


acasa temperatura aerului de afara pe o perioada de
1' trei zile. Noteaza valoarea temperaturii, aflata
prin masurare, dimineata la pranz si seara.

Aprecieri Se fac aprecieri asupra modului in care elevii -conversaţia Frontal, Criterii de
finale au participat la lectie si se acorda calificative. individuala apreciere
1'
Anexa
1

DISPUTA 1

Melcul, broasca şi şoarecele se hotărâră într-o zi


să-şi pună mintea la un loc şi să rezolve problema care
de mai mult timp îi frământa: de ce temperatura din
jurul nostru difera de la zi la noapte. Începură prin a-şi
spune fiecare părerea:

- Eu cred că noaptea Soarele este


inghitit de un monstru!
DISPUTA 2
Melcul, broasca şi şoarecele se hotărâră într-o zi să-
şi pună mintea la un loc şi să rezolve problema care de
mai mult timp îi frământa: de ce temperatura din jurul
nostru difera de la zi la noapte . Începură prin a-şi spune
fiecare părerea:

- Da' de unde, spuse


broscuţa. De fapt, Soarele,
noaptea se duce intr-un
palat.
DISPUTA 3
Melcul, broasca şi şoarecele se hotărâră într-o zi
să-şi pună mintea la un loc şi să rezolve problema care
de mai mult timp îi frământa: de ce temperatura din
jurul nostru difera de la zi la noapte . Începură prin a-şi
spune fiecare părerea:
- Eu văd lucrurile cu
totul altfel, adăugă melcul.
Soarele, noaptea se duce
la culcare...;
După ce îşi spuseră
acestea, nici unul nu mai
voia să renunţe la părerea
sa.
Anexa 2

Mişcarea de rotaţie a Pamântului în jurul axei sale

Mişcarea de rotaţie a Pământului în jurul Soarelui


Anexa 3

Completează spaţiile lacunare


„S-a descoperit că Pământul, asemenea tuturor planetelor, se învârte
în jurul Soarelui. O rotaţie completă a …………….. în jurul Soarelui se
realizează într-un…………..de zile.
Pământul se învârte şi în jurul ……….sale. O rotaţie totală se face
în…… de ore. Aceasta este durata unei zile. Pe partea luminată şi
încălzită a pământului este….., iar pe partea opusă , neluminată, este
………….

(Pământului, an, axei, 24, zi, noapte)

S-ar putea să vă placă și