Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 1 PETRĂCHIOAIA - ILFOV


PROFESOR: David Mihaela
OBIECTUL: Limba şi literatura română
CLASA: a VIII-a B
DATA: 29.11.2010
SUBIECTUL LECŢIEI: Propoziţia subordonată predicativă
TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe
CONŢINUTURI: - definiţia propoziţiei subordonate predicative
- termenii regenţi ai subordonatei predicative
- elementele introductive ale subordonatei predicative
- topica şi punctuaţia subordonatei predicative
- contragerea şi expansiunea
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili
- să definească propoziţia subordonată predicativă
- să identifice subordonatele predicative în diferite texte
- să recunoască elementele introductive ale subordonatei predicative
- să recunoască topica şi punctuaţia subordonatei predicative
- să transforme numele predicative în subordonate predicative şi invers
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, dictarea, exerciţiul.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea independentă individuală.
c) Resurse: - umane: 19 elevi
- temporale: 50’
- spaţiale: sala de curs
- materiale: manualul, texte lingvistice, tablă, cretă, fişe de lucru.
FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE: evaluare formativă - observarea directă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei
BIBLIOGRAFIE:
a) manual: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a VIII-a, Bucureşti, Ed. Humanitas Educaţional,
2008.
b) *** Gramatica limbii române , ed. a II-a, vol. II, Bucureşti, Ed. Academiei, 1966.

c) Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, ed. a II-a, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2008.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Timp Conţinuturi Activitatea de predare-învăţare Forme de Strategia didactică Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Resurse
organizare procedee materiale
Moment 1’ - se asigură climatul de ordine şi - se pregătesc pentru lecţie - activitate conversaţia catalogul - observarea
organizatoric disciplină necesar desfăşurării frontală directă
lecţiei în bune condiţii
Reactualizarea 5’ predicatul - prin verificarea temei date se - împreună cu profesorul, - activitate conversaţia tabla - observarea
cunoştinţelor nominal reiau cunoştinţele esenţiale despre corectează tema pe care au avut- frontală explicaţia caietele directă
însuşite predicatul nominal o pentru acasă şi în care trebuiau elevilor
anterior şi să analizeze predicatele
verificarea nominale identificate în anumite
temei texte
Captarea 1’ - profesorul le spune elevilor că - ascultă cele comunicate de - activitate conversaţia tabla - observarea
atenţiei vor începe studiul propoziţiilor profesor frontală caietele directă
subordonate elevilor
- le face apoi clasificarea
propoziţiilor subordonate în
propoziţii subordonate
corespunzătoare părţilor
principale de propoziţie şi
propoziţii subordonate
corespunzătoare părţilor
secundare de propoziţie
Anunţarea 2’ - le comunică elevilor titlul noii - ascultă cele comunicate de - activitate conversaţia tabla - observarea
titlului noii lecţii şi obiectivele operaţionale profesor frontală caietele directă
lecţii şi a elevilor
obiectivelor
operaţionale
Prezentarea 10’ identificarea - împarte table în două şi le cere - elevii împart foaia de caiet în - activitate conversaţia - tabla - observarea
sarcinilor de verbelor elevilor să facă acelaşi lucru pe două coloane frontală explicaţia - caietele directă
învăţare copulative caiete - în prima coloană notează elevilor
şi a numelor - notează nişte propoziţii care propoziţiile scrise de către - enunţuri
predicative conţin predicate nominale: profesor pe tablă cu
Elevul pare inteligent. - identifică în enunţurile subordonate
Cornel a rămas acelaşi. respective verbele copulative, predicative
Arta înseamnă talent. precum şi numele predicative
Fata se făcu roşie ca focul.

Conducerea 10’ expansiunea - le explică elevilor procedeul - notează în a doua coloană - activitate conversaţia - tabla - observarea
procesului de numelor expansiunii şi îi ajută pe aceştia să propoziţiile obţinute după frontală explicaţia - caietele directă
învăţare predicative realizeze expansiunea numelor expansiunea numelor elevilor
predicative din enunţurile de mai predicative (procedeu pe care - enunţuri
sus elevii l-au descoperit împreună cu
cu profesorul) subordonate
Elevul pare ¹/ să fie predicative
inteligent. ²/
Cornel a rămas ¹/ cu îl
ştiam.²/ m
Cristian a ajuns ¹/ c a
dorit.²/ e

Fata se făcu ¹/ cu este


focul.²/ m

Arta înseamnă ¹/ să ai
talent.²

Obţinerea 15’ elementele - prin conversaţie euristică privind echivalenţa dintre numele - activitate conversaţia - tabla - observarea
performanţei de relaţie predicativ şi predicativă, elevii ajung să formuleze singuri definiţia frontală explicaţia - caietele directă
ale predicativei: elevilor
predicativei - enunţuri
Prof.: Ce funcţie sintactică au în propoziţiile date cuvintele
cu
subliniate? subordonate
Elevii: Cuvintele subliniate au funcţia sintactică de nume predicativ. predicative
Prof.: Dar propoziţiile obţinute prin expansiune, ce rol îndeplinesc în
frază?
Elevii: Propoziţiile obţinute au rolul de nume predicative pe lângă
verbele copulative din propoziţia regentă.
- cu ajutorul răspunsurilor elevilor se va ajunge la formularea
definiţiei subordonatei predicative:
Propozitia care îndeplineşte în frază rolul de nume
predicativ pe lângă un verb copulativ din propoziţia regentă se
numeşte propoziţie predicativă.(PR)
- pentru descoperirea elementelor relaţionale (introductive) se dau ca - activitate
exemple următoarele fraze: indepen-
dentă
Problema era / 1 cine 2
va merge în excursie. /

Tema discuţiei era1/ al coleg este acel băiat.2


cui
1
Cadoul nu este / pentru se nimereşte.2/
oricine
1
Discuţia era / und vom petrece vacanţa de vara.2/
e
1 2
Lumea nu e / cât o vezi. /

Alexandru părea1/ s se fi cuminţit.2/


ă
Dorinţa profesorului este1/ ca toţi elevii să înveţe.2/
- în urma muncii independente şi individuale a elevilor se clasifică
elementele introductive în:
 pronume relative
 adjective pronominale relative
 pronume nehotarate
 adverbe relative
 conjuncţii subordonatoare
- se atrage atenţia elevilor asupra faptului că, conjuncţia
subordonatoare compusă „ca ... să” nu se poate decât intercalată între
alte părţi de vorbire
- tot prin intermediul unui exmplu scris pe tablă, elevii vor observa că

cum
predicativa poate sta şi pe lângă un verb copulativ din regentă, aflat la
un mod nepersonal: Rămânând ¹/ l-am cunoscut,²/ l-am
observat cu uşurinţă în mulţime.¹/
- în ceea ce priveşte topica şi punctuaţia predicativei, li se cere
topica
predicativei elevilor să observe cu atenţie toate exemplele date şi pe cele din
manual. Astfel, elevii ajung la concluzia că predicativa stă, în
general, după regentă, dar există şi situaţii când poate preceda
regenta, adică atunci când se insistă asupra ei. Indiferent de locul pe
care îl are faţă de regentă sa, predicativa nu se desparte prin virgulă
de regenta aceasta
Asigurarea - are loc pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale - observarea
feed-back-ului directă
Evaluarea 5’ - ca activitate independentă individuală se dă spre rezolvare un test de - activitate conversaţia - testul - observarea
evaluare formativă, care va fi luat de către profesor pentru a fi indepen- explicaţia formativ directă
corectat şi notat dentă
Asigurarea 1’ - dă ca activitate independentă, - notează în caiete tema pe care - activitate conversaţia tabla - observarea
retenţiei şi a pentru acasă, rezolvarea o dă profesorul pentru acasă frontală explicaţia caietele directă
transferului exerciţiului 1 de la pagina 85, din elevilor
manual

S-ar putea să vă placă și