Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Profesor: Marinescu Gianina Ionela


Disciplina: Biologie
Clasa: a V-a
Data: 24.05.2019
Unitatea de învăţare: Vertebrate homeoterme
Tema: Păsări
Tipul lecţiei: Transmitere și însușire a noilor cunoștințe
Scopul lecţiei: Însușirea cunoștințelor privind caracterele generale și clasificarea
păsărilor în funcție de adaptările la mediul de viața.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2 Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date;
2.1 Organizarea informațiilor științifice după un plan dat;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă;
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor.

COMPETENȚE DERIVATE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1- să recunoască caracterele generale ale păsărilor;
C3- să evidențieze particularități aparținând diferitelor categorii studiate;
C2- să recunoască reprezentanți ai diferitelor grupe de păsări.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) metode şi procedee: observaţia, conversaţia, modelarea, explicația, învăţarea prin
descoperire, brainstorming.
b) mijloace de învăţământ: manualul de biologie, atlase zoologice, carioci, coli de flip-
chart, laptop, videoproiector, conexiune internet.
c) forme de organizare: activitate pe grupe
d) resurse:
- umane: elevii clasei a V-a
- temporale: 50 minute
- spaţiale: sala de clasa
- bibliografice:
–oficiale: programa școlară
- didactice:
1) A. Popescu și colab., Manual pentru clasa a V-a, Editura DPH, Bucuresti-2017
2) I. Sprîncenea și colab., Manual pentru clasa a V-a, Editura Ars Libri, Bucuresti-2017
3) C. Ureche, C. Ciucu, Metodica predării biologiei, Editura Zedax, Focșani-2003
4) V. Lazar, M. Nicolae, Lecția, formă de bază a organizării procesului de predare-
învățare-evaluare la disciplina biologie, Editura Avers-2007
Scenariul didactic

Conţinuturi şi sarcini de învăţare


Nr. Etapele Metode şi Mijloace de
C. Activitatea Activitatea Evaluare
crt. lecţiei procedee învăţământ
D. profesorului elevului
0. Moment Se creează condiţiile propice
organizatoric desfăşurării activităţii instructiv-
educative.
1. Captarea Captează atenția elevilor cu ajutorul Elevii vor urmări filmul Expunerea Film Observarea
atenţiei unui filmuleț cu pasari Conversaţia interesului
elevilor
2. Enunţarea Profesorul le prezintă în mod Tabla
competențelor schematic elevilor obiectivele
propuse şi scrie titlul lecţiei
3. Actualizarea Prin chestionare orală se Elevii vor răspunde Conversaţia Oral
cunoştinţelor reactualizează cunostinte cerinţelor.
acumulate anterior
4. Prezentarea Profesorul pune întrebări despre Elevii răspund la Brainstor-
conţinutului caracterele generale ale păsărilor întrebările profesorului ming Observarea
și dirijarea făcând apel la cunoștințele elevilor, amintindu-și observațiile comporta-
învățării în urma observației independente a din natură despre păsările mentului
C1 fiecăruia asupra păsărilor cunoscute cunoscute de aceștia. faţă de
și noteză răspunsurile acestora Ei identifică pe baza lecţie
completând cu informațiile din observațiilor caracterele atlase
prezentare PPT. generale ale păsărilor. învăţarea prin zoologice, Analiza
-se împarte clasa pe cinci grupe - elevii caută şi observă descoperire, fişe de lucru răspunsu-
-fiecărei grupe i se distribuie atlase materialul distribuit, observaţia pe grupe, rilor
zoologice şi fişe de lucru discută, împart păreri modelarea, manuale
-prima grupă are în lucru - şeful numit al fiecărei conversaţia
C2 identificarea din materialele grupe va completa fişa de
distribuite a păsărilor scurmătoare lucru corespunzătoare, de
-a doua grupă are în lucru asemenea notează numele
identificarea păsărilor înotătoare elevilor din grupa
-a treia grupă are în lucru respectivă.
identificarea păsărilor picioroange - la sfârşitul timpului de
-a patra grupă are în lucru lucru, fişa de lucru
identificarea păsărilor agățătoare rezolvată trece la şeful de
-a cincea grupă are în lucru grupă care va da citire modelarea, miniplanşe
C3 identificarea unor păsări răpitoare rezultatelor pe grupa observaţia listate cu
- distribuie materialele informative respectivă. conversaţia specii de
și fișele de lucru -notează în caiete schiţa pasari
-concomitent cu această activitate lecţiei
a elevilor, profesorul completează -sunt atenţi, răspund la
schiţa lecţiei pe foi de flipchart pe întrebări, pun întrebări
măsură ce elevii completează fișele (feed-back)
de lucru și identifică caracterele
generale ale fiecărei grupe de păsări
în parte.

6. Obţinerea Profesorul cere elevilor să Elevii vor răspunde conversatia Analiza


performanţei răspundă la întrebări cu privire la profesorului şi vor răspunsu-
lecţia desfăşurată astăzi şi se semnala eventualele rilor
explică unele neînţelegeri neînţelegeri
7. Feedback-ul Are loc pe tot parcursul lecţiei, prin Elevii vor coopera pe tot Observarea
aprecierile profesorului şi parcursul lecţiei. interesului
observaţiile acestuia cu privire la faţă de
răspunsurile elevilor. lecţie
8. Evaluarea Împarte teste de evaluare Vor rezolva testul de Test de Observarea
performan- evaluare evaluare
ţelor
9. Retenţia Profesorul reia principalele idei din Elevii răspund cerinţei. Conversaţia Observarea
prezentarea conţinutului. cunoştinţe-
lor însuşite
10. Transferul Ca temă de casă, elevii vor trebui să Elevii vor nota tema în Conversaţia Tema
realizeze un colaj cu păăari pe care caiete. Explicaţia pentru
îl vor atașa la portofoliu personal Elevii vor pune în aplicare acasă
cunoştinţele acumulate pe
parcursul lecţiei în mediul
social, familial.
Grupa I

Fişă de activitate - Păsări scurmătoare


Timp de lucru 10 minute

Învățați prin
Care sunt adaptările păsărilor scurmătoare la mediul de viață
descoperire

Sarcini de lucru:
- Folosind atlasul zoologic, manualul și imaginile prezentate completați spațiile punctate pentru a
descoperii caracteristicile generale apăsărilor scurmătoare:
- Sunt păsări adaptate la mediul ……………………
- Au copul…………….….. şi aripile………………………, de aceea nu sunt bune zburătoare.
- Au picioare………………la partea superioară și acoperite cu…………. la partea inferioară.
- Picioarele sunt prevăzute cu…….. degete (………...anterior și……… posterior) terminate cu
gheare………………… şi………….………cu care scurmă pământul în căutarea hranei.

- Notați sub fiecare imagine specia de pasăre identificată și descoperiți alte exemple asemănătoare
studiind celelalte materiale informative.

Alte exemple:
Grupa II

Fişă de activitate - Păsări înotătoare

Timp de lucru 10 minute

Învățați prin
Care sunt adaptările păsărilor înotătoare la mediul de viață
descoperire

Sarcini de lucru:
- Folosind atlasul zoologic, manualul și imaginile prezentate completați spațiile punctate pentru a
descoperii caracteristicile generale apăsărilor scurmătoare:
- Au corpul în formă de……………………
- Penajul este……………….. şi nu permite pătrunderea……………. până la piele.
- Picioarele sunt……………, îndepărtate unul de celălalt şi aşezate mult …………..corpului.
- Degetele sunt…………………….. printr-o………………….. înotătoare interdigitală.

- Notați sub fiecare imagine specia de pasăre identificată și descoperiți alte exemple asemănătoare
studiind celelalte materiale informative.

Altele:
GRUPA III

Fişă de activitate - Păsări picioroange


Timp de lucru 10 minute

Învățați prin
Care sunt adaptările păsărilor picioroange la mediul de viață
descoperire

Sarcini de lucru:
- Folosind atlasul zoologic, manualul și imaginile prezentate completați spațiile punctate pentru a
descoperii caracteristicile generale apăsărilor scurmătoare:
- Trăiesc pe ………………..apelor şi în regiunile……………………………..
- Ciocul și gâtul sun ………………………………
- Au picioare………………………., subţiri şi lipsite de …………………..
- Degetele sunt unite numai la………….. printr-o …………………….interdigitală.

Altele:
GRUPA IV

Fişă de activitate - Păsări agățătoare

Timp de lucru 10 minute

Învățați prin
Care sunt adaptările păsărilor agățătoare la mediul de viață
descoperire

Sarcini de lucru:
- Folosind atlasul zoologic, manualul și imaginile prezentate completați spațiile punctate pentru a
descoperii caracteristicile generale apăsărilor scurmătoare:
- Trăiesc în mediul arboricol, ……………………de crengile copacilor.
- Se hrănesc în general cu………………………., deci sunt păsări……………………..
- Picioarele sunt terminate cu degete (………...anterioare și……… posterioare) prevăzute cu
gheare ascuțite şi………….………cu ajutorul cărora se agață.

Altele:
GRUPA V

Fişă de activitate - Păsări răpitoare

Timp de lucru 10 minute

Învățați prin
Care sunt adaptările păsărilor răpitoare la mediul de viață
descoperire

Sarcini de lucru:
- Folosind atlasul zoologic, manualul și imaginile prezentate completați spațiile punctate pentru a
descoperii caracteristicile generale apăsărilor scurmătoare:
- Sunt păsări de pradă cu simţul văzului foarte…………………., distingând de la
distanțe……….……prada de pe sol.
- Sunt …………………..zburătoare, în general de talie………………..
- Picioarele sunt terminate cu degete ……………………….prevăzute cu gheare
………………………..şi…………………..….……….

Altele:
NUME SI PRENUME…………………………….

TEST DE EVALUARE

Pentru rezolvarea corecta a tuturor cerințelor se acorda 9 puncte. Din oficiu se acorda 1 punct.
Timpul efectiv de lucru este de 10 de minute

3p 1. Coloana B cuprinde exemple de păsări, iar coloana A, grupele cărora le


aparțin acestea. Asociați fiecare cifra a colanei A si litera corespunzătoare din
coloana B.

A B
1. Păsări scurmătoare a) Ciocănitoare
2. Păsări picioroange b) Barza
3. Păsări înotătoare c) Șoim
4. Păsări răpitoare de zi d) Pelicanul
5. Păsări răpitoare de noapte e) Fazanul
6. Păsări agățătoare f) Bufnița

6p 2. Completați spatiile punctate

a) Păsările sunt animale ....................................care au membre anterioare


transformate în…………………….
b) Corpul lor are forma...................................., este acoperit cu...................,
................., ......................iar pielea este uscată.
c) Picioarele au o piele................................... ceea ce dovedește înrudirea lor
cu................................
d) Scheletul este format din oase......................................
e) Păsările au temperatura corpului ...................................., astfel ele sunt
considerate animale cu sânge cald (homeoterme).
Barem de corectare si notare

Pentru rezolvarea corecta a tuturor cerințelor se acorda 9 puncte. Din oficiu se acorda 1 punct.
Timpul efectiv de lucru este de 10 de minute

1. Pentru fiecare asociere corecta se acorda cate 0,5p


1-f; 2-b; 3-d; 4-c; 5-f; 6-a. 0,5×6=3p

2. Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 0,6p


a) vertebrate; aripi;
b) aerodinamică; pene, fulgi, puf
c) solzoasă; reptilele
d) pline cu aer
e) constantă
0,6×10=6p

S-ar putea să vă placă și