Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : Liceul de Știin țe ale Naturii „C.A. Rosetti”


Disciplina: Psihologie Profesor : Dudău (Coiciu) Ioana Aneta
Clasa: a X a
Data: 15.03.2016
Unitatea de învă țare: Structura și dezvoltarea personalită ții
Durata: 50 de minute
Subiectul lec ției: Temperamentul
Tipul lec ției: Mixtă

Competen țe specifice/Rezultate ale învăţării vizate:


1.3 Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalită ții.
2.3 Analizarea profilului propriei personalității și a personalită ții celorlal ți.
3.2 Exemplificarea prin cooperare cu ceilalți, a unor trăsături ale personalită ții necesare reu șitei în activitate.
4.2 Analizarea posibilităților de dezvoltare personală din perspectiva cuno știn țelor de psihologie.
5.1 Caracterizarea profilului unui participant responsabil și eficient la luarea deciziilor în comunitate.

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:


Elevii vor fi capabili până la sfârșitul orei:
O1: să explice corect şi complet conceptul de temperament folosind exprimarea proprie
O2: să precizeze, în scris, cel puțin cinci caracteristici ale tipurilor de temperament diferen țiate de Hipocrat, având la dispozi ție 5 minute
O3: să asocieze cele 4 tipuri temperamentale din Tipologia lui Eysenck cu cele 4 tipuri din cea a lui Hipocrat, pe baza informaţiilor de pe planşa

Locul de desfă șurare al lec ției: laboratorul de psihologie


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVENIMENTELE INDICATIVUL TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE, PROCEDEE MODALITĂŢI DE


INSTRUCŢIONAL OBIECTIVUL ALOCAT (activităţi şi acţiuni iniţiate şi realizate ELEVILOR (ce vor DIDACTICE ŞI EVALUARE (tipul de
E / etapele lecţiei UI (ELOR) fiecărei în fiecare etapă a lecţiei) face concret în MIJLOACE DE evaluare, metoda,
OPERAŢIONA etape fiecare etapă) ÎNVĂŢĂMÂNT instrumentul de
L(E) VIZAT(E) (minute) UTILIZATE ÎN FIECARE evaluare folosit în
ETAPĂ A LECŢIEI fiecare etapă a lecţiei)
1 2 3 4 5 6 7
Captarea atenţiei 5  Atenţia copiilor va fi captată  Răspund la  Conversaţia  Observarea
printr-un exerciţiu de solicitare; didactică; sistematică;
creativitate ( brainstorming ),  Lucrează în  Activitate în echipă.
prin care se urmăreşte echipă;
evidenţierea semnificaţiilor pe  Dezbat
care elevii le atribuie noţiunilor răspunsurile.
de individ şi persoană

Anunţarea 2  Mentionează titlul lecţiei;  Notează;  Conversaţia  Observarea


subiectului  Prezintă obiectivele  Solicită didactică; sistematică;
operaţionale; clarificări  Explicaţia;
 Oferă explicaţii suplimentare.  Activitate frontală;

Reactualizarea 5 Adresează elevilor un set de  Notează  Conversatia  Observarea


cunoştinţelor întrebări din lecţia precedentă: întrebările; didactică; sistematică;
anterior  Care este semnificatia  Răspund la  Activitate frontala;  Evaluare pe
dobandite, psihologică a conceptului de intrebari; parcurs.
necesare personalitate?  Argumentează
învăţării care  Enumeraţi posibili factorii răspunsul la
urmează care determină diferenţele între solicitarea
oameni şi argumentaţi alegerea. profesorului.
 Care sunt laturile
personalităţii?
Comunicarea  Ascultă atent  Expunerea;
noilor explicaţiile;  Explicaţia;
conţinuturi:  Notează, cer  Conversaţia
organizarea şi clarificari didactică;
dirijarea  O1 Defineşte termenul de S1- Să definească  Activitatea frontală.
învăţării pentru temperament. corect conceptul
obţinerea Precizează care sunt de temperament
performanţelor O1 caracteristicile folosind
O2 temperamentului, propriile cuvinte
Explică diferenţa dintre S2- Să enumere
temperament, caracter şi caracteristicile
25 min aptitudine temperamentului
Observarea
O3 S1 – Să clasifice sistematică;
temperamentele  Ascultare
 O2 Prezintă clasificarea după Hipocrat; • Expunerea; curentă, bazată pe
temperamentelor diferențiate de S2 - Să precizeze • Explicaţia; întrebări
Hipocrat. cel puțin cinci • Conversaţia semiînchise
Enumeră caracteristicile fiecare caracteristici ale didactică;  Evaluare pe
tip de temperament. fiecărui tip de • Activitate parcurs
temperament individuală

S1 – Să clasifice
temperamentele
 O3 Prezintă clasificarea după Eysenck,
temperamentelor după Eysenck. S2 - Să asocieze
Enumeră caracteristicile fiecare cele 4 tipuri  Expunerea;
tip de temperament. temperamentale  Explicaţia;
Explică asocierea dintre cele din Tipologia lui  Conversaţia
două tipologii, pe baza Eysenck cu cele didactică;
informaţiilor de pe Fişa nr.1 4 tipuri din cea a  Activitate
lui Hipocrat individuală
 Fişa de lucru
Obţinerea de 3  Testează capacitatea elevilor  Notează  Conversaţia  Observarea
feedback de a procesa noile informaţii; întrebările; didactică; sistematică;
 Solicită răspunsuri punctuale;  Răspund;  Reexplicarea;  Ascultare
 Confirmă răspunsurile bune  Cer explicaţii.  Activitate frontală; curentă pe bază de
şi le corectează pe cele greşite. întrebări
punctuale
Evaluarea 5  Distribuie un test grilă (Fişa  Completează  Evaluare pe
performanţelor nr.2); testul;  Fişă de lucru; parcurs a
 Enumeră obiectivele de atins  Verifică  Activitate capacităţilor
rezultatele; individuală elevilor de a opera
 Răspund cu noile noţiuni
solicitărilor
suplimentare

Fixarea 3  Prezintă ideile principale ale  Notează  Conversaţia  Observarea


cunoştinţelor lecţiei într-o schemă, pe tablă schema pe caiet; didactică; sistemică
(Fişa nr.3)  Adresează  Expunere;
ultimele
întrebări.
Sarcini de 2  Indică, din manual, pagina şi  Notează  Expunere;
muncă numărul aplicaţiei pe care elevii  Cer lămuriri  Conversaţie
independentă o vor avea ca temă; didactică.
 Oferă sugestii şi recomandări.

Fişa 1
 Psihologul englez H.J. Eysenck – pornind de la teoria lui Jung, face relaţia cu teoria fiziologică, a stabilităţii şi instabilităţii neuropsihice şi
căutând să păstreze şi noţiunile temperamentale preluate din teoriile antichităţii despre temperamente a redat printr-o hartă temperamentală o
viziune mult mai completă a acestora.
INSTABIL
întristat reactiv
schimbător
nesociabil
rezervat neastâmpărat
limitat impusiv
anxios agresiv
Introvert Melancolic Coleric Extravert

grijuliu Flegmatic Sangvinic


sociabil
îngândurat vorbăreţ
controlat spirit de grup
calm aptitudini de
conducere
demn de încredere
temperat hazliu
STABIL
Fişa 2
Evaluarea cunoştinţelor
1. Cum definiţi temperamentul?

2. Care sunt caracteristicile temperamentului?

3. Enumeraţi tipurile de temperament după Hipocrat.

4. Asociaţi tipurile temperamentale din Tipologia lui Eysenck cu cele 4 tipuri din cea a lui Hipocrat.

Fişa 3
Schema lecţiei
Temperamentul (firea omului-în limbaj comun)

Definiţie: Temperamentul este latura dinamico-energetică a personalităţii

Caracteristici: *are caracter înnăscut;


*are un rol determinant în orientarea vocaţională;
*structurează din punct de vedere formal conduita umană;
* reprezintă cea mai constantă caracteristică a subiectului uman.

Laturile personalităţii

Temperament Aptitudini Caracter


dinamico-energetica instrumental-operatională relaţional-valoric

Tipologii: Hipocrat –colericul: puternic, neechilibrat, agresiv, activ, vorbire inegală


flegmaticul: puternic, echilibrat, calm, meticulos, lent în vorbire şi acţiune
sangvinicul: puternic, echilibrat, stabilitate, activ, expansiv
melancolicul: slab, neechilibrat, emotiv, meticulos, lent în vorbire

Eysenck – extravert - instabil/stabil


- introvert - instabil/stabil

S-ar putea să vă placă și