Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: CRISTINA-MARIA FRUMOS

Data: 29.03.2012

Obiectul: Limba şi literatura română

Clasa: a X-a E

Subiectul lecţiei: Simbolismul. Arte poetice.

Tipul lecţiei: De fixare şi sistematizare

Scopul lecţiei: Cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor cu privire la estetica simbolistă

Competenţe derivate:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

C1- să identifice trăsături ale poeziei simboliste (teme, motive, simboluri) în textele propuse;

C2- să răspundă unor cerinţe care vizează înţelegerea mesajului textelor;

C3- să descrie raportul liricii/ sensibilităţii simboliste cu alte arte ale momentului;

C4 – să argumenteze statutul de artă poetică ale textelor discutate şi înscrise în această categorie.

Strategii didactice:

 De tip conversativ;
 Bazate pe activitatea pe grupe a elevilor;

Metode şi procedee:

 Conversaţia, lectura expresivă, explicaţia, comparaţia.

Materialul didactic: manualul, fişe de lucru;

Forme de organizare: Activitatea frontală şi pe grupe.


Bibliografie selectivă:

 C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Universităţii, Bucureşti,
2001.
 Cucoş, Constantin, Pedagogie, ediţia a II –a, Editura Polirom, Iaşi, 2006.

 Limba şi literatura română (Manual pentru clasa a X-a), Editura Art, Autori: Adr. Costache,
Florin Ioniţă, M.N. Lascăr, Adr. Săvoiu.
 Bote, Lidia, Simbolismul românesc, E.P.L. Bucureşti, 1966.
 Scarlat, Mircea, Climat poetic simbolist, Editura Minerva, Bucureşti, 1987.
 Iliescu, Adriana, Poezia simbolistă românească,Editura Minerva, Bucureşti, 1985.

Scenariul didactic

Nr crt. Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ şi strategia Evaluare


didactice didactică

1. Moment Se solicită situaţia frecvenţei. Se realizează


organizatoric pregătirea psihologică a elevilor pentru
activitate. Se accentuează caracterul integrator
al activităţii ce urmează a fi desfăşurată în
vederea captării atenţiei elevilor.

2. Anunţarea temei Profesorul anunţă titlul lecţiei: Simbolismul.


şi a obiectivelor Arte poetice.

3. Sistematizarea Prin conversaţie, se vor actualiza elementele Aprecieri


conţinutului reprezentative de conţinut care au fost verbale asupra
propus urmărind prezentate în lecţiile anterioare. corectitudinii
planul anterior Simbolismul. logice,
enunţat Cauze. discursive,
Atitudini ale poeţilor acestei perioade. semantice a
Reprezentanţi. răspunsurilor
Teme ale poeziei simboliste. elevilor.
Trăsături ale esteticii simboliste.

Actualizarea conceptului de artă poetică.


(operă literară în versuri în care autorul îşi
exprimă crezul literar, propriile convingeri
despre arta literară şi despre aspectele ei
esenţiale: raportul poezie-creatorul ei, poet-
lume, misiunea artei, rolul poetului etc)
Audiţie - suită de Claude Debussy
(impresionism muzical); impresionismul în
pictură –Monet, Renoir.

4. Realizarea de Elevii sunt împărţiţi pe grupe şi primesc fişe cu Apreciez


către elevi a texte/ fragmente de texte cu statut de arte capacitatea
unor sarcini poetice – Anexele. Analiza literară are drept elevilor de a
scop identificarea unor dominante ale liricii transfera
simboliste: teme, motive, tehnici, aspecte cunoştinţele
privind forma etc, dar şi argumentarea teoretice la
statutului de artă poetică al unora dintre texte. nivelul
Elevii prezintă produsele activităţii lor. Pe textului literar.
tablă se scriu, sintetic, răspunsurile corecte.

5. Aprecierea Se fac aprecieri globale şi individuale privind


activităţii prestaţia elevilor.
elevilor Aprecieri
verbale, note.
6. Precizarea şi Tema – precizare, explicare: Fişă
explicarea temei biobibliografică G. Bacovia. Fişă de lectură a
unui text, la alegere.

S-ar putea să vă placă și