Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE TIP OUTDOOR

NIVELUL I : Grupa mica

EDUCATOARE.: Lăcătuş Loredana

TEMA ANUALĂ : ,,Când ,cum și de ce se întamplă ? “

DENUMIREA PROIECTULUI: ,,Anotimpurile „

SUBTEMA : “Cum e primavara”

TEMA ZILEI : ,,De vorbă cu Zana Primavara “

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

FELUL ACTIVITĂŢII : INTEGRATĂ( D S ; Activitate matematică, Cunoaşterea mdiului)

ADE : DS-Activitate matematică :,,Ne jucăm ,cu florile – sortare după culoare şi numărare în limitele 1 -3 “
Cunoaşterea mediului :,, Fenomene ale naturii”.

FORMA DE REALIZARE: activitate tip outdoor

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

DŞ matematică : Verificarea cunoştințelor matematice ale copiilor privind formarea grupelor de obiecte după
criteriile mărime şi culoare şi a numeraţiei în limitele 1-3 .

DŞ cunoaşterea mediului : Fixarea unor reprezentări şi cunoştinţe despre anotimpul primavara

OBIECTIVE OPERATIONALE:

DOMENIUL STIINTE :
O1: să formeze grupe de obiecte după mărime şi culoare;
O2: să ordoneze obiectele de mărimi diferite în şir crescător /descrescător;
O3: să denumească anumite caracteristici ale anotimpului primavara;
O4 : să ghicească fenomenul mimat de un copil

STRATGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, activitatea în grup, analiza, sinteza,
jocul, întrecerea.
Mijloace de realizare: flori, cretă., jetoane cifre, păpuşă
Forma de organizare: frontal, pe grupuri;

Bibliografie:

1. Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari, Ed. Didactică, Bucureşti, 2008

2. Culea, Laurenţia- Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008

3. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., 2008


SCENARIUL ZILEI

La întâlnirea de dimineaţă copiii vor audia cântece despre primavara. Educatoare o va prezenta pe Zâna

Primavara şi vom purta dicscuţii despre primavara. Vor fi ascultate mai multe impresii exprimate de copii .

,,Pentru că vă place aşa de mult anotimpul primavara, v-am pregătit o surpriză. Astăzi vom merge în curtea

grădiniţei să observăm schimbările care se petrec în natură, ne vom juca cu florile formând mulţimi după formă,
culoare, mărime.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Copiii aşezaţi în semicerc participă la următoarele momente:

- Salutul: Copiii se prezintă spunându-şi numele la care asociază un element de primavara


(ex: Cosmin,ghiocel).

-Împărtăşirea cu ceilalţi: O fetiţă prezintă copiilor un desen cu aspecte de primavara, realizat de ea acasă. Având
în vedere că tema zilei este,, De vorbă cu primavara” vom comenta desenul, scoţând în evidenţă faptul că
primavara este anotimpul cand natura se trezeste la viata, anotimpul bucurieri, al frumosului, si al culorilor. Se
va discuta despre vremea din dimineaţa respectivă, despre cum au venit îmbrăcaţi la grădiniţă,
vor completa calendarul naturii.

-Activitatea de grup: Copiii intonează un fragment din cântecul ,, Vine, vine primavara” şi execută mişcările
corespunzătoare melodiei

-Tranziţie: Cântec “ Infloresc gradinile”.


Nr.crt. Etapele Continutul stiintific Metode Mijloace Evaluare

activitatii
1. Moment Sala de grupă va fi Conversaţia Observarea
aerisită, mobilierul aşezat comportamentului
oganizatoric în formă de semicerc în copiilor,
prima parte a activităţii iar
în partea a doua copiii vor disponibilitatea
părăsi organizaţi sala de de a se încadra în
grupă cerinţele
formulate
2. Pe fondul muzical asigurat Surpriza Laptop Proba orală:
de interpretarea unor Recunoaşterea şi
Captarea cântece despre primavara, Conversaţia denumirea unor
atenţiei educatoarea va introduce caracteristici ale
în sala de grupă o păpuşă anotimpului
costumată în ,,Zâna toamna.
Primavara”.

,,- Copii, cine a venit


astăzi la noi?
3. Comunicarea Copiii împreună cu Observaţia Probă orală:
obiectivelor şi a educatoarea descoperă o Enumerarea unor
temei activităţii parte Conversaţia aspecte
din darurile aduse de caracteristice
,,Zâna Primavara” . anotimpului
Educatoarea anunţă copiii primavara
că vor astazi vor merge
afară să observe natura în
anotimpul primavara

4. Reactualizarea Copiii împreună cu Conversaţia Evalauarea


cunoştinţelor educatoarea descoperă o capacitatii de
dobândite parte receptare a
anterior din darurile aduse de indicatiilor
,,Zâna Primavara” . educatoarei
Copii vor enumera aspecte
al anotimpului primavara
5. Prezentarea DŞ MATEMATICĂ- Explicaţia Jetoane, cretă , Probă orală:
conţinutului şi activitate în aer liber Sortare după
dirijarea Copii au sortat florile Demonstraţia cifre, flori anumite
învăţării prin culese în funcţie de criterii şi
abordarea culoare şi mărime( flori Exerciţiu numărare în
integrată a albe , galbene şi concentrul 1-3
conţinuturilor roze). Acestia au format Exercitiul Recunoaşterea şi
mulţimi de câte una două denumirea unor
sau trei flori şi au aşezat Intrecerea caracteristici ale
în mulțime cifra anotimpului
corespunzătoare primavara.

DŞ CUNOAŞTEREA
MEDIULUI
Copii au observat culorile
primaverii și schimbările
care au loc în acest
anotimp ( vin pasarile
calatoare, florile infloresc,
apar insectele, vremea se
incalzeste).
Aceștia au cules câte un
buchet mare de flori și au
avut ocazia să le observe
cu atenție.

6. Obţinerea Copiii vor fi împărţiţi în Exerciţiul flori Probă practică:


performanţeis i trei echipe: echipa
asigurarea feed- florilor albe, echipa Întrecerea Sortare de flori
back-ului florilor galbene
şi echipa florilor roz.
Fiecare echipă va
trebui să adune cât mai
multe flori după numele
echipei într-un interval lde
timp dat. Vom aprecia
echipa câştigătoare după
mărimea buchetului de
flori.
7. Evaluare Autoaprecieri şi aprecieri Conversaţia Aprecierea Evaluare practic-
ale copiilor referitoare la
activităţile desfăşurate de Autoaprecierea aplicativă frontală
ei si de intreaga grupa.

S-ar putea să vă placă și