Sunteți pe pagina 1din 3

Aprob

Director adjunct pentru instruire și educație


Doina MORARI_______________________

Proiect didactic la Dezvoltarea personală

Diriginte: Veronica LEVINȚA


Data:
Grupa:
Timp: 45 minute
Unitatea de învățare: Asigurarea calității vieții
Unitatea de conținut: Idealul vieții: viziuni și strategii de realizare
Subiectul: Idealul vieții: viziuni și strategii de realizare. Idealul în viața personală și profesioanlă,
factorii de influență.Rolul modelelor. Modalități de atingere a idealului:posibilități și limite.

Competenţe specifice :
1.Manifestaea unui comportament pro-activ, axat pe integritate și gestionare eficientă a
resurselor, orientat spre sporirea calității vieții.
Unități de competență:
1.1.Analiza oportunităților și beneficiilor unei persoane integre, din perspectiva relaționării cu
mediul său de viață.
Obiective educaționale:
Cognitive :
 să conştientizeze importanţa idealului pentru traiectoria vieţii lor personale;

Psiho-motorii:
 să redacteze o listă cu modalitărți de atingere a idealului
Afective:
 să-şi propună idealuri etice superioare şi de perfecţionare sub raport moral-caracterial
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, jocul, metoda ciorchinelui.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagini în format electronic, laptop, poster, markere
c) Forme de organizare: lucrul frontal, individual, în perechi.
BIBLIOGRAFIE
1. Băban A. Consiliere educațională. Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi
consiliere, 2009.
2. Ghica V. Ghid de consiliere şi orientare şcolară pentru orele de dirigenție. Iaşi:
Polirom, 1998.
3. Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic
- Editura Arves, Craiova
4. www.didactic.ro.

Motto: ,, Nu există înălţimi de neatins, ci numai aripi prea scurte.”


(Giovanni Papini)
EVOCARE
Exercițiu „Eu și oglinda mea”
1. Dirigintele invită elevii la un exercițiu de autoreflecție: Încercați să priviți viața de până
acum ca pe o oglindă care se descoperă treptat. Ce vedeți în ea? Elevii sunt rugați să
facă notițe pe o foaie A 4.
2. Elevii vor avea prinse pe spate o coală A4. Fiecare va scrie mai întâi pe foaia sa o calitate
pe care o consideră ideală, iar pe foile prinse câte o calitate pe care o apreciază la colegii
lor. Elevii vor compara listele completate de ei cu listele de pe spate.
3. Discuții:
- În ce măsură autocunoașterea este influențată de părerea celorlalți?
- În ce măsură se suprapune propria părere despre sine cu caracteristicile apreciate de
ceilalți?
- La ce ne ajută periodic să facem o autoevaluare a sinelui și feedback-ul celorlalți?
- Cum vedeți acum, când sunteți la vârsta când încercați să luați singuri decizii, relația
dintre idealul în viața personală și cea profesională?
4. Drigintele solicită elevilor să determine factorii/ experiențele care influențează idealul î
vață, rolul modelelor ( oamenilor ideali din viața fiecăruia). Dirigintele notează pe tablă
sau flipchart. În comentarii dirigintele va menționa despre faptul că indiferent de
experiențe sau influențe oricine își poate atinge idealul.

REALIZAREA SENSULUI
Exercițiu „Pași pe drumul Idealul vieții ”
1. Elevii sunt repartizați în echipe câte 3-5. Fiecare elev al grupului va primi câte 3 tălpițe
(Fișa resursă 1). Sarcina elevilor va fi să identifice pași în direcția atingerii idealului, pași
care țin de fiecare personal și nu de factori externi. Se va sugera ca pasul să fie mic dar
concret și realizabil. Cine are nevoie mai mult de trei tălpițe, se dă suplimentar. Pe fiecare
tălpiță vor înscrie. Modalități de atingere a idealului: posibilități și limite.
2. Fiecare elev va plasa pe masă sau pe podea pașii (tălpițele).
3. Elevii discută în grup drumul prefigurat, pașii identificați, justifică fiecare pas și ordinea
acestora.
4. Discuții:
- Ce emoții ați avut în timpul realizării sarcinii?
- Ce aveți comun în „drumul” atingerii idealului vieții?
- Există asemănări și deosebiri în „drumul” fetelor și băieților?
- Ce aveți de învățat unul de la celălalt?

REFLECȚIE
1. Dirigintele va facilita discuția privitor la „a avea un ideal” și ,, a atinge idealul”:
- Când aveți sentimentul „că trebuie să ai un ideal/ să atingi un ideal ”, în ce situații,
alături de ce persoane?
- Ce faceți pentru a atinge un ideal?
- Aveți un loc special în care vă simțiți cel mai bine?
- Ce legătură ar avea împăcarea cu sine cu atingerea idealului de viață
personală/profesioanlă?
2. Elevii vor primi un tabel în care sunt trecute zilele săptămânii. (Fișa resursă 2). Sarcina
este de a completa fiecare zi din săptămână cu gânduri pozitive care vor facilita atingerea
idealului.
EXTINDERE
Elevii vor identifica factorii de influență a atingerii idealului unui și vor aplica strategii de
realizare de scurtă durată.

INDICATORI DE SUCCES
 Elevul își evaluează posibilitățile și limitele.
 Elevul trasează pași în direcția atingerii idealului.

Fișa resursă 1

Fișa resursă 2

CALENDARUL factorilor ce influențează atingerea idealului


Scrie un gând pozitiv cu care să începi fiecare zi a săptămânii
LUNI
MARŢI
MIERCURI
JOI
VINERI
SÂMBĂTĂ
DUMINICĂ

S-ar putea să vă placă și