Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic

Unitatea Şcolară: Şcoala cu clasele I-VIII IOAN ALEXANDRU BRĂTESCU-


VOINEŞTI
Profesor: Iustina Barbu
Clasa a VI-a C
Obiectul: Limba şi literatura româna
Tema lectiei: “Boul şi vitelul” de Grigore Alexandrescu
Timpul lectiei: Insusire de noi cunostinte
Data: 28.05.2013
Timp: 50 de minute

Competente generale:
3. Receptarea mesajului scris, in diferite texte literare si nonliterare, in scopuri diverse.

Competente specifice:
3.1. diferentierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu in cadrul textului citit.
3.2. identificarea modurilor de expunere intr-un text epic si a proceelor de expresivitate
artistica intr-un text liric

Competente derivate:
a) Cognitive: - sa citeasca fluent, correct si expresiv textul literar
- sa incadreze textul in specia epica din care face parte (fabula)
- sa identifice presonajele din text si relatiile dintre ele
- sa formuleze ideile principale ale textului
- sa dezvolte momentele subiectului.
b) Afective : - sa isi exprime acordul/ dezacordul fata de comportamentele
personajelor
- sa deduca morala operei.
Crearea activitatilor de invatare

Secventele Activitatea Activitatea elevului Strategii Forme de Timp


instuirii profesorului didactice organizare

1. Organizarea Consemnarea Elevii de serviciu comunica 1


clasei si absentelor, absentii min.
captarea enuntarea Elevii isi pregatesc materialele
atentiei scopului lectiei si necesare: manuale, caiete, volumul
pregatirea “Poezii alese” de Grigore
climatului socio- Alexandrescu
afectiv necesar
actului invatarii
2. Captarea Profesorul va Elevii vor nota titlul in caiete. Conversatia Organizare 4
atentiei anunta titlul euristica individuala min.
elevilor, lectiei: fabula Elevii vor rapunde: “Cainele si
prezentarea “Boul si vitelul” catelul”, “Lupul moralist” etc.
continutului, de Grigore
cunoasterea Alexandrescu
treptata a Profesorul ii
textului, intreaba pe elevi
dirijarea ce alte fabule ale
procesului de lui Grigore
invatare Alexandrescu
mai cunosc.

3. Explorarea Profesorul cere Fiecare elev va citi cate o strofa Dezbaterea Organizare 10
textului si elevilor sa individuala min.
dobandirea citeasca textul din
noilor manual Elevii raspund: Principalele
cunostinte. Profesorul personaje sunt boul si vitelul, iar 5
discuta cu elevii modul de expunere folosit este min.
pe baza textului naratiunea.
si le cere acestora
sa identifice Grupa 2 identifica expozitiunea Braistorming
personajele textului, care prezinta imaginea
principale si unui bou obisnuit, care prin mare Organizarea 5
modul de noroc dobandeste o pozitie sociala pe grupe min.
expunere folosit importanta
Profesorul Grupa 2: identifica intriga: Boul
imparte elvii in 6 dobandeste un post important
grupe de 4 elevi Grupa 3 prezinta desfasurarea
si traseaza fiecare actiunii: Vitelul, ruda apropiata a
grupe cate o boului incarca sa ia legatura cu
sarcina pentru a unchiul sau bogat pentru a incerca
identifica sa obtina “macar niste fan”.
momentele Incercarile sunt zadarnice fiind
subiectului. indepartat de sulga unchiului pe
diferite motive
Grupa 4: identifica punctual
culminant: Boul iese la plimbare si
trece pe langa vital ignorandu-l.
refuzand sa creada ca boul l-a
ocolit intentionat vitell revine a
doua zi la casa boului.
Grupa 5: identifica
deznodamantul: Indignat de
indrazneala vitelului, boul
pornuceste slujitorului sa-l arunce
pe scari pentru ca el nu are astfel
de rude.
Grupa 6 va deduce morala
textului: Bogatia schimba
caracterul omului facandu-l 15
insensibil si trufas. min.
Fiecare va prezenta sarcina data de
profesor.

4 Realizarea Profesorul va Elevii vor merge la tabla si vor Conversatia 5min.


feed-back-ului prezenta un rebus completa rebusul euristica
5 Asigurarea Ca tema pentru 3
retentiei si a acasa elevii min.
transferului

6. Concluzii si Profesorul face


aprecieri observatii si
aprecieri cu
privire la modul
de participare al
elevilor la ora.