Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
com
Class 8th
Chapter.11 Mensuration
(C) Exercise
In questions 1 to 28, there are four options out of which one is correct. Write the
correct answer.
Q.1) A cube of side 5 cm is painted on all its faces. If it is sliced into 1 cubic centimetre cubes,
how many 1 cubic centimetre cubes will have exactly one of their faces painted?
(a) 27 (b) 42 (c) 54 (d) 142
Sol.1) (c) Given, a cube of side 5 cm is painted on all its faces & is sliced into 1 𝑐𝑚3 cubes.
om
Then, it is clear that there are 9 cubes available o face.
.c
Since, there are six faces available.
Hence, total number of smaller cubes = 6 × 9 = 54
ay
Q.2) A cube of side 4 cm is cut into 1 cm cubes. What is the ratio of the surface areas of the
od
Sol.2) (c) Volume of the original cube having side of length 4𝑐𝑚 = (4)3 = 64𝑐𝑚3
di
Volume of the cut-out cubes = Volume of the original cube/Volume of a smaller cube =
tu
64
= 64
1
.s
6×42
w
The required ratio of surface areas of the original cube & cut out cubes = = 1: 4
64×6
Q.3) A circle of maximum possible size is cut from a square sheet of board. Subsequently, a
square of maximum possible size is cut from the resultant circle. What will be the area
of the final square?
(a) ¾ of original square. (b) ½ of original square.
(c) ¼ of original square. (d) 2/3 of original square.
Sol.3) (b) Let 𝑎 be the side of a square sheet.
Then, area of bigger square sheet 𝑎2 …(i)
Now, we make the circle of maximum possible size from it.
𝑎
Then, the radius of circle =
2
𝑎
So, its diameter (𝑑) = 2. = 𝑎
2
Now, any square in a circle of maximum size have the length of diagonal equal to the
diameter of circle.
i.e., diagonal of square made inside the circle = 𝑎
𝑎
So, the side of this square =
√2
𝑎2
Area of this square =
2
om
units and width w units?
(a) 𝑙𝑤/2 (b) 𝑙𝑤/3 (c) 𝑙𝑤/6 (d) 𝑙𝑤/4
.c
Sol.4) (a) Let ABCD be the rectangle of length 𝑙 and width 𝑤.
ay
Construct a triangle of maximum area inside it in all possible ways.
od
1
Area of triangle = × 𝑏𝑎𝑠𝑒 × ℎ𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
st
1 𝑙×𝑤
Area (maximum) of triangle = × 𝑙 × 𝑤 = 𝑠𝑞. 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑠
.s
2 2
Q.5) If the height of a cylinder becomes ¼ of the original height and the radius is doubled,
w
om
1
Curved surface of the new cylinder= 2𝜋(2𝑟) × ℎ
4
1
= × 2𝜋𝑟ℎ
.c
2
1
= original curved surface area
ay
2
Q.7) If the height of a cylinder becomes ¼ of the original height and the radius is doubled,
st
Sol.7) (𝑑) Total surface area of cylinder having radius 𝑟 & height ℎ = 2𝜋𝑟(ℎ + 𝑟)
w
ℎ
Total surface area of the cylinder with new height ( ) and radius 2𝑟
w
𝑢
1
2𝜋(2𝑟) (2𝑟 + )
4ℎ
1
= 4𝜋𝑟(8𝑟 + ℎ) ×
4
= 𝜋𝑟(8𝑟 + ℎ)
Q.8) The surface area of the three coterminus faces of a cuboid are 6, 15 and 10 𝑐𝑚2
respectively. The volume of the cuboid is
(a) 30 𝑐𝑚3 (b) 40 𝑐𝑚3 (c) 20 𝑐𝑚3 (d) 35 𝑐𝑚3
Sol.8) (𝑎) If 𝑙, 𝑏 and ℎ are the dimensions of the cuboid. Then,
Volume of the cuboid = 𝑙 × 𝑏 × ℎ
Here, 6=𝑙×𝑏
15 = 𝑙 × ℎ
10 = 𝑏 × ℎ
6 × 15 × 10 = 𝑙 2 𝑏 2 ℎ2
Volume = 𝑙 × 𝑏 × ℎ
= √6 × 15 × 10 = 30𝑐𝑚3
Q.9) A regular hexagon is inscribed in a circle of radius 𝑟. The perimeter of the regular
hexagon is
(a) 3𝑟 (b) 6𝑟 (c) 9𝑟 (d) 12𝑟
Sol.9) (b) A regular hexagon comprises 6 equilateral triangles, each of them having one of
their vertices at the centre of the hexagon.
om
The sides of the equilateral triangle are equal to the radius of the smallest circle
inscribing the hexagon.
.c
Hence, each side of the hexagon is equal to the radius of the hexagon and the
ay
perimeter of the hexagon is 6
od
Q.10) The dimensions of a godown are 40 𝑚, 25 𝑚 and 10 𝑚. If it is filled with cuboidal boxes
st
The number of boxes, that can be filled in the godown = volume of godown/volume of
w
10000
= = 4000
2.5
w
om
(a) 10 (b) 100 (c) 1000 (d) 10000
Sol.13) (𝑐) Volume of cube = (𝑠𝑖𝑑𝑒)3
.c
Volume of each small cube = 203 = 8000 𝑐𝑚3
= 0.008 𝑚3
ay
od
Now, volume of the cubical box = 23 = 8 𝑚3
Number of small cubes, that can just be accommodated in the cubical box = volume of
st
8
cubical box / volume of small cube =
e
0.008
di
= 1000
tu
1
(a) 𝜋𝑟 3 (b) (c) 𝜋𝑟 3 (d)
4 32 8
w
= 𝜋𝑟 2 𝑟 = 𝜋𝑟 3
Q.15) The volume of a cube whose edge is 3𝑥 is
(a) 27𝑥 3 (b) 9𝑥 3 (c) 6𝑥 3 (d) 3𝑥 3
Sol.15 (𝑎) The volume of a cube = (𝑠𝑖𝑑𝑒)3
= 𝑎3 = (3𝑥)3 = 27 𝑥 3
Q.16) The figure ABCD is a quadrilateral in which AB = CD and BC = AD. Its area is
Sol.16) (𝑏) The diagonal AC of the given parallelogram ABCD divides it into two triangles of
equal areas.
1
Area of the ∆𝐴𝐵𝐶 = × 𝑏𝑎𝑠𝑒 × ℎ𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × 12 × 13 = 18 𝑐𝑚2
2
om
Sol.17) (𝑐) The diagonal AC of the rhombus ABCD divides it into two triangles of equal areas.
1
Now, area of ∆𝐴𝐵𝐶 = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
.c
2
1
= × 4 × 6 = 12 𝑐𝑚2 ay
2
= 2 × 12 = 24 𝑐𝑚2
st
Q.18) The area of a parallelogram is 60 𝑐𝑚2 and one of its altitude is 5 cm. The length of its
e
corresponding side is
di
𝑎 × ℎ = 60
w
𝑎 × 5 = 60
w
60
𝑎= = 12 𝑐𝑚
5
w
Q.19) The perimeter of a trapezium is 52 cm and its each non-parallel side is equal to 10 cm
with its height 8 cm. Its area is
(a) 124 𝑐𝑚2 (b) 118 𝑐𝑚2 (c) 128 𝑐𝑚2 (d) 112 𝑐𝑚2
Sol.19) (𝑐) Given, perimeter of a trapezium is 52 cm & each non-parallel side is of 10cm
Then, sum of its parallel sides = 52 − (10 + 10) = 52 − 20 = 32 𝑐𝑚
1
Area of trapezium = (𝑎 + 𝑏) × ℎ
2
1
= × 32 × 8 = 128 𝑐𝑚2
2
Q.20) Area of a quadrilateral ABCD is 20𝑐𝑚2 and perpendiculars on BD from opposite vertices
are 1 cm and 1.5 cm. The length of BD is
Q.21) A metal sheet 27 cm long, 8 cm broad and 1 cm thick is melted into a cube. The side of
the cube is
(a) 6 cm (b) 8 cm (c) 12 cm (d) 24 cm
Sol.21) (𝑎) Given, a metal sheet 27 cm long, 8 cm broad and 1 cm thick. Then,
volume of the sheet (cubiodal) = 𝑙 × 𝑏 × ℎ = 27 × 8 × 1 = 216 𝑐𝑚
om
Now, since this sheet is melted to form a cube of edge length a (say).
.c
Then, volume of the cube = Volume of the metal sheet
⇒ 𝑎 = 216 𝑐𝑚 ay
⇒ 𝑎 = 6 𝑐𝑚
od
Q.22) Three cubes of metal whose edges are 6 cm, 8 cm and 10 cm respectively are melted to
e
Sol.22) (𝑎) The edges of three cubes are 6𝑐𝑚, 8𝑐𝑚, 10𝑐𝑚
.s
Since, thickness of the box is 2.5 𝑐𝑚, then outer measures will be 115 + 5 =
120 𝑐𝑚, 75 + 5 = 80 𝑐𝑚 & 35 + 5 = 40 𝑐𝑚
The outer volume = 120 × 80 × 40 = 384000 𝑐𝑚3
& the inner volume = 115 × 75 × 35 = 301875 𝑐𝑚3
Volume of the wood = outer volume – inner volume
= 384000 − 301875 = 82125 𝑐𝑚3
Q.24) The ratio of radii of two cylinders is 1: 2 and heights are in the ratio 2:3. The ratio of
their volumes is
(a) 1:6 (b) 1:9 (c) 1:3 (d) 2:9
Sol.24) (𝑎) Let 𝑟1 , 𝑟2 be radii of two cylinders & ℎ_1, ℎ2 be their heights.
𝑟1 1 ℎ1 2
Then, = and =
om
𝑟2 2 ℎ2 3
𝑉1 𝜋𝑟12 ℎ1 𝑟 2 ℎ1 1 2 2
Now, = = ( 1) × =( ) ×
𝑉2 𝜋𝑟22 ℎ2 𝑟2 ℎ2 2 3
.c
1 2 1
= × = = 1: 6 ay
4 3 6
Hence, 𝑉1 : 𝑉2 = 1: 6
od
Q.25) Two cubes have volumes in the ratio 1:64. The ratio of the area of a face of first cube to
st
Sol.25) (𝑐) Let 𝑎 & 𝑏 the edges of the two cubes, respectively
tu
Then, 𝑎3 : 𝑏 3 = 1: 64
.s
𝑎3 1
=
w
𝑏3 64
𝑎 3 1 3
w
( ) =( )
𝑏 4
w
𝑎 1
=
𝑏 4
𝑎 2 1 2
Now, ratio of areas, ( ) =( )
𝑏 4
𝑎2 1
=
𝑏2 16
𝑎2 : 𝑏 2 = 1: 16
Q.26) The surface areas of the six faces of a rectangular solid are 16, 16, 32, 32, 72 and 72
square centimetres. The volume of the solid, in cubic centimetres, is
(a) 192 (b) 384 (c) 480 (d) 2592
Sol.26) (𝑎) Since, the solid has rectangular faces.
om
(a) Cylindrical container A having radius 𝑟 and height h,
(b) Cylindrical container B having radius 2𝑟 and height 1/2 h, and
.c
(c) Cuboidal container C having dimensions 𝑟 × 𝑟 × ℎ
ay
The arrangement of the containers in the increasing order of their
od
volumes is
st
Sol.27)
di
(ii) The volume of the cylindrical container with radius 2 𝑟 and height 1/2 =
tu
1 1
𝜋 (2 𝑟)2 × ℎ = 𝜋 × 4 𝑟2 × ℎ ′ = 2 𝜋𝑟 2 ℎ
2 2
.s
From parts (i), (ii) and (iii), we have the following order C, A, B
w
Q.28) If R is the radius of the base of the hat, then the total outer surface area of the hat is
w
(a) 𝜋𝑟 (2ℎ + 𝑅) (b) 2𝜋𝑟 (ℎ + 𝑅)(c) 2 𝜋𝑟ℎ + 𝜋𝑅2 (d) None of these
Sol.28) (𝑐) Given, cylindrical hat with base radius 𝑅 and 𝑟 is radius of the top surface.
Now, total surface area of hat = curved surface area + top surface area + base surface
area
= 2𝜋𝑟ℎ + 𝜋𝑟 2 + 𝜋(𝑅2 − 𝑟 2 )
= 2𝜋𝑟ℎ + 𝜋𝑟 2 + 𝜋𝑅2 − 𝜋𝑟 2
== 2𝜋𝑟ℎ + 𝜋𝑅2
Fill in the blanks
In questions 29 to 52, fill in the blanks to make the statements true.
Q.29) A cube of side 4 cm is painted on all its sides. If it is sliced in 1 cubic cm cubes, then
number of such cubes that will have exactly two of their faces painted is __________.
Sol.29) 24
The volume of a cube of side 4 𝑐𝑚 = 4 × 4 × 4 = 64𝑐𝑚
When it is sliced into 1 cm cubes, we will get 64 small cubes.
In each side of the larger cube, the smaller cubes in the edges will have more than one
face painted.
om
The cubes which are situated at the corners of the big cube, have three faces painted.
So, to each edge two small cubes are left which have two faces painted.
.c
As, the total number of edges in a cube are 12.
ay
Hence, the number of small cubes with two faces painted = 12 × 2 = 2
od
Q.30) A cube of side 5 cm is cut into 1 cm cubes. The percentage increase in volume after
st
Sol.30) None
di
125
The number of small cubes = 125/volume of 1 small cube =
1
w
Thus, the volume of big cube = The volume of 125 cubes having an edge 1 cm
w
= 2 (2𝑎 × 𝑎 + 𝑎 × 𝑎 + 𝑎 × 2𝑎)
= 2 (2 𝑎2 + 𝑎2 + 2 𝑎2 ) = 2 × 5 𝑎2 = 10𝑎2
Q.32) If the diagonals of a rhombus get doubled, then the area of the rhombus becomes
__________ its original area.
Sol.32) 4 times
1
Area of a rhombus = × 𝑑1 × 𝑑2
2
om
and surface area of the cube is __________.
Sol.33) ℎ3 ,6ℎ2
.c
Since, the cube ts exactly in the cylinder with height ℎ,
ay
therefore each side of the cube = ℎ
od
Now, volume of the cube = (𝑆𝑖𝑑𝑒)3 = ℎ3
and surface area of the cube = 6 × (𝑆𝑖𝑑𝑒)2 = 6 × ℎ
st
Q.34) The volume of a cylinder becomes __________ the original volume if its radius
e
di
Sol.34) 1
4
.s
𝑟 2 1
If radius is halved, then new volume = 𝜋 ( ) ℎ = 𝜋𝑟 2 ℎ
w
2 4
Q.35) The curved surface area of a cylinder is reduced by ____ per cent if the height is half of
the original height.
Sol.35) 50%
The curved surface area of a cylinder with radius 𝑟 and height (ℎ) = 2𝜋𝑟ℎ
ℎ
It the height is halved, then new curved surface area of cylinder = 2𝜋𝑟 = 𝜋𝑟ℎ
2
2𝜋𝑟ℎ−𝜋𝑟ℎ
Percentage reduction in curved surface area = × 100
2𝜋𝑟ℎ
𝜋𝑟ℎ
= × 100 = 50%
2𝜋𝑟ℎ
Q.36) The volume of a cylinder which exactly fits in a cube of side 𝑎 is __________.
Sol.36) 𝜋𝑎3
4
Since, the cylinder that exactly fits in cube of side 𝑎, has its height equal to the edge of
the cube & radius equal to half the edge of the cube.
𝑎
Height = 𝑎 and radius =
2
𝑎 2
Now, volume of the cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ = 𝜋 ( ) 𝑎
2
1
= 𝜋𝑎3
4
Q.37) The surface area of a cylinder which exactly fits in a cube of side 𝑏 is __________.
Sol.37) 𝜋𝑏 2
Since, the cylinder that exactly fits in a cube of side 𝑏, has its height equal to the edge
om
of the cube & radius equal to half the edge of the cube.
𝑏
Height 𝑏 and radius =
2
.c
𝑏
Now, curved surface area of the cylinder = 2𝜋𝑟ℎ = 2𝜋 × × 𝑏 = 𝜋𝑏 2
ay 2
Q.38) If the diagonal d of a quadrilateral is doubled and the heights ℎ1 and ℎ2 falling on 𝑑 are
od
halved, then the area of quadrilateral is __________.
Sol.38) 1
st
(ℎ1 + ℎ2 )𝑑
2
e
1
Then, area of quadrilateral 𝐴𝐵𝐶𝐷 = (ℎ1 + ℎ2 ) × 𝐵𝐷
2
tu
1 ℎ1 ℎ2 1 (ℎ1 +ℎ2 )
Area of quadrilateral 𝐴𝐵𝐶𝐷 = ( + ) × 2𝑑 = ( ) × 2𝑑
w
2 2 2 2 2
1
w
= (ℎ1 + ℎ2 ) × 𝑑
2
w
Q.39) The perimeter of a rectangle becomes _________ times its original perimeter, if its
length and breadth are doubled.
Sol.39) 2 times
Perimeter of a rectangle with length l and breadth 𝑏 = 2(𝑙 + 𝑏)
If the length and the breadth are doubled, then the new perimeter = 2(2𝑙 + 2𝑏)
= 2[2(𝑙 + 𝑏)]
Q.40) A trapezium with 3 equal sides and one side double the equal side can be divided into
__________ equilateral triangles of _______ area.
Sol.40) Let ABCD be a trapezium, in which
𝐴𝐷 = 𝐷𝐶 = 𝐵𝐶 = 𝑎 (say)
Copyright © www.studiestoday.com All rights reserved. No part of this publication may be
reproduced, distributed, or transmitted in any form or by any means, including photocopying,
recording, or other electronic or mechanical methods, without the prior written permission.
& 𝐴𝐵 = 2𝑎
Draw medians through the vertices D & C on the side AB.
𝐴𝐸 = 𝐸𝐵 = 𝑎
Now, in parallelogram ADCE, we have
𝐴𝐷 = 𝐸𝐶 = 𝑎 and 𝐴𝐸 = 𝐶𝐷 = 𝑎
In ∆𝐴𝐷𝐸 and ∆𝐷𝐸𝐶,
𝐴𝐷 = 𝐸𝐶
𝐴𝐸 = 𝐶𝐷
& 𝐷𝐸 = 𝐷𝐸
By SSS,
By triangle rule, ∆𝐴𝐷𝐸 ≅ ∆𝐷𝐸𝐶
om
Thus, ∆ 𝐴𝐷𝐸 and ∆𝐷𝐸𝐶 are equilateral triangles having equal sides.
Similarly, in parallelogram DEBC, we can show that ∆𝐷𝐸𝐶 ≅ ∆𝐸𝐶𝐵.
.c
Hence, the trapezium can be dividend into 3 equilateral triangles of equal area.
ay
Q.41) All six faces of a cuboid are __________ in shape and of ______ area.
od
Sol.41) rectangular, different
st
We know that, a cuboid is made of 6 rectangular plane regions, i.e. 6 rectangular faces,
e
which have different lengths and breadths Therefore the area of the rectangular faces
di
are different.
tu
Sol.42) equal
w
We know that, a cuboid has 6 rectangular races, of which opposite faces have the same
w
length and breadth. Therefore, area of the opposite faces are equal.
w
Total surface area of a cylinder = Curved surface area + Area of top surface + Area of
base = 2 × 𝜋 × 𝑅𝑎𝑑𝑖𝑢𝑠 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡 + 𝜋 (𝑅𝑎𝑑𝑖𝑢𝑠)2 + 𝜋 (𝑅𝑎𝑑𝑖𝑢𝑠)2
= 2𝜋ℎ𝑟 + 𝜋ℎ2 + 𝜋ℎ2 = 2𝜋𝑟ℎ + 2𝜋ℎ2 = 2𝜋ℎ(𝑟 + ℎ)
Q.45) Volume of a cylinder with radius ℎ and height 𝑟 is __________.
Sol.45) 𝜋ℎ2 𝑟
Given, radius of cylinder = ℎ and height of cylinder = 𝑟.
Now, volume of a cylinder = 𝜋 × (𝑅𝑎𝑑𝑖𝑢𝑠)2 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡 = 𝜋 × ℎ2 × 𝑟 = 𝜋ℎ2 𝑟
Q.46) Area of a rhombus = ½ product of _________.
Sol.46) Diagonals
The area of a rhombus = half of the product of its diagonals
= ½ product of diagonals
om
Q.47) Two cylinders A and B are formed by folding a rectangular sheet of dimensions
.c
20 𝑐𝑚 × 10 𝑐𝑚 along its length and also along its breadth respectively. Then volume
of A is ________ of volume of B.
ay
Sol.47) A rectangular sheet of dimensions 20𝑐𝑚 × 10𝑐𝑚
od
If we fold it along its length, which is 20cm, then the resultant figure is a cylinder with
st
20 10
𝑟= = 𝑐𝑚
tu
2𝜋 𝜋
10 10
=𝜋× × × 10
w
𝜋 𝜋
1000
w
= 𝑐𝑚3 = 𝑉1 (𝑠𝑎𝑦)
𝜋
w
Again, we fold the rectangular sheet along its breadth, which is 10cm, the figure so
obtained is a cylinder with height, (ℎ) = 20𝑐𝑚
& the base circumference 2𝜋𝑟 = 10 𝑐𝑚
10 5
𝑟= = 𝑐𝑚
2𝜋 𝜋
5 5
Volume of the cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ = 𝜋 × × × 20
𝜋 𝜋
500
= 𝑐𝑚2 = 𝑉2 (𝑠𝑎𝑦)
𝜋
i.e., 𝑉2 = 2𝑉1
From eqs. (i) and (ii), we see that the volume of 𝐴 is twice the volume of B.
Q.48) In the above question, curved surface area of A is _____ curved surface area of B.
Sol.48) Equal
10
For cylinder A, ℎ = 10𝑐𝑚 and 𝑟 = 𝑐𝑚
𝜋
10
Curved surface area of 𝐴 = 2𝜋𝑟ℎ = 2𝜋 × × 10 = 200 𝑐𝑚2
𝜋
5
Again, for cylinder B, 𝑟 = 𝑐𝑚 and ℎ = 20 𝑐𝑚
𝜋
5
Curved surface area of B = 2𝜋𝑟ℎ = 2𝜋 × × 20 = 200 𝑐𝑚2
𝜋
Hence, the curved surface area of both the cylinders are same.
Q.49) __________ of a solid is the measurement of the space occupied by it.
Sol.49) Volume
We know that, a solid always occupies some space and magnitude of this space region
is known as the volume of the solid.
om
Q.50) __________ surface area of room = area of 4 walls.
.c
Sol.50) Lateral
ay
We know that, a room is in the shape of a cuboid. Its 4 walls are treated as lateral faces
of the cuboid.
od
Q.51) Two cylinders of equal volume have heights in the ratio 1:9. The ratio of their radii is
e
__________.
di
Sol.51) 3:1
tu
ℎ1 1
Given, =
w
ℎ2 9
𝜋𝑟12 ℎ1 = 𝜋𝑟22 ℎ2
w
𝑟12 ℎ2
=
𝑟22 ℎ1
𝑟 2 9
( 1) =
𝑟2 1
𝑟1 √9
=
𝑟2 1
𝑟1 3
=
𝑟2 1
Hence, 𝑟1 : 𝑟2 = 3: 1
Q.52) Two cylinders of same volume have their radii in the ratio 1:6, then ratio of their
heights is __________.
Sol.52) 36:1
Let 𝑟1 , 𝑟2 be the radii & ℎ1 , ℎ2 be the heights of two cylinders.
𝑟1 1
Given, =
𝑟2 6
𝑟 2 ℎ2
( 1) =
𝑟2 ℎ1
1 2 ℎ2
( ) =
6 ℎ1
1 ℎ2
=
om
36 ℎ1
ℎ1 36
=
ℎ2 1
.c
ℎ1 : ℎ2 = 36: 1
True/False
ay
In question 53 to 61, state whether the statements are true (T) or false (F)
od
Sol.53) True
e
Since, all the faces of a cube are squares of same side length, therefore the areas of any
di
Sol.54) False
w
A cuboid has rectangular faces with different lengths and breadths. Only opposite faces
w
of cuboid have the same length and breadth. Therefore, areas of only opposite faces of
w
= 2(3𝑥 + 𝑥 + 3𝑥 )
= 2 × 7𝑥 2 = 14𝑥 2
Now, the surface area of the cube of side 𝑥 = 6 (𝑆𝑖𝑑𝑒) = 6𝑥
Hence, the statement is false.
Q.56) Two cuboids with equal volumes will always have equal surface areas.
Sol.56) False
1
Let the dimensions of two cuboids be 1𝑐𝑚 × 1𝑐𝑚 × 2𝑐𝑚 and 1𝑐𝑚 × 𝑐𝑚 × 4𝑐𝑚
2
respectively
Then, volume of first cuboid = 𝑙 × 𝑏 × ℎ = 1 × 1 × 2 = 2𝑐𝑚3
1
& volume of second cuboid = 𝑙 × 𝑏 × ℎ = 1 × × 4 = 2 𝑐𝑚3
2
om
Now, the surface area of first cuboid = 2(𝑙𝑏 + 𝑏ℎ + ℎ𝑙)
= 2(1 × 1 + 1 × 2 + 2 × 1)
.c
= 2(1 + 2 + 2) = 10 𝑐𝑚2
ay
& surface area of the second cuboid = 2(𝑙𝑏 + 𝑏ℎ + ℎ𝑙)
od
1 1
= 2 (1 × + × 4 + 1 × 4)
2 2
1 4
st
= 2 ( + + 4)
2 2
e
5 13
= 2 ( + 4) = 2 ( ) = 13𝑐𝑚2
di
2 2
Q.57) The area of a trapezium become 4 times if its height gets doubled.
.s
Sol.57) False
w
1
We know that, Area of a trapezium = (𝑎 + 𝑏) × ℎ
w
2
w
where, 𝑎 and 𝑏 are the lengths of parallel sides and ℎ is the altitude (height). Now, if
the height gets doubled, then Area of trapezium
1 1
= (𝑎 + 𝑏) × 2ℎ = 2 ( (𝑎 + 𝑏) × ℎ)
2 2
Hence, the area is doubled. So, the statement is false.
Q.58) A cube of side 3 cm painted on all its faces, when sliced into 1 cubic centimetre cubes,
will have exactly 1 cube with none of its faces painted.
Sol.58) True
Given, a cube of side 3 cm is painted on all its faces. Now, it is sliced into 1 cu cm cubes.
Then, there will be 8 corner cubes that have 3 sides painted, 6 centre cubes with only
one side painted and only 1 cube in the middle that has no side painted.
Q.59) Two cylinders with equal volume will always have equal surface areas.
Sol.59) False
Consider two cylinders with the following measures
e.g., 𝑟1 = 2𝑐𝑚, ℎ = 9𝑐𝑚 and 𝑟 = 3𝑐𝑚, ℎ = 4 𝑐𝑚
for first cylinder,
volume = 𝜋𝑟 2 ℎ = 𝜋 × 22 × 9 = 36𝜋 𝑐𝑚3
Again, for the second cylinder,
Volume = 𝜋𝑟 2 ℎ = 𝜋 × 32 × 4 = 36𝜋 𝑐𝑚3
om
The volumes are equal.
Now, surface area of first cylinder = 2𝜋𝑟ℎ = 2𝜋 × 2 × 9 = 36 𝜋𝑐𝑚2
.c
& surface area of second cylinder = 2𝜋𝑟ℎ = 2𝜋 × 3 × 4 = 24 𝜋𝑐𝑚2
ay
Which are not equal. So, the statement is false.
od
Sol.60) False
di
The surface area of the cube so formed = 6 (𝑆𝑖𝑑𝑒)2 = 6 × (1)2 = 6𝑠𝑞 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑠
w
Q.61) Ratio of area of a circle to the area of a square whose side equals radius of circle is 1 ∶
𝜋.
Sol.61) False
Given, side of a square equals radius of a circle.
Then, area of the square = 𝑟 2 and area of the circle = 𝜋𝑟 2 where 𝑟 is a radius of the
circle.
Now, the ratio of area of the circle to area of the square = 𝜋𝑟 2 ∶ 𝑟 2 = 𝜋 : 1
Solve the following:
Q.62) The area of a rectangular field is 48𝑚2 and one of its sides is 6m. How long will a lady
take to cross the field diagonally at the rate of 20 m/minute?
Sol.62) Given, the area of a rectangular field is 48𝑚2 & one side of the rectangle is 6cm
Area of a rectangle = length x breadth
48 = 6 × 𝐵𝑟𝑒𝑎𝑑𝑡ℎ
Breadth = 8 𝑚
In ∆𝐴𝐶𝐷, ∠𝐷 = 90°
So, it is a right angled triangle
By using Pythagoras Theorem,
(𝐴𝐶)2 = (𝐴𝐷)2 + (𝐷𝐶)2
(𝐴𝐶)2 = (6)2 + (8)2
om
(𝐴𝐶)2 = 36 + 64
𝐴𝐶 = √100
.c
𝐴𝐶 = 10 𝑚 ay
Time taken by lady to cross the field diagonally at rate of 20𝑚/𝑚𝑖𝑛 = distance/speed
od
10 1
= = 𝑚𝑖𝑛 or 30𝑠
20 2
st
Q.63) The circumference of the front wheel of a cart is 3 m long and that of the back wheel is
e
4 m long. What is the distance travelled by the cart, when the front wheel makes five
di
front wheel.
w
= 22 × 5 × 35 = 3850 𝑚2
Area left ungrazed by the horses = area of square field – area of grazed part
= 4900 − 3850 = 1050 𝑚2
Q.65) The walls and ceiling of a room are to be plastered. The length, breadth and height of
the room are 4.5 𝑚, 3 𝑚, and 350 𝑐𝑚 respectively. Find the cost of plastering at the
rate of 𝑅𝑠. 8 𝑝𝑒𝑟 𝑚2 .
om
Sol.65) Given, length of the room (𝑙) = 4.5 𝑚
.c
Breadth of the room (𝑏) = 3𝑚
Height of the room (ℎ) = 350𝑐𝑚 = 3.5𝑚
ay
& the cost of plastering = 𝑅𝑠. 8 𝑝𝑒𝑟 𝑚2
od
= 2 × 3.5(4.5 + 3)
e
= 7 × (7.5) = 52.5𝑚2
di
Q.66) Most of the sailboats have two sails, the jib and the mainsail. Assume that the sails are
w
triangles. Find the total area of each sail of the sail boats to the nearest tenth.
w
In ∆𝐴𝐵𝐶, 𝐴𝐶 = 𝐵𝑎𝑠𝑒 = 22 + 20 = 42 𝑚
𝐵𝐷 = 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡 = 22.3 𝑚
1 936.6
Area of ∆𝐴𝐵𝐶 = × 42 × 22.3 = = 468.3𝑚2
2 2
om
2
1
= × 23.9 × 8.6
2
.c
205.54
= = 102.77 𝑚2
2 ay
Area of sailboat (ii) = 106.275 + 102.77 = 209.045 𝑚2
od
In sailboat (iii),
1
Area of triangle = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
st
1
Area of ∆𝐴𝐵𝐶 = × 𝐵𝐶 × 𝐴𝐵
2
tu
1 26.7
= × 8.9 × 3 = = 13.35 𝑚2
2 2
.s
1
Area of ∆𝐷𝐸𝐹 = × 𝐷𝐹 × 𝐸𝐺
w
2
1
w
= × 25 × 12.4
2
= 155 𝑚2
In another triangular part,
1
Area of ∆𝐷𝐸𝐻 = × 𝐷𝐸 × 𝐸𝐻
2
1
= × 9.6 × 16.8
2
= 80.64 𝑚2
Area of sailboat (iii) = 155 + 80.64 = 235.64 𝑚2
Q.67) The area of a trapezium with equal non-parallel sides is 168 𝑚2 . If the lengths of the
parallel sides are 36 m and 20 m, find the length of the non-parallel sides.
om
𝐴𝐵 = √100 = 10 𝑚
Hence, length of the non-parallel side is 10 m.
.c
Q.68) Mukesh walks around a circular track of radius 14 m with a speed of 4 km/hr. If he
ay
takes 20 rounds of the track, for how long does he walk?
od
Sol.68) Radius of the circular track = 14 𝑚
22
Circumference of the circular track = 2𝜋𝑟 = 2 × 14
st
7
e
= 44 × 2 = 88 𝑚
di
4×1000 2×100
= =
60 3
w
200
= 𝑚/𝑚𝑖𝑛
w
3
17760 1760×3
Time taken by Mukesh = =
w
20
200
3
176×3
= = 26.4 𝑚𝑖𝑛
20
49 𝜋𝑟12
=
64 𝜋𝑟22
49 𝑟12
=
64 𝑟22
(7)2 𝑟12
=
(8)2 𝑟22
7 2 𝑟 2
( ) = ( 1)
8 𝑟2
𝑟1 = 7 and 𝑟2 = 8
The ratio of circumferences of these two circles
𝜋𝑟1 𝑟1 7
= =
2𝜋𝑟2 𝑟2 8
om
it, exactly once keeping close to the edge. If his step is 66 cm long and he takes exactly
.c
400 steps to go around the pond, find the diameter of the pond.
Sol.70)
ay
Let the radius of the poor be 𝑟. Then, diameter of the pond, 𝑑 = 2 × 𝑟
Since, a person takes exactly 400 steps with 66 cm long each step go to round the pond.
od
26400
= 26400 𝑐𝑚 = 𝑚 = 264 𝑚
100
e
2𝜋𝑟 = 264
tu
264 7 264×7
𝑟= × = = 42 𝑚
.s
2 22 44
Q.71) A running track has 2 semicircular ends of radius 63 m and two straight lengths. The
perimeter of the track is 1000 m. Find each straight length.
Sol.71) Radius of semi circle track = 63 𝑚
Perimeter of 2 semi circle = Perimeter of 1 circle
Perimeter of a circular track = 2𝜋𝑟
22
Perimeter of circular track = 2 × × 63
7
= 2 × 22 × 9
= 44 × 9 = 396 𝑚
The perimeter of the total track is 1000 m.
Length of two straight lengths track = 1000 − 396 = 604 𝑚
604
Length of 1 straight lengths track = = 302 𝑚
2
= 22 × 0.9 + 2 × 6.3
om
= 19.8 + 12.6 = 32.4 𝑚
Q.73) A bicycle wheel makes 500 revolutions in moving 1 km. Find the diameter of the wheel.
.c
Sol.73) A bicycle wheel makes 500 revolutions in moving 1km. ay
1 1000
In 1 revolution, the bicycle wheel covers = 𝑘𝑚 = 𝑚 = 2𝑚
500 500
od
1 revolution distance = Circumference / Perimeter of the wheel
st
2𝜋𝑟 = 2
e
22
2× ×𝑟 =2
7
di
2×7 7
𝑟= =
tu
2×22 22
7 7
Diameter (𝑑) = 2𝑟 = ×2= = 0.636 𝑚
.s
22 11
w
Q.74) A boy is cycling such that the wheels of the cycle are making 140 revolutions per hour.
w
If the diameter of the wheel is 60 cm, calculate the speed in km/h with which the boy is
w
cycling.
Sol.74) The cycle makes 140 revolutions per hour.
Diameter of the wheel = 60 𝑐𝑚
Radius of the wheel = 30 𝑐𝑚
Circumference of a circle = 2𝜋𝑟
22
=2× × 30
7
44×30
= = 188.57 𝑐𝑚
7
26400
Speed = 𝑘𝑚/ℎ
100000
om
(𝐴𝐹)2 = (𝐴𝐶)2 + (𝐶𝐹)2
(𝐴𝐹)2 = (12)2 + (4)2 − (3)2
.c
𝐴𝐹 = √144 + 16 + 9 ay
𝐴𝐹 = √169 = 13 𝑚
od
Find the area of the following fields. All dimensions are in metres.
Q.76)
e st
di
tu
.s
Sol.76) Area of the given figure = Area of ∆𝐸𝐹𝐻 +Area of 𝐸𝐷𝐶𝐼 +Area of trapezium
w
w
1
Area of ∆𝐸𝐹𝐻 = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × 40 × 80 = 40 × 40 = 1600 𝑚2
2
= 16000 𝑚2
1
Area of trapezium 𝐼𝐶𝐵𝐾 = × [𝑠𝑢𝑚 𝑜𝑓 𝑝𝑎𝑟𝑎𝑙𝑙𝑒𝑙 𝑠𝑖𝑑𝑒𝑠] × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × [60 + 100] × 120
2
1
= × 160 × 120
2
= 80 × 120 = 9600 𝑚2
1
Area of ∆𝐴𝐺𝐽 = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × 60 × 60
2
= 60 × 30 = 1800 𝑚2
Thus, the area of the complete figure
= 1600 + 16000 + 16000 + 9600 + 8000 + 1800 = 53000𝑚2
Q.77)
om
.c
ay
od
Sol.77) Area of the given figure = Area of ∆𝐷𝐶𝐹 +Area of ∆𝐸𝐺𝐷 +Area of trapezium 𝐹𝐶𝐵𝐻 +
st
Area of ∆𝐴𝐻𝐵
1
e
1
= × 100 × 100
tu
2
10000
= = 5000 𝑚2
.s
2
1
w
1
= × 120 × 180
2
w
= 60 × 180 = 10800 𝑚2
1
Area of trapezium = × 𝑠𝑢𝑚 𝑜𝑓 𝑝𝑎𝑟𝑎𝑙𝑙𝑒𝑙 𝑠𝑖𝑑𝑒𝑠 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × [100 + 50] × 100
2
1
= × 150 × 100
2
= 75 × 110 = 8250 𝑚2
1
Area of ∆𝐸𝐺𝐴 = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × 120 × 80
2
= 60 × 80 = 4800 𝑚2
1
Area of ∆𝐴𝐻𝐵 = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × 50 × 50
2
= 25 × 50 = 1250 𝑚2
Thus, area of the complete figure = 5000 + 10800 + 8250 + 4800 + 1250
= 30100 𝑚2
Find the area of the shaded portion in the following figures.
Q.78)
om
Area of a triangle = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
.c
1
Area of ∆𝑃𝑇𝑄 = × 36 × 24
2 ay
= 18 × 24 = 432 𝑚2
od
Q.79)
e st
1
Area of triangle = × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
tu
2
1
Area of ∆𝐴𝐵𝐶 = × 𝐴𝐶 × 𝐵𝐷
.s
2
1
= × 40 × 16 𝑚2
w
2
w
= 20 × 16 = 320 𝑚2
w
Sol.80) Area of shaded region = Area of the parallelogram ABCD – Area of ∆𝐴𝐵𝐸
Area of parallelogram = Side x Height
Area of parallelogram 𝐴𝐵𝐶𝐷 = 40 × 30 = 1200 𝑐𝑚2
1
Area of ∆𝐴𝐸𝐵 = × 𝐴𝐵 × 𝐸𝐹
2
1
= × 40 × 30 = 600 𝑐𝑚2
2
Sol.81) Area of shaded portion = Area of trapezium – Area of rectangle – Area of circle
1
Area of trapezium = × 𝑠𝑢𝑚 𝑜𝑓 𝑝𝑎𝑟𝑎𝑙𝑙𝑒𝑙 𝑠𝑖𝑑𝑒𝑠 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
= × (120 + 60) × 100
2
1
= × 280 × 100
2
om
28000
= = 14000 𝑐𝑚2
2
.c
Area of rectangle = Length x Height
= 40 × 20 = 800 𝑐𝑚2
ay
22
Area of circle = 𝜋𝑟 2 = ×7×7
od
7
= 154 𝑐𝑚2
st
Q.82)
di
tu
.s
w
Sol.82) Area of shaded portion = Area of trapezium ABCH + Area of trapezium CDEF
w
1
Area of trapezium = × 𝑆𝑢𝑚 𝑜𝑓 𝑝𝑎𝑟𝑎𝑙𝑙𝑒𝑙 𝑠𝑖𝑑𝑒𝑠 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
w
1
= × (12 + 6) × 4
2
1
= × 18 × 4
2
= 18 × 2 = 36 𝑐𝑚2
1
Area of trapezium CDEF = × (8 + 16) × 3
2
24×3
= = 36 𝑐𝑚2
2
Q.83)
Sol.83) Area of shaded region = Area of the circle – Area of four traingles – Area of a square
1
Area of four traingles = 4 × × 𝐵𝑎𝑠𝑒 × 𝐻𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡
2
1
=4× ×7×7
2
4×49
= = 2 × 49 = 98 𝑐𝑚2
2
om
11×3×21 693
= = = 346.5 𝑐𝑚2
2 2
.c
Area of shaded region = (346.5 − 98 − 49) = 199.5 𝑐𝑚2
Q.84)
ay
od
st
Sol.84) Area of the given figure = Area of section with 6cm+Area of square with side measure
e
7×4 7×2 7 7
198 396
= + 144 +
.s
7 7
198+1008+396 1602
= 228.85 𝑐𝑚2
w
= =
7 7
w
Q.85)
w
Sol.85) Area of the given figure = Area of two semi-circles + Area of two triangles + Area of a
square
= √8 × 3 × 3 × 2
Q.86) Find the volume of each of the given figure if volume = base area × height.
om
2 2
.c
Height = 2𝑦 ay
Volume of the figure = 3𝑦 2 × 2𝑦 = 6𝑦 3
od
In fig. (c), base is rectangle.
st
Height = 2𝑝
di
Q.87) A cube of side 5 cm is cut into as many 1 cm cubes as possible. What is the ratio of the
.s
surface area of the original cube to that of the sum of the surface areas of the smaller
w
cubes?
w
Q.88) A square sheet of paper is converted into a cylinder by rolling it along its side. What is
the ratio of the base radius to the side of the square?
Sol.88) Let the sides of a square paper be 𝑎.
Hence, the ratio of the base radius to the side of the square is 1: 2𝜋
Q.89) How many cubic metres of earth must be dug to construct a well 7 m deep and of
diameter 2.8 m?
Sol.89) A well is in the form of cylindrical form.
om
Earth must be dug to construct a well 7m deep & diameter 2.8 m is equal to the volume
of a cylinder with 7m height & diameter 2.8m.
.c
Volume of a cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ
=
22
×
2.8
×
2.8
×7
ay
7 2 2
od
= 11 × 2.8 × 1.4 = 43.12 𝑚3
Q.90) The radius and height of a cylinder are in the ratio 3:2 and its volume is 19,404 cm3.
st
Volume of a cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ
w
w
22
19404 = × (3𝑥)2 × (2𝑥)
7
w
22 22×18𝑥 3
19404 = × 9𝑥 2 × 2𝑥 =
7 7
396𝑥 3
19404 =
7
3
𝑥 = 343
𝑥 3 = (7)3
𝑥 = 7𝑐𝑚
Hence, radius of the cylinder = 3 × 7 = 21 𝑐𝑚
& height of the cylinder = 2 × 7 = 14 𝑐𝑚
Q.91) The thickness of a hollow metallic cylinder is 2 cm. It is 70 cm long with outer radius of
14 cm. Find the volume of the metal used in making the cylinder, assuming that it is
open at both the ends. Also find its weight if the metal weighs 8 𝑔 𝑝𝑒𝑟 𝑐𝑚3 .
Sol.91) The thickness of the hollow metallic cylinder is 2cm
Height of the cylinder = 70𝑐𝑚
Outer radius of the cylinder = 14𝑐𝑚
Inner radius of the cylinder = 14 − 2 = 12 𝑐𝑚
Volume of the metal used in making the cylinder = Volume of the hollow cylinder
= 𝜋(𝑅2 − 𝑟 2 ) × ℎ
22
= × [(14)2 − (12)2 ] × 70
7
om
= 22 × [196 − 144] × 10
= 22 × 52 × 10 = 11440 𝑐𝑚3
.c
Weight of 11440 𝑐𝑚3 , if metal is 8 𝑔 𝑝𝑒𝑟 𝑐𝑚3
= 11440 × 8 = 91520 𝑔
ay
Q.92) Radius of a cylinder is r and the height is ℎ. Find the change in the volume if the
od
= 2𝜋𝑟 2 ℎ
w
𝑟 𝑟 𝑟2
Volume = 𝜋 × × × ℎ = 𝜋 × ×ℎ
2 2 4
om
Sol.94) Let the height of the box be ℎ.
Volume of the box = 13400 𝑐𝑚2
.c
Area of base of the box = 670 𝑐𝑚2
Volume of a box = Area of base x Height
ay
od
13400 = 670 × ℎ
13400
ℎ=
st
670
1340
ℎ= = 20 𝑐𝑚
e
670
di
Q.95) A cuboidal tin box opened at the top has dimensions 20 𝑐𝑚 × 16 𝑐𝑚 × 14 𝑐𝑚. What
.s
= 2(𝑙𝑏 + 𝑏ℎ + ℎ𝑙)
= 2(20 × 16 + 16 × 14 + 14 × 20)
= 2(320 + 224 + 280)
= 2(824)
= 1648 𝑐𝑚2 .
Area of metal sheet required to make 10 such boxes = 10 × 1648 = 16460𝑐𝑚2
Q.96) Find the capacity of water tank, in litres, whose dimensions are 4.2 m, 3 m and 1.8 m?
Sol.96) Dimensions of the water tank are 4.2 m, 3 m and 1.8 m
Capacity of water tank = l x b x h
= 4.2 × 3 × 1.8 = 22.68 𝑚3
Copyright © www.studiestoday.com All rights reserved. No part of this publication may be
reproduced, distributed, or transmitted in any form or by any means, including photocopying,
recording, or other electronic or mechanical methods, without the prior written permission.
Q.98) A wooden box (including the lid) has external dimensions 40 cm by 34 cm by 30 cm. If
the wood is 1 cm thick, how many 𝑐𝑚3 of wood is used in it?
Sol.98) External dimensions of wooden box are 40𝑐𝑚 × 34𝑐𝑚 × 30𝑐𝑚
om
Since, the wood is 1cm thick, it means the internal dimenssions will be
(40 − 2)𝑐𝑚 × (34 − 2)𝑐𝑚 × (30 − 2)𝑐𝑚 = 38𝑐𝑚 × 32𝑐𝑚 × 24𝑐𝑚
.c
Wood used for the box = Volume of the wooden box with external dimensions –
ay
Volume of the wooden box with internal dimesions
od
= 40 × 34 × 30 − 38 × 32 × 28
= 40800 − 34048 = 6752 𝑐𝑚3
st
Q.99) A river 2 m deep and 45 m wide is flowing at the rate of 3 km per hour. Find the
e
amount of water in cubic metres that runs into the sea per minute.
di
1000 3000
w
=3× =
60 60
w
300
= =50m/min
6
The amount of water into sea per minute = Depth x Width x length of water of 1 min.
= 2 × 45 × 50 = 4500𝑚3 /𝑚𝑖𝑛
Q.100) Find the area to be painted in the following block with a cylindrical hole. Given that
length is 15 cm, width 12 cm, height 20 cm and radius of the hole 2.8 cm.
= 2 × 720 − 49.28
= 1440 − 49.28 = 1390.72 𝑐𝑚2
Q.101) A truck carrying 7.8 𝑚3 concrete arrives at a job site. A platform of width 5 m and
om
height 2 m is being contructed at the site. Find the length of the platform, constructed
from the amount of concrete on the truck?
.c
Sol.101) Total volume of concrete = 7.8 𝑚3
Width of the platform = 5m
ay
od
Height of the platform = 2m
Let the length of the platform = 𝑥 𝑚
st
According to question,
e
7.8 = 5 × 2 × 𝑥
tu
7.8 = 10𝑥
.s
10𝑥 = 7.8
w
𝑥 = 0.78 𝑚
w
Q.102) A hollow garden roller of 42 cm diameter and length 152 cm is made of cast iron 2 cm
thick. Find the volume of iron used in the roller.
Sol.102) Diameter of the hollow garden roller = 42𝑐𝑚
42
Inner radius = = 21 𝑐𝑚
2
22
= × (529 − 441) × 152
7
22 22×88×152
= × 88 × 152 =
7 7
294272
= = 42038.85 𝑐𝑚3
7
Q.103) Three cubes each of side 10 cm are joined end to end. Find the surface area of the
resultant figure.
Sol.103) If three cubes each side 10cm are joined, then a cuboid will be formed of dimensions
30𝑐𝑚 × 10𝑐𝑚 × 10𝑐𝑚
Surface area of the cuboid = 2[𝑙𝑏 + 𝑏ℎ + ℎ𝑙 ]
= 2[30 × 10 + 10 × 10 + 30 × 10]
= 2[300 + 100 + 300] = 2[700] = 1400𝑐𝑚2
om
Q.104) Below are the drawings of cross sections of two different pipes used to fill swimming
pools. Figure A is a combination of 2 pipes each having a radius of 8 cm. Figure B is a
.c
pipe having a radius of 15 cm. If the force of the flow of water coming out of the pipes
ay
is the same in both the cases, which will fill the swimming pool faster?
od
e st
Area of a circle = 𝜋𝑟 2
tu
22
Area of one pipe = ×8×8
.s
7
22×8×8 22×64
w
= = 𝑐𝑚2
7 7
w
2×1408 2816
Area of 2 pipes = = 𝑐𝑚2 = 402.28 𝑐𝑚2
7 7
w
Q.105) A swimming pool is 200 m by 50 m and has an average depth of 2 m. By the end of a
summer day, the water level drops by 2 cm. How many cubic metres of water is lost on
the day?
Sol.105) Dimensions of swimming pool are 200𝑚 × 50𝑚
Average depth of the swimming pool = 2𝑚
om
Sol.106) Total number of peoples = 5500
Wate required per person per day = 100 𝐿
.c
Total requirement of water by 5500 peoples = 100 × 5500 = 550000 𝐿
Height of the cylindrical tank = 7𝑚
ay
Diameter of cylindrical tank = 10 𝑚
od
Radius = 5m
st
22
Volume of cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ = ×5×5×7
7
e
= 22 × 25 = 550𝑚3
di
Hence, for 1 day the water in the tank lost for the society & in one day society needs
.s
550000 L of water.
w
Q.107) Metallic discs of radius 0.75 cm and thickness 0.2 cm are melted to obtain 508.68 𝑐𝑚3
w
Number of discs can be melted = Total volume of metal obtained after melting /
508.68
Volume of one disc = = 1440 𝑑𝑖𝑠𝑐𝑠.
0.35325
Q.108) The ratio of the radius and height of a cylinder is 2:3. If its volume is 12,936 𝑐𝑚3 , find
the total surface area of the cylinder.
Sol.108) The ratio of the radius & height of a cylinder = 2:3
Let the radius of the cylinder be 2𝑥 and the height of the cylinder be 3𝑥.
Volume of the cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ
22
12936 = × (2𝑥)2 × 3𝑥
7
22
12936 = × 4𝑥 2 × 3𝑥
7
264
12936 = 𝑥3
om
7
12936×7
𝑥3 = = 49 × 7
264
.c
𝑥 3 = 7 × 7 × 7 = (7)3
𝑥 3 = (7)3
ay
𝑥=7
od
22
=2× × 14(14 + 21)
di
7
44×14
= × 35 = 44 × 14 × 5 = 3080 𝑐𝑚2
tu
7
.s
Q.109) External dimensions of a closed wooden box are in the ratio 5:4:3. If the cost of painting
w
its outer surface at the rate of Rs 5 per dm2 is Rs.11,750, find the dimensions of the
w
box.
w
Sol.109) External dimesnsions of a closed wooden box are in the ratio 5:4:3
Let the external dimensions of the closed wooden box be 5𝑥, 4𝑥 and 3𝑥.
The cost of painting = 𝑅𝑠. 5 𝑝𝑒𝑟 𝑑𝑚2
Total cost of painting = 𝑅𝑠. 11750
Total surface area = Total cost of painting / cost of painting per 𝑑𝑚2
11750
= = 2350 𝑑𝑚2
5
𝑥=5
Hence, dimensions of the box area 5𝑥 × 5 = 25 𝑑𝑚, 4𝑥 × 5 = 20 𝑑𝑚 and 3𝑥 × 5 =
15 𝑑𝑚.
Q.110) The capacity of a closed cylindrical vessel of height 1 m is 15.4 L. How many square
metres of metal sheet would be needed to make it?
Sol.110) Height of cylindrical vessel = 1𝑚
Capacity of the cylindrical vessel = 15.4 𝐿
15.4
om
In metre cube = = .0154 𝑚3
1000
Volume of a cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ
.c
22
× 𝑟 2 × 1 = 0.0154
7 ay
0.0154
𝑟2 = = 0.0049
3.14
od
𝑟 = √0.0049 = 0.07 𝑚
st
22
Metal of sheet required = 2𝜋𝑟ℎ = 2 × × 0.07 × 1
7
e
= 0.4396 = 0.44 𝑚2
di
Q.111) What will happen to the volume of the cube, if its edge is
tu
Hence, new volume of the cube will 27 times of original volume of the cube.
w
1 𝑎
(𝑏) If side reduced to one fourth = 𝑎 × =
4 4
𝑎 3 𝑎3
Now, its volume = ( ) =
4 64
2𝜋𝑟 = 25𝑐𝑚
25×7 175
𝑟= = 𝑐𝑚
2×22 44
Volume of cylinder = 𝜋𝑟 2 ℎ
22 175 175
= × × ×7
7 44 44
175×175 30625
= =
2×44 88
= 348.011 𝑐𝑚3
22 175
Surface area = 2𝜋𝑟ℎ = 2 × × ×7
7 44
44
= × 175 = 175 𝑐𝑚2
44
Q.113) From a pipe of inner radius 0.75 cm, water flows at the rate of 7 m per second. Find the
om
volume in litres of water delivered by the pipe in 1 hour.
Sol.113) Radius of pipe = 0.75𝑐𝑚 = 0.0075 𝑐𝑚
.c
The rate of water flow = 7 𝑚/𝑠
Lenvgth of water in 1 sec = 7𝑚
ay
22
Volume of water flow in 1 hour = 60 × 60 × × 0.0075 × 0.0075 × 7
od
7
= 11304 × 7 × 0.00005625
e
= 79128 × 0.00005625
di
= 4.45095 𝑚3
tu
= 4.45000 𝑚3
.s
Q.114) Four times the area of the curved surface of a cylinder is equal to 6 times the sum of
w
the areas of its bases. If its height is 12 cm, find its curved surface area.
w
2
𝑟 = × 12 = 8𝑐𝑚
3
= 603.428 𝑐𝑚2
Q.115) A cylindrical tank has a radius of 154 cm. It is filled with water to a height of 3 m. If
water to a height of 4.5 m is poured into it, what will be the increase in the volume of
water in 𝑘𝑙?
Sol.115) Radius of cylindrical tank = 154 𝑐𝑚
Initial height of water tank = 3𝑚 = 3 × 100𝑐𝑚
22
Volume of water = 𝜋𝑟 2 ℎ = × 154 × 154 × 3 × 100
7
om
= 22360800 𝑐𝑚3
If height of water 4.5 m is poured into it, then volume of water
.c
22
= × 154 × 154 × 4.5 × 100 = 33541200 𝑐𝑚3
ay
7
Q.116) The length, breadth and height of a cuboidal reservoir is 7m, 6m and 15m respectively.
e
8400 L of water is pumped out from the reservoir. Find the fall in the water level in the
di
reservoir.
tu
40
Volume of wall = 𝑙 × 𝑏 × ℎ = 11𝑚 × 3.5𝑚 × 𝑚
100
Q.118) A rectangular examination hall having seats for 500 candidates has to be built so as to
allow 4 cubic metres of air and 0.5 square metres of floor area per candidate. If the
length of hall be 25 m, find the height and breadth of the hall.
om
Sol.118) Total number of seats in rectangular examination hall = 500
.c
Length of the hall = 25 𝑚
Cubic metres of air for per candidates = 4 𝑚3 ay
Square metres of air for per candidate = 0.5 𝑚2
od
Height of the hall = Volume of air per candidate / Square meter of floor area of per
st
4 40
candidate = = =8𝑚
0.5 5
e
2000 80
Breadth of the hall = = = 10 𝑐𝑚
tu
25×8 8
Q.119) The ratio between the curved surface area and the total surface area of a right circular
.s
cylinder is 1:2. Find the ratio between the height and radius of the cylinder.
w
2ℎ = (𝑟 + ℎ)
2ℎ − ℎ = 𝑟
h= 𝑟
Ratio of height & radius = 1:1.
Q.120) A birthday cake has two tiers as shown in the figure below. Find the volume of the cake.
Sol.120) Volume of the cake = Volume of lower cuboid + Volume of upper cuboid
= 20 × 20 × 15 + 10 × 10 × 5
= 6000 + 500 = 6500 𝑐𝑚2
Work out the surface area of following shapes in questions 121 to 124 (use π = 3.14).
Q.121)
om
Sol.121) Surface arae of the figure
.c
= 2[3 × 1 + 1 × 1 + 3 × 1] + 2[4 × 1 + 1 × 1 + 4 × 1]
ay
= 2[3 + 1 + 3] + 2[4 + 1 + 4] − [1 + 1]
= 2[7] + 2[9] − [2] = 14 + 18 − 2
od
= 32 − 2 = 30 𝑐𝑚2
st
Q.122)
e
di
tu
Sol.122) In the given figure, there area two cuboides are joined
.s
Q.123)
Sol.123) To find the total surface area, we draw the figure as given below:
om
Q.124)
.c
ay
Sol.124) In the given figure, there is a cube of side 5cm & a cylinder of hight 20cm & radius is
od
2cm.
So, total surface area = surface area of the cube + curved surface area of cylinder
st
= 6(5)2 + 2𝜋(2) × 20
e
di
= 150 + 80𝜋
tu
Q.125) Water flows from a tank with a rectangular base measuring 80 cm by 70 cm into
w
another tank with a square base of side 60 cm. If the water in the first tank is 45 cm
w
ℎ = 70 𝑐𝑚
hence, water in second tank will be 70 cm deep.
Copyright © www.studiestoday.com All rights reserved. No part of this publication may be
reproduced, distributed, or transmitted in any form or by any means, including photocopying,
recording, or other electronic or mechanical methods, without the prior written permission.
Q.126) A rectangular sheet of paper is rolled in two different ways to form two different
cylinders. Find the volume of cylinders in each case if the sheet measures 44 𝑐𝑚 ×
33 𝑐𝑚.
Sol.126)
om
In second case, if sheet rolled along 33 cm.
2𝜋𝑟 = 33
.c
33 33×7
𝑟= =
2𝜋 2×22 ay
3×7 21
= = 𝑐𝑚
2×2 4
od
e st
di
tu
.s
w
w
w