Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnazială George Călinescu, Onești


Clasa: a VII-a
Profesor:Farcaș Cristina-Mihaela
Data: 05.06.2019
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Element de continut: Atributul
Tipul lecţiei:fixare și consolidare a cunoștinţelor
Durata: 50 minute

Competențe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare ,cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
1.3 Sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral
2.3 Alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 Sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate.
4.3. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie ;

Competențe derivate:
- COGNITIVE
1. Să identifice atributele în diferite enunţuri;
2. Să precizeze partea de vorbire pe care o determină atributul;
3. Să numească părţile de vorbire prin care sunt exprimate atributele;
4. Să realizeze enunţuri în care să utlizeze atribute exprimate prin diferite părţi de vorbire;
5. Să diferenţieze atributul de alte părţi de propoziţie ;
6. Sa analizeze atributele dintr-un text
- AFECTIVE
1. Să participe afectiv la lecţie;
2. Să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor;

Strategii didactice:

Metode si procedee: învățarea prin descoperire, conversația, explicatia, rebusul, metoda ciorchinelui, eseu de cinci minute, analiza
gramaticală, exercițiul, exemplul.
Mijloace de invatare:fise de lucru, manualul , tabla , caietele elevilor.
Forme de organizare a activitatii : activitate pe grupe, activitate frontala , activitate individuala.

Bibliografie:

- Manual de limba romana pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas.


- Gramatica practica a limbii romane, Stefania Popescu, Editura Tedit Fzh.
- Metodica predarii limbii si literaturii romane, Marilena Pavelescu, Editura Corint.

RESURSE: capacitatea de învăţare a elevilor.

TIMP: 50 de minute.
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Crt. Etapele Activitatea Strategii didactice Metode/


lecției instrumente
Profesorului Elevilor Resurse Resurse Forme de de evaluare
procedurale materiale organizare
metode
1. Moment Organizează clasa. Numesc elevii Conversația frontal
Organizatoric Notează absenţele. absenţi.
2' Se pregătesc pentru
lecţie.
2. Actualizarea Se vor reactualiza, pe Elevii completează Ciorchinele Tabla Frontal
conținuturilor însușite baza metodei ciorchinele pe Conversția Caietele
ciorchinelui, caiete. Explicația elevilor
anterior
cunoștințele despre
7'
atribut.

3. Captarea atenției În continuare vom Elevii participă la Explicația Fișa de Individual Apreciere
7' rezolva un rebus dezlegarea rebusului lucru - verbală
(Anexa 2). În final, Conversația rebusul Frontal
pe axa A-B, veţi Rebusul
obţine un cuvânt care Exercițiu
ne va conduce la
tema orei de astăzi.

4. Anunţarea temei Elevii sunt anunțați Elevii își notează Caietele Frontal
şi a competențelor că în această oră vor titlul pe caiete Conversația elevilor
2' fixa și consolida Tabla
cunoştinţele
acumulate despre
ATRIBUT
Se notează titlul pe
tablă
5. Dirijarea învățării
20' Elevii primesc câte o Exercitiul
fișă de lucru, cu Învățarea prin Tablă
exerciţii, pe care le Elevii rezolvă descoperire Caiete
vor rezolva împreună exerciţiile. Analiza Fișă de Pe grupe Apreciere
cu colegul/colega de Prezintă, rezolvarea gramaticală lucru Frontal verbală
bancă. (Anexa 2) exerciţiilor.

6. Asigurarea Pentru asigurarea Elevii realizează Eseu de cinci Caiete Individual Apreciere
feedbackului retenţiei, profesorul descrierea, apoi o minute Verbală
oferă un eseu de cinci vor citi. Explicația Frontal
10'
minute, în care elevii Conversatia
vor trebui să decrie o
experienţă personlă,
utilizând cât mai
multe atribute, pe
care le vor sublinia.
Fișe de Individual
Ca autoevaluare, Elevii completează lucru
elevii primesc o fișă fișa
(Anexa 3) pe care o
vor completa.

7. Tema pentru acasă Redactează o Elevii își, notează Conversatia Caietele Frontal
2' compunere, de 10-15 tema elevilor
rânduri, în care să
relatezi o întâmplare
petrecută într-o
excursie. În textul tău
vei introduce toate
tipurile de atribute
învăţate, marcându-le
prin subliniere.
ANEXA 3
Chestionar de feedback:
Completează/bifează casetele libere:
1. La sfârșitul acestei lecții, în legătură cu atributul:
Știam deja: Am descoperit: Sunt curios să aflu:

2. Starea de spirit care mi se potrivește este:

3. Colaborarea cu profesorul, în timpul orei, a fost:


Anexa 1

Completând rebusul veţi obţine pe verticală, de la A la B, denumirea unei părţi de vorbire pe care ati învăţat-o si pe care o vom
recapitula astazi.

A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
B
1. Scrieţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat:
Vorbeşte deschis despre problemele sale.

2. Stabiliţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat:


Ah! Ce cald este!
3. Găsiţi categoria gramaticală evidenţiată prin folosirea celui de-al doilea ,,i”:
Copiii se joacă în parc.
4. Indicaţi funcţia sintactică a cuvântului subliniat:
Soarele încălzeşte câmpia.
5. Stabiliţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat mai sus (încălzeşte).
6. Indicaţi cazul substantivului comun ,,câmpia” din exemplul de la punctul 4.
7. Precizaţi cazul cuvântului subliniat:
-Dragă Soare, adu lumina în sufletele noastre!
Anexa 2
Fişă de lucu
- recapitulare, atributul-

Citeşte cu atenţie textul următor, apoi rezolvă cerinţele:

Simbol al puterii, atât în emblemele americane, cât şi în cele din Filipine, acest superb exemplar înaripat
este pe cale de dispariţie, fiind declarată pasare ocrotită prin lege pe ambele continente americane. Pot fi zăriţi
foarte rar cu ochiul liber, deoarece vulturii îşi fac cuiburile numai pe stâncile abrupte de pe malul oceanului sau în
munţi, la înălţimi mari. Există, însă, şi specii care trăiesc în apropierea pădurilor sau în păduri, cocoţaţi în vârful
copacilor, precum trei vulturi din desenul animat “Cărţile junglei”.
Vulturul pleşuv alb are penele de culoare maro închis, cu excepţia gâtului, capului şi cozii, care sunt albe.
Trăieşte numai pe continentul american, din Alaska şi Canada, până în sudul Americii de Nord, aproape de graniţa
cu Mexicul. Foarte buni zburători şi buni înotători, vulturii pleşuvi se hrănesc în special cu peşti, dar şi mici
mamifere (pui de căprioară, iepuri şi chiar maimuţe), sau cu resturi de animale moarte. Cuiburile, foarte mari şi
solide, şi le construiesc în vârful copacilor, în care femela depune anual - la începutul lunii aprilie - două sau trei
ouă. Deoarece sunt păsări “familiste” (vulturii işi aleg perechea pe viaţă), cuibul este reconstruit în fiecare an,
ambii părinţi adăugând mereu crenguţe, frunze şi beţigaşe pentru a-l întări.

1. Transcrie din primul paragraf:


- un atribut substantival genitival:
- un atribut substantival în acuzativ:
- un atribut adjectival exprimat prin adjectiv propriu-zis:
- un atribut adjectival exprimat prin numeral cardinal:
2. a) Notează din al doilea paragraf atributele adjectivale exprimate prin adjective referitoare la culoarea
penelor vulturului şi dimensiunea cuibului vulturilor.
b) Precizează gradul de comparaţie al fiecărui adjectiv de la punctul a).
3. Menţionează funcţiile sintactice ale cuvintelor subliniate în paragraful al doilea.
4. Construieşte un enunţ în care funcţia sintactică de atribut să fie exprimată printr-un adjectiv.
5. Precizează valoarea morfologică şi funcţia sintactică a cuvântului acest din primul paragraf, apoi
construieşte un enunţ în care acelaşi cuvânt să aibă o altă valoare morfologică, pe care o vei preciza, numind
totodată cazul şi funcţia sa sintactică.
6. Alcătuieşte enunţuri în care suprinul verbului a construi să îndeplinească următoarele funcţii sintactice:
subiect, atribut verbal.
7. Imaginează-ţi şi descrie, în 6-8 rânduri, spaţiul în care trăiesc vulturii. În compunerea ta , vei folosi un
atribut pronominal, două atribute adjectivale, un atribut adjectival exprimat prin numeral ordinal şi un
atribut verbal.

S-ar putea să vă placă și