Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

INSTITUTIA:Gradinita cu program prelungit nr.14 Bistrita


GRUPA:mica B, grupa “FLUTURASIILOR”
EDUCATOARE:Slavoaca Veronica
TEMA ANUALA DE STUDIU:Cand,cum si de ce se întâmpla?
TEMA SAPTAMANII:”E toamna in orasul meu!”
TIPUL ACTIVITATII:mixt
DATA(ZIUA):18.10.2010-Luni
ACTIVITATI DE INVATARE:
ALA:
*Alfabetizare:”Citim imagini despre toamna”
*Arta:”Coloram frunze “-desen in contur
*Joc de rol:”De-a gospodinele”
*Construcţii:”Bancutele din parc”
*Jocul in aer liber: plimbare
Joc de miscare:”Adunam frunze”
ADE:
*Stiinta,DS:”Culorile toamnei”-aspecte caracteristice anotimpului toamna

ADP:
*Intalnirea de dimineaţa:”Cum mi-am petrecut sfârşitul de saptamana?”
*Rutina:”Suntem cei mai harnici”-formarea deprinderilor de a aduna si ordona jucăriile
de la centrele de interes;
*Rutina:”Stiu sa mănânc singur!”-formarea deprinderilor de autoservire
*Tranzitii:”Bate vantul frunzele”,”Frunza galbena-ofilita”

“Frunza galben-ofilita
Se desprinde de pe ram
Ploaia rece si grabita
Bate:pic,pic,pic la geam”.
OBIECTIVE CADRU:
*Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,precum si
stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
*sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare;
*sa recunoasca anumite schimbari si transformari ale mediului inconjurator.

SCOPUL ACTIVITATII:
Informativ: -imbogatirea orizontului de cunoastere al copiilor referitor la schimbarile din
mediul inconjurator;
Formativ:- dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator;
-dezvoltarea exprimarii orale ,intelegerea si utilizarea corecta a structuriilor
verbale orale ,in vederea realizarii unui dialog coerent pe baza temei
propuse(alfabetizare);
-formarea unor abilitati practice specifice nivelului de varsta(arta);
-dezvoltarea creativitatii si imaginatiei(constructii si jocul de rol);
Educativ: -educarea si stimularea curiozitatii pentru investigarea mediului inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALFABETIZARE:”Citim imagini despre toamna”
-sa identifice aspecte/caracteristici ale anotimpului toamna din imaginile date;
-sa descrie anumite aspecte /caracteristici/fenomene ale anotimpului toamna pe baza
imaginilor date;
-sa raspunda pe cat posibil in propozitii corecte din punct de vedere gramatical la
intrebarile educatoarei,in vederea realizarii unei convorbiri reusite.
ARTA:”Coloram frunze”-desen in contur
-sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare
oculo-motrica;
-sa coloreze cu grija incercand sa nu depaseasca conturul;
-sa participe activ si afectiv la activitate.
JOC DE ROL:”De-a gospodinele”
-sa transpuna in joc experienta acumulata in familie;
-sa se respecte unul pe altul,vorbindu-si politicos;
-sa se joace in liniste ca sa nu-i deranjeze pe copiii de la celelalte centre.
CONSTRUCTII:”Bancutele din parc”
-sa redea cu ajutorul pieselor de lego “bacutele din parc”;
-sa relationeze cu partenerii de joc;
-sa construiasca prin imbinare,alaturare,suprapunere;
-sa duca la bun sfrasit sarcina data.
STIINTA: *DS:”Culorile toamnei”-aspecte caracteristice anotimpului toamna
-sa observe transformarile din natura din imaginile prezentate;
-sa descopere elemente componente ale mediului inconjurator prin antrenarea tuturor
organelor de simt;
-sa coreleze aspectele prezentate pe plansa cu cele din mediul inconjurator(afara);
-sa identifice caracteristicile anotimpului toamna;
-sa realizeze un dialog corent pe baza planselor si a intrebarilor adresate de educatoare.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee diactice:-conversatia
-explicatia
-observatia
-demonstratia
Mijloace didactice:-planse cu aspecte /fenomene/caracteristici ale anotimpului toamna
-zana toamnei
-imagini cu anotimpul toamna
-fise de colorat
-culori
-piese lego
-sortiulete
Forme de organizare:-frontala
-pe grupuri
Tipuri de invatare:-operationala
SISTEM DE EVALUARE:
Forme de evaluare:-orala
-munca individuala(fise de colorat)
Metode de evaluare:-chestionare orala
-observare curenta

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata.Copii se aseaza in semicerc


odata cu spunerea salutului de dimineata,se canta cantecelul “Cocoselul canta dis-de-
dimineata” pentru a ne inviora, apoi se ridica in picioare si se fac cateva elemente de
gimnastica (suntem uriasi,suntem pitici;sari minge,minge sus,sari minge ,minge
jos;zburam ca pasarica…).Se face prezenta si se completeaza calendrul naturii, apoi apare
in sala de grupa “Zana T oamnei”cu care se poarta o scurta discutie referitoare la vremea
de afara(Cum era afara cand au venit la gradinita?Ce au observat venind spre
gradinita?),dupa care se prezinta centrele de activitate: la “Stiinta” v-am pregatit o
surpriza (plansele sunt acoperite cu o panza) si tot la stiinta va va astepta “Zana Toamnei”
pentru a mai povesti cu ea, la “Alfabetizare” aveti de citit imagini cu anotimpul toamna,
la “Arta”aveti de colorat frunze, dar trebuie sa aveti grija sa nu depasiti conturul pentru a
iesi o lucrare frumoasa, lucrarile cele mai frumosaese vor fi puse la expositie, asadar
trebuie sa va straduiti sa colorati cat mai frumos fara sa depasiti conturul; la “Joc de rol”
trebuie sa va jucati de-a gospodinele, mamele voastre sunt niste gospodine:fac
mancare,curatenie,spala rufele,au grija de voi s.a.m.d.;la “Constructii” va trebui sa
construiti “bancutele din parc”.
Copiii isi vor alege centrele in functie de dorinta si preocuparea
fiecaruia.Activitatile de la centre sunt mereu supravegheate de educatoare si de catre
ajutorul de educatoare.Copiii schimba centrele dupa finalizarea sarcinilor de la fiecare
centru.La finalul zilei o sa analizam ceea ce am facut si ceea ce am realizat pe parcursul
intregii zile,apoi ne vom juca jocul de miscare “adunam frunze”(ne imaginam ca am
aduna frunze).
ETAPELE CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII SISTEM
ACTIVITATII DIDACTICE DE
EVALUARE
1.Moment Pentru asigurarea unei bune
organizatoric desfasurari a activitatii se vor lua
urmatoarele masuri:
-aerisirea salii de grupa;
-asezarea materialului didactic in conversatia
toate centrele de activitate si
pregatirea elementelor surpriza;
-intrarea ordonata a copiilor in sala
de grupa;
-controlul tinutei si a pozitiei copiilor
pe covoras.
2.Intalnirea de Debuteaza cu spunerea salutului de
dimineata dimineata(“Dimineata a sosit”),dupa
care se canta pentru inviorare
cantecelul “Cocoselul canta dis-de-
dimineata”iar pentru ca somnul sa
plece definitiv se fac cateva exercitii
de gimnastica (suntem uriasi,suntem conversatia Observarea
pitici;sari minge,minge sus,sari curenta
minge ,minge jos;zburam ca
pasarica…). Se face prezenta si se
completeaza calendrul naturii,fiecare
copil se saluta printr-o stringere de
mana ,apoi cine doreste sa
impartaseasca ceva imporatant ce i
s-a intamplat in weekend va veni in
fata grupei si isi va exprima
trairile ,sentimentele.
3.Captarea Se face cu ajutorul Zanei Toamnei
atentiei care a venit in grupa sa le spuna cat conversatia
mai multe lucruri despre anotimpul
toamna ,copiii se vor intalni cu ea si
vor putea sta de vorba la centrul
“stiinta”.
4.Introducere Se poarta o discutie referitoare la
in activitate schimbarile si vremea de afara (se
Chestionarea
vor pune mai multe intrebari pentru a
orala
scoate in evidenta aspecte ale
anotimpului toamna :Cum era afara Conversatia
Observarea
cand au venit la gradinita?Ce au curenta
observat venind spre gradinita?Cum
ne imbracam?)
5.Anuntarea Tema zilei de astazi este “Culorile
temei si a toamnei”,in fiecare centru,astazi vom
obiectivelor afla cat mai multe lucruri despre Conversatia
anotimpul toamna si vom vorbi
despre acesta. Se prezinta centrele in
care se lucreaza si ceea ce au de facut Explicatia
la fiecare centru (se enunta
obiectivele de la fiecare centru).
6.Dirijarea Copiii isi aleg centrele in functie de
invatarii dorinta si preocuparea
fiecaruia.Educataorea impreuna cu
“Zana Toamnei”(papusa) se afla la Observare
centrul “stiinta” unde le va explica Conversatia curenta
copiilor schimbarile ce s-au produs
in mediul inconjurator cu ajutorul Explicatia
planselor ilustrate despre anotimpul Chestionare
toamna.Vom privi pe geam curtea Observatia orala
gradinitei pentru a recunoaste unele
aspecte ilustrate si pe planse(nu am
putut sa observam in natura aceste
aspecte mult mai bine deoarece afara
ploua).La finalul activitatii de la
acest centru copii au primit de la
“Zana Toamnei” cate o frunzulita ca
simbol al toamnei.La centrul -fisa de lucru
“alfabetizare”vor citi imagini despre
anotimpul toamna;la centrul “arta” Demonstratia
vor avea de colorat frunze,fara a
depasi conturul frunzei;la centrul
“joc de rol”vor avea de se jucat “de-a Observare
gospodinele”iar la centrul curenta
“constructii”vor avea de construit
“bancutele din parc”.La aceste centre
copii vor fi supravegheati de catre
ajutorul de educatoare.Se vor
respecta regulile de comportare de la
fiecare centru,urmand ca la finalul
zilei sa fie recompensati pentru
comportamentul exemplar de care au
dat dovada. Copiii schimba centrele
dupa finalizarea sarcinilor de la
fiecare centru astfel la sfarsitul zilei
fiecare copil a fost prin toate centrele
de activitate.
7.Obtinerea La finalul zilei toti copii vor canta
performantelor cantecul “Bate vantul frunzele”dupa Conversatia
care vom vizita fiecare centru pentru
a vedea roadele muncii lor.
8.Asigurarea Copiii explica ceea ce au facut la
conexiunii fiecare centru,demonstrand ca au Observare
inverse(feed- inteles ,dovada facand lucrarile Conversatia curenta
back-ul) realizate de acestia si explicatiile
aduse la intrebarile educatoarei. Chestionare
orala
9.Evaluarea Voi face aprecieri individuale si
performantelor generale asupra modului de
comportare al copiilor la activitatile
pe centre.Toti copii vor fi Conversatia
recompensati pentru participarea cu
interes la activitatile desfasurate.
10.Incheierea Activitatea se incheie printr-un joc
activitatii de miscare “Adunam frunze”.

S-ar putea să vă placă și