Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala cu clasele I-VIII Storneşti - Jud. Iaşi


Profesor: Honciuc Bogdan
Data: 22.05.2012
Clasa : a VI-a
Tema: Revoluţii ale epocii moderne.
Lecţia: Declaraţia Drepturilor Omului şi ale Cetăţeanului (26 august 1789).
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 50’
Locul de desfăşurare: clasa
Resurse: Manualul Ed. ALL, Harta istorică “Europa în secolele XIV-XVI”, Culegere de texte pentru “Istoria universală modernă şi
contemporană”
Bibliografie: Pierre Milza şi Serge Berstein, Istoria Europei, vol 4, Institutul European 1998.
Vasile Cristian, Prelegeri de istorie universală modernă, ed. Demiurg, 1998.

Obiectivul general:
De a transmite elevilor cunoştinţe cu privire la ideologia Revoluţiei Franceze , precum şi de a exersa elevilor deprinderile de
analiză a unui eveniment istoric pe baza comparaţiei dintre sursele istorice.

1
Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau
orală.
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca
Modernă, pe baza surselor istorice

3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii
selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere

3.6. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la


sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri

Obiective operaţionale:

1. Să indice contextul istoric al adoptării Declaraţiei Drepturilor Omului şi ale Cetăţeanului.


2. Să descopere, pe baza surselor istorice aflate la dispoziţie, principalele idei politice ale Revoluţiei Franceze.
3. Să compare, pe baza surselor istorice aflate la dispoziţie, ideile politice absolutiste cu cele ale noii ordini politice instaurate de
Revoluţia Franceză.
4. Să aprecieze importanţa Declaraţiei Drepturilor Omului şi ale Cetăţeanului pentru societatea democratică actuală.

2
Metode şi procedee didactice utilizate:
- Expunerea
- Studiul de caz
- Descoperirea cu ajutorul surselor istorice
- Demonstraţia pe baza surselor istorice
- Demonstraţia pe baza argumentului istoric
- Comparaţia succesivă
- Conversaţia euristică
- Conversaţia examinatoare
- Explicaţia

3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Competenţe Activitatea profesorului Mijloace de Activitatea elevilor
specifice şi învatamant /
obiectivele metode de
propuse învatare
implicate
I. Momentul -notează absenţele -ordonează materialele necesare studiului
organizatoric -ordonează mijloacele didactice lecţiei
(1’) -asistă profesorul în activitătile de
organizare a clasei înaintea începerii
studiului efectiv
II. Evaluarea -revitalizarea cunoştintelor dobândite anterior,
iniţială (5’) necesare transmiterii celor noi Harta istorică Răspund pe baza cunoşţtinţelor asimilate
pe parcursul lecţiilor anterioare,
- Pretinde elevilor reamintirea tipului de “Europa în
folosindu-se de materialul ilustrativ
regim politic instaurat în Franţa secolului al secolele XIV- existent pentru a-şi dezvolta opiniile
expuse.
XVIII-lea de Revoluţia Franceză şi a tipului XVI”
de conducere pe care acesta l-a înlocuit. Videoproiectorul
Demonstraţia cu
ajutorul hărţii şi
al schemei
proiectate
4
Conversaţia
examinatoare
III. Captarea - Titlul lecţiei: -notează în caiete titlul lectiei,
atenţiei Declaraţia Drepturilor Omului şi ale conformându-se indicaţiilor
(momentul Cetăţeanului (26 august 1789). profesorului
introductiv al Planul lecţiei:
lecţiei) (2’) A. Contextul adoptării actului
revoluţionar:
- Domnia absolutistă a regelui Ludovic XVI
determină Adunarea Naţională să adopte
un document care să afirme libertatea
cetăţenilor francezi (26 august 1789)
B. Principalele idei politice :
- egalitatea oamenilor în drepturi
-libertatea de gândire şi de exprimare
-stabilirea celor mai importante drepturi ale
omului: libertatea, dreptul la proprietate şi
rezistenţa în faţa opresiunii.
C. Importanţa Declaraţia Drepturilor
Omului şi ale Cetăţeanului:
- prevederile Declaraţiei stau la baza
5
democraţiei moderne.

IV.
Dobândirea 1.2 1. Afirmând că domnia absolutistă a Harta istorică Iau notiţe.
noilor 3.4 regelui Ludovic XVI se făcea Expunerea
Analizează, la cererea profesorului, sursa
cunoștințe 3.5 responsabilă de negarea libertăţii Descoperirea cu istorică A. Fénelon critică absolutismul
regelui Franţei, Ludovic XIV, secolul
(25’) 1 majorităţii supuşilor săi, se va preciza ajutorul surselor
XVII, în scopul desprinderii
că prin actul stării a treia de a se istorice caracteristicilor monarhiei absolutiste aşa
cum sunt ele surprinse de un
constitui ca Adunare Naţională a Demonstraţia pe
contemporan la unul din predecesorii lui
poporului francez s-a făcut trecerea baza surselor Ludovic XVI:
spre o nouă ordine politică deschisă istorice
libertăţilor poporului. Explicaţia A. ,, Nu se mai vorbeşte de stat
Conversaţia şi de reguli, nu se vorbeşte decât
euristică de Rege şi de bunul său plac.
Comparaţia Veniturile şi cheltuielile
succesivă Maiestăţii Voastre au fost
împinse până la infinit. Aţi fost
ridicat până la cer, pentru a face
să dispară măreţia tuturor
înaintaşilor, adică pentru a sărăci
întreaga Franţă introducând la
6
Curtea Regală un lux monstruos.
[Supuşii] v-au obişnuit să primiţi
neîncetat laudele lor neruşinate …
pe care ar fi trebuit să le
respingeţi cu indignare. Numele
dumneavoastră a devenit urât
întregii naţiuni franceze.''

3.6 2. Lecturând textul Declaraţiei Manualul


Iau notiţe.
2 Drepturilor Omului şi ale Cetăţeanului Expunerea Lecturează şi extrag din sursa istorică
B. Declaraţia drepturilor omului şi ale
3 din Manual, pag. 174, se va demonstra Studiul de caz
cetăţeanului
caracterul liberal al acestui act Demonstraţia pe principalele drepturi şi libertăţi care au
stat la baza construcţiei politice a Franţei
revoluţionar, descoperind împreună cu baza
revoluţionare.
elevii principalele sale idei politice. argumentului
,, 1. Oamenii se nasc şi rămân liberi şi
istoric
egali în drepturi.
Descoperirea pe 2. Drepturile natural ale omului
sunt: libertatea, siguranţa şi rezistenţa la
baza surselor
opresiune (=conducere nedreaptă)
istorice 3. Legea este expresia voinţei
generale.
7
Explicaţia 4. Nimeni nu poate fi tras la
răspundere pentru opiniile sale, dacă prin
Conversaţia
manifestarea lor nu se opune ordinii
euristică publice."

(Declaraţia Drepturilor Omului şi ale


Cetăţeanului)

Iau notiţe
3.4 3. Precizând că Declaraţia Drepturilor Expunerea
1.2 Omului şi ale Cetăţeanului este unul Demonstraţia pe Compară textul Declaraţiei Drepturilor
Omului şi ale Cetăţeanului cu un extras
4 din cele mai importante acte politice baza
din Declaraţia Universală a Drepturilor
care au inspirat regimurile politice ale argumentului Omului adoptată de ONU în 1948 în
scopul delimitării asemănărilor profunde
epocii moderne, se va demonstra pe istoric
care există în spiritual redactării celor
baza argumentului istoric al preluării Explicaţia două acte, fapt ce dovedeşte transmiterea
ideologiei liberale a Revoluţiei Franceze
marilor sale idei de către Declaraţia Comparaţia
în secolul al XX-lea.
Universală a Drepturilor Omului şi succesivă
Formulează, la cererea expresă a
ale Cetăţeanului adoptată de ONU în
profesorului, opinii cu privire la
1948. importanţa Declaraţiei Drepturilor
Omului şi Cetăţeanului în viaţa lor
cotidiană, exemplificând prin drepturi şi
libertăţi de care se bucură, prezente şi în
actul aflat în discuţie.

8
V. Fixarea -se asigura urmatoarele intrebari de control
noilor pentru a evalua gradul de fixare al noilor
cunostinte continuturi la elevii clasei:
(9’)
- Indicaţi tipul de conducere politică Harta istorică
Răspund pe baza cunoştinţelor assimilate
existentă în Franţa la începutul domniei Demonstraţia pe parcursul lecţiei
lui Ludovic XVI. Conversaţia
- Precizaţi data la care a fost adoptată examinatoare
Declaraţia Drepturilor Omului şi ale
9
Cetăţeanului de către Adunarea Naţională
a Franţei.
- Enumeraţi trei idei politice prezente în
actul studiat.
- Ce importanţă atribuiţi acestui act pentru
lumea în care trăiţi?
VI. Învătarea -rezolvarea unor aplicatii pe baza indicatiilor
lecţiei în clasă profesorului
(5’)
VII. Tema Realizarea temelor practice din Manual: ex 2
pentru acasă pag 174
(1’)
VIII. -aprecierea elevilor care au participat activ în
Evaluarea diferitele etape ale lecţiei.
(notarea
elevilor) (2’)

10

S-ar putea să vă placă și