Sunteți pe pagina 1din 3

Plan de lectie

Profesor de sprijin: POP IULIA EMANUELA


Scoala: Centrul Scolar pentru Educatie Incluzivă “Speranta”, Zalau
Locul de desfasurare: Scoala gimnaziala “POROLISSUM ”, Zalau - activitate de sprijin
Clasa: a IV-a
Obiectul: Limba romana
Unitatea de învătare: INVAT LITERELE
Subiectul lectiei: SUNETUL SI LITERA „l, L”
Tipul lectiei: mixta
OBIECTIVELE DE REFERINTA:
 sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;
 sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;
 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
 să pronunţe corect sunetul nou „l”;
 sǎ identifice auditiv cuvintele care conţin sunetul nou;
 să exemplifice poziţionarea diferită a sunetului nou în cuvinte;
 să asocieze litera corespunzătoare sunetului învăţat;
 să identifice litera nouă în diferite surse;
 să citească silabe, cuvinte, propoziţii formate din literele învăţate;
 să realizeze corect analiza şi sinteza fonetică a propoziţiei, cuvântului;
 să ordoneze silabele/ cuvintele după înţeles pentru a obţine o comunicare corectă;
Strategii didactice: jocul didactic, observaţia, conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, comparaţia, demonstraţia, analiza lexicală şi
fonetică
Resurse materiale: manual, caiet, planşe cu literele alfabetului învăţate, fişe de lucru, tabla neagră, caietul special
Desfasurarea activitatii
NR. ETAPELE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII RESURSE
CRT LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICE MATERIALE
1. Momentul - Asigură condiţiile optime pentru buna - Se pregătesc pentru începerea frontal
organizatoric desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de orei de limba română
clasă, pregătirea materialului didactic şi
stabilirea liniştii
2. Realizează verificarea lecţiei anterioare Răspund la întrebări: conversaţia
Verificarea prin întrebări şi cerinţe de tipul: exerciţiul planşe
cunoştinţelor -Ce sunet şi literă am învăţat ora trecută? -Sunetul şi litera „ă”. analiza fonetică didactice cu
anterior Solicit realizarea unui joc, prin care fiecare literele învăţate
însuşite va recunoaste o litera de tipar din cele Elevii scriu in caiete literele: a, frontal
invatate, aceste litere scriindu-se in caiet. A, m, M, u, U, n, N, i, I, e, E, r, conversaţia abecedarul
R, o, O, c, C, ă, Ă. frontal
3. Captarea Solicită atentia elevilor arătandu-le o fisa Elevii sunt atenti si identifica Fisa de lucru
atenţiei de lucru frumoasa, in care sunt trei imaginile. jocul didactic
imagini. conversatia
Cer identificarea imaginilor si identificarea observatia
primului sunet din cuvant: l.

4. Anunţarea Anunţă că astăzi vor învăţa la limba Ascultă cerinţele. frontal abecedarul
lecţiei şi a română: Sunetul şi litera „l”. Atrage atenţia
obiectivelor asupra participării active şi cu interes la
lecţie.
5. Activitatea - Propun câteva exerciţii de pronunţare a
propriu-zisa sunetului. Elevii sunt atenti. Dialogul
- Se va organiza un exerciţiu - joc în care Bat din palme cand aud sunetul
elevii trebuie să bată din palme atunci când l in cuvantul rostit de profesor. Conversatia Tabla
în cuvântul rostit se aude sunetul nou „l”:
lac, Laura, lume, lucru, mare, casa. Asociaza sunetul cu litera. Exercitiul
- Dirijează asocierea literei cu sunetul
învăţat. Prezintă planşa cu litera la tablă. Identifica semnele grafice care Problematizarea Caiet
Îndrumă intuirea literei: formeaza aceasta litera.
-Din ce semne grafice este formată? Exercitiul
-Cu ce seamănă? Scriu in caiete doua randuri de
In continuare cer elevilor sa realizeze in litera l mic de mana si doua de Observatia Fisa de lucru
caiete cu mare atentie, doua randuri de litera L mare de mana.
litera „l” mic de mana, iar apoi dupa ce il Conversatia
stiu face si il recunosc in alte cuvinte, vor Tabla
scrie doua randuri si de litera L mare de Elevii scriu literele invatate Demonstratia
mana. pana in prezent.
Scriu pe fisa un rand de litera l Caiet
Ofer elevilor o fisa de lucru unde copii au
mic apoi L mare. Dialogul
mai multe cerinte:
Citesc pe litere pentru a forma o
1. Solicit scrierea tuturor literelor
silaba, si pe silabe pentru a Conversatia
invatate de ei pana in prezent.
forma un cuvant.
2. Scrierea unui rand de litera l mic de
mana si a unui rand cu litera L mare
Realizeaza pluralul si scriu cu
de mana.
atentie.
3. Solicit citirea unor cuvinte dintr-o
silaba, din doua si chiar a unor cuvinte
proprii.
4. Eu zic una, tu mai multe...elevii cu
atentie trebuie sa completeze spatiile
punctate, ex: lac – lacuri.

6. Obţinerea Segregare. Se doreste punerea in ordine a Realizeaza cu atentie exercitiul


performanţel unor cuvinte pentru a forma o propozitie. oferit de profesor. Exercitiul
or Ex: Lenea, cunoana, mare, e. – Lenea e Observatia
cucoana mare.

Incheierea Intreb elevii despre ce litera am invatat Conversatia


7. activitatii astazi.
-Îi recompensează pentru participarea dialogul
activă.
Sunetul si litera “l”/ “L”

Scrie toate litere pe care le-ai invatat pana in prezent.

Scrie litera „l” mic de mana pe primul rând și apoi „L” mare de mana pe al doilea.

Leaga de litera „l”/ „L”, urmatoarele litere: o, c, r, m, n,a.

Citeşte
lac la-mă lem-ne a-lu-nă Li-li
lin lu-nă ca-cul lu-mi-nă Li-li-a-na
lan le-ne cla-mă li-li-ac Ma-li-na
loc lun-că mier-lă iu-li-e Că-lin
Eu zic una, tu zici multe
lac-……………… inel-……………
loc-……………… curea-………….
alun-…………….. mălin-………….
Pune în ordine propoziţiile
cucoan e
Lene mare ă
a

S-ar putea să vă placă și