Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.02.2019
Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. Dumbrava Minunată
Grupa: mică a Fluturașilor
Profesor înv. preșc.: Popa Aura Elena
Propunătoare: Muntean (Fuerdean) Maria Garofița
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ?
Tema săptămânală: Primăvară, bine ai venit!
Tema activității: „Ghiocelul”, de Elena Farago
Forma de realizare: Activitate integrată DLC+DEC
Domenii experiențiale: DLC-Educarea limbajului-memorizare
DEC-Estetic și creativ-dactilopictură
Tipul activității: Predare-consolodare
Forma de organizare: Frontal, individual, pe grupuri
Scopul activității: -dezvoltarea unei exprimări orale corecte, din punct de vedere fonetic, lexical
și gramatical;
-consolidarea unor deprinderi și abilități de utilizare a spațiului plastic.

Scenariu didactic

Obiective operaționale:
Cognitive:

O1- să audieze cu atenţie poezia intitulată „Ghiocelul” de Elena Farago;


O2- să recite poezia învăţată, conștient și expresiv;
O3- să recite poezia atât pe grupe, cât şi individual;

Psiho-motorii:

O1-să identifice materialele necesare realizării temei, observându-le;


O2- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3- să obţină cu ajutorul degetelor, amprente pe foaia de desen;

Mijloace de învățământ: planșe sugestive din anotimpul primăvara cu un ghiocel și cu un


buchet de ghiocei, foi de desen, acuarele, apă, șervețele
Metode și procedee: audiția, demonstrația, explicația, exercițiul, observația, conversația,
recompensa.
Evenimentul Strategii didactice
didactic Conținuturi esențiale Evaluare
1. Moment Rutina: pregătirea sălii de grupă pentru
organizatoric activități; distribuirea materialelor.

2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei planșe ce


atenției reprezintă un ghiocel și a unei planșe -conversaţia -analiza
reprezentând un buchet de ghiocei. răspunsurilor date

3. Anunțarea Le spun copiilor că astăzi o să învățăm -explicaţia -însuşirea


temei o poezie foarte frumoasă, care se mesajului transmis
numește “Ghiocelul” de Elena Farago.
-familiariza-
„Ghiocelul” de Elena Farago rea copilor cu
Ghiocel, ghiocel, conţinutul poeziei
Mic, firav si subțirel.
Scoate capul din zăpadă,
Soarele ca să te vadă! -demonstraţia
Și mă iartă că te rup, -audierea cu
Mamei mele să te duc. atenţie a poeziei

Le explic copiiilor pe scurt despre ce


este vorba în poezie, apoi le explic
cuvintele necunoscute dacă este cazul.

-exerciţiul

4. Reactualizarea Se poartă un scurt dialog despre -conversația -analiza


cunoștințelor primăvară. Întreb copiii dacă știu care răspunsurilor date
sunt vestitorii primăverii.
Avem discutie despre ghiocei.
5. Dirijarea Recitarea model a poeziei -demonstrația -audierea cu
învățării Voi recita poezia model, clar, rar și atenție a poeziei
expresiv.

Invăţarea poeziei:
Recit primele două versuri, apoi le -exercițiul -corectitudinea
repet cu preşcolarii de două, trei ori. recitării poeziei
Recit următoarele două versuri, apoi le
repet cu copiii de două, trei ori.
Leg primele două veruri de următoarele
două si le repet de câteva ori.
La fel procedez si cu celelalte versuri
din poezie.
După ce am învăţat întreaga poezie, o
repet cu copiii de două, trei ori.

„Acum că am învățat poezia, haideți să


pictăm pentru mama un ghiocel pe care
să i-l oferim în dar”.

Copiii sunt așezați la măsuță. Fiecare


are pe masă materialele necesare
realizării temei. Le cer copiilor să
denumească materialele specifice:
acuarele, coli de hârtie, pahar cu apă,
șervețele.
Le explic tehnica de lucru și enumăr -explicația
câteva reguli ce trebuie respectate în
relizarea lucrării: utilizarea corectă și
atentă a instrumentelor de lucru,
plăcuta îmbinare a culorilor, aspectul
estetic al produsului final, încadrarea în
timpul de lucru.
Facem câteva exerciții pentru încălzirea -exercițiul -executarea
mușchilor mici ai mâinilor: corectă a
-cântăm la pian, cântăm la fluier, exercițiilor de
frecăm palmele, închidem și deschidem încălzire
pumnii.
Se trece la executarea lucrărilor. -executarea
În timp ce lucrează îi voi supraveghea corectă a tehnicilor
și îndurma individual dacă este cazul. de lucru
Se reiau explicațiile privind modul de
lucru dacă s eobservă că nu au fost
înțelese. Se corectează eventualele
greșel. Le scriu numele pe lucrari.
6. Obținerea „Pentru că v-am arătat planșa cu -conversația -analiza corectă a
performanței buchetul de ghiocei, haideți să formăm lucrărilor
și noi un buchet din lucrările voastre”.
Chem câte 3 copii să-și așeze ghiocelul
într-un buchet, recitând încă o dată
poezia.
7. Încheierea În încheiere se vor face aprecieri -explicația -receptarea
activității generale asupra modului de comportare mesajului oral
și participare al copiilor pe parcursul -conversația
întregii activități si vor fi recompensati -recompensa
cu o bulina avand reprezentat un
ghiocel pe ea.