Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Locul desfăşurării:
Data:
Profesor:
Subiectul: ” Relaţia părinte – copil. Dragostea .”
Durata : 45 minute
Grupul ţintă:clasa a X-a
Motto :” Dragostea nu are nevoie de cuvinte, însă cuvintele au întotdeauna nevoie de dragoste”
Ionut Caragea
Competenţă specifică: Identificarea concordanţei permanente între calităţile personale şi cele ale părinţilor
necesare stabilirii unui cadru optim familial, axat pe dragostea reciprocă.

Obiective operaţionale:
O1 - Să conştientizeze rolul propriu şi cel al părinţilor în cadrul familiei;
O2 - Să proiecteze o relaţie axată pe dragoste faţă de părinţi;
O3 - Să identifice tipurile de părinţi luînd atitudine faţă de dezavantajele fiecrăui tip;
O4 - Să conştientizeze necesitatea comunicării eficiente cu membrii familiei.
Elemente de srategie didactică:
 Resurse materiale: poster cu fişe adezive,
 Resurse umane: 19 elevi.
 Forme de organizare:frontal, individual, în grup.
Cuvinte cheie: dragoste, părinte, relaţie.
Bibliografie: 1.“Meseria de parinte” , Ioan Dolea, Dacian -Dorin Dolea, Editura Aramis
2. http://www.prodidactica.md/viitor/viitor_rom/pagina_profesorului.htm
Etapele Ob. Dozarea Activităţi de dirijare a activităţii Metode şi tehnici Material Forme
lecţiei Op. timpului de predare didactic de
evaluare
Moment 1 minută Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei:
organizatoric Sala aerisită, distribuirea materialului didactic(fişe de lucru),
aşezarea băncilor, stabilirea grupurilor de lucru.
Captarea 1 minută Salutul Discuţie dirijată 4 foi colorate:
atenţiei 3 minute Activitatea „ Culoarea dispoziţiei mele ...” şi repartizarea pe grupuri roşu, verde,
de lucru în baza acestora. albastru,
portocaliu.
Evocarea O1 5 minute Dragi elevi! Răsfoind seturile de materiale pregătite pentru ora de Manuscrisul
azi am constatat că o porţiune din istorioara pregătită pentru pierdut Aprecieri
începutul orei s-a pierdut pe undeva şi am rămas doar cu cîteva (poster...) verbale

Conversaţie euristică , activitate


rînduri... Frontal
„La fel cum nu ne putem sătura de frumuseţea stelelor aşa nu ne
putem sătura nici de dragostea parinţilor noştrii. Ei sînt...„
V-aş ruga să încercaţi să continuaţi această istorioară redactînd
fiecare cîte 3-4 enunţuri
(textele sînt lecturate selectiv apoi sunt anexate pe poster şi este citit
finalul textului).

individuală.
Spre marea bucurie a mea am găsit şi finalul textului meu
„...cele mai luminoase stele de pe cerul vietii noastre, ce ne
luminează mereu cărările prin întortocheatele şi întunecatele
drumuri ale acestei lumi.”
Realizarea O2 2 minute Pentru a afla subiectul lecţiei descifraţi anagrama. Astăzi ne vom Anagrama: laţiare Aprecieri
sensului referi la următorul subiect: ” Relaţia părinte – copil. Dragostea .” rinpăte- pilco. verbale
Teagosdra.
O2 3 minute Încercaţi să deduceţi despre ce vom discuta astăzi la oră: Asalt de idei Aprecieri
- despre o familie adevărată verbale
- despre rolurile copiilor în familie
- despre dragostea reciprocă în familie
- despre comportamentul nostru, al copiilor în raport cu părinţii
- despre cum se manifestă dragostea dintre părinţi şi copii.
O3 3 minute După părerea voastră care ar fi principiile pe care se axează o Asalt de idei Aprecieri
familie paianjen verbale
Respectul reciproc părinţi-copii
Claritate în ceea ce facem şi ceea ce gîndim că trebuie să facem
Comunicare deschisă
Lipsa pedepselor fizice
Asigurarea dreptului la opinie
Repartizarea funcţiilor casnice între toţi membrii familiei
7 minute Fiecare grup va primi cîte un principiu şi încercaţi să-l dezvoltaţi cu Activitatea în grup Aprecieri
argumente răspunzînd la întrebarea : De ce este necesar acest verbale
principiu şi ce se poate întîmpla dacă este ignorat acesta.
5minute Completaţi cu cîte mai multe răspunsuri posibile steaua : Explozia stelară Aprecieri
Gr.1- Ce este dragostea în familie? Activitatea în grup verbale
Gr.2- Cînd se poate spune că există dragoste în familie?
Gr.3- Cum poate fi realizată dragostea între membrii unei familii?
Gr.4- De ce este necesară dragostea părinţilor pentru copii şi a
copiilor pentru părinţi?
Gr. 5- Cine este responsabil de relaţiile sănătoase între membrii
familiei?
O4 10minute Care este momentul oportun cînd puteţi susţine că părintele vostru Activitatea în grup. Anexa nr.1 Aprecieri
este foarte bun? Ce acţiuni, fapte trebuie să întreprindă el? Studiul verbale
gr.1- părintele indulgent; independent la
gr.2-părinte autoritar grup.
gr.3-părintele protector
gr.4-părintele democratic
Formulaţi o concluzie .
Recital de poezie „Sunt şcolar în clasa I”, Marius – elev.
O4 5minute Fiecare dintre voi are o familie unită axată pe principiile Aprecieri
democratice. Are cineva o stemă a familiei sale?, Are un arbore Stema familiei, verbale
Reflecţia genealogic?, Are o fotografie cu toţi membrii ei?... Arbore genealogic,
Fotografii,
Postere

Declar lumii întregi că Familia mea este... Jocul: „ Scaunul


Principala regulă a acestui joc este: să aplaudaţi colegul care a ieşit ferbinte”
în faţă.
Extinderea Aveţi posibilitatea să le scrieţi părinţilor un mesaj de dragoste de
maxim 5 enunţuri

Anexa nr.1

PĂRINTELE INDULGENT
• îi permite copilului să se manifeste cum vrea el, fără prea mari restricţii;
• cea mai mare valoare o reprezintă libertatea de expresie;
• manifestă sensibilitate la drepturile altora;
• se consultă cu copilul atunci când ia o decizie;
• manifestă căldură şi interes faţă de tot ce face copilul;
• cazurile în care îl pedepseşte pe copil sunt foarte rare;
• copilul îşi dezvoltă o identitate proprie, va avea o personalitate distinctă, marcantă, originală;
• copilul se simte important, special, fapt ce îi va determina creşterea stimei de sine;
• Dezavantaje:
• copilului crescut într-o manieră indulgentă, îi va fi greu să înţeleagă rolul limitelor, al regulilor şi să ţină cont de ele atunci când situaţia o va
cere; pentru foarte mulţi adulţi, el poate fi considerat obraznic sau chiar copil – problemă.
• Părinţii se pot aştepta ca în curând el „să preia controlul familiei” în sensul că va face numai ce vrea el şi cu greu va accepta sfaturi.
Părintele va fi depăşit de problemă

PARINTELE AUTORITAR
• îi cere să respecte cu stricteţe, fără să comenteze, regulile impuse;
• aceste reguli au valoare absolută, iar la cea mai mică greşeală este urmată de pedeapsă;
• părintele nu se simte obligat să răspundă întrebărilor suplimentare: „De ce? Pentru că sunt mama / tatăl tău! Nu discutăm!”
• intenţia copilului de a-şi manifesta independenţa este interpretată ca o formă de răzvrătire, fapt ce reprezintă o sursă importantă a conflictelor
părinte – copil;
• de obicei părintele este rece şi detaşat faţă de copil impunând respectul muncii şi a efortului;
• acest stil autoritar îl învaţă pe copil să devină ordonat, disciplinat, respectuos faţă de cei de care îi este frică, îi dezvoltă simţul critic, îl învaţă
să devină perfecţionist;
• Dezavantaje:
• un copil crescu de părinţi autoritari va învăţa foarte greu să devină maleabil, sensibil la dorinţele altora, va fi neiertător cu cei care greşesc;
• va întâmpina dificultăţi în realizarea unei comunicări eficiente;
• va fi lipsit de iniţiativă, de curaj, veşnic nemulţumit, se va teme permanent să nu greşească;
• pentru el, a greşi e sinonim cu „a fi un ratat”
• preocuparea lui majoră este „Ce va zice tata / mama când va afla?”
• scade stima de sine „Am greşit! Nu sunt bun de nimic! Niciodată nu voi putea să…!
• Un nivel scăzut al stimei de sine în copilărie are urmări negative marcante pe parcursul întregii vieţi, asemenea unui coşmar care te
urmăreşte în permanenţă şi de care ( în cazuri fericite) scapi cu mare greutate.
PĂRINTELE PROTECTOR
• este aparent un părinte model, extrem de atent la nevoile copilului şi se dedică cu toată fiinţa meseriei de părinte;
• prioritatea lui este să-i ofere copilului securitate, deoarece conştientizează că un copil este o fiinţă foarte fragilă, care are nevoie de sprijin şi
protecţie;
• îşi învaţă copilul să fie precaut şi rezervat faţă de tot ce vine din afara sferei familiei;
• uneori protecţia acordată copilului este exagerată, părinţii devin veşnic îngrijoraţi, văd catastrofe şi calamităţi la fiecare colţ de stradă;
• când îşi văd copilul plângând, ei devin agitaţi, creând fără să-şi dea seama, mai multă tensiune;
• când apare o problemă, părintele protector se grăbeşte să caute vinovaţii şi să ţină morală;
• asemeni părinţilor autoritari, acceptă greu situaţia în care copilul începe să-şi dezvolte independenţa, însă ei nu creează conflicte, ci intră în
panică, „se consumă”.
• Dezavantaje:
• când sunt foarte mici, copiii care au părinţi exagerat de protectori pot manifesta tulburări ale somnului şi ale regimului alimentar, stări de
frică nejustificate;
• o dată cu trecerea timpului, copilul se simte din ce în ce mai sufocat şi are tendinţa de a se îndepărta de părinţi, găseşte că e dificil să
comunice direct cu părintele despre problemele personale, de teamă că nu-l va înţelege şi se va îngrijora;
• copilul va învăţa să ascundă informaţii, va avea o viaţă secretă, personală, nebănuită de părinte;
când va fi pus în situaţia de a-şi exprima frustrarea sau mânia, preferă să se exprime indirect prin acte de răzbunare sau de sabotaj

PĂRINTELE DEMOCRATIC
• are în vedere ca întotdeauna să fie respectate drepturile copilului;
• stabileşte reguli pe care le aplică cu consecvenţă;
• pentru el nu legea este pe primul loc ci omul;
• este indulgent, flexibil, deschis spre nou pentru a accepta tot ce ar putea ameliora viaţa copilului şi a familiei;
• este suficient de autoritar pentru a impune o disciplină riguroasă, pentru a-l învăţa pe copil să respecte reguli şi să îndeplinească eficient
sarcinile care i se dau;
• încurajează copilul să fie independent, respectându-i opiniile, interesele şi personalitatea;
• manifestă căldură faţă de copil, îl apreciază, îl consideră membru responsabil al familiei;
• copilul îşi va dezvolta un echilibru emoţional, îşi va dezvolta deprinderi de comunicare eficientă, va manifesta creativitate,
iniţiativă,capacitate decizională, autonomiei personală;
• va avea curajul să –şi exprime punctul de vedere;
va fi capabil să-şi aleagă meseria care i se potriveşte cel mai bine, îşi va îndeplini propriile vise nu pe cele ale părinţilor
 Dezavantaje:
• se va adapta cu greu stilului autoritar ( pe care îl va întâlni la şcoală, în grupurile de prieteni etc.)
• ar putea fi considerat „bleg” pentru că nu va executa prompt sarcinile care i se dau, sau „Impertinent” pentru că „discută” ordinele.
Maxime

Eu sînt copilul. Tu ţii în mîinile tale destinul meu.


Tu determini în cea mai mare măsură, dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă.
Dă-mi, te rog, acele lucruri care mă vor îndrepta spre fericire.
Educă-mă, te rog, ca să pot fi o binecuvîntare pentru lume...
    

    

    

    

S-ar putea să vă placă și