Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 5.06.2019
GRĂDINIȚA : Grădinița cu P. P. Nr 12 Bistrița
NUME : Balatici Amalia
NIVEL : Grupa mijlocie B
TEMA ANUALĂ:,,Când cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Zâna Vara a sosit în țară”
TEMA ACTIVITĂŢII: “ Cine are un cartonaș potrivit?” – joc didactic
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Ştiinţe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TIPUL ACTIVITĂȚII :Consolidarea cunoștințelor și a deprinderilor dobândite
FORMĂ DE ACTIVITATE: Joc didactic
RESURSE DE TIMP : 20 – 25 minute
RESURSE SPATIALE: sala de grupă
REGULILE JOCULUI: copiii ridică numai cartonașul care are numărul corespunzător . Cel care a ridicat primul cartonașul va
numi numărul de pe carton .

SCOPURI :

Fixarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la numerația în limitele 1-5;

Educarea spiritului de observaţie şi a rapidităţii în acţiune;

Dezvoltarea abilității de a comunica prin utilizarea unui limbaj matematic adecvat;


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să numere în șir crescător și descrescător în limitele 1-5;

O2- Să recunoască numerele în limitele 1-5;

O3- Să determine ,,vecinii,, mai mici / mai mari ai numerelor date;

O4-Să plaseze corect un număr în interiorul șirului numeric;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia , exerciţiul, jocul;

Mijloace didactice:coșuleț, cartonașe cu cifre;

Forma de organizare: frontal, individual;

SISTEM DE EVALUARE

Forme de evaluare: observare sistematică;

Metode de evaluare: chestionare orală;

Instrumente de evaluare: aprecieri verbale


DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII
DESFASURAREA DIDACTICE
O
EVENIMENTUL B EVALUAREA
ACTIVITATII OP METODE MIJLOACE FORME
. ACTIVITATE SI DE DE
PROCEDEE INVATAMANT ORGANIZAR
E
1.MOMENTUL Voi asigura condițiile optime
ORGANIZATORIC pentru buna desfășurare a
activității;
-aerisirea sălii de grupa; Frontală
-aranjarea băncuțelor ;
-pregatirea materialului didactic
necesar.
2.CAPTAREA Introducerea copiilor in
ATENȚIEI activitate se va face prin Conversația Observarea copiilor
prezentarea elementului Coșuleț cu cifre Frontală
surpriză : un coșuleț cu sarcini
primit de către doamna
educatoare de la Zâna Vara.
Aceasta provoacă copiii la un
joc de verificare a cunoștințelor
pentru a vedea câte au învățat la
grădiniță.
3.ANUNTAREA Voi menționa tema activitații Conversația
TEMEI SI și obiectivele, într-un limbaj
ENUNTAREA accesibil vârstei preșcolare: Frontal Observarea
OBIECTIVELOR ” Astăzi ne vom juca un joc copiilor
frumos. Zâna Vara ne provoacă
la un joc de verificare a
cunoștințelor, pentru a vedea Explicația Coșulet cu cartonașe
dacă noi cunoaștem numerele.
Zâna Vara ne-a trimis multe
cartonașe colorate, iar noi
trebuie sa le recunoaștem .
Jocul nostru se numeste “ Cine
are un cartonaș potrivit?”

În prima parte se vor face


4.DIRIJAREA O1 exerciții – joc de numărat Conversația
INVATARII
înainte și înapoi în concentrul Evaluarea
0-5 : de la 0 la 5 ; de la 2 la 5 ; Exercițiul cunoștințelor
de la 3 la 5 ; de la 5 la 2; de la dobândite anterior
5 la 1; Pe urmă vom trece la și a gândirii logice
jocul didactic : ,, - Cum am
spus că se numește jocul de
astăzi?,,
EXPLICAREA ȘI Explicația Frontal
DEMONSTRAREA JOCULUI
Regulile jocului: Jocul se va
desfăşura în felul următor: Eu
O2 voi scoate din coșuleț
cartonașul cu numărul 2. Le voi
spune că cel care are cartonașul
potrivit cu al meu pe masa, și Jocul
îl va ridica primul, va Chestionarea orală
răspunde. Îi voi întreba ,, Cine Exercițiul
O3 are un cartonaș potrivit?”. Il voi
întreba ce număr este pe
cartonaș, care este numarul mai
mic decât numarul 2 și care este Aprecieri verbale
mai mare. Jocul continuă cu
numărul 1 apoi 3, 4 și 5.
5.Obtinerea O4 Fiecare copil va avea un șir de Exercițiul Cartonașe cu cifre
performantei numere pe banca, șirul de Individual Observarea
numere va avea lipsă o cifră. Le Conversatia sistematică
voi explica că trebuie să
plaseze corect numarul în
interiorul șirului numeric.
6.Incheierea Voi face aprecieri verbale
activitatii global, individual asupra
modului in care au lucrat astazi, Conversatia Recompense Frontal Aprecieri verbale
asupra modului in care sau
comportat astazi.

S-ar putea să vă placă și