Sunteți pe pagina 1din 2

În atenţia

producătorilor de struguri/mere şi
direcţiilor agricultură şi alimentaţie ale consiliilor raionale

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului aduce la cunoştinţă


că unităţile de procesare a merelor cât și unitățile vinicole din toate regiunile
vitivinicole continuă achiziţionarea strugurilor pentru fabricarea vinurilor,
distilatelor de vin şi alcoolului de vin.

Prețurile concrete de achiziționare, termenul şi modalitatea de achitare urmează


a fi negociate între părţi.

Pentru a obține o informaţie mai amplă despre achiziţionarea strugurilor


propunem să contactați unitățile de procesare.

Lista
unităţilor care continuă achiziţionarea strugurilor/merelor
Nr. Localităţile de reşedinţă a Telefoanele de
Denumirea unităţilor
d/o fabricilor contact
Fructe și legume
1 SRL Orhei Vit or. Orhei, str. Stejarilor 20 022835444
2 SA Alfa Nistru or. Soroca, str. Ștefan cel Mare 023023647
131 023023352
3 SA TB-Fruit or. Edineț, str. N. Moroșanu 6 024684227
4 SA Natur Bravo r. Edineț, or. Cupcini, str. 024622446
Chișinăului 43
5 ÎM Coval&Co or. Cantemir, str. Mihai Viteazul 027323241
3
6 SA Conservgrup mun. Chișinău, com. Budești 069167060
Struguri de soiuri europene pentru vin
Regiunea vitivinicolă Sud
1. Combinatul de Vinuri „Cricova” SA m. Cahul 069300106
2. ÎM „Vinaria Bostavan” s. Etulia, UTA Găgăuzia, 069880022
s.Moscovei, r. Cahul
3. SRL „F/v Slobozia Mare” s. Slobozia Mare, r. Cahul 029961245
4. SRL „Vierul-Vin” s. Burlacu, r.Cahul 079 600 041
5. SRL “Grape Valley s. Borceag, r. Cahul 079401994
6. SRL Podgoria Vin s. Lingura, r.Cantemir 079 430 677
7. SA “Imperial vin” s. Pleşeni. r. Cantemir 079400287
8. SRL “Fautor” s. Tecuci, r. Cantemir 06140920
9. SA „Mold-Nord” s. Iargara, r. Leova 079999955
10. SA Tomai-Vinex s. Tomai, UTA Găgăuzia 0 298 22605
12. SA Vinuri de Comrat m. Comrat, UTA Găgăuzia 069 134 559
13. SA Kazayak-Vin s. Cazaiac, UTA Găgăuzia 029167939
14. SRL Invinprom s. Chirsova, UTA Găgăuzia 069 153 569
15. SA Cioc-Maidan-Vin s. Cioc-Maidan,UTA Găgăuzia 069179752
16. SRL Nexovin s. Ferapontevca, UTA Găgăuzia 029824370
17. SRL Sălcuţa s. Sălcuţa, r. Căuşeni 079 000 077
18. SA Suvorov Vin s. Popesca, r.. Ştefan-Vodă 022229198
19. SRL Vinăria Purcari s. Purcari, r. Ştefan-Vodă 069880022
20. SRL Basarabia – Lwin Invest s. Başcalia, r. Basarabeasca 069 108 116
21. SA DK-Intertrade or. Vulcăneşti, UTA Găgăuzia 022 843774
22. SRL Tartcomvin s. Tartaul, r. Cantemir 029822873
23. SRL Vinăria Ţiganca s. Ţiganca, r. Cantemir 069 122 504
24. SRL Şardrisvin s. s. Baurci, , UTA Găgăuzia 069240917
25. SA Agriofirma Cimişlia s. Valea Perjii, r. Cimişlia 0688 17149
26. SRL GOOD SEASON or. Ştefan Vodă 069144378
Regiunea vitivinicolă Centru
1. Combinatul de Vinuri „Cricova” SA or. Cricova, m. Chişinău 069300106
2. SA Migdal-P s. Cojuşna, r. Străşeni 069142817
3. SRL Asconi s. Puhoi, r. Ialoveni 079600301
4. SA Calaraşi Divin or. Călăraşi 060073344
5. SA Vinăria din Vale s.Seseni, r. Călăraşi 079407626
6. SRL Vinăria Hînceşti or. Hînseşti 068485544
7. SRL Vinăria Botavan s. Oneşti. r. Străşeni 069880022
8. SRL Chateau Vartely or. Orhei 069602775
9. ĂS CVC Mileștii Mici s. Mileştii Mici, r. Ialoveni 069342641
10. SRL Vinăria "Mileştii Mici" s. Mileştii Mici, r. Ialoveni 069 126 379
11. SRL Alianța – Vin or. Străşeni 069164208
12. SRL Euro-Alco s. Iurceni, r.Nisporeni 068224311
13. SA Nis-Struguraş or. Nisporeni 026422497
14. SRL Maurt or. Nisporeni 069 158 938
15. SRL Romalin Grup s. Vărzăreşti, r. Nisporeni 069000330
16. SRL Sadova-Vin s. Sadova, r. Călăraşi 079 538 476
17. SRL Univers-Vin s. Brătuleni, r. Nisporeni 0797 07 970
18. SRL Poiana Codrilor s. Ulmu, r. Ialoveni 067121703
19. SRL “Grape Valley s. Recea, r. Străşeni 069151414

Struguri de soiuri de tip Isabella


1. S.A. "Vinăria din Vale & Co" s. Seseni, r. Călăraşi 079407626
2. SRL „Sadova-Vin” s. Sadova, r. Călăraşi 079 538 476
3. S.A. "Bravicea-Vin" s. Bravicea. r. Călăraşi 079681060
4. SRL "Orgvin s. Hirova, r. Călăraşi 069136445
5. SRL”Vodă” s.Vălcineţi, r. Călăraşi 0690 32140

Struguri pentru fabricarea distilatelor şi alcoolului de vin


1. SA Calaraşi Divin or. Călăraşi 060073344
2. SA F/v Vinăria Bardar s. Bardar, r. Ialoveni 068333330
3. SA Migdal-P s. Cojuşna, r. Străşeni 069142817
4. SRL Золотой Аист *
or. Tvardiţa, r. Taraclia 069270761
5. SRL Moldiugvin m. Comrat, UTA Găgăuzia 069101207

Notă: * - întreprinderea activează în zonă economică liberă şi pentru accesul pe teritoriul


acesteia urmează, din timp, să contactaţi administratorul companiei şi să transmiteţi informaţia
despre furnizor. Achiziţionarea strugurilor se realizează doar în baza facturilor.