Sunteți pe pagina 1din 7

Cine seamănă, culege

Proiect didactic
Duplava Maria, grad didactic doi, Gimnaziul Cigîrleni,
s. Cigîrleni, r. Ialoveni
Clasa: a III-a
Disciplina: Matematica
Numărul lecției în modul: 10/13
Numărul lecției conform orarului: 3
Durata lecției: 45 minute
Modulul: Socotim necontenit, spre o mie am pornit
Subiectul lecției: Cine seamănă, culege
Subcompetenţele curriculare:
1.1. Identificarea, citirea şi scrierea, numerelor naturale 0-1000.
1.2. Compararea şi ordonarea numerelor naturale 0-1000.
1.3. Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptului de număr natural.
1.4. Explorarea modalităţilor de compunere a numerelor şi de descompunere zecimală a lor, folosind adunarea şi scăderea.
1.5. Completarea unor succesiuni de numere naturale asociate după reguli indicate sau identificate prin observare.

Obiectivele lecției:
O1 Să citească numere naturale de la 0 pînă la 1 000;
O2 Să scrie cu cifre şi litere numere naturale de la 0 pînă la 1 000;
O3 Să compare numerele pînă la 1000;
O4 Să ordoneze crescător şi descrescător numerele pînă la 1000.
O5 Să exploreze modalităţi de descompunere a numerele naturale pînă la 1000;
O6 Să reprezinte numerele pînă la 1000 cu ajutorul cărţuliilor -numărători , figurilor geometrice de poziţionare ;
O7 Să utilizeze în mod adecvat terminologia aferentă conceptului de număr natural.
O8 Să dezvolte interes pentru aplicarea matematicii în contexte variate;
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de analiză-sinteză a cunoştinţelor .
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontal, individual , lucrul în grup mic, lucrul în grup mare, în perechi;
b) Metode: activitatea ,,Bingo”, activitatea ,, Şotron matematic ”, exerciţiul, observarea, descoperirea, jocul didactic ,, Loto cu
puncte ”, lucrul cu graficul, recital de poezie, prezentarea, portretul matematic.

c) Materiale didactice:
1. Curriculum şcolar , clasele I-IV, Chişinău 2010.
Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primară; Chişinău , 2011;
Raischi T., Teste , clasa a III-a Matematică, limba română, ştiinţe, Lyceum 2008.
Ursu L., Lupu I., Iasinschi I., Manual manual pentru clasa a III-a , Prut Internaţional, 2012.
Ursu L., Lupu I., Iasinschi I., Matematica, ghid metodologic, clasa a III-a , Prut Internaţional, 2007.

2. Demonstrative: copacul cu frunze, postere ;


Distributive: figuri geometrice de poziţionare, cărţulii-numărători, tabele pentru act. ,, Bingo”, fişe pentru lucrul în grup,
cartonaşe cu numere.

Evaluarea: evaluare orală și în scris, evaluare reciprocă, autoevaluare, evaluare cu calificative.


SCENARIUL LECȚIEI
Strategia didac-
Evaluarea
Secven tică (metode,
№ Obiec (metode,
țele Timp Activitatea învăţătorului și a elevilor procedee, forme,
- tive procedee,
lecției mijloace instruc-
forme)
ţionale)
I E 3 Invit elevii în faţa clasei. Se aranjează în semicerc.
V min Recit strofa din poezia ,, Toamna în Moldova” de P.Cărare
O ,, Din pomul verde şi frumos Recital de poezie
C Mai cade-o frunză , încă una… Grup mare
A Se ţese un covor pufos-
R Aşa e toamna –n totdeauna !’’
E Elevii continuă poezia, iau din copacul improvizat frunze cu
A numerele scrise pe verso:
211, 300, 764, 389, 301, 565, 862, 302, 500, 115, 117, 656,
O1
938, 210, 209, 102, 999, 121.
5 Propun sarcinile. Elevii îndeplinesc acţiunile conform Şotron matematic
min sarcinii: Activitate frontală
O7
- Citiţi numerele de pe frunze; Frunze de diferite Evaluare orală
- Fac un pas înainte numerele formate din sute întregi ; forme din carton
- Se rotesc numerele pare ; colorat
- Bat de două ori din palme numerele impare ;
- Formează hora frunzelor trei numere consecutive ;
- Sar în sus vecinii numărului 116 ;
- Fac 2 paşi înainte numerele, suma cifrelor cărora este 3; 4.

- Cum puteţi grupa numerele? ( numere pare , numere


impare, forma frunzelor )
2min - Cu ce ne-am ocupat la lecţiile precedente ?
Am numărat, am comparat, am ordonat, am descompus
numere pînă la 1000.
Anunţ subiectul şi obiectivele în termeni accesibili elevilor.
II R 3 a) lucrul cu figuri geometrice de poziţionare
O6 - formaţi numărul scris pe frunză; Exercițiul
E min
A Formaţi un număr din sute întregi; figuri geometrice
Formaţi numărul format din trei sute , 3 zeci şi 2 unităţi; de poziţionare Evaluare scrisă
L O7 Formaţi numărul cu 5 unităţi mai mare decît 340; Individual
I Formaţi numărul mai mic cu 30 decît 436.
Z
A 3 b) Activitatea ,,Bingo” tabelul ,, Bingo”
R min Dictez numerele : 436, 49, 214, 567, 21, 402, 648, 113. Individual
E Elevii completează tabelul cu numere scrise cu trei cifre.
A Cînd tabelul este complet, elevii strigă ,,Bingo”!
Se propune tabelul cu numerele corecte.

O2 436 214 567 poster Autoevaluare


O1 403 648 113

Verifică după tabel scrierea corectă a numerelor.


S
E 5 V-I lucrează îm continuare cu numărul 436;
min V-II lucrează cu numărul 214. Exercițiul
N
Propun lucrul pe variante cu sarcinile : Lucrul pe variante
S - reprezintă numărul pe cărţuliile-numărători ; Fişe de lucru
U O2 - scrie numărul cu litere ;
L - scrie vecinii numărului dat;
U - descompune numărul în sute, zeci şi unităţi ;
O5
I - ordonează numerele pare / impare.
Se propun rezolvările corecte. Elevii verifică fişa colegului Observarea Evaluare
de bancă. Poster reciprocă

2 Propun lucrul în grup. Elevii se grupează după culorile


min cărţuliilor – numărători.
8 Sarcini pentru lucrul în grup:
min O4 *Citeşte informaţiile şi aranjează numerele în ordine Evaluare orală
crescătoare ; Exerciţiul
*Ce număr ascunde imaginea ?
O2 *Priveşte atent graficul şi completează enunţurile. Descoperirea
O1 * Formaţi toate numerele posibile de trei cifre care pot fi Lucrul cu graficul
formate utilizînd o singură dată cifrele: 4, 7, 3, 0 Exerciţiul
(Anexa 1) Lucrul în grup
Fișe de lucru
3 Fiecare grup prezintă sarcina realizată.
min Prezentarea

III R ,, Loto cu puncte” Jocul didactic


E 7 O6 Se propun cartonaşe pe care sunt scrise numerele 100, 10, 1. Individual
F min Fiecare elev extrage pînă la 10 cartonaşe, apoi calculează Cartonaşe cu cifre Evaluare orală
L numărul de puncte acumulat.
E
O1 Descriu portretul matematic al numărului obţinut. Portretul
C matematic
Ţ
I O3 În perechi compară numerele obținute. Activitate în
A perechi

2 Analiza realizării obiectivelor


min Notarea verbală, cu calificative.
2 Sarcini de învățare pentru acasă : exerciţiul 4, 5 pagina 28,
min manual. Mă asigur că sarcinile sînt clare.
Anexa 1
Sarcini pentru lucrul în grup:
1. Citiți informaţiile şi aranjați numerele în ordine crescătoare :
* Elefantul poate trage cu trompa 250 litri de apă;
* Tigul trăieşte pînă la 50 ani;
* Hipopotamul mănîncă 40 kg de iarbă pe zi;
* Cangurul se deplasează prin sărituri de peste 12 m;
* Cîinele poate deosebi peste 2 000 de mirosuri.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Ce număr ascunde imaginea ?

- unităţi ; - zeci ; - sute.


3. Priviţi atent graficul şi completaţi enunţurile de mai jos .
Elevii claselor a III-a din școala noastră au colectat maculatură . Pentru a reprezenta cantitatea de maculatură adusă de elevi, s-
a întocmit un grafic:
100 kg
90 kg
80 kg
70 kg
60 kg
50 kg
40 kg
30 kg
20 kg
10 kg
0 kg
Clasele III A III B III C III D III E

Privește cu atenție graficul și completează enunțurile de mai jos.


a) Clasa a ................ a colectat cea mai mare cantitate de maculatură ................... kg.
b) Clasa a colectat cel mai puțin: ............................ kg.
c) Clasele a III A și a III B au colectat împreună .........................kg.
d) Aranjează numele claselor în ordinea descrescătoare a cantităților de maculatură colectată:
...............................................................................................................................
e) Ce cantitate de maculatură au strîns clasele împreună?
.....................................................................................................................................................
4. a) Formaţi toate numerele posibile de trei cifre care pot fi formate utilizînd o singură dată cifrele : 4, 7, 3, 0
………………………………………………………………………………………………………
b) Aranjaţi în ordine crescătoare numerele formate
………………………………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și