Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ FLOREŞTI, STRUCTURA CĂLINEŞTI


PROFESOR : POTECAŞU ANCA - ROXANA
DATA: 18 FEBRUARIE 2013
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Substantivul - articolul
TIPUL LECTIEI: de consolidare şi sistematizare
DURATA: 50'
COMPETENŢE GENERALE:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii
de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
VALORI ŞI ATITUDINI:
♦ Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului
limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o
manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
♦ Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI ASOCIATE
2.2- selectarea elementelor de lexic adecvate - utilizarea, în contexte diferite, a achiziţiilor
situaţiilor de comunicare; lexicale noi;
2.3- alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte - părţi de vorbire şi categoriile gramaticale
din punct de vedere gramatical; specifice acestora: substantivul (gen, număr,
articol hotărât şi articol nehotărât, cazurile
substantivului);
- formele limbii literare.
3.4- sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor - substantivul ( substantive comune şi proprii, gen,
gramaticale învăţate; număr, articolul hotărât şi articolul nehotărât,
cazurile substantivului)
4.3- alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte - dificultăţi în scrierea unor categorii morfologice
din punct de vedere gramatical, folosind corect studiate
semnele ortografice şi de punctuaţie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
La şfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
♦ să recunoască substantivele articulate cu articol hotărât sau nehotărât;
♦ să identifice articolele hotărâte şi nehotărâte;
♦ să treacă la plural anumite substantive articulate cu articol hotărât şi nehotărât;
♦ să articuleze cu articol hotărât şi nehotărât substantivele;
♦ să completeze un text cu articole potrivite.
AFECTIVE:
♦ să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
♦ să-şi cultive interesul pentru utilizarea corectă a limbii române în diverse situaţii de
comunicare.
STRATEGIA DIDACTICĂ

1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, învăţarea prin decoperire,


problematizarea, explicaţia, fişa de lucru, ciorchinele, jocul didactic.

2. FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală alternativ cu


activitate independentă sau activităţi combinate, inclusiv munca pe grupe

3. RESURSE:
- număr de elevi: 16
- clasă omogenă, ritmuri de învăţare apropiate;
- fişe de lucru, prezentare Power Point;
- programa şi planificarea semestială a curriculumului de limba şi literatura română,
clasa a V-a.

4. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
a. resurse materiale: material bibliografic, portofoliile elevilor, flipchart, calculatorul
b. materiale de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back-ul
raportat contribuţiei elevilor, autoevaluarea, interevaluarea, notarea

5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Rusu, Maria-Mina; Cotoi, Geanina; Hăilă, Carmen-Irina; Timingeriu, Mihaela, Exerciţii
practice de limba română, competenţă şi performanţă în comunicare, clasa a V-a, Editura
Paralela 45, Piteşti, 2009;
Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu,
Editura Emia, Deva, 2009;
Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu, structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, Piteşti, 2008
Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureşti, 2009

SCENARIU DIDACTIC

1. ORGANIZAREA CLASEI: notarea absenţilor, asigurarea celor necesare lecţiei 1'

2. ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR: verificarea temei şi a cunoştinţelor


referitoare substantiv
5'
3. CAPTAREA ATENŢIEI: elevii şi profesorul scriu pe o foaie un cuvânt legat de
copilărie (ce le trece prin minte); aceste postituri se lipesc pe flipchart 1'

4. ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:


- se scrie pe tablă şi în caiete titlul lecţiei şi se enunţă obiectivele 1'
Substantivul – articolul

5. PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE 5'


Elevii sunt solicitaţi să sublinieze substantivele din cele enunţurile din prezentarea ppt,
care sunt scrise şi pe tablă.
Se identifică substantivele, precizându-se în ce măsură ele sunt cunoscute emiţătorului,
respectiv receptorului.

6. CONDUCEREA ÎNVĂŢĂRII ŞI DOBÂNDIREA NOILOR CUNOŞTINŢE 15'


Se prezintă slide-urile cu formele articolului hotărât, nehotărât, posesiv-genitival,
demonstrativ-adjectival.
Formele articolului hotărât şi nehotărât sunt scrise pe tablă, insistându-se asupra
ortografiei unor cuvinte articulate cu articol hotărât ( copiii, fiii).

7. ASIGURAREA PERFORMANŢEI 10'


Se rezolvă fişele de lucru 1, 2, 3.
8. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
Se realizează pe parcursul întregii ore

9. EVALUAREA PERFORMANŢEI 10'


Se rezolvă fişa de lucru nr. 4

10. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI 2'


Tema pentru acasă: culegere pag. 123, ex. 22
Fişă de lucru 1

Alegeţi din săculeţul cu articole mere şi lipiţi mărul pe coala de pe flipchart, acolo unde
se potriveşte, în funcţie de articolul care se regăseşte pe măr.
Fişă de lucru 2
Grupa 1: Articulaţi cu articol hotărât substantivele următoare, fiind atenţi la gen şi număr:

Fată - Băiat -
Picături - Ciobani - Măr -
Găini - Marinari - Ceasuri -
Fiice - Papagal - Penar -
Ninsoare- Copii - Dealuri -
Râu -

Grupa 2: Articulaţi cu articol nehotărât următoarele substantive, fiind atenţi la gen şi


număr:

Pinguin
Carte Calculatoare
Pereti
Inimi Luminiş
Cocor
Maşini Garduri
Copii
Minciună Foc

Grupa 3: Articulaţi cu articol nehotărât următoarele substantive, fiind atenţi la gen şi


număr:

profesor poartă microfon


tată clanţă scaune
unchi scândură raft
perete ............. cutie ................. deget ................
........... ......... ..........
Obraz ............
.............
Grupa 4: Articulaţi cu articol hotărât substantivele următoare, fiind atenţi la gen şi număr:

Coperte Pixuri
Brazi
Guri Telefon
Oaspeţi
Mâini Topogane
Fii
Rochii .......... Braţ ..............
Copii
............ ...

............
Grupa 1: Completează spaţiile libere cu forma potrivită a articolului genitival:
1. Acest copil este ...... vecinei.
2. Floarea este ..... fetei pe care am vazut-o ieri.
3. Doi prieteni ...... Mariei au plecat în excursie.
4. Mihai şi Andrei sunt nişte vecini ....... bunicilor mei.
5. Acest caiet ..... Ioanei este îngrijit.
6. Două hărţi ..... profesorului de geografie s-au rupt.
7. Îmi place această rochie......Mariei.
8. Cocostârcul este un vestitor .....primăverii.
9. Am citit câteva poezii ..... colegului de bancă.
10. Fulgii răspândesc înfiorare pe ..... ţării umeri dalbi.

Grupa 2: Completează spaţiile libere cu forma corectă a substantivelor din paranteză:


1. Cartea ......................... este încă la mine. (Oana)
2. ............................ îi place îngheţata. (Mihai)
3. Fratele .................................. a plecat la ţară în vacanţă. (Adriana)
4. Mama ................................... este îngăduitoare. (Carmen)
5. Prietena ............................ este premiantă. (George)
6. ........................................ îi oferă flori. (Marianei)
7. Maşina ......................................... este nouă. (Andreea)
8. I-a oferit ................................o carte interesantă. (Iris)
9. Părinţii ..................................... sunt plecaţi în străinătate. (Ana Maria)
10. Pantalonii noi ai ........................... sunt frumoşi. (Monica)

Grupa 3:
1. Aş vrea să ascult murmurul încântător ..... apelor.
2. O carte ........ colegei mele are copertă albastră.
3. Nişte flori ...... mătuşii s-au ofilit.
4. Pisoii sunt ....... fratelui meu.
5. Un elev ...... şcolii este olimpic la matematică.
6. maşina de tocat ........ mamei
7. opere ..... ale scriitorilor români
8. lumina slabă ....... lămpii
9. rezultate îmbucurătoare ....... elevilor noştri
10. părinţi ....... copiilor

Grupa 4
Rescrie substantivele, la singular şi plural, însoţite de articol hotărât, apoi de articol nehotărât – frunză, vale,
praf, nufăr, învăţătoare, soare, mamă
(Model - frunză - frunza - o frunză; frunze - frunzele - nişte frunze)

....................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
Fişă de lucru 3
Moment ortografic

Explică ortografia cuvintelor:


aştrii
a. primul i .....................................................................................
b. al doilea i ..................................................................................
copiile
a. primul i .........................................................................................
b. al doilea i ......................................................................................
c. –le .................................................................................................
copiii
a. primul i .................................................................................
b. al doilea i .............................................................................
c. al treilea i ...............................................................
poezii
a.primul i ......................................................................
b. al doilea i ...............................................................................

membrii
a.primul i ........................................................................................
b. al doilea i ....................................................................................
Fişa de lucru 4
Ioana adună substantivele articulate cu articol hotărât, Geta adună substantivele articulate
cu articol nehotărât, iar Dana pe cele nearticulate. Oferiţi (desenaţi) o floare celei care are
mai multe substantive.

stiloul
manuale o carte un penar cre
i oan
guma echerul o e
nişte cărţi cariocă
ascuţitoarea ghiozdan pixurile caiete rigla

Substantive Substantive Substantive


cu articol hotărât cu articol nehotărât

nearticulate ...................................... .......................................... ....................


................. ............................................... ........................................... .....................
......................... ............................................ .............................................. ..................
..................... .............................................. ......................................... ......................
.......................... ........................................... ................................................ ................
.........................

S-ar putea să vă placă și