Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

„Pentru mine, viaţa fără muncă nu-şi are


raţiunea. Mulţumirea mea cea mai mare, singura
mulţumire adevărată, este munca, lucrul”
George Enescu

ŞCOALA:
CLASA: a II- a
DATA: 6 iunie 2019
PROPUNĂTOR: Martiş Nicoleta
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Arte Vizuale şi Abilităţi Practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Parfum de vară”
SUBIECTUL LECŢIEI: Hârtia- tehnici de lucru combinate
TIPUL LECŢIEI: - formare de priceperi şi deprinderi

1
COMPETENŢE SPECIFICE:
AVAP
2.3 Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.5 Explorarea de utilizări în contexte utile şi/sau estetice a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu;
CLR
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;

MEM
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de
câte ori este necesar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O2 Să decupeze după conturul trasat florile, pomul, norii, soarele, fluturii;
O3 Să mototolească hârtia creponată pentru a obţine cireşe, frunze, mijlocul florilor;
O4 Să asambleze prin lipire toate elementele primite, pentru a obţine produsul final: Tablou de vară;
O5 Să lucreze corect, îngrijit, colaborând cu ceilalţi membri ai echipei;
O6 Să completeze versul lacunar din strofa primită;
O7 Să rezolve adunările şi scăderile după şabloane, astfel încât să asambleze corect tabloul.

2
RESURSE:
- Procedurale: conversaţia, expunerea, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, explicaţia, Turul galeriei;
- Materiale: lipici, foarfece, puzzle cu chipul verii, plic cu versuri lacunare, hârtie creponată, hârtie colorată, carton
colorat, cartoane de mari dimensiuni, afiş cu regulile bunei desfăşurări a lecţiei, şabloane;
- Organizatorice: frontal, pe grupe;
- Temporale: 45’

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-
a, aprobată prin ordin al ministrului NR. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013;
3. Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

3
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele C. Desfăşurarea activităţii Resurse Evaluare


crt. lecţiei D. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor T. Procedurale Materiale Organiza
torice
1 Moment Grupează elevii în cinci Se pregatesc Conversaţia Frontal
organiza- grupe şi pregăteşte materialele pentru lecţie cu lipici 1 Lipici Observa-
toric necesare bunei desfăşurări a şi foarfece pe bancă. Foarfece rea
lecţiei. Verifica-
Pe parcursul desfăşurării rea
lecţiei păstrează liniştea în clasă.
2 Captarea Aduce în faţa clasei o coală Sunt atenţi şi Expunerea Frontal
atenţiei de hârtie pe care este desenat completează poezia Exerciţiul Puzzle cu
chipul verii, acoperit cu cinci lacunară cu ultimul chipul Pe grupe
O6 piese de puzzle divers colorate. cuvânt. 3 verii Răspunsu-
Fiecare echipă primeşte câte un Plic cu rile
plic în care se află o strofă poezie elevilor
lacunară (dintr-o poezie de vară) lacunară
pe care o vor completa cu ultimul Reprezentantul
cuvânt al ultimului vers. echipei citeşte strofa
Culorile plicurilor corespund completă.
culorilor pieselor de puzzle.
Dezlipeşte piesa de puzzle
corespunzătoare . ANEXA 1
3 Anunţarea După ce se descoperă toată Sunt atenţi şi Conversaţia Silueta Frontal
temei şi a silueta verii cere unui elev să păstrează liniştea 1 verii
obiective- spună cine este personajul din
lor desen

4
Anunţ elevii că astăzi vor realiza
un Tablou de Vară folosind
hârtia, în diverse combinaţii, aşa
cum au folosit-o şi pentru a
rezolva puzzl- ul şi că vor
observa câte lucruri pot realiza
pe o singură lucrare.
4 Reactuali- Prezintă elevilor lucrări Sunt atenţi la Conversaţia Lucrări Frontal Răspunsu-
zarea unor model cu peisaje de vară în explicaţiile 5 model Individua rile
cunoştinţe diverse executări, având propunătoarei Observaţia realizate în l elevilor
necesare în următoarele elemente: prealabil
desf. - Soare şi nori
lecţiei - Păsări
- Maci, margarete şi iarbă,
- Pomi cu frunze şi flori,
- Fluturi şi buburuze
Antrenează elevii în discuţii
pe marginea lucrării prezentate şi
adresează întrebări de tipul:
- Ce materiale s-au folosit Răspund
O1 în realizarea lucrării? întrebărilor primite.
- Ce tehnici de lucru
credeţi că au fost
aplicate?
- Ce culori s-au folosit?
- De ce instrumente de
lucru avem nevoie?
- La ce credeţi că ne vor
folosi aceste tablouri?
5 Explicarea Anunţă elevii că şi ei vor Sunt atenţi la Observaţia Lucrare Frontal
şi lucra cu aceste materiale şi explicaţiile primite şi Expunerea model Pe grupe
demonstra- împarte plicuri celor 5 echipe. urmăresc cu atenţie Explicaţia începută Observa-
rea ANEXA 3 În aceste plicuri se executarea lucrării Demonstraţi rea
modului regăsesc toate cele necesare model. 4 a Hârtie Sistemati-
de lucru Conversaţia creponată, că
5
asamblării. TABLOULUI DE hârtie
VARĂ colorată,
Arată elevilor fiecare tehnică lipici,
de lucru în parte. foarfece
Explică că fiecare elev din
echipă va lucra câte un element
sau mai multe din cele aflate în
plicuri şi împreună vor ţine cont
de următoarele indicaţii în
O7 asamblarea lucrării:
- Pe spatele unor piese din
plic se află exerciţii
matematice.
- Doar rezolvându-le, ei
vor afla unde le este locul
în tablou.
- Pe tablou se flă rezultatul.
- Elementele rămase se pot
lipi oriunde în funcţie de
dorinţa tuturor membrilor
echipei.

6 Realizarea Urează elevilor spor la lucru Lucrează pe Individua


lucrărilor O2 şi le transmite regulile după care grupe. l
aceştia vor realiza Tabloul Verii. Cer informaţii Exerciţiul Coli Pe grupe Observa-
O3 Aceste reguli se regăsesc scrise suplimentare Explicaţia colorate de rea
în faţa clasei, pe o coală. Elevii respectă Conversaţia mari sistemati-
O4 ANEXA 2 succesiunea etapelor 24 dimensi- că
Asigură elevilor un climat de de lucru. uni, suport Aprecieri
O5 lucru favorabil prin prezenţa audio, verbale
suportului audio: Vara de şabloane
Antonio Vivaldi. Lucrează pentru
Supraveghează modul în care ordonat, corect, diverse
lucrează elevii în cadrul fiecărei îngrijit. piese de
grupe şi oferă informaţii asamblat,
6
suplimentare acolo unde este Cooperează şi se hărtie
nevoie. ajută reciproc. creponată,
O7 Păstrează liniştea pe tot Cer ajutorul când hârtie
parcursul lecţiei şi ajută elevii întâmpină probleme. colorată,
care întâmpină dificultăţi în lipici,
realizarea lucrărilor. foarfece

7 Evaluarea După asamblarea tablourilor 4 Turul Lucrările Pe grupe


lucrărilor rog elevii să le aducă, pe rând în galeriei finalizate Aprecieri
O1 faţa clasei pentru a fi expuse. Îi Conversaţia de elevi verbale
rog să analizeze lucrarea altei
echipe şi să aducă argumente în
susţinerea observaţiilor făcute,
bazându-se şi pe regulile afişate
în faţa clasei.

8 Încheierea Dacă timpul permite Împarte Decorează Cartoane Frontal


activităţii elevilor o bucată de carton felicitarea şi scriu un 3 Explicaţia colorate
colorat, tip felicitare şi îi roagă mesaj. tip
să o decoreze cu ce le-a rămas felicitare,
(pentru că orice material poate fi Expunerea materiale
reciclat) şi în pauză, acasă sau reciclate
când vor dori ei să scrie în (rămase de
interiorul acesteie un gând bun la
pentru vacanţa ce va urma şi realizarea
ulterior să o dăruiască unui tabloului
coleg drag. de vară)
Formulează concluzii şi Sunt atenţi şi Aprecieri
aprecieri cu privire la modul în primesc mulţumirile. verbale
care au lucrat în cadrul grupelor, Conversaţia
la ordinea şi disciplina din timpul
orei.
Dacă timpul permite roagă Vor spune cum s-
elevii să spună pe rând, cum s-au au simţit în timpul
orei.
7
simţit pe parcursul lecţiei de
A.V.A.P.

8
Anexa 1.

Grupa I- Fluturaşii

Vino, vino, dragă vară


Noi cu drag te aşteptăm
De cu zori şi până-n seară
Tot pe-afară să _____________! (zburdăm)

Grupa II- Macii

Cu firea ei cea arzătoare


Sosit-a vara înapoi.
Toţi pomii sunt în sărbătoare,
În tei stă floare lângă __________. (floare)

Grupa III- Margaretele

Din a cerului broboadă


Stropii mari încep să cadă.
Iarbă, flori ies la paradă
Vine vara să le ___________. (vadă)

9
Grupa IV- Buburuzele

Vară dragă, ai sosit


Cu grâul îngălbenit,
Cu cireşe roşioare
Coapte şi gustoase _________. (tare)

Grupa V- Norişorii

Vara mea cu ochi senini,


Cu agude, flori și spini,
Spice aurii în lan,
Cum de vii tu, an de________? (an)

10
Anexa 2

Reguli pentru o bună desfăşurare a lecţiei

1. Nu vorbim tare pentru a nu-i deranja pe ceilalţi


2. Lucrăm corect, îngrijit
3. Nu murdărim tabloul de lipici
4. Nu ne certăm pe materiale
5. Colaborăm cu membrii echipei
6. Apreciem munca tuturor colegilor noştri

11
ANEXA 3
Şabloane

12
13
14
15
16

S-ar putea să vă placă și