Sunteți pe pagina 1din 8

Subiectul I.

1. Proiectați un plan de lecție care sa conțină o activitate de ÎNVĂȚARE PRIN MODELARE!


Data: 12.06.2017.
Propunător: Clasa: XI.
Manual: Chimie, Manual pentru clasa a XI-a,Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, Teodor Octavian Nicolescu, Akademos Art
Chimie organică pentru liceu – Sinteze, probleme, Teste – Elena Alexandrescu, Doina Dănciulescu, LVS Crepuscul
Titlul lecției: Amine
Tipul lecției: Comunicare de noi cunoștințe
Obiectivele operaționale:
 O1: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili să se definească aminele ca clasa de compuși organici pe baza exemplelor prezentate.
 O2: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili să clasifice un anumit amin după criteriile respective pe baza clasificarea generală prezentată la
oră.
 O3: Elevii vor fi capabili să particularizeze tipurile de izomerie deja cunoscute și în cazul aminelor.Materiale și mijloace de învățământ:
Metode și procedee didactice:
Momentul lecției Obiect Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și
ive mijloace
operaț didactice
ionale
1. Moment Salută elevii, verifică prezența. Ascultă și îndeplinește
organizatoric indicațiile profesorului.

2. Captarea atenției Azi vom vorbi despre o clasă de


compus deosebit de importantă.
Aceste substanțe sunt prezente în
anumite medicamente, sunt folosite în
sinteza coloranților, sunt acceleratori
de vulcanizare, etc.
3. Prezentarea optimă O1 Profesorul va prezenta niște Elevii vor formula o Explicație, Tabla, creta
a conținutului și reprezentanți din clasa de compus al definiție a aminelor cu discuție cu
dirijarea învățării aminelor: ajutorul profesorului pe elevi
baza exemplelor date de
către profesor, adică:
Aminele sunt compuși
organici, care au în
molecula lor una sau mai
multe grupe –NH2. Aminele
provin teoretic din amoniac
prin substituirea atomilor de
hidrogen cu radicali
hidrocarbonați.

Elevii sub îndrumarea


profesorului vor stabili
proprietăți structurale ale
aminelor, și anume:
 Atomul de N este
hibridizat sp3 în
gruparea amino
 Aminele au o
structură de piramidă
turtită
 Legături N-H slab
polare
 Legături de hidrogen
În continuare, profesorul va schița pe tablă După fiecare criteriu Explicația,
O2 principalele criteriile de clasficare,discutând de clasificare, vin convorbire
semnificația fiecărui criteriu și exemplificând studenții pe rând la
fiecare criteriu: tablă si exemplifică
1. După numărul radicalilor organici legați de fiecare criteriu de
atomul de azot: clasificare.
1.1.Amine primare
1.2.Amine secundare
1.3.Amine terțiare

2. După natura radicalului organic:


2.1.Amine alifatice
2.2.Amine aromatice
3. După numărul grupelor amino:
3.1. Monoamine
3.2.Poliamine

Profesorul își cere pe elevii la tablă ca să se


exemplifice fiecare tip de amine
Profesorul va schița niște reprezentanți din Elevii vor nota în
clasa aminelor, și anume: caiete formulele
. aminelor
A

B C
D

Profesorul va da bilele cu ajutorul cărora


fiecare elev construiasca o molecula dintre 5
schițate pe tabla (A-E)

Profesorul va spune:
Înaninte ca să vorbim despre izomeria
aminelor, facem o scurtă recapitulare despre
izomerie.
Profesorul va întreba:
Câte tipuri mari de izomeri distingem?
Elevii voi răspunde:
Distingem izomeri de
constituție și
stereoizomeri.
Profesorul va întreba în continuare: Câte tipuri Elevii voi răspunde:
de izozmeri de constituție distingem? Și care 1. Izomeri de
sunt aceste? catenă
Explicați fiecare tip de izomerie de constituție! 2. Izomeri de
poziție
3. Izomeri de
funcțiune
4. Izomeri de
compensație

Între timp profesorul face o schemă pe tablă cu Elevii vor nota


principalele tipuri de izomerii (Anexa1) aceasta schemă în
caiete.

După ce au terminat cu construirea


moleculelor, profesorul adună separat
modelele făcute.

Profesorul dă pentru fiecare 5 elevi un model


al moleculelor A și D.
Profesorul va întreba:
Ce părere aveți, ce tip de izomerie există între Fiecare elev vor uita
A și D? la modelul construit și
Profesorul pune întrebări ajutătoare și face vor ajunge la
referire la modelul contruit. concluzia că:
A și D – izomeri de
catenă
Similar se desfășoare procesul și în restul
cazurilor: Întrebările din partea profesorului:
Ce relație există: A și B – izomeri de
Între A și B? poziție

B și C – enantiomeri
Între B și C?
A și E – izomeri de
Între A și E? compensație

4. Fixarea Profesorul va da pentru fiecare elev o fișă de Elevii va rezolvarea Fișa de lucru
cunoștiințelor lucru. (Fișa de lucru – Anexa2) fișa de lucru
împreună cu ajutorul
profesorului.
5. Temă În fișa de lucru respectivă este specificată
exact care problema este tema pentru acasă.
Anexa1: Schema cu principalele tipuri de izomerii

IZOMERI DE CATENĂ

IZOMERI DE IZOMERI DE POZIȚIE


CONSTITUȚIE
IZOMERI DE FUNCȚIUNE

IZOMERI DE COMPENSAȚIE

IZOMERI
IZOMERI DE
CONFORMAȚIE

STEREOIZMERI

ENANTIOMERI
IZOMERI DE
CONFIGURAȚIE

DIASTEREOIZOMERI
Anexa2: Fișa de lucru + tema de acasa

1. Se considera amina :
Clasificați după criteriile învățate!
2. Este dat amina:

i. Scrieți câte un izomer de:


a. Catena
b. Poziție
c. Compensare
ii. Enantiomeri, diastereoizmeri

TEMELE:
A.
1. Clasificați amina (fig 1) după criteriile discutate!
2. Este dat amina (fig 2):
i. Scrieți câte un izomer de:
a. Catena B.
b. Poziție
c. Compensare
ii. Enantiomeri, diastereoizmeri

S-ar putea să vă placă și