Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.02.2019
Studenta: Pleşca Veronica
Clasa: a III-a “B”
Instituţia: Liceul Teoretic “George Meniuc”
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Şi ei au fost copii...
Unitate de conţinut: Textul “Atelier în pădure”, după Peter Neagoe
Tipul lecţiei: Lecţia mixtă
Durata lecţiei: 45 minute
Competenţe specifice disciplinei:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare.
2. Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare.
3. Utilizarea scrisului ca tehnică psihomotrică şi ca abilitate de exprimare a gândurilor.
Unităţi de competenţe:
1.14. Descrierea/caracterizarea personajelor literare şi aprecierea lor conform faptelor relatate.
2.1. Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă, în scopul ajustării lor aproape de ritmul vorbirii fiecăruia.
2.7. Reproducerea integrală a textului în succesiunea planului, folosind adecvat mijloacele expresive.
Obiective operaţionale:
 cognitive:
OC1 – să citească corect, coerent, conştient şi expresiv textul;
OC2 – să îndeplinească diverse sarcini în baza textului;
OC3 – să-şi expună părerea vizavi de cele citite;
OC4 – să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte şi expresii noi, integrându-le în enunţuri proprii;
OC5 – să cunoască ce este verb, subiect, adjectiv.
 afective:
OA1 – să lucreze activ pe parcursul lecţiei, dând dovadă de creativitate şi ingeniozitate;
OA2 – să coopereze cu ceilalţi colegi în rezolvarea unor sarcini de lucru;
OA3 – să se mobilizeze în rezolvarea fiecărei sarcini de lucru.
 psiho-motorii:
OM1 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, PPT, jocul didactic, pauza dinamică, televizorul, microfonul, cubul, .
Mijloace de învăţare: laptop, ecran, fişe, mânuţe colorate, microfonul, caietul elevului, manual.
Forme de organizare: frontal, în perechi, în grup, individual.
Forme de evaluare: evaluarea orală, evaluarea reciprocă, autoevaluarea.

Produsul Criterii de succes


P24 - Citirea cu voce a unui text C1. Citesc cursiv, fluid textul.
necunoscut C2. Articulez corect toate cuvintele.
C3. Respect intonația impusă de
conținut și de semnele de punctuație.
Referinţe bibliografice:

1. Curriculumul școlar pentru clasele I–IV. Chișinău, 2018;


2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat, clasele I–IV, Chișinău: Lyceum, 2011;
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa a III – a. MECC, 2017;
4. Buruiană M., Ermicioi A., Cotelea S., Limba română, Manual pentru clasa a III – a. Știința, 2016;
5. Buruiană M., ş.a.Limba română. Ghid pentru învăţători şi părinţi, clasa a III-a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2007;
6. https://www.didactic.ro/materiale-didactice.
Demersul didactic

Etapele lecţiei Ob. Activitatea învăţătorului/elevului Timpu Strategia didactică Evaluarea


l Metode şi Mijloace Forme de
procedee de organizar
învăţare e
Evocare 1.Salutul
-Bună dimineaţa copii/Ce să fie, ce să fie/Oare ce
minunăţie/E ora de matematică?/Mai întâi şi-întâi de 1min Conversaţia Frontal
toate/Avem oaspeţi azi la noi/Cu un zâmbet blând să-i
privim/Cu cuvinte dulci îi întâlnim/-Bine aţi venit!

OA3 2. Verificăm tema pentru acasă (Anexa 1) 2min Fişă de Individual Evaluare
lucru scrisă
3.Citatul ascuns
=> Elevii sunt îndemnaţi să ordoneze numerele crescător
pentru a obţine un citat scris pe verso (Anexa 2): 1) a:4=6 Asaltul de Tabla
OM1 (25-Sculptura); 2) 900 micşorat de 30 de ori (30-este); 2) idei cariocă Frontal Aprecieri
câte zeci cuprinde 800 (80-arta); 3) 30 mărit de 40 de ori verbale
(1.200-inteligenţei).
Pe baza citatului şi a imaginii se va conversa, iar copiii vor 2min
deduce subiectul lecţiei.

Realizarea 4.Intuirea subiectului lecţiei


sensului Elevii sunt anunţaţi că la lecţia de astăzi vor studia textul 1min Descoperire Ecran Aprecieri
„Atelier în pădure” după Peter Neagoe. Prin bucăţi de Frontal verbale
sculptură elevii descoperă ce sarcini vor realiza – Sculptură
obiectivele (veţi citi textul, veţi îndeplini diverse sarcini Explicaţia decupată
asupra textului, veţi coopera cu ceilalţi colegi etc).
=>Subiectul lecţiei este prezentat în PPT. Elevii scriu data,
temă în clasă şi subiectul.
- Li se prezintă informaţia despre autor: Date Apreciez
Peter Neagoe – 7 noiembrie 1881 – 28 octombrie biografice Frontal capacitatea
1960 (79 de ani). A fost un scriitor și pictor american, 3min PPT de a
originar din Transilvania. A învățat la Academia de Arte Portretul formula
Frumoase din București, fiind coleg cu Constantin enunţuri cu
Brâncuși. cuvintele
OC4 -Ce aţi reţinut? 2min noi
=>Le spun copiilor că în text vor întâlni următoarele
cuvinte noi (Răgaz, compătimire, sculptura). Elevii Explicaţia
alcătuiesc câte o propoziţie – oral.
LECTURA TEXTULUI Evaluez
* Vă propun să începem lectura textului. 3min capacitatea
OC1 Ce pași trebuie respectați atunci când citești cu voce un Fişa cu Individual de a citi în
text necunoscut? Auto- criteriile ritm
* Va citi copilul numele căruia este extras din coşul Evaluarea de succes propriu
fermecată.
* Lectura model: (muzică)
- Ce ați simțit în timpul lecturii? 1min
- Ce ați văzut, ce aţi auzit dincolo de text?

=>Fiecare elev va primi o bucată de sculptură cu o


întrebare, va citi întrebarea şi va desemna un coleg să-i
OC2 răspundă, totodată acroşând-o pe tablă (la final să obţină o
sculptură)
* Citirea în lanț. –Ce alte cuvinte noi aţi întâlnit? 4min Manualul
- De ce Constantin găsea tot mai puțin timp liber să Lectura în Individual
cioplească în lemn? lanţ
- Ce făcea el în deosebi vara?
- Ce exemple ne dovedesc puterea pasiunii sale?
* Lectura pe fragmente: 5min
- Care au fost primele lucrări ale lui Constantin privite de
săteni cu admirație?
- De ce casa familiei Brâncuși devenise „inima satului”?
- Ce l-a făcut pe bătrânul Gherasim să vină la Constantin
acasă?
* Lectura selectivă: Citește propozițiile în care găsești 5min
răspunsul următoarelor întrebări: Lectura Manualul
- Care a fost aprecierea bătrânului când a văzut selectivă Frontal
OC3 sculpturile? Evaluez
- Ce a simțit tânărul vânzând primul obiect de artă lucrat capacitatea
de el? de a
- Ce calități l-au ajutat pe Constantin Brâncuși să ajungă formula
un sculptor renumit? 3min răspunsuri
*Să expună starea postlecturală: Explicaţia PPT
-Ce aţi simţit în timpul lecturii Conversaţia Frontal
-Ce aţi văzut,ce aţi auzit dincolo de text Individual
-Ce imagini v-au impresionat 2min Evaluez
-Ce sentimente v-a trezit textul capacitatea
de a
OA2 *Să continue ideile principale ale textului: formula
• În copilărie, Constantin deseori............... Manualul răspunsuri
• Cu trecerea anilor, cei din jurul său............ Conversaţia
• Casa familiei Brâncuşi.............. În grup
• Văzând sculpturile, bătrânul Gherasim............ 4min
• Peste ani, Constantin Brâncuşi..............
Reproduc textul după planul de idei
-Televizorul – jurnalist Televizoru
2min În perechi
Reflecţia Cine este personajul principal al textului?

Constantin Brâncuși s-a născut la 19 februarie


1876. A fost al șaselea copil al soților Radu Nicolae și 4min Explicaţia Imagini, frontal Observarea
Maria Brâncuși. La 28 de ani decide să plece la Paris. A Observarea PPT sistematică
ajuns în Germania, iar de acolo ajunge pe jos, la Paris.
A respins propunerea unui om important de a
lucra ca ucenic în atelierul său, pentru că, spunea
Brâncuși, „La umbra marilor copaci nu crește nimic”.
S-a stins din viață pe 16 martie 1967 (91 de ani).
Prin sculpturile lui deosebite rămâne viu în amintirea
noastră. Iată trei dintre ele:

1min

ORA a II-a
EVOCARE Se creează condiţii optime necesare bunei desfăşurări a 2min Manualul, Frontal
lecţiei. Pregătirea materialelor necesare. caietul de
lucru, fişe
“Adevărat sau Fals”. Reflecţii asupra textului. Elevilor li
OC3 se prezintă un şir de afirmaţii, ei trebuie să determine care 2min Sinteza PPT Frontal Evaluare
sunt adevărate şi care sunt false. Conversaţia orală
1. Tânărului Brâncuşi îi plăcea să doarmă. (F)
2. Oamenii îl compătimeau (jeleau) pe
Constantin.(A)
3. Bătrânul Gherasim spunea că are mâini de paie
(aur).(F)
4. Casa băiatului devenise foarte vizitată.(A)
5. Brâncuşi nu a vândut obiectul de artă lucrat de el
însuşi.(F)
6. Brâncuşi nu stătea locului cât e ziulica de mare.(A)
OM1 Elevilor li se propune o încercare, să formeze cuvinte din 4min Explicaţia Silabele În perechi Aprecieri
silabele încrucişate, formând: Omul talentat. Conversaţia sunt verbale
Să formeze diamantul cuvântului Talentul Diamantul prezentate
prin
sculpturi
REALIZARE Se anunţă că la lecţia de astăzi se continuă lucrul asupra t 1min Explicaţia Frontal Aprecieri
A SENSULUI verbale
extului “Atelier în pădure” după Peter Neagoe. Vor
recapitula informaţiile despre text, vor lucra pe grupe
pentru a realiza sarcinile propuse, vor fi atenţi şi activi.

Jocul: Cine e primul! Şi să citească fragmentul


a) Găsiţi în text sinonime pentru cuvintele: 7min Concursul manual Individual Aprecieri
OC2 Toţi lucrau şi povesteau. (Sporovăiau) verbale
Oamenii îl jeleau pe Constantin. (Compătimeau)
Casa băiatului devenise foarte vizitată. (Inima satului)
Nu stătea locului cât e ziulica de mare. (Avea mâncărimi
la tălpi).

Pauză dinamică. Elevii se ridică în picioare. Învăţătoarea 2min Pauză PPT


citeşte un şir de cuvinte. La auzul cuvintelor: elevii ridică dinamică Mânuţe Frontal
mânuţa roşie (substantiv), galbenă (adjectiv), verde (verb) colorate

=>Se cere elevilor să găsească explicaţia potrivită: Evaluare


orală

Oc4 5min Exerciţiul Frontal


Conversaţia
PPT

Activitate de cooperare. Lucru în grup:

Oc5 Gr I – Anexa 3
Gr II 17min Exerciţiul În grup Evaluez
Gr III Conversaţia Fişe răspunsuril
Gr IV e sarcinilor
Gr V
Reflecţia Gr VI
OC2
Extinderea =>Manual exerciţiul 3, pagina 129 3 min Exerciţiul Manual Individual

=>Elevii îşi expun părerea despre text, continuând gândul: 2 min


-Textul impresionează prin................................ Cubul
-Cel mai captivant a fost momentul................... Părerea
OA1 -M-am amuzat când........................................... despre text Individual Aprecieri
-Am admirat....................................................... verbale
-Textul mă învaţă...............................................
-De la eroul textului am învăţat să....................
Trei
culori:
=>Autoaprecierea verde- Individual Auto-
Elevii acroşează pe copac frunze-verde, flori- galbene sau 1min frunze; apreciere
roşii în funcţie de nivelul activităţii personale la lecţie. flori
galbene şi
OM1 roşii

 Tema pentru acasă Explicaţia Agenda


Obligatoriu: A citi expresiv textul, M. Pag. 127-128 1min OHI elevului Frontal
Harnici: M. pag. 129 ex. 6
Isteţi: M. pag. 129 ex. 7

S-ar putea să vă placă și