Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „Dr. Luca” Brăila


Profesor: Plătică Adelin
Clasa: a Vl-a
Data:09.12.2017
Unitatea de învăţare: Geneza spiritului modern
Lecţia: Renaşterea și umanismul
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi limajului de specialitate
2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
2.1. Realizarea, în echipă, prin asumarea unor responsabilităţi, a unui proiect

3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice

Concepte operaţionale:
• Cognitive
C1: Definirea conceptelor renaştere, umanism
C2: Identificarea principalelor personalităţi ale renaşterii în Italia
C3: Prezentarea principalelor opere ale artiştilor italieni
• Formative:
C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic C5: Compararea unor opere medievale
cu opere renascentiste
• Atitudinale:
C6: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la importanţa acestui fenomen pentru istorie şi cultură
Evaluarea : formativ-ameliorativă
Obiective ale evaluării:
• Cognitive:
Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele domeniu colonial, conchistador, progrese tehnice, invenţii, renaştere, umanism
• Formative:
Oe2: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul şi imaginea istorică
• Atitudinale:

Oe3: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale

Valori şi atitudini vizate:

- Gândire critică şi flexibilă

- Relaţionare pozitivă cu ceilalţi

Strategii: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă

Metode:

■ Expozitiv-euristice: Ml-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristică

■ Interactive: M4-comparaţia, M5-conversaţia examinatoare

Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fisă de lucru, rebus.


Secvenţele
Forme de organizare aDemers didactic
activităţii: frontală,Concepte
individuală Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Res. Evaluare
Conţinuturi vizate operaţionale mat Proc
Resurse:
Moment -absenţe -răspund cerinţelor -
- Umane- clasa a Vl-a
pregătesc materialele
Organizatoric -organizează materialele şi clasa -
- De timp- 50’ solicitate
creează un climat cooperant
- Materiale: oficiale- ml: Programa şcolară -se aşează la locurile indicate
1Reactualizarea
min. -noţiuni şi Oe1 -solicită elevilor să prezinte consecinţele -elaborează răspunsuri - M5 frontală
m2: Macroproiectarea didactică marilor descoperiri geografice autoevaluează
cunoştinţelor/ concepte: Oe2 M1 obs.
- Manuale: Istoria clasa a Vl-a, Ed. Corint -solicită definirea termenilor de imperiu
evaluare conchistador, Oe3 sistematică
colonial şi conchistador
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric şcolar
conţinuturi
- solicită elevilor răspuns la întrebările:
m4: prezentarea Power Point
Formarea
„ Cine este descoperitorul Americii?”
8 min. imperiilor
„ Cine a întreprins prima călătorie în
Evocare Titlul lecţiei
coloniale si jurul lumii,
-notează şi ce atitlul
pe tablă dovedit astfel?
lecţiei şi explică -notează în caiete titlul lecţiei M1
descoperirileîn Italia
Renaşterea modul în care se va desfăşura
geografice activitatea
Dobândirea de -titlul lecţiei: C1 -organizează învăţarea
-Asigură: -investighează sursele şi m4 M1 obs
noi cunoştinţe
2 min identifică cauzele care au
Renaşterea în Oe2 a) cunoaşterea/ receptarea/învăţarea - M5 sistematică
dus la apariţia renaşterii
defineşte termenii renaştere şi umanism
Italia
-identifică spaţiul de apariţie a acestui
-noţiuni/
fenomen şi cauzele care l-au determinat
25 min.
concepte:
- face schiţa lecţiei
renaştere,
umanism
-conţinuturi: Cultura C2 -prezintă principalele personalităţi ale -investighează sursele istorice m5 verificare
renaşterii în Italia, renaşterii italiene pe domenii -identifică şi identifică nevoia de ieşire
frontala
Personalităţi ale C3 principalele opere a acestora şi din „întunericul” medieval, de m6 M2
reanşterii italiene, caracteristicile lor prezentare ppt eliberare din constrângerile orala
Pictura, Sculptura, religioase
literatură şi b) înţelegerea noilor conţinuturi -
arhitectura C4 explică importanţa apariţiei acestui - corelează cu achiziţiile m5
fenomen pentru cultură, istorie şi anterioare şi compară arta M4
societate medievală cu cea m7
renascentistă -se formulează
5 min. Oe2 c) analiza opinii -se argumentează
-compară prin analiza sursei istorice unele
opere renascentiste cu opere anterioare M5
fenomenului
C5
d) sinteza
- formulează aprecieri cu privire la
importanţa creaţiilor renascentiste pentru
Asigurarea Solicităulterioară
evoluţia elevilor săa lipească
societăţiipe fişa de -rezolvă sarcinile - Fişa de lucru,
retenţiei şi a lucru în dreptul numelui artistului opera autoevaluează verificarea
transferului care îl reprezintă.
5 min.
Tema pentru Recomandă: aprofundarea cunoştinţelor -notează
acasă asimilate prin citirea lecţiei acasă
1 min.
Evaluarea -se raportează la aprecieri
-Rezolvarea unui rebus
3 min
Renaşterea în Italia schiţa lecţiei

Renaşterea reprezintă o epocă nouă de stralucire şi de efervescenţă culturală, care a apărut în Europa, la sfârşitul Evului Mediu, în secolele al XIV-lea şi al XV- lea.

Umanismul curent cultural – ideologic specific epocii renaşterii , care aduce în centrul atenţiei omul ca o fiinţă complexă, ale cărei calităţi pot fi puse în valoare prin
educaţie şi cunoaştere.

Cauze:

-descoperirile geografice -progresele în ştiinţă şi tehnică -schimbările religioase şi politice -dezvoltarea economică a oraşelor

Scopul umaniştilor:

- Crearea unui om mai bun.

- Erau adepţii progresului.

- Doreau drepturi egale.

- Asigurarea fericirii tuturor.

- Reînvierea gândirii greco-romane.

Personalităţi:

- Literatură: Dante Alighierii-“Divina comedie”

Francesco Petrarca-“Canţonierul”

Giovanni Boccaccio-“Decameronul”

- Pictură:
Leonardo Da Vinci, Giotto di Bondone, Tiziano Vecellio
- Sculptură şi arhitectură:
Michelangelo Buonarotti, Fillipo Brunelleschi, Donatello

Caracteristici
Artisti isi semneaza operele
Redau frumusetea corpului um

S-ar putea să vă placă și