Sunteți pe pagina 1din 2

[Noia Tatiana]

Proiect didactic

Şcoala: Profesor:
Obiectul / Disciplina: Data:

Elevul:
Clasa:

Subiectul lecţiei:
a. tehnică
1. gama
2. exerciţii tehnice
b. studii:
1.
2.
3.
c. repertoriu
1. sonată
2. piesă
3. concert

Tipul lecţiei: predare de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

Obiective:
a. cadru
1.
2.
3.
4.
b. de referinţă
1.
2.
3.
4
c. operaţionale
1.
2.
3.
4.

Principii didactice:

Metode didactice:

Material didactic: a. instrumente


b. partituri
c. aparatură electronică

Metode de evaluare (continuă / sumativă):


Strategia desfăşurării didactice

Evenimentul didactic Durata Activitatea de predare – învăţare Metode


Acţiunea profesorului Acţiunea elevului
I. Momentul organizatoric
Momentul 3-5’
introductiv Captarea atenţiei elevului şi enunţarea
obiectivelor
II. a. tehnică 1. reactualizarea cunoştinţelor
Conţinutul anterioare *
lecţiei 2. Obţinerea Performanţei * 5-15’
3. Prezentarea noului
conţinut
4. Obiectivele şi organizarea
studiului individual + feed-back
b. studii 1. reactualizarea cunoştinţelor
anterioare *
2. Obţinerea Performanţei *
3. Prezentarea noului 10-20’
conţinut
4. Obiectivele şi organizarea
studiului individual + feed-back
c. reper- 1. reactualizarea cunoştinţelor
toriu anterioare *
2. Obţinerea performanţei *
3. Prezentarea noului 15-20’
conţinut
4. Obiectivele şi organizarea
studiului individual + feed-back
III. a. evaluarea:
Momentul 1. desfăşurarea lecţiei
concluziv 2. stadiul de pregătire în funcţie de scopurile
apropiate / depărtate 5-10’
b. Obiectivele şi organizarea studiului
individual (în ansamblu) în funcţie de
scopurile apropiate / depărtate
c. Asigurarea feed-back-ului

* Acest eveniment al lecţiei poate lipsi

S-ar putea să vă placă și